Announcement

Collapse
No announcement yet.

PLEASE HELP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • PLEASE HELP

    Paidia exw aganaktisei..psaxnw na vrw othonh samsung h lg gia gaming kai ta mona xarakthristika pou thelw na exei einai 21' ews 24' 120hz + 2ms ..den me noiazei as einai led as einai oti nanai arkei an exei 120hz + 2ms kai na einai apo 21' ews 24' ..ews 250 euro dinw..pio poly gia cs thn thelw....exw vrei mia alla einai h timh ths ksefeugei panw apo 300 euro..me tipota den thelw 5 ms..euxaristw guys

  • #2
    Οι οθόνες που παίζουν στα 120Hz είναι όλες LED και 3D οπότε είναι αρκετά ακριβές. Σου προτείνω να μην κοιτάς μόνο Samsung & LG πάντως οτι είναι οι πιο γνωστές εταιρίες δεν σημαίνει οτι έχουν και τις καλύτερες οθόνες. Π.χ. η πρώτη εταιρία που κυκλοφόρησε 120Hz οθόνες ήταν η Benq και την διαφημίζανε ο Spawn και ο HeatoN (άμα δεν τους ξέρεις αποβάλεσαι ).

    Btw έπαιζα εδώ και 7 χρόνια στο IRC Counterstrike με μια μούφα NEC οθόνη 17 ιντσών με 5 ms και 60Hz και έχω φτάσει σε ημιεπαγγελματικό επίπεδο οπότε δεν παίζει και τόσο ρόλο η οθόνη. Πιο nick έχεις στο IRC εσύ; Το δικό μου είναι ChrisTop και κει.

    Comment


    • #3
      I'm back bitches... Version 2.0

      Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

      Comment


      • #4
        Εγώ έχω την S23A700 την οποία την αγόρασα στις 180 λίρες καινούρια (την είχε προσφορά ένα μαγαζί στην Αγγλία).

        LED, 120Hz, Full HD, 3D



        Το πόσο ικανοποιημένος είμαι δεν περιγράφεται.

        Για response time δε γνωρίζω, νομίζω όμως ότι κάποια "ανώτερα" μοντέλα (όπως η 750) έχουν 2ms.

        Σε 250€ δε νομίζω να βρεις κάτι, εκτός και αν είσαι τυχερός και πέσεις σε κάποια προσφορά. Εγώ την 700 την πήρα τόσο, ενώ κανονικά έκανε/κάνει 300 λίρες.

        Comment


        • #5
          Btw άλλο το ονομαστικό response time των οθονών και άλλο το πραγματικό. Διάβασε και κάνα test πριν διαλέξεις οθόνη.

          Comment


          • #6
            Originally posted by ChrisTop View Post
            Οι οθόνες που παίζουν στα 120Hz είναι όλες LED και 3D οπότε είναι αρκετά ακριβές. Σου προτείνω να μην κοιτάς μόνο Samsung & LG πάντως οτι είναι οι πιο γνωστές εταιρίες δεν σημαίνει οτι έχουν και τις καλύτερες οθόνες. Π.χ. η πρώτη εταιρία που κυκλοφόρησε 120Hz οθόνες ήταν η Benq και την διαφημίζανε ο Spawn και ο HeatoN (άμα δεν τους ξέρεις αποβάλεσαι ).

            Btw έπαιζα εδώ και 7 χρόνια στο IRC Counterstrike με μια μούφα NEC οθόνη 17 ιντσών με 5 ms και 60Hz και έχω φτάσει σε ημιεπαγγελματικό επίπεδο οπότε δεν παίζει και τόσο ρόλο η οθόνη. Πιο nick έχεις στο IRC εσύ; Το δικό μου είναι ChrisTop και κει.
            H πρωτη εταιρεια που εβγαλε 120hz ητανε η samsung το 2009 με το μοντελο 2233RZ το οποιο το εχω 2 χρονια τωρα, η αυξημενο refresh rate ΔΕΝ χαριζει kills αλλα το gameplay γινεται ΠΟΛΥ πιο ευχαριστο και ομαλο imo, δεν χρειαζεται να εισαι "pro" για να καταλαβεις την διαφορα, ουτε για να δικαιολογησεις την αγορα της, με την ιδια λογικη μια χαρα ειναι τα 30fps και το vsync λολ.

