Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γυναίκες gamers

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Γυναίκες gamers

    Ρίχνοντας μια βόλτα σε διάφορα gaming sites στην Ελλάδα,πρόσεξα ότι οι γυναίκες gamers είναι μετριμένες στα δάκτυλα του 1 χεριού. Ενώ στο εξωτερικό έχω προσέξει ότι είναι λίγο περισσότερες,αλλά και πάλι οι 95 και βάλε στους 100,είναι άνδρες.

    Οπότε έχω 2 απορίες,σχετικά μαυτό. Γιατί οι γυναίκες δε γουστάρουν να παίζουν βιντεοπαιχνίδια,ενώ υπάρχουν παιχνίδια που δεν είναι τόσο αγορίστικα...και αν έχει τύχει να γνωρίσετε γυναίκα gamer από κοντά...εγώ προσωπικά όχι.



  • #2
    Είναι γνωστό πως τα games είναι αντρικό σπορ. Μια γυναίκα gamer είναι αν όχι εξαίρεση, ασήμαντη μειονότητα. Πολλές γυναίκες ασχολούνται περιστασιακά με κάποιο παιχνίδι, απο το tetris μέχρι το angry birds και το farmville αλλά η hardcore gamer που θα συζητήσει γι'αυτό σε ένα gaming forum είναι σπάνιο φαινόμενο. Ακόμα και αν σκάσει κάποια κοπέλα στο g-o, παίρνει πρέφα τι παίζει και η παραμονή της είναι ενοχλητικά βραχύβια.

    Comment


    • #3
      Ωραίο θέμα.;)
      Από κει και πέρα,έχω γνωρίσει από κοντά κοπέλες που ασχολούνται με gaming,και δεν εννοώ τα χαζοπαίχνιδα του Facebook.Έβλεπα στην κατάστασή της σχόλια τύπου "10 ώρες σερί Skyrim","ωραίο το Infamous 2" κ.ά.,αλλά ως εκεί.
      Πιστεύω ασχολούνται με το άθλημα,απλά δεν μπαίνουν σε φόρα κλπ.Βέβαια ο καταλληλότερος άνθρωπος για να απαντήσει θα ήταν μια γυναίκα.
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Απλά ορισμένες κοπέλες είναι αγοροκόριτσα στον χαρακτήρα τους. Οι περισσότερες γουστάρουν και τα πιο hardcore. Μία γνωστή μου από Αθήνα είναι μία από αυτές.

        Άλλες κοπέλες είναι casual και το μόνο που θέλουν είναι μπουζούκια, ποτά και μαλάκες άντρες. Δεν ασχολούνται με το gaming.

        Απλά μην το ψάχνεις. Η εμπειρία μιλάει. Για το τι σκέφτονται οι κοπέλες είναι ένα αίνιγμα για εμάς τους άντρες.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Γυναικες gamers συναντας ευκολα τωρα πια σε mmo και κυριως σε mmo που δεν ειναι targeted μονο σε αντρικο κοινο.
          Συνανταω παρα πολυ συχνα σε browser games που ειναι και πιο casual απο τα hardcore (δεν μιλαω για facebook games) και μαλιστα παιζουν και ανταγωνιστικα.Οι γυναικες γουσταρουν να παιζουν βιντεοπαιχνιδια ειδικα οταν δεν ειναι αγοριστικα ή σεξιστικα,μαλιστα ξοδευουν και περισσοτερα χρηματα σε αυτα τα παιχνιδια απο οτι οι αντρες.
          Αλλα ακομα και ετσι αριθμητικα θελουν ακομα για να μας φτασουν.

          Τωρα ελλαδα τα πραγματα ειναι χειροτερα,υπαρχουν πολλες που παιζουν αλλα εγω της συναντω σε πολυ μικροτερο ποσοστο απο οτι σε ξενους servers.Και οσον αφορα κονσολες και pc games ειναι ακομα λιγοτερες και πιστευω φταινε τα ιδια τα παιχνιδια.Εαν δεν αλλαξουν τα παιχνιδια που κυριως τα πολεμικα κτλ ειναι τα ΑΑΑ δεν θα προσελκυσθούν.

