Announcement

Collapse
No announcement yet.

Role Players Realm

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κατάρχην έχασα καπώς την μπάλα για το τι λέγατε για τα J-RPG παιχνίδια, αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω σε αυτά...

    Originally posted by swordmaster View Post
    Δεν έχω ιδέα καν τι είναι τα jrpg (rpg σκέτο κάτι μου λέει)
    JRPG είναι εν συντομία Japanese RPG, άρα παιχνίδια δημιουργημένα από την μακρινή Ιαπωνία, όπως Dragonball Z series, Pokemon, Yu-Gi-Oh etc. RPG θεωρούνται το Eternal Sonata(ένα από τα αγαπημένα μου), Blue Dragon(Κι αυτό το αγαπημένο μου) και πολλά άλλα.

    Originally posted by Xeno View Post
    To Blue Dragon με απωθησε οταν ακουσα πως θα εμπλακει ο Toriyama.. Οταν ειδα τα σχδια, παροτι ηξερα τι να περιμενω ξενερωσα ακομα περισσοτερο.
    Οταν δε επαιξα και το demo με αυτο το απαλευτο battle system τα ειδα ολα.

    Συμπερασμα: stay away!
    Δεν φταίει σε τίποτα ο Akira Toriyama... Αυτός δούλεψε ως βασικός mangaka για την δημιουργία των χαρακτήρων αυτών τόσο στο anime, όσο και στο παιχνίδι. Φταίνε οι developers, που το σακάτεψαν με πολλά framedrops και bugs...


    Originally posted by Xeno View Post
    To Eternal Sonata ειναι ομορφο αισθητικα και μουσικα αλλα και αυτο ειναι too cliche.. Περιμενω εντυπωσεις για την πλοκη απο καποιον που θα το τελειωσει για να πειστω αν αξιζει ή οχι.
    Ίδου δικό μου review από το συγκεκριμένο παιχνίδι, το οποίο έχω τερματίσει ο ίδιος και αγάπησα !

    Eternal Sonata Review

    Originally posted by Xeno View Post
    Ελπιζω να δουμε κατι παραπανω απο το Last Remnant

    Α επισης αναμενεται και το Infinite Undiscovery απο Tri-Ace..

    Not bad... not bad at all.
    Αυτά τα 2 τα έχω ήδη και είμαι καθοδόν στον τερματισμό του Infinite Undiscovery...

    Κλείνοντας θέλω να προσθέσω ότι η Microsoft και πολύ καλά κάνει και φέρνει παιχνίδια από την μακρινή Ανατολή, καθώς ξεχωρίζουν από θέμα φαντασίας από ότι οι Αμερικανίλες τους... Τόσο καιρό οι Αμερικάνοι δημιουργούν FPS, όπως Doom 3, Quake 4 etc... Κάτι πρέπει να κάνουν και οι Ιάπωνες για να δημιουργούν από τα καλύτερα, όπως και η Square Enix με την θρυλική Tri-Ace για τα επικά J-RPG παιχνίδια που έδωσε ΠΡΩΤΑ στην Ευρώπη και ΜΕΤΑ στην Αμερική.

    Εγώ πάντως περιμένω το Blue Dragon 2 και κάμποσα άλλα, όσο και το Final Fantasy XIII.
    sigpic

    Comment


    • Ειδα τις φρασεις που εκανες quote και παραξενευτηκα, αλλα μετα ειδα πως αυτα ειναι posts 2ετιας^^.

      Comment


      • Τέλος πάντων, το review σου για το Eternal Sonata είναι απαράδεκτο. Πέραν του ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως συνοχή και οι θεματικές του ενότητες είναι άκυρες, για τα δεδομένα ενός review, κάνεις αναφορά στο άτομό σου (αναφέρομαι σε σένα τον ίδιο, όχι στον FREDERICK FRANCOIS CHOPIN), αναφέρεις πράγματα που δεν υπάρχουν μέσα στο παιχνίδι, κάνεις λανθασμένες μεταφράσεις (mineral powder=... μεταλλική σκόνη; ), κάνεις πολλά νοητικά λάθη (που γιατρεύει όλες τις αρρώστιες, μα και σκοτώνει και τον θεραπευμένο... come again?), μιλάς αρνητικά για τους υπόλοιπους reviewers του παιχνιδιού, αποφεύγεις να μιλήσεις για τα άπειρα αρνητικά του τίτλου (λογικό αν δεν έχεις μεγάλη πείρα στο χώρο) και γενικά δεν κάνεις καμία απολύτως κριτική.

