Announcement

Collapse
No announcement yet.

Shield: NVidia's Portable Console - Coming 2nd Quarter 2013

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Shield: NVidia's Portable Console - Coming 2nd Quarter 2013



    The best streaming media device today with all the amazing features.


    Named Shield (codenamed: Thor)
    Runs on pure android (no bloat-ware or skins) - Jelly Bean 4.1
    Games are download from: "NVIDIA TegraZone" and "Google's app store"
    No retail games
    No exclusive games were announced yet

    Custom 72-core NVIDIA GeForce® GPU
    Quad-core A15 CPU

    Has a bloody heatstink of some sort in a portable
    Most powerful mobile console (atleast that what he said)
    It can play 4k videos and "drive" 4k TV sets (that what he said)

    Shaped like a controller
    5-inch, 720p Retinal multitouch display with 294ppi pixel density
    The 5 inch touchscreen has a customizable plate
    Custom bass reflex system with tuned ports for sound
    Controls are all the controls a gamer would expect (pressure sesitve triggers, clickable sticks etc)
    Micro SD support
    Audio out, Hdmi Out, USB support

    Battery lasts from 5-10 hours while gaming or 24 hours of HD video playback (according to verge)
    Can stream from PC (like WiiuTab from Wiiu), and then can stream that same image to your TV (PC streaming requires a router)
    Could also to cloud gaming (much like any other mobile/tablet)
    Does local multiplayer wireless.

    No price, storage announced
    Coming out Q2



    Καλο φαινεται κι ακουγεται αλλα εμπορικα δε βλεπω να χει ελπιδες - με τετοια specs μιλαμε για 300$+ ισως λεω και πολυ λιγα.
    Do a barrel roll!

  • #2
    Ναι και εγώ μόλις τελείωσα το ποστ σου σκέφτηκα όλες τις κονσόλες με πολύ υψηλά σπεκ (και άρα τιμή) για την εποχή τους που πήγαν άπατες (πχ lynx)
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #3
      αμα εχει σωστη dev υποστηριξη απο το launch μπορει να κανει καλυτερες πωλησεις και απτο vita.....

      Comment


      • #4
        Το ότι μπορείς να stream-άρεις από το PC είναι πολύ ενδιαφέρον.

        Αν ήμουν PC gamer (και είχα λεφτά lol) θα με ενδιέφερε.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #5
          Ο σχεδιασμός μου βγάζει μια απίστευτη ρετρίλα, εγκρίνω με χίλια. Από εκεί και πέρα, μάλλον αδιάφορο, αν και θα έπαιζε με πολύ μεγαλύτερη άνεση απ'ο,τι σε PSP, Vita ή και 3DS.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #6
            Υποτίθεται ότι κάτι τέτοιο έχει ήδη βγάλει η NVIDIA σε App για android tablets με tegra-3 (και πάνω λογικά).

            Σαν ανακοίνωση έχει ενδιαφέρον, αν και οι περιπτώσεις χρήσεις τις είναι αρκετά περιορισμένες. Όλα θα κριθούν στην τιμή βέβαια, γιατί ένα price-tag των 100€ θα χτυπήσει Ouya, όλες τις άλλες android platforms και θα δώσει δυνατότητα πολύ καλού PC gaming σε remote play. Η 650 δεν είναι ακριβή κάρτα, entry level θεωρείται και στα 720p θα μπορούσε να σηκώσει πάρα πολλά παιχνίδια σε πολύ καλές ρυθμίσεις.

            Για μένα όλα θα κριθούν στην τιμή.

            Επίσης είναι μία ακόμα απόδειξη ότι το Vita αποτυγχάνει τα μέγιστα. Η πρώτη απόδειξη βέβαια παραμένει το ίδιο το μηχάνημα .

            Comment


            • #7
              Δεν ξέρω αν το μάθατε, αλλά η τιμή του είναι 350$.

              Comment


              • #8
                Μόλις ανακοινώθηκε στα 50$ λιγότερα, 300$ τελική τιμή. Έλιωσαν στις προπαραγγελίες φαίνεται


                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • #9
                  299$ για να παιζω android games τι στιγμη που η apple βαζει gamepad support στο iOS 7?? No thanks απατο θα παει..

                  Comment


                  • #10
                    Εξακολουθώ να πιστεύω πως ο Somari έχει δίκιο, πρόκειται για το επόμενο Atari Lynx. Από την άλλη το 3DS έχει τελείως διαφορετικη βιβλιοθήκη τίτλων και λογική, αντίπαλος από την πλευρά της Sony δεν υπάρχει Evans οπότε η nVidia ίσως βρει χώρο να προσφέρει κάτι διαφορετικό.

                    Έχει ενδιαφέρον σαν κίνηση πάντως, αλλά είναι μεγάλος ο ανταγωνισμός από πολλές πλατφόρμες, κυρίως κινητά και tablets.
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • #11
                      αντίπαλος από την πλευρά της Sony δεν υπάρχει Evans
                      Για πάνε δες τα παιχνίδια που αναμένονται για το Vita και που η Sony δεν μπαίνει στη διαδικασία να διαφημίσει .

                      Το Shield remote play για PC είναι και απλώς βάζουν και τον παράγοντα Android στη συνάρτηση μπας και προσελκύσουν λίγο περισσότερα βλέμματα. Με τον Tegra 3 είχαν πει ότι όλες οι Tegra enabled devices μπορούν να κάνουν remote play με κάρτες από 660 και πάνω αν θυμάμαι καλά, απλά τώρα βγάζουν το δικό τους προϊόν.

                      Comment

                      Working...
                      X