Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Walking Dead

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • The Walking Dead

    Οριστε κι ενα θεμα για το κατα πολλους GOTY 2012. Παροτι δεν ειναι το GOTY μου, ειναι σιγουρα μια αρκετα ξεχωριστη εμπειρια. Κατ' αρχην δεν υπαρχει κατι κοινο με το universe των comics ή της σειρας, οποτε δεν παιζει θεμα με spoilers αν εχετε δει ή διαβασει το WD. To adventure element σε φαση point and click ειναι υποτυπωδες, το παιχνιδι δεν παταει εκει. Ολη η ουσια εχει να κανει με τη ληψη αποφασεων και με καποια QTEs που σε αντιθεση με αλλα παιχνιδια (βλ. Ηeavy Rain) εχουν πολυ πιο ουσιαστικο αντικτυπο στην εξελιξη της ιστοριας. Oι επιλογες ποτε δεν ειναι προφανεις, ερχεσαι αντιμετωπος με αποφασεις που σε φερνουν σε περιεργη φαση γιατι εν τελει κανεις πραγματα που στην αρχη δυσκολα φανταζεσαι πως θα εκανες. Επισης το αισθημα της αγωνιας μεταφερεται πολυ σωστα, κυριαρχει γενικοτερα η αγωνια για την επιβιωση, σε αντιθεση με τη σειρα που το συγκεκριμενο θεμα περναει συγκριτικα απαρατηρητο.

    Καποια events δε μπορουν να αλλαξουν ανεξαρτητως αποφασεων, αλλα η πλειοψηφια αλλαζει δραματικα απο playthrough σε playthrough και αυτο επηρεαζει το party με το οποιο θα καταληξεις, τη συμπεριφορα τους απεναντι σου και στην τελικη και ο ιδιος ο πρωταγωνιστης παιρνει καποιες σημαντικες αποφασεις για τον εαυτο του. Το soundtrack ειναι αρκετα διακριτικο, αλλα στις λιγες στιγμες που παιζει καποια μουσικη τα επιλεγμενα κομματια ειναι παρα πολυ καλα. Δεν υπαρχει επι της ουσιας καποιο horror element, αλλα παρολαυτα το παιχνιδι σε βαζει με πολυ καλο τροπο στο αναλογο mood.

    Tα episodes 1 και 5 ηταν πιο "προβλεψιμα", ενω τα ενδιαμεσα ειχαν πολλες ανατροπες και στιγμες με καποια συναισθηματικη φορτιση λογω δυσκολων αποφασεων. Το 5ο επεισοδιο νομιζω πως εκλεισε πολυ καλα τον 1ο κυκλο του WD game, αναμενουμε πλεον τη season 2 του χρονου λογικα. Το παιχνιδι δικαιωματικα ξεχωριζει στα διαφορα awards, αν και εγω κλινω υπερ του Journey γιατι μου εδωσε καποια πραγματα που στην παρουσα φαση μπορεσα να εκτιμησω πολυ περισσοτερο. Η Telltale παντως επιτελους μας εδωσε ενα πληρες πακετο που δεν κανει κοιλια σε κανενα σημειο και εκει που ηταν πνιγμενη στη μετριοτητα, μπορεσε οχι απλα να ξαναμπει στο χαρτη, αλλα να σαρωσει τα παντα σε μια χρονια που χωρις να χει και κατι φοβερο μας εδωσε σιγουρα πολλα αλλα παιχνιδια που ξεχωρισαν.

  • #2
    Αύριο θα το πάρω κι εγώ,να δούμε επιτέλους προς τι ο τόσος ντόρος.
    Carpe diem

    Comment


    • #3
      Το είδα λίγο κ έμεινα έκθαμβος.Θα το κατεβασω κ όταν θα το βρω πολύ φτηνό θα το χτυπήσω μέσω steam!
      Nintendo I.D.: paixtis
      3ds friend code: 2664-2347-7128

      Comment


      • #4
        Στο XBLA πρέπει να έδιναν το πρώτο επεισόδιο τζαμπέ χθες, νομίζω πως ήταν προσφορά ημέρας. Παίζει να ισχύει και για σήμερα, δεν ξέρω.

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #5
          Ισχυει ακομα, αλλα δεν ηταν μονο XBLA exclusive, το ιδιο ισχυε και μαλλον ισχυει για PSN/iOS κτλ. Οποιος θελει να τη βγαλει ακομα πιο οικονομικα βεβαια υπαρχει και το PC με τις "εναλλακτικες" μεθοδους διανομης, παντως το steam sale ηταν πολυ καλο και δεν αποκλειεται να το ξαναδουμε κι αυτο, η τιμη ηταν αστεια στην τελικη (12.5ε για 5 eps).

