Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mark of the Ninja

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mark of the Ninja



    In Mark of the Ninja, you'll know what it is to truly be a ninja. You must be silent, agile and clever to outwit your opponents in a world of gorgeous scenery and flowing animation. Marked with cursed tattoos giving you heightened senses, every situation presents you with options.


    Το ξεκίνησα χθες και μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί. 2d stealth game με Ninjas. Θα γράψω περισσότερα όταν το προχωρήσω αλλά άνοιξα το topic μήπως το δει κανένας που του έχει ξεφύγει. Είναι άδικο κιόλας να μην υπάρχει topic για ένα από τα καλύτερα indie games της χρονιάς

  • #2
    καλα εδω δεν υπαρχει thread για αλλα και αλλα games

    τεσπα, εχω ασχοληθει και γω με τον τιτλο, επαναπροσδιοριζει τον ορο 2d stealth platform (αν υπηρχε ποτε τετοιος)

    Comment


    • #3
      3,75 ευρώ στο steam, να το πάρω;

      πως ειναι ο χειρισμός χωρίς gamepad;
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • #4
        Tα σπάει το παιχνίδι, πάει καιρός που το 'χω τελειώσει. Πολύ καλή επιλογή στα λεφτά του.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Originally posted by BigBOSS View Post
          3,75 ευρώ στο steam, να το πάρω;

          πως ειναι ο χειρισμός χωρίς gamepad;
          3,75;;; Με κλειστά μάτια!

          Δεν το έχω δοκιμάσει χωρίς gamepad να σου πω την αλήθεια.

          Comment


          • #6
            Εγώ πάντως το πήρα. Ty για την ενημέρωση.
            Άντε άλλο ένα παιχνίδι θέλω να πάρω απο το steam μόλις κάνουν έκπτωση, το Bastion.

            Comment


            • #7
              Το αγόρασα...

              Comment


              • #8
                To παιχνίδι είναι άρτιο. Μην περιμένετε κάτι το συνταρακτικό αλλά ότι κάνει το κάνει τέλεια. Κλασσική περίπτωση 9αριου για μένα. Οι αναβαθμίσεις που παίρνεις στην πορεία το απογειώνουν και για αυτό ακριβώς το λόγο έχει νόημα και ένα ακόμα τουλάχιστον playthrough στο game+ καθώς στο τέλος μιλάμε για πραγματικά μεγάλο πλήθος δυνατών προσεγγίσεων σε κάθε κομμάτι. Aυτά χοντρικά, τώρα χωρίς gamepad δεν το πολυδοκήμασα αλλά νομίζω θα χάνει αρκετά στην εμπειρία.

                Comment


                • #9
                  Αξίζει τον κόπο.
                  Πολύ καλό παιχνίδι με ωραίο stealth.
                  I'm back bitches... Version 2.0

                  Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                  Comment


                  • #10
                    Δεν περιμένατε από εμένα να σας το πω, αλλά το Mark of the Ninja είναι παιχνιδάρα.

                    Απίστευτο level design για 2D stealth, δε μπορείς να κάνεις τα πάντα αλλά μπορείς να κάνεις πάρα πολλά. Animation, χειρισμός, αίσθηση γενικότερα είναι τέλεια. Μπορώ να κάνω τα πάντα γρήγορα και με μεγάλη ακρίβεια χωρίς να μπερδεύομαι πάνω στον πανικό. Δε χρησιμοποιώ τα πάντα, συνήθως κάνω ένα απλό silent assassin και hide body, αλλά έχει πολλές δυνατότητες για να μαζέψεις πόντους. Είμαι στο τέλος της τρίτης πίστας και δηλώνω ενθουσιασμένος.

                    Το μεγαλύτερο κατόρθωμά του είναι πως με έκανε ήδη να σχεδιάζω δεύτερο playthrough, αργό αργό, όπου δε θα σκοτώσω κανέναν, θα μείνω παντού απαρατήρητος και θα μαζέψω όλα τα scrolls. Πρέπει να έχω ήδη χάσει μερικά και δε μπορώ να καταλάβω πού, γλέιφω καθε πέτρα.

                    EDIT: Πάντως όπως φαίνεται μοιράζω πόνο στα leaderboards, στις πρώτες 3 πίστες είμαι καθαρά πρώτος από το Gamers Odyssey. Behold my might!
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • #11
                      Είμαι στην προτελευταία πίστα του Mark of the Ninja, εκεί που πρέπει να σώσεις τον τατουατζή.

