Announcement

Collapse
No announcement yet.

Halo 4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Halo 4


    Platform: Xbox 360
    Developer: 343 Industries
    Publisher: Microsoft Studios
    Release Date: November 6, 2012

    Reviews


    Eurogamer 8/10

    At the end of Halo 4's campaign, after the credits have rolled, 343 Industries posts a short message thanking fans for trusting the company with their beloved universe and asking us to remember that this is just a first step. It's a telling memo that reveals a certain nervousness about the task at hand: a plea that we understand the weight of responsibility these creators have felt in adopting Master Chief.
    They can rest easy. Halo 4 is authentic, and assures 343's role is more than a mere tribute act. Their delicate yet sprawling work may be more continuation than true expansion - and perhaps the true test comes in the next step - but for now, Halo returns with a bang, not a whimper.
    Edge 8/10
    Still, if there’s work to be done with the multiplayer then Halo 4’s campaign, and thus the series’ overall sense of purpose, is back on track. Perhaps resolving just one problem at a time is the most we can expect. 343 Industries has certainly done that; Halo 4 isn’t a reinvention so much as a recalibration, a common-sense repair to a drifting narrative, with a hero who is now back in play and back at his best. Halo 4’s biggest victory is that it gives us Master Chief back.
    Gamespot 9/10
    Halo 4 is every bit the massive shooter package that its predecessors were, and it holds the series' standard high. The thrilling and emotional return of Master Chief and Cortana is the highlight, and the campaign breaks new ground in narrative quality for the franchise. The top-notch competitive multiplayer picks up where Halo: Reach left off, infusing the action with some mainstream elements while still remaining undeniably unique. Spartan Ops may stay a mere sideshow or prove its worth in the weeks to come, but there's no doubting that the next planned Halo trilogy is off to a great start. 343 Industries should be proud of what it has accomplished, and you should be excited to experience it for yourself.
    Game Informer 9.3/10
    Whether I am watching a grenade explode a Promethean into a shower of sparks or charging with friends at my side through a cooperative adventure, Halo 4 makes the series feel new again. 343 Industries’ clear affection for the property shines through, leaving me thrilled to join Master Chief for another decade in defense of the galaxy
    Gameover 9.5/10
    Ο τίτλος είναι μία δουλειά με μεράκι και πάθος, που από τα μενού, μέχρι τα credits, «μυρίζει» ποιότητα και χρήμα –δεν είναι τυχαία η πιο ακριβή παραγωγή της Microsoft. Είναι μία δημιουργία που αφενός σέβεται το παρελθόν και την ιστορία του Halo franchise, αφετέρου έχει όλα τα στοιχεία για να ξεχωρίσει.
    Η 343 Industries, η οποία στο τέλος του παιχνιδιού ευχαριστεί τους fans που την εμπιστεύτηκαν σε αυτό το ρόλο, αξίζει πολλά συγχαρητήρια, γιατί πήρε ένα από τα μεγαλύτερα και σημαντικότερα franchises της σύγχρονης gaming βιομηχανίας και, όπως όλα δείχνουν, θα το κάνει ακόμη μεγαλύτερο
    IGN 9.8
    After soaking in the new game, I am beyond thrilled to be so in love with Halo again, more than I’ve been since Halo 2. Halo 4 is a masterstroke everyone can and should celebrate, and its two guaranteed sequels instantly make the next-generation Xbox a must-own system, with Halo 5 its most anticipated title. Halo has been rebuilt. It has been redefined. And it has been reinvigorated. The Xbox’s original king has returned to his rightful place on the throne.
    So far
    Metacritic aggregates music, game, tv, and movie reviews from the leading critics. Only Metacritic.com uses METASCORES, which let you know at a glance how each item was reviewed.



    Video Reviews

    IGN


    Gamespot


    Machinima



    Promotion


    Halo 4: Forward Unto Dawn live-action webseries (props to Solid Snake)


    Το παιχνιδι κυκλοφορει τις επομενες ημερες και ειπα να ανοιξω θεμα μιας και δεν εχει γινει ακομη. Ριχτε μια ματια στις κριτικες, τα πραγματα που γραφονται εχουν πολυ μεγαλο ενδιαφερον. Προσωπικα δηλωνω ενθουσιασμενος, απ'οτι φαινεται η 343 εκανε παρα πολυ καλη δουλεια. Επισης κραταω κατι που σημειωνουν ολα τα reviews, την τεραστια βελτιωση που εχει υποστει το story telling...