          Comment


          • #6
            Ακόμα ισχύει το 12.5 στο Steam

            Comment


            • #7
              Κατεβάζω πρώτο επεισόδιο και αύριο περιμένω τα sales να πάρω και τα άλλα 4 από XBLA.
              Carpe diem

              Comment


              • #8
                Κατεβάζω κι εγώ το παιχνίδι. Διαφωνώ πάντως πως η Telltale ήταν "πνιγμένη στη μετριότητα", και το Sam and Max και το Monkey Island που έβγαλε ήταν καλά παιχνίδια αν και μικρές παραγωγές.
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • #9
                  Στο iphone είναι το ίδιο παιχνίδι;

                  Comment


                  • #10
                    Ναι αν κρινω απο αυτο που ειδα στο iPad.
                    Titus η Telltale ηταν πολυ ασταθης, καμια σειρα περαν του WD δεν ηταν καλη σε ολα της τα episodes. To WD ηταν ποιοτικο απο την αρχη ως το τελος. Παντως πρεπει να δουλεψουν πολυ με τα διαφορα τεχνικα θεματα, παιζουν διαφορα bugs σε ολες τις εκδοσεις και προβληματα στην pc version με corrupted saves κτλ.

                    Comment


                    • #11
                      Κατέβασα και τελείωσα το πρώτο επεισόδιο. Πολύ όμορφα φτιαγμένο με έντονες στιγμές και αποφάσεις που δίνουν τον σκοτεινό και απαισιόδοξο τόνο που χρειάζεται αλλά...μικρό! Μικροσκοπικό όσο το σκέφτομαι. Αν και για παιχνίδι της χρονιάς έβγαλαν και τα πέντε επεισόδια σαν σύνολο όπου θα φαίνεται καλύτερα το πόσο καλό είναι καθώς οι αποφάσεις που παίρνουμε όπως είδα περνούν στα επόμενα επεισόδια. Θα τιμηθεί!

                      Η Telltale με είχε τραβήξει με τη σειρά Sam & Max παρόλο που δεν ασχολούμαι με παιχνίδια αυτού του είδους. Τα επεισόδια μες τη σειρά σίγουρα δεν ήταν ισάξια αλλά το σύνολο ήταν θετικό. Προβλήματα δεν είχα με τον τεχνικό τομέα καθόλου αλλά με αρκετές εξωφρενικές λύσεις στους γρίφους που απλά με ανάγκασαν να κοιτάζω οδηγό. Δε γνωρίζω αν οφείλεται αυτή η "λογική" στους δημιουργούς της εταιρίας ή αν απλά έτσι είναι όλα τα παιχνίδια του είδους...


                      Comment


                      • #12
                        Το έπαιξα και 'γω, ότι ήθελα αυτό τον καιρό, απλό και ευχάριστο game.

                        Πολλές φορές έχεις περιορισμένο ρόλο στο gameplay διότι δίνεται βάση στο story. Δεν σε κρατάει συνέχεια σε αγωνία αλλά κάθε επεισόδιο έχει τη στιγμή του. Π.χ. άρρωστη η σκηνή στο 2ο επεισόδιο όταν η γυναίκα κρατάει όμηρο, ανεβαίνει σιγά σιγά τα σκαλιά ενώ σε σημαδεύει και φωτίζουν το σκηνικό οι αστραπές.

                        Οι γρίφοι πολύ απλοί επίσης, δεν σε κάνουν να χαρείς επειδή τους έλυσες όπως στο monkey island επειδή δεν χρειαζόταν να σκεφτείς και πολύ.

                        Το παιχνίδι κερδίζει πόντους κυρίως λόγω παρουσίασης, από gameplay δεν έχει πολλά πράγματα παρά μόνο λίγους γρίφους, quick time events και shooting. Όσον αφορά την επιλογή αποφάσεων, αλλάζει τη ροή του ενδιάμεσου story αλλά έχω την εντύπωση ότι ο βασικός κορμός παραμένει ο ίδιος (π.χ. σε ένα σημείο όποιον από τους 2 και να σώσεις στο τέλος δεν θα υπάρξει διαφορά). Επίσης μου άρεσαν οι έντονες εκφράσεις των προσώπων, κυρίως του κοριτσιού.

                        Είναι περισσότερο interactive story, όποιος γουστάρει κάτι χαλαρό, με παθητικό ρόλο στο gameplay και όρεξη να δει μια ιστορία το προτείνω.

                        Υ.Γ.:

                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment


                        • #13
                          Συμφωνώ σε όλα με το Ryu. Καλό παιχνίδι που ξεχωρίζει λόγω του συστήματος διαλόγων και συνεπειών - που δεν είναι κάτι νέο όμως, βλ. Fahrenheit, Heavy Rain κλπ - ταιριαστά QTEs αλλά...ελάχιστο gameplay. Περισσότερο για Interactive movie μου έκανε παρά για adventure, το παιχνίδι δεν είχε ούτε ένα γρίφο.

                          Καλό αλλά - με εξαίρεση το δυνατό τελευταίο επεισόδιο - κάργα υπερτιμημένο και με την καμία GOTY.
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • #14
                            Σιγά τα games φέτος που δεν μπορεί να είναι goty.Αλλά και να μην υπήρχε η φετινή ξεραίλα άνετα θα μπορούσε να'ναι σε αυτά που ξεχώρισαν.Καθόλου υπερτιμημένο κατεμέ.Με μηδενικό hype κατάφερε ότι κατάφερε και αυτό είναι πολύ σημαντικό.
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment


                            • #15
                              Μηδενικό hype το franchise Walking Dead? Δε νομίζω...
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment

                              Working...
                              X