        Βέβαια καλά κάνεις και δίνεις λίγη μεγαλύτερη βαρύτητα στη ζωή του Chopin, μια που όντως το παιχνίδι βασίζεται σε αυτόν και καλό θα ήταν να υπάρχει μία σχετική παιδεία για να καταλάβεις και να δεις κάποια πράγματα.

        Αν ενδιαφέρεσαι, έχω γράψει κι εγώ ένα review για το παιχνίδι. Βέβαια εγώ του έβαλα 6/10 και αυτό χαριστικά, αξίζει 5/10. Συγνωμη που στα λέω χύμα, αλλά δε μου αρέσει να γλύφω αυτάκια.

        btw

        Κάτι πρέπει να κάνουν και οι Ιάπωνες για να δημιουργούν από τα καλύτερα, όπως και η Square Enix με την θρυλική Tri-Ace για τα επικά J-RPG παιχνίδια που έδωσε ΠΡΩΤΑ στην Ευρώπη και ΜΕΤΑ στην Αμερική.

        Για εξήγησε.

        Comment


        • Originally posted by Tannosuke
          ...Υπενθυμίζοντας ότι οι άλλοι κριτικοί δεν ξέρουν καθόλου από μουσική και του έδωσαν το γενικό βαθμό του 8,5 αδικώντας το.

          Comment


          • Γραφεις γενικα reviews ή μονο αυτο επειδη σου αρεσε; Αν βαλουμε reviews στο site ενδιαφερεσαι να γραφεις;
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Site; Ποιο site ;

              Comment


              • Δεν θα το έλεγα απαράδεκτο... Δεν εννοώ για εμένα που μου άρεσε προσωπικά ως review... Εννοώ το ότι γενικά λέω πως είναι πραγματικά το παιχνίδι σε μία άλλη όψη του ματιού. Οι τυπάδες το έχουν παίξει σε demo, άρα δεν ξέρουν τι περιμένει παραπέρα...

                Εγώ από την άλλη που το έχω τερματίσει ΟΛΟ, δείχνω το πραγματικό review και σε εικόνες...! Και βέβαια γενικά reviews γράφω... Δεν είμαι βλάκας να γράψω ότι μου κάτσει και να μην δείχνω και εικόνες και το πως είναι το κάθε τι...

                Αν κάνετε reviews σε κάποια games δεν έχω πρόβλημα...

                Έβαλα και ένα μικρό βιογραφικό του Chopin, γιατί πιστεύω ότι πολλοί αν το πρωτοπαίξουν, θα νομίζουν ότι ο Chopin είναι φανταστικό πρόσωπο, ενώ στην πραγματικότητα υπήρχε...

                Xeno, δεν φταίω εγώ αν είναι 2ετίας ! Αν δεν είχε κάνει τη βλακεία του ο τυπάς με τα bulletins, θα απαντούσα πιο νωρίς...

                Evans φέρουν παράδειγμα οι σειρές Final Fantasy οι καινούργιες, όπως το 13 και το 14 που τα φέρνουν πρώτα Ευρώπη και μετά Αμερική... Αν το φανταστείς... Αυτοί τα δίνουν ΠΡΩΤΑ στους Αμερικάνους, μετά τα καταστρέφουν δίνοντας τους την χειρότερη εξαγωγή τους στην έκδοση PAL και μετά τα στέλνουν εδώ Ευρώπη... Το ίδιο και κάποια άλλα J-games...
                sigpic

                Comment


                • .hack// Link (PSP) [Update]
                  O νεος τιτλος .hack της Νamco-Bandai, oπως προεκυψε απτο Tokyo Game Show, θα εκδοθει τον Φεβρουαριο του επομενου ετους χωρις να ειναι ακομη γνωστη η ημερ κυκλοφοριας του. Το Jrpgnews υπενθυμιζει πως το συγκεκριμενο aRPG θα βασιζεται στο ομωνυμο manga που κυκλοφορει στην Ιαπωνια.
                  Release Date : ?/2/10, Japan O νεος τιτλος .hack της  Νamco-Bandai, oπως προεκυψε απτο Tokyo Game Show, θα εκδοθει τον Φεβρουαριο του επομενου ετους χωρις να ειναι ακομη γνωστη η ημερ κυκλοφοριας τ…