          Comment


          • #6
            ααα νομιζω το θεμα με αφορα αμεσαα ^^ νταξει ολα τα κοριτσια παιζουνε παιχνιδια καθως υπαρχουν games για ολους τους τυπους αλλα παιχνιδια στυλ fps,mmo,rpg κτλ κτλ παιζονται απο αγορια.. και ναι υπαρχουν οι τυπισες (οπως ειμαι εγω) που παιζουμε και αυτα τα παιχνιδια και μας αρεσουν, εγω ημουν αρκετα αγοροκοριτσο , και μεγαλωσα και σε ενα περιβαλλον που γενικα ολοι επαιζαν παιχνιδια.. η πρωτη μου κονσολα ηταν sega πριν ακομα παω σχολειο, και μετα ενταξει game boy και playstation 1 στην πρωτη δημοτικου .. αλλα επαιζα κλασσικα παιχνιδια , κολλημα με ποκεμον, μαριο , ρατσετ & κλανκ, σλαι ρακουν , tekken , wrc και τετοια (στα οποια εκανε account η μανα μου και ηταν παντα πιο μπροστα γτ επαιζε οταν εγω ημουν σχολειο-.-) μεγαλωνοντας περασα τη φαση "γινομαι κοριτσι" και τα αφησα τα games.. και οταν το μυαλο επεστρεψε πισω στο κεφαλι μου τα ξαναρχισα.. κακα τα ψεματα, τα κοριτσια εχουν ξεφυγει .. οι περισσοτερες εχουν πολυ λαθος προτεραιοτητες.. ασε που οταν βρισκονται στη φαση που ανακαλυπτουν τη θυληκοτητα τους και την προβαλλουν , ο,τιδηποτε δεν την ανδεικνυει (οπως τα παιχνιδια) δε του δινουν σημασια.. ε και οι χαζογκομενες ετσι ηταν κι ετσι θα μεινουν, και τελος υπαρχουν και αυτες που παιζουν για να ψαρεψουν γκομενο :Ρ


            btw: εγω ενθουσιαστηκα παρα πολυ οταν βρηκα το φορουμ γιατι ποτε δεν ημουν μελος σε κανενα και οταν ειδα ειπα αυτο ειναι γα μενα .. οποτε δεν εχω σκοπο να φυγω εκτος αν εσεις θεωρησετε πως δεν εχω θεση εδω ..

            Comment


            • #7
              Ok υπάρχουν αλλά τι ψάχνετε γενικά;
              Το βασικό πρόβλημα δεν είναι να παίζουν αλλά να δείχνουν κατανόηση.
              Και εδώ έχουν περάσει κάποιες κατά καιρούς το γιατί δεν έμεινε καμία είναι άλλη ιστορία. Εδώ βέβαια πλέον υπάρχουν απώλειες και σε "ιδρυτικά" μέλη, οι γυναίκες θα μέναν.
              Τenshiko που μας βρήκες; Και αν θες πες μας και ηλικία, παίζει ρόλο και αυτή

              Comment


              • #8
                Πιστεύω πως το θέμα του σεξισμού και των καθαρά ανδρικών προτύπων είναι κυρίαρχο. Ακόμα θυμάμαι μια κοπέλα να μου λέει πως δε δέθηκε τόσο με τον κεντρικό χαρακτήρα του KotoR επειδη είχε φτιάξει γυναίκα αλλά η νοοτροπία του ήταν εντελώς αντρική. Από την άλλη υπάρχουν αρκετά είδη που είναι ακόμα και τώρα μια χαρά προσβάσιμα σε γυναίκες, όπως τα ΜΜΟ που είναι μάλλον ισορροπημένα (ο κοινωνικός παράγοντας γαρ, οι κοπέλες θέλουν να πιάσουν την κουβέντα, εμείς ενδιαφερόμαστε μόνο να σφάζουμε πράματα μόνοι ή παρέα με άλλους μαντράχαλους), τα puzzle, τα platform, τα strategy κάθε είδους, τα management sims κλπ.

