Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για συμπληρώματα και υγιεινή διατροφή (πάλι)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Altair μόνος σου μένεις Αθήνα ; Αν δεν ξέρεις να μαγειρεύεις (ή βαριέσαι) βρες κάποιον τρόπο να τρως και κανονικό φαγητό, δεν σου λέω να μην τρως καθόλου fast food αλλά όχι και να αντικαταστήσεις το κανονικό φαγητό.



    ChrisTop αν κατάλαβα καλά ξηγήθηκες πασαλιμανιώτικα ;).

    Comment


    • #32
      Lol ρε.Αυτά δεν είναι το φαγητό μου αλλά το επιδόρπιό μου.
      Carpe diem

      Comment


      • #33
        Καλά κατάλαβες.
        Αν και τα οινόμελα τα πια στου ψυρή και όχι στο Καφενίοτε όπως θα πρεπε~

        Comment


        • #34
          Originally posted by Aion View Post
          Η πρωτεΐνη από το φαΐ δεν είναι αρκετή για κάποιον που γυμνάζεται σταθερά με κάποιους στόχους. Επίσης μόλις τελειώσεις την γυμναστική, πίνεις το shake πρωτεΐνης για να θρέψης τους μύες σου όσο είναι ακόμα "ζεστοί". Να τραφούν όσο πιο γρήγορα γίνετε, να πιάσει τόπο καλύτερα η δουλειά που έκανες, τους ξεκουράζουν και καλύτερα, και βοηθούν στην ανάπτυξη. Αν βάλεις και λίγο υδατάνθρακα μέσα (όπως γλυκόζη σε σκόνη) ακόμη καλύτερα. Με νερό, χωρίς οτιδήποτε άλλο για να απορροφηθεί γρήγορα. Με φαΐ θα αργήσει. Επίσης είναι και καλο συμπλήρωμα, ειδικά αν κάποιος τρώει μέχρι και 8 φορες την ημερα.
          Ξέρω άτομο τούμπανο μόνο με φαί
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • #35
            Altair ούτε πισινες υπάρχουν σε γυμναστήρια? Σπουδάζει ένας φίλος μου εκεί, και μου λέει ότι είναι απίστευτα φτηνά. Εγώ εδώ πληρώνω 65 Ευρώ τον μηνα για gym κανονικά, ενώ εκείνος πληρώνει τα ίδια για gym, μαθήματα, extra... Και το κυριότερο, personal training every time. Και εκτος του ότι αργά η γρήγορα το πιο πιθανόν είναι να βάλεις κιλά με αυτά που τρως, είναι και θέμα υγείας όχι μονο αισθητικής.
            Originally posted by Somari View Post
            Ξέρω άτομο τούμπανο μόνο με φαί
            Και τι πάει να πει αυτό? Ο Κεφαλιανός, ο Έλληνας που πήγε αγώνες Ολυμπια, έκανε την γράμμωση του σε κάποια φάση με γαλακτοκομικά, που υποτίθεται ότι το γάλα θολώνει τους μύες. Άλλοι πάλι τρώνε τα πάντα αλλα τους κοιλιακούς τους έχουν. Πέραν κάποιον βασικών πραμάτων και γεγονότων, παίζει μεγάλο ρολο το DNA, η ζωή που κάνει ή που έκανε κάποιος, etc... Δεν μιλάμε για μεμονωμένα περιστατικά, αλλα σε γενικές γραμμές.

            Δείτε αυτό τον σπουδαίο bodybuilder που πέθανε πέρσι:



            "I never took a protein powder in my life. I don't believe in overtraining. I never diet in my life. Never." έκανε παρα πολλές επαναλήψεις στα sets του (χιλιάδες!), frenzy... και έτρωγε φαΐ σαν 3 αρκούδες. Η ιδεολογία του και ο τρόπος που γυμναζόταν δεν ήταν και τα πιο standard και συνηθισμένα. Αυτό σαφώς και δεν σημαίνει πως αν τα ακολουθήσει κάποιος θα κάνει τέτοιο σώμα.