                  Kingdom Hearts – Birth by Sleep (PSP) [Update]
                  Οπως αποκαλυφθηκε στο προσφατο Tokyo Game Show, το KH-Birth by Sleep που βρισκεται στη διαδικασια παραγωγης εδω και 2 χρονια, αναμενεται να κυκλοφορησει τον πρωτο μηνα του 2010! Δυστυχως, δεν ειναι ακομη γνωστη η συγκεκριμενη ημερα. Επισης, εντυπωση προκαλει το γεγονος πως το επισημο site δειχνει για αρκετο καιρο εντελως Out of date…
                  Release Date : ?/1/10, Japan Οπως αποκαλυφθηκε στο προσφατο Tokyo Game Show, το KH-Birth by Sleep που βρισκεται στη διαδικασια παραγωγης εδω και 2 χρονια, αναμενεται να κυκλοφορησει τον πρωτο μηνα …
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • Κύριοι πήρα PS3 με πολλά παιχνίδια. H κονσόλα μου αρέσει πάρα πολύ αλλά θα γράψω τις εντυπώσεις αργότερα, όταν παίξω λίγο περισσίτερο.

                    Από j-rpg ρε παιδιά τι υπάρχει; Έχω αγοράσει το eternal sonata (μόλις διάβασα και το review του φίλτατου Evans). Τι άλλο υπάρχει που να έχει βγει Ευρώπη; Επειδή δεν είχα τη κονσόλα δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα παιχνίδια της. Ξέρω ότι έρχονται FF13,Tales,Star Ocean αλλά τι υπάρχει ήδη;
                    https://www.emulator-zone.com
                    I am an iteration closer to my desired solution!
                    The World Ends With You

                    I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                    Castlevania Lords of Shadow

                    I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                    Hyperdimension Neptunia

                    Comment


                    • Valkyria Chronicles. Must IMO. Κατέβασε και το demo.

                      Comment


                      • Fate Extra (PSP)
                        Συμφωνα με το Famitsu, oι δημιουργοι των αρκετα επιτυχημενων Fate/Stay παιχνιδιων, βρισκονται στη διαδικασια δημιουργιας ενος νεου παιχνιδιου για τη σειρα αυτη τη φορα RPG! Παροτι, το τευχος δεν κανει αναφορα στους μηχανισμους ή το σεναριο του τιτλου, αναφερεται οτι την επιβλεψη του εχει αναλαβει η Type-Moon κι οτι παραγωγη του εχει ολοκληρωθει κατα 60%. Kρινοντας κανεις απτις εικονες αλλα και την ιστορια της σειρας, ενδεχομενως θα προκειται για ενα Fighting-RPG. Η κυκλοφορια του οριζεται με εναν καπως ασαφη τροπο (Μαρτιος 2010).
                        Release Date : 22/7/10, Japan Συμφωνα με το Famitsu, oι δημιουργοι των αρκετα επιτυχημενων Fate/Stay παιχνιδιων, βρισκονται στη διαδικασια δημιουργιας ενος νεου παιχνιδιου για τη σειρα αυτη τη φορα…
                        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                        Authenticity sir, authenticity. "

                        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                        Comment


                        • Atelier Rorona (PS3)
                          Η NIS America με ανακοινωση στο επισημο site της κοινοποιησε τη διαθεση της να εκδοσει το Atelier Rorona και στην Αμερικανικη αγορα. Ο συγκεκριμενος τιτλος κυκλοφορει ηδη στην Ιαπωνικη αγορα και ακολουθει τη φιλοσοφια των προηγουμενων παιχνιδιων της σειρας.
                          Release Date : 28/9/10, USA Η NIS America με ανακοινωση στο επισημο site της κοινοποιησε τη διαθεση της να εκδοσει το Atelier Rorona και στην Αμερικανικη αγορα. Ο συγκεκριμενος τιτλος κυκλοφορει ηδ…
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • Borderlands (PC)
                            Το Borderlands συνδυάζει ιδανικά την δράση πρώτου προσώπου με την παραμετροποίηση παίκτη και τη μάχη με οχήματα, προσφέροντας απίστευτο βάθος gameplay. Το παιχνίδι διαθέτει ένα πρωτοποριακό σύστημα παραγωγής περιεχομένου που επιτρέπει σχεδόν απεριόριστη ποικιλία όπλων, συλλεκτικών αντικειμένων και παραμετροποίηση χαρακτήρων.