                Επίσης καλωσήρθες, χαιρόμαστε πολύ που μας συμπάθησες, δεν υπάρχει κανένας λόγος να φύγεις μέχρι που να μη μας αντέχεις. Σιδεροκέφαλη, καλοδεχούμενη και υπομονή, είμαστε αρκετά συμπαθείς όταν μας γνωρίσεις.
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • #9
                  Egw akomh afto to "oi gynaikeioi prwtagwnistes sta video games den apefthynontai se gynaikes" akomh den to exw katalavei.

                  An einai poly thylikopoihmenh tote milame gia gynaikeio stereotypo kai tote prosvalontai (les kai ta antrika steretypa den xrhshmopoiountai) an einai perissotero antrikh h nootropia tote den apefthynetai se gynaika.

                  Dhladh entaksei pws prepei na einai h gynaika sta video games sthn telikh gia na aresei se gynaikes?

                  Telos pantwn ta paixnidia pleon den exoun mikroterh poikilia apo tis tainies, an yparxoun gynaikes pou vlepoun tainies den yparxei logos na mhn paizoun video games, alla den to kanoun giati pistevw pws akomh nomizoun pws den apefthynontai se aftes.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #10
                    Μιλώντας για σένα, Tenshiko(天使子), από κάπου σ' έχω δει εσένα. Το προφίλ σου, ο τρόπος που μιλάς, η αγάπη σου για τα anime... Τη σύμπτωση μου μέσα! Προσπαθώ να θυμηθώ! Επίσης, είσαι ευπρόσδεκτη! ^^
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Μάλλον τις θέλουν να βάφονται, να καλωπίζονται, να αγοράζουν ρούχα, να γκομενιάζουν.Όπως κάνουν και στην κανονική τους ζωή μάλλον...
                      Nintendo I.D.: paixtis
                      3ds friend code: 2664-2347-7128

                      Comment


                      • #12
                        τι ψαχνουμε; μμμ..ειναι θεμα γουστου καταρχας και μετα νοοτροπιας.. να πω την αληθεια δεν εχω γνωρισει καμια που να παιέει στο βαθμο ουτε τη γκαμα που παιζω εγω, δεν θεωρω καμια γκειμερ γιατι ειτε παιζουν περιστασιακα ειτε παιζουν ενα δυο παιχνιδια οπως προαναφερατε.. οποτε δεν εκπροοσωπω τις γυναικες γκειμερς, αν κρινω απο τον εαυτο μου ειναι θεμα χαρακτηρα/νοοτροπιας απο μικρη μυηθηκα στον κοσμο του gaming και σιγα σιγα αρχισα να παιζω νεα ειδη και εχω φτασει σε σημειο να μου αρεσουν ολα τα ειδη.. επισης εγω δεν εχω προβλημα ουτε να δερνω ουτε να σκοτωνω ουτε να πετσοκοβω, και δεν νιωθω πως θιγεται η θυληκοτητα μου με τους γυναικειους χαρακτηρες εχουν ολες πολυ ωραια βυζια και κωλαρακια^^ και στην κανονικη μου ζωη μια φυσιολογικη κοπελα ειμαι κ βαφομαι κ φτιαχνομαι κ απλα θελω να πιστευω πως ειμαι αρκετα συνειδητοποιημενη.. ηλπιζα να μην τεθει το θεμα της ηλικιας γιατι δε θα ηθελα να με βλεπετε προκατειλλημενα, 18 ειμαι..
                        και ταννο δεν ξερω που μπορει να με εχεις δει

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by 丹野 View Post
                          Μιλώντας για σένα, Tenshiko(天使子), από κάπου σ' έχω δει εσένα. Το προφίλ σου, ο τρόπος που μιλάς, η αγάπη σου για τα anime... Τη σύμπτωση μου μέσα! Προσπαθώ να θυμηθώ! Επίσης, είσαι ευπρόσδεκτη! ^^
                          Να γιατί δεν υπάρχουν γυναίκες gamers...
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by 丹野 View Post
                            Απλά ορισμένες κοπέλες είναι αγοροκόριτσα στον χαρακτήρα τους.
                            Έτσι.

                            Υπήρχε παρόμοιο θέμα, κάναμε και μάχη εκεί μέσα.