            Φιλος μου που παιζει black ops στο ESL τον καταφερα τον περασμενο Ιανουαριο να τσιμπησει LG W2363D λιγο καιρο μαλιστα πριν βγει το συγκεκριμενο μοντελο εκτος παραγωγης, απο τοτε ΔΕΝ μπορει να κανει χωρις αυτη και ακομα αναρωτιεται πως επαιζε τοσο καιρο στα 60hz

            Ακολουθει log απο msn

            RE MLKAAAAAAAAAAAAAA
            Ο χρήστης SoFGR λέει:
            ?
            Ο χρήστης alex λέει:
            POU ZOUSA TOSO KAIRO ME TA 60?
            Ο χρήστης SoFGR λέει:

            no shit

            Ο χρήστης alex λέει:

            Ο χρήστης SoFGR λέει:
            ban

            Ο χρήστης alex λέει:
            hahHAHhaA
            ahHAHhahA
            Ο χρήστης SoFGR λέει:
            pou ine to tearring
            oeo
            Ο χρήστης alex λέει:
            ti aeras einai autos
            les kai epeza se movie
            pou einai to tearring????
            Ο χρήστης SoFGR λέει:

            petamena lefta leme ta 120hz
            sketo marketing
            Ο χρήστης alex λέει:
            thrue mode reeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
            omg dld
            twra kati allo pou paratirisa dn 3erw pou ofeilete

            Διακόψατε την κοινή χρήση φωτογραφιών

            Ο χρήστης alex λέει:
            i exw kairo na pexw cod i to Mouse pleon sta dpi pou to eixa mou fenete pio grigoro
            gia lise mou auti tin aporeia
            Ο χρήστης SoFGR λέει:
            vgale ekso ton haraka
            kai metra

            tora se apokrisi
            kai to refresh rate mpori na kanei to mouse na fainetai pio snappy
            + oti enas alax kseri poso input lag ixe to proigoumeno sou monitor
            Ο χρήστης alex λέει:
            exw na pexw cod 1 vdomada gemati
            Ο χρήστης SoFGR λέει:
            pantos na exoun miothei ta cm/360 apoklietai
            apla exis kaliteri apokrisi raour
            Ο χρήστης alex λέει:
            ^^

            omg dld reeeeee

            Το συγκεκριμενο monitor ανετα το βρισκει καποιος στα 200 ευρω και κατω μεταχειρισμενο.

            Η μονη αλλη λυση που γνωριζω ειναι το μονιτορ που προτεινε ο Evans, οι benQ ειναι πανακριβες για αυτα που προσφερουν.

            Comment


            • #7
              Σε gaming δεν έχω καταφέρει να χαρώ το monitor (λόγω των άπειρων προβλημάτων που είχα με τον υπολογιστή μου - τα ανέφερα σε άλλο thread), αλλά σε καθημερινή χρήση συμφωνώ απόλυτα με τα όσα έγραψε ο crpl. Είχα την ευκαιρία βέβαια να τεστάρω το Deus EX HR σε 120frames ακατέβατα πριν στείλω το Monitor για αντικατάσταση και η ομαλότητα της κίνησης ήταν κάτι που με εντυπωσίασε πάρα πολύ - δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.

              Η κίνηση του ποντικιού, τα animations στα windows και η συνολική αίσθηση που σου αφήνουν τα 120Hz είναι απλά απίστευτη. Εδώ και 10 μέρες είμαι χωρίς το monitor επειδή περιμένω την αντικατάσταση και τα 60Hz του laptop μου φαίνονται ιδιαίτερα ενοχλητικά. Είναι λες και η κίνηση του ποντικιού είναι πιο αργή.

              Σίγουρα είναι κάτι που μπορείς να ζήσεις αν δεν το έχεις, αλλά όποιος αναζητά το κάτι παραπάνω, τόσο σε καθημερινή χρήση του υπολογιστή, όσο και σε high-end gaming, αξίζει να επενδύσει λίγα λεφτά παραπάνω.

              Comment


              • #8
                Μα τόσο καιρό έπαιζα και με CRT ξέρω ακριβώς ποιες είναι οι διαφορές διάολε 1700 ώρες CS στο Steam έχω. Ο φίλος είπε οτι θέλει 120Hz για να παίζει CS και με γνώμονα αυτό απάντησα στην ερώτηση του. Τώρα οτι θα έχει διαφορά απο τα 60Hz σε οτιδήποτε το ξέρουν και οι πέτρες απλά δεν θέλω να νομίζει οτι θα είναι η νύχτα με την μέρα.

                Πρώτη βίντεο και διαφήμιση που χα δει απο 120Hz οθόνη ήταν της Benq οπότε φαντάστηκα πως θα ταν και οι πρώτες. Έπεσα λίγο έξω.