                            Το Borderlands επιτρέπει σε πολλούς παίκτες να μοιράζονται ταυτόχρονα την ίδια εμπειρία παιχνιδιού μέσω διαδικτύου σε co-op gameplay. Οι παίκτες μπορούν να συνδέονται ή να αποχωρούν ελεύθερα από τα παιχνίδια φίλων τους οποιαδήποτε στιγμή ή μπορούν να επιλέξουν να παίξουν το συναρπαστικό single-player campaign. Αυτά τα χαρακτηριστικά, σε συνδυασμό με μία πλούσια πλοκή που εξερευνά τα μυστήρια ενός επικίνδυνου πλανήτη δημιουργούν μία μοναδική εμπειρία που επαναπροσδιορίζει τις συμβάσεις των σύγχρονων shooters.
                            Περισσότερα όπλα από ποτέ! Επιλέξτε από ένα οπλοστάσιο εκατοντάδων χιλιάδων όπλων, καθένα με το μοναδικό κατασκευαστή του, τις προδιαγραφές και τα πλεονεκτήματά του. Ένα καινούργιο επαναστατικό σύστημα δημιουργίας περιεχομένου προσφέρει σχεδόν άπειρα εργαλεία καταστροφής
                            Συναρπαστικό multiplayer: Το Borderlands έχει σχεδιαστεί από την αρχή ως μία αγωνιώδης και έντονη multiplayer εμπειρία συνεργασίας που επιβραβεύει τους παίκτες για την εκτέλεση περίπλοκων στρατηγικών και τακτικών ελιγμών.
                            Η καθαρή δράση FPS συναντά το βάθος ενός RPG: Οι παίκτες μπορούν να κερδίσουν εμπειρία και ικανότητα σε έναν αριθμό ειδικοτήτων καθώς μάχονται με τους εχθρούς.
                            Έντονη μάχη με οχήματα: Μπείτε πίσω από το τιμόνι και εμπλακείτε σε έντονες μάχες όχημα με όχημα, με προχωρημένο damage modeling και εντυπωσιακές εκρήξεις.
                            Το νέο, μεγάλο παιχνίδι της Gearbox Software, που βρίσκεται πίσω από τεράστιες επιτυχίες όπως τα Half Life, Brothers in Arms, Counter Strike Condition Zero, Halo Combat Evolved, κ.α.
                            Release Date : 20/10/09, USA / Europe Description from Plaisio.gr : Το Borderlands συνδυάζει ιδανικά την δράση πρώτου προσώπου με την παραμετροποίηση παίκτη και τη μάχη με οχήματα, προσφέροντας απί…
                            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                            Authenticity sir, authenticity. "

                            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                            Comment


                            • Final Fantasy VII Advent Children Cloud Strife Eau Du Toilette

                              Θελετε να εντυπωσιασετε το αντιθετο φυλο αλλα χρειαζεστε κατι στα δικα σας gaming (!!) μετρα και ιδιαιτερα κατι που να καλυπτει τις RPG τασεις σας? Η Square-Enix εχει απαντηση και σε αυτο το θεμα με μια προταση που θα συζητηθει. Η γνωστη Ιαπωνικη εταιρεια παρουσιασε προσφατα το νεο της αρωμα με την ονομασια Final Fantasy VII Advent Children Cloud Strife Eau Du Toilette που δανειζεται τον τιτλο του πολυ δημοφιλους δημιουργηματος της.

                              Το κοστος του συγκεκριμενου αρωματος ανερχεται στα 6800 Yens δηλαδη γυρω στα 52 euros. H μυρωδια του θα εξαρταται απτην εκδοση του αρωματος πχ βανιλια, λεμονι κτλ
                              Θελετε να εντυπωσιασετε το αντιθετο φυλο αλλα χρειαζεστε κατι στα δικα σας gaming (!!) μετρα και ιδιαιτερα κατι που να καλυπτει τις RPG τασεις σας? Η Square-Enix εχει απαντηση και σε αυτο το θεμα μ…


                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment


                              • Θελετε να εντυπωσιασετε το αντιθετο φυλο
                                Νομίζω πως το συγκεκριμένο άρωμα είναι γιουνισεξ, οπότε δε θα εντυπωσιαστεί μόνο το αντίθετο φύλο Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X