                            Θα νευρίαζα να περίμενα 2 ώρες μια κοπέλα να ετοιμαστεί. Θα ξενέρωνα όμως αν την περίμενα επειδή παίζει κάποιο παιχνίδι. Έχει διαφορα. Μεγάλη.

                            Ξέρετε πολλές κοπέλες όμορφες και περιποιημένες που παίζουν ποδόσφαιρο? Χθες νομίζω είχα πέσει σε ένα άρθρο για μια lineswoman στο εξωτερικό που θεωρείτε πολύ ωραία και ok, βλέπεται. Σκεφτείτε δηλαδή, ξεχώρισε και έγινε και άρθρο.

                            Ακόμα και αν κάποιο θεωρητικά αντρίκειο sport/hobby, γίνει πιο προσιτό με τον καιρό και για κοπέλες, δεν σημαίνει ότι μπορεί να καταπιαστεί εύκολα από αυτές και να είναι και όμορφο σαν εικόνα. Είναι και θέμα ψυχολογίας.

                            Δεν είναι μονο με τα hobbies. Πολλές αντιπαραθέσεις είχα με τον Ground_Zero που επέμενε πως ασπουμε μια γυναικα που δουλεύει μηχανικός για παράδειγμα, μπορεί κάλλιστα να είναι sexy, προσεγμένη, ευπαρουσίαστη, και θηλύκια όσο μια γυναικα που κάνει ένα πιο συνηθισμένο γυναικείο επάγγελμα. Το ότι αυτό μπορεί να γίνει ok, το ποσο συνηθισμένο φαινόμενο είναι όμως είναι ένα άλλο θέμα. Είναι λογικό άλλωστε.

                            Κάποια που ασχολείται με VideoGames όπως ένας άντρας, το πιο πιθανόν είναι να είναι αγοροκόριτσο και να μην είναι η ωραία γυναικα, μιας και ασχολείται με κάτι θεωρητικά αντρίκειο. Πιθανόν είναι κιόλας να κάνει παρέα περισσότερο με άντρες που ασχολούνται με αυτά. Τώρα θα μου πείτε ότι υπάρχουν πολλές γυναίκες που κάνουν παρέα με άντρες, οι οποιες δεν ασχολούνται με VideoGames, και είναι γυναικάρες. Όντως υπάρχουν, αλλα είναι εντελώς διαφορετικό.

                            Έχει να κάνει με την ψυχολογία, με την ανάπτυξη χαραχτήρα, με την κοινωνική ζωή του ανθρώπου, και και και... Δεν θα τα σηκώσει το forum.

                            Δεν έχω αντικρίσει ποτε μου γυναικα που να ασχολείται με τα VideoGames ή με κάτι θεωρητικά αντρίκειο sport/επάγγελμα και να ενθουσιαστώ. Μπορεί να πέσω σε καμια photo που και που στο internet με κοπέλες (το πιο πιθανόν άσχετες με τα VideoGames) που κρατάνε τον μοχλό με εσώρουχα και τέτοια, αλλα δεν μετράει.

                            Προσωπικά δεν θα μου άρεσε η κοπέλα να παίζει ουσιαστικά VideoGames, δεν το θεωρώ sexy. Να βλέπει κανένα ματσάκι ποδοσφαίρου ok, να συντονίζει όμως την κερκίδα του Ολυμπιακού με τίποτα. Εκεί πάμε αλλου.

                            Και μην ξεχνιόμαστε, όταν λέμε ωραία θηλύκια γυναικα, δεν εννοούμε να βαφτεί μια φορα και να βάλει κάτι ωραίο, αλλα να συμπεριφέρεται σαν γυναικα, να μιλα σαν γυναικα, να προσέχει σαν γυναικα.

                            Now... GET BACK TO THE KITCHEN! Make me a sammich! I'm gonna play Skyrim!

                            Comment


                            • #15
                              Νομίζω πως αν στο παραπάνω post προστεθεί αυτό τότε θα είναι 100% sync



                              (άντε, ίσως λείπουν επίσης και τα μπλε ledακια)
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment

                              Working...
                              X