            Comment


            • #36
              Ξέρω άτομο τούμπανο μόνο με φαί
              Από την στιγμή που η πρωτεΐνη απορροφάται, είτε την πάρεις από φαΐ είτε από συμπλήρωμα τύπου whey δεν έχει διαφορά. Απλά το συμπλήρωμα βολεύει, γιατί όταν κάποιος έχει ημερήσιες ανάγκες πχ 150 gr πρωτεΐνη, σε πολύ μπακαλίστικα και στρογγυλεμένα, μπορεί να απορροφήσει 30 gr ανά 2,5/3 ώρες, άρα πρέπει να τρώει 5 γεύματα πλούσια σε πρωτεΐνη την ημέρα σε συγκεκριμένες ώρες. Και εννοείτε δεν χρειάζεσαι μόνο πρωτεΐνη στην καθημερινή διατροφή οπότε σωστή διατροφή + ένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης whey είναι ο ιδανικός (και πιο βολικός) συνδυασμός.Με λίγα λόγια απλά βολεύει.

              Comment


              • #37
                Αλλαξτε τον τιτλο του τοπικ σε "Ντοπες και κρέπες(γλυκίες).."

                Comment


                • #38
                  Ένα μποξερακι 12 ευρω
                  Ξυραφακι με ανταλλακτικα λεπιδια
                  Πορτοκαλια
                  Κορνφλεηκς
                  Μελι
                  Γιαουρτι χαμηλα λιπαρα του κιλου
                  Δυο πεντακιλα βαρακια
                  Ενα ζευγαρι καλτσες

                  Αυτά.

                  Αλταηρ φιλικη συμβουλή,προσεχε την διατροφή σου.Δικό σου θέμα είναι βέβαια,αλλά αν στρώσεις το σώμα σου και την διατροφή σου θα ανέβει και η ψυχολογία σου.;)


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • #39
                    Hey, τουμπανοι, ξερετε που μπορω να βρω φτηνο φυστικοβουτυρο; Να είναι και ποιοτικό όμως (πχ 2 προς 1 πρωτείνη προς υ/α
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • #40
                      Super Market ξερω μονο, κατι πρεπει να προσεξεις στα συστατικα του αλλα δεν θυμαμαι τι τωρα.. Αν το θες μονο για προτεινη υπαρχουν και καλυτερες πηγες..

                      Comment


                      • #41
                        Δε το θελω για πρωτεινη, απλα θελω να προσεχω τι βαζω στο πρωινο μου (η μαρμελαδα ειναι 80% ζαχαρη ξερω γω)
                        Απο σουπερ μαρκετ παιρνω τωρα, το Calve
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • #42
                          Το calve είναι νομίζω η καλύτερη επιλογή. Γενικότερα είναι δύσκολο να βρεις καλό φυστικοβούτυρο (χωρίς ζάχαρες, συντηρητικά....), Το βιολογικό από την άλλη είναι καλό αλλά χάνει σε γεύση. Και εγώ όταν παίρνω το Calve προτιμώ.

                          Comment


                          • #43
                            Προς όλους όσους μου δίνουν συβμουλές:
                            Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον παίδες,να'στε καλά.
                            Τώρα σκέφτομαι να πάω να τσιμπήσω μια γλυκιά κρέπα,αλλά δε θα είναι εκεί η Μαρία που την κάνει τούμπανο,αλλά η Έλλη που είναι τούμπανο,αλλά δεν την κάνει ωραία.Χμμμμ.
                            Μάλλον θα φάω φαγητό μια στα γρήγορα να φουσκώσω και μετά θα πάω να δω το τούμπανο.


                            edit:Aion ναι βρίσκω καλές τιμές,αλλά δεν έχω λεφτά.Εκτός κι αν θες να μου παίρνεις εσύ τις Collector's editions και τις κρέπες.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #44
                              1 σοκοφρέτα υγείας
                              1 πίτα αλάδωτη με καλαμάκι κοτόπουλο και ντομάτα

                              όπως βλέπετε είπα να φάω ελαφρά σήμερα,μέχρι που μου κεράσανε αυτό

                              1 κρέπα σοκολάτα μπισκότο.

                              Δε φταίω εγώ όπως βλέπετε.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by Somari View Post
                                Δε το θελω για πρωτεινη, απλα θελω να προσεχω τι βαζω στο πρωινο μου (η μαρμελαδα ειναι 80% ζαχαρη ξερω γω)
                                Απο σουπερ μαρκετ παιρνω τωρα, το Calve
                                Και εγω αυτο εχω παρει, μαλλον δεν υπαρχουν πολλες επιλογες στην Ελλαδα..

                                Comment

                                Working...
                                X