    Περιμενουμε εντυπωσεις απο οσους ασχοληθουν αμεσα!

  • #2
    Ελεγα και εγω γινεται τοπικ για τη σειρα και δεν υπαρχει για την παιχνιδαρα.. Δεν ειμαι φαν τοσο και δεν θα ασχοληθω αμεσα αλλα το 4 φαινεται απιστευτο..

    Comment


    • #3
      Δεν ξέρω αν φταίνε τα reviews, αλλά έχω την αίσθηση ότι επικρατεί μία σχετική "βαβούρα" στην οθόνη, συγκριτικά με τα άλλα Halo πάντα.

      Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη των βετεράνων του είδους στο φόρουμ (ren, nooto κτλ). Καλά τα reviews, αλλά πολλά παιχνίδια αποδείχτηκαν μετριότατα, παρόλα τα 9άρια και 10άρια.

      Comment


      • #4
        Η Bungie τι έγινε???
        Nintendo I.D.: paixtis
        3ds friend code: 2664-2347-7128

        Comment


        • #5
          Ανεξάρτητη (καλά που ζεις; )

          Comment


          • #6
            Κάτι είχα ακούσει αλλά δεν ήμουν σίγουρος.Δηλαδή και το halo άλλαξε ομάδα.Μάλιστα..Συνήθως όταν αλλάζουν ομάδες δεν βγαίνει σε καλό.Είναι απίστευτο αν ισχύουν όλα αυτά.Σίγουρα θα παιχτεί σε co-op το αγοράσω δεν το αγοράσω
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • #7
              Originally posted by paixtis View Post
              Η Bungie τι έγινε???
              απέλυσε προσωπικό λόγω οικονομικής κρίσης.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • #8
                Στην Activision δεν πηγε η Bungie??

                Comment


                • #9
                  Ως Halo fanboy χρόνια τώρα, ανησυχούσα πραγματικά για τη ποιότητα του Halo 4. Το πρώτο teaser trailer ήταν κακός οιωνός. Φαίνεται ευτυχώς πως βγήκα λάθος.

                  Comment


                  • #10
                    H 343 Industries αποτελείται από πρώην μέλη της Bungie οπότε εγώ για να είμαι ελικρινής ήμουν αρκετά αισιόδοξος.Δευτέρα θα το στείλει το Άμαζον,οπότε αναμένουμε.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #11
                      Οπως ειπε ο Altair, η 343 αποτελειται απο μελη της Bungie ενω παραλληλα εχει στην κατοχη της και τη Legacy (κωδικας του παιχνιδιου, μηχανες γραφικων, κωδικας για το AI κλπ). Για μενα το σημαντικο ειναι οτι προχωρησαν με σκεπτικο πολλων αλλαγων στον πυρηνα προκειμενου να δωσουν κατι διαφορετικο με αερα φρεσκου πατωντας παντα στην ιδια γερη βαση (το αν καταφερνουν να το κανουν πετυχημενα μενει να το δουμε). Τα γραφικα btw εχουν φαει τρελο boost (εχει πεσει πολυ praise απο τον τυπο και ειναι φανερο και απο τα video οτι ο τιτλος βρισκεται πολυ μακρια απο τα παιχνιδια της Bungie για το 360).

                      Δεδομενων των αλλαγων στο παιχνιδι καθως και του νεου studio, προσωπικα δεν περιμενα τοσο καλες κριτικες, ειχα την αισθηση οτι περιμενουν την 343 στη γωνια. Επιπλεον το franchise ειχε υποστει κορεσμο η αληθεια ειναι και παραλληλα, οι τακτικες της Microsoft (milking ftw) θεωρω οτι ειχαν αρχισει να στρεφουν τα ματια του κοσμου (ακομα και των fans) προς αλλες κατευθυνσεις. Εν τελει το πραγμα (με βαση τις κριτικες τουλαχιστον) φαινεται οτι πηρε θετικη τροπη και θα ελεγα οτι χαιρομαι ιδιαιτερα μιας και η 343 ειναι ενα νεο studio που ρισκαρε σε ενα βαθμο και απ'οτι φαινεται της βγηκε. Μενει πλεον να δουμε και εμεις το αποτελεσμα για να κρινουμε.