                      Τι ανεξέλεγκτο αχαλίνωτο απροσμέτρητο αγγούρι είναι αυτό?

                      ΑΧΑΝΗΣ πίστα σε μέγεθος, για να πάρεις τις σφραγίδες ουσιαστικά δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντικείμενα για όλη τη διάρκειά της, άπειρες παγίδες, καμία κρυψώνα για πτώματα οπότε χάνεις όλους τους πόντους του hidden body, δύσκολη εξερεύνηση λόγω ορατότητας, αλμάτων κλπ...Εντάξει, κάπου υπερβάλλω, αλλά σε σχέση με την αμέσως προηγούμενη η διαφορά είναι τεράστια και αντικειμενικά τα έχω βρει μπαστούνια.

                      Σα να μην έφταναν αυτά με βλέπω να την ξαναπαίζω γιατί μάλλον δε θα πάρω την τελευταία ασπίδα για τους πόντους. Δεν κατάλαβα πως μπορώ να ρίχνω πάνω τους τις βομβίτσες, να τις πατάνε και να κάνουν μπουμ και έχασα ένα κάρο πόντους.

                      Επίσης παιχνιδάρα αν και το σενάριο είναι ανύπαρκτο και ο νίντζα είναι ΞΑΝΘΟΣ!!! (wtf) Μήπως θέλανε να βγάλουν το παιχνίδι American Ninja αλλά ήταν πιασμένο?

                      Θα ακολουθήσει γενική σκούπα σε ποστς σχετικά με το παιχνίδι που θα τα βάλω στο αντίστοιχο θέμα μαζί με τελικές εντυπώσεις.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • #12
                        Το τερμάτισα.

                        Η τελευταία πίστα με απογοήτευσε, ήταν μακράν η χειρότερη από πλευράς σχεδιασμού. Συνάντησα μερικά πολύ εκνευριστικά bugs και σχεδιαστικές αβλεψίες. Πχ sniper στου διαόλου τον κώλο που παρόλο που το λέιζερ του κινείται σε εντελώς άσχετο τόξο και εγώ κινούμαι στις σκιές με σκοτώνει με το που πλησιάζω (αναγκάστηκα για πολλοστή φορά να γυρίσω πίσω, να πάρω Mark of Serenity και να περάσω το σημείο), checkpoints που με έβγαζαν ακριβώς πάνω σε stalker, αν ήθελες τα seals με τους πόντους έπρεπε να γυρίσεις εκατό φορές για ανεφοδιασμό σε φωτοβολίδες (οι stalkers απλά τραγικοί εχθροί και δε βγαίνανε με άλλο τρόπο) και γενικά είχε μια λογική περίεργη.

                        Το σενάριο ήταν σχηματικό και δε με ενθουσίασε, αν και μπορώ να καταλάβω τους λόγους που άρεσε (έκανα χαρακίρι). Επίσης πρόσεξα πως ο τύπος δεν ήταν ξανθός, απλά είχε περίεργα τατουάζ

                        Από σχεδιασμό, χειρισμό, gameplay κλπ κορυφαίος τίτλος. Παραλίγο να μπω στη λογική του δεύτερου playthrough που δε θα σκοτώσω κανένα και δε θα με πάρει μυρωδιά ούτε κουνούπι αλλά κάπου είχα κουραστεί. Μου άρεσε επίσης πάρα πολύ το αρκετα puzzle platform animation, με τις δεδομένες κινήσεις ακριβείας. Από ελευθερία προσέγγισης, επιλογές στο gameplay κλπ είναι εκπληκτικό. Μόνο μικρό παράπονο ο χειρισμός, που αν και στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού δε μου προξένησε πρόβλημα προς το φινάλε με τις πολλαπλές ενέργειες να χρειάζονται περισσότερο έδειξε τις κονσολέ ρίζες του, με 2 και 3 πλήκτρα να πρέπει να είναι πατημένα ταυτόχρονα. Δεν έχουν σκανδάλες τα πληκτρολόγια...

                        Όπως υποσχέθηκα, έκανα μερικές μετακινήσεις posts. Δε βρήκα άλλα, μα αν έχω χάσει κάποιο από άνθρωπο που έπαιξε το παιχνίδι και έγραψε σχετικά κάντε την καλή και βάλτε ένα link να μετακινήσω το post του.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment

                        Working...
                        X