                Comment


                • #9
                  Chris paizw cs apto 2002 ..sigekrimena to cs sikwnei ews 100 hz to game san game...to kalytero gaming leptomereias gia to cs to ekanes me crt othonh epeidh epiane 100hz...alla ekei itheles 2 koutia depon apo dipla an pernouses tis 3 4 wres kapsimo k genika kanei kako sta matia k se ponaei to kefali..h diafora 75 hz me 100 hz se epaggelmatiko epipedo einai TERASTIA..auta ta 25hz mporei na se voithisoune na anevaseis to skill sou toulaxiston 20%...k oxi mono auto alla enas idiotropos player katalavenei thn diafora akomh k sta 5 ms me ta 2 ms..an einai na plirwseis kati toso akriva tote pas gia 120 hz + 2ms ...kserw gia tis benq apla einai panakrives..panw apo 350 euro.. AvAtAr_ einai to nick mou..tha me ksereis sigoura ;)

                  Comment


                  • #10
                    Evans euxaristw file..mou fenetai super h othonh...mporeis na vreis link apo thn 750 pou eipes??? 2ms exei h SA700 to koitaksa..alla den mporw na thn vrw pouthena..eksantlhmeno mou leei sto e shop...mporeis na thn vreis twra thn poulane??

                    Comment


                    • #11
                      yparxei kapoia allh othonh me 120hz + 2ms paidia??? a kai kati allo..OXI LED den simainei 120 hz...exw vrei led othones apeires kai oi perisoteres htane ews 60hz ...

                      Comment


                      • #12
                        Ναι το έβλεπα συχνά το Nick σου. Εσύ είσαι που έχεις και ένα BnB στα Τρίκαλα ή κάνω λάθος;
                        Και ναι σου είπα έχει διαφορά στο Gameplay αλλά το Movement σου και την αντίληψη στο Map όσο και να θες δεν το διορθώνει.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by lilikakos View Post
                          Evans euxaristw file..mou fenetai super h othonh...mporeis na vreis link apo thn 750 pou eipes??? 2ms exei h SA700 to koitaksa..alla den mporw na thn vrw pouthena..eksantlhmeno mou leei sto e shop...mporeis na thn vreis twra thn poulane??
                          Από όσο γνωρίζω η 700 και η 750 έχουν ακριβώς το ίδιο panel, οπότε είναι οι ίδιες οθόνες. Το μόνο που αλλάζει είναι η βάση και τα bezels. Πολλοί προτιμούν την 750 μόνο και μόνο για να συνδέουν πολλές μαζί. Λόγω των λεπτών bezels, δεν είναι τόσο ενοχλητικά τα διαχωριστικά μεταξύ των οθονών.

                          Έψαξα λίγο και δε βρήκα κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα που να τις έχει. Στην Αγγλία βρήκα αρκετά μαγαζιά, αλλά δε στέλνουν Ελλάδα δυστυχώς... Δεν ξέρω τι να σου προτείνω :/ .

                          Πάντως βλέπω ότι η τιμή της παίζει πάνω από τις 250 λίρες. Μάλλον ήμουν υπερβολικά τυχερός που τη βρήκα στις 185 με έξοδα αποστολής, τώρα το ίδιο μαγαζί δεν την έχει καν, ενώ το amazon τη χτυπάει στις 300 λίρες.

                          Υπάρχει μία ακόμα οθόνη που είχα πετύχει όταν έψαχνα για να αγοράσω. Τότε είχα φάει κόλλημα με 27" και ανάλυση 2440x1500κάτι, οπότε βρήκα τις Yamakasi. Ρίξε μία ματιά στο ebay, το πιθανότερο είναι να βρεις αρκετές, αλλά νομίζω δεν έχουν το response time που ζητάς. Προσωπικά απέφυγα μία τέτοια οθόνη, γιατί για να κάνεις gaming σε τέτοιες αναλύσεις, οι 2 overclocked 5850 μου μάλλον δεν είναι αρκετές .

                          Anyway, δεν ξέρω πώς αλλιώς να σε βοηθήσω... Συνέχισε να ψάχνεις σε ελληνικά μαγαζιά, κοίτα στο ebay και τέλος βγάλε καμιά αγγελία σε κάποιο ψαγμένο forum. Όλο και κάτι θα κάτσει, δεν μπορεί.

                          Έχε στο μυαλό σου ότι ο συνδυασμός Full HD+23"+120Hz+2ms είναι αρκετά δύσκολος, εγώ έψαξα πάρα πάρα πολύ και όλοι πρότειναν είτε αυτήν που έχω, είτε την 750 που είναι η ίδια.

                          Comment


                          • #14
                            exw aganaktisei..milame einai tragikoi oi typoi vrhka mia othonh alla pouthena den lene posa hz exoun..einai gtp oloi mou fenetai..12312312 pithanes othones exw vrei k kanenas den leei to shmantikotero sta genika xarakthristika TA HZ...
                            SAMSUNG - SyncMaster S23B550V

                            Comment


                            • #15
                              Οτι απλά μπορείς να googlareis το μοντέλο και να βρεις πόσα Hz είναι μπα ε;

                              Comment

                              Working...
                              X