                      Οπως και να εχει περιμενουμε εντυπωσεις απ'οσους το παρουν νωρις (Altair οποτε το πιασεις κανε καμια περιγραφη). Ελπιζω να το πιασω και εγω συντομα ;).

                      Comment


                      • #12
                        Καλά δεν χρειάζεται να είσαι Halo fan για να εκτιμήσεις τέτοιο παιχνίδι. Περίεργο που δεν βλέπω ενδιαφέρον.

                        Που λέτε η 343 έκανε, να το πω έτσι συγκρατημένα, απίστευτη δουλειά. Εκεί που σκέφτεσαι "A καλά η Bungie που έκανε το μπαμ τότε έφυγε, πάει και η σειρά", μια ευχάριστη οπτικοακουστική έκπληξη με το γνωστό δυνατό gameplay βελτιωμένο έρχεται να σε κάνει να τα ξεχάσεις όλα.

                        Στον τεχνικό τομέα όλα μπορώ να πω είναι καλύτερα από τα αλλα, εκτος το AI.

                        Το AI, ανέκαθεν, ήταν ίσος το πιο κύριο χαραχτηριστικό της σειράς. Μιλάμε για ένα AI a step beyond the others. Είναι εκεί που σκέφτεσαι ότι το AI είναι ίσος το κλειδί για ένα καλο παιχνίδι.

                        Σε αυτό το Halo, υπάρχει ένα αξιόλογο και δυνατό AI, χωρίς όμως εκείνο το βήμα. Βεβαια, το έπαιξα στο Heroic Mode πρώτη φορα, όμως δεν ξέρω, μου φάνηκε κάπως πιο εύκολο από τα προηγούμενα. Ίσος να φταίει και το ότι σε αυτό το Halo έχεις περισσότερες επιλογές στρατηγικής. Αυτά τα λέω κάπως επιφυλακτικά, καθώς δεν έχω παίξει ακόμα το Legendary Mode, που είναι και το ατού του παιχνιδιού στην τεχνίτη νοημοσύνη.

                        Κάτι που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, παρόλο που το είχα ακούσει από πριν, είναι ο απίστευτος σχεδιασμός τον CGI. Ειδικά τα πρόσωπα, η εκφράσεις, και ο όλος σχεδιασμός προσώπου τον χαραχτήρων. Μιλάμε για πολύ λεπτομέρεια. Τέτοια ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε και πριν χρονια ένα ακόμα παιχνίδι, το Forbidden Siren.

                        Ήχος και μουσική, standard δυνατό σημείο όπως πάντα. Γραφικά καλύτερα, όπως του αξίζουν, αντίθετα με το Halo 3 που μας απογοήτευσε λιγάκι. Νέα όπλα, νέοι εχθροί, νέες συγκινήσεις.

                        Ένα άλλο δυνατό σημείο στο παιχνίδι, είναι η ιστορία του. Σε ένα τέμπο δυνατό και ενδιαφέρον. Δεύτερο παιχνίδι που με έκανε να δακρύσω.

                        Colossal, touching... EPIC.

                        Άντε να αρχίσω και πιο δυναμικά το online multiplayer. Αλλαγμένο, και ενδιαφέρον. Δεν έχω παίξει πολύ ακόμη.

                        Ψάχνω για κανένα να το παίξουμε και coop στο Legendary mode.

                        Comment


                        • #13
                          Καλά δεν χρειάζεται να είσαι Halo fan για να εκτιμήσεις τέτοιο παιχνίδι. Περίεργο που δεν βλέπω ενδιαφέρον.


                          Μη το ψάχνεις, μεσ'τους haters είμαστε

                          Comment


                          • #14


                            Btw, η υπογραφή σου θέλει βραβείο.:resp:

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Aion View Post
                              Σε αυτό το Halo, υπάρχει ένα αξιόλογο και δυνατό AI, χωρίς όμως εκείνο το βήμα. Ψάχνω για κανένα να το παίξουμε και coop στο Legendary mode.
                              Παίξε το Campaign Legendary και αργότερα τα προχωρημένα chapters του Spartan Ops στο ίδιο επίπεδο δυσκολίας. Πέρα από τον μεγάλο αριθμό των αντιπάλων υπάρχει και καλύτερο A.I. σε αυτό το mode. Εκεί θα βρεις αυτό το βήμα που αναζητάς σύμφωνα με κοσμάκι που το έχει δοκιμάσει.

                              Comment

                              Working...
                              X