Announcement

Collapse
No announcement yet.

Gamers και metal μουσική

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Parapanw, edw egw asxoloumai kapoia 8wra mesa sto nero kai den eimai tipote to ksexwristo...
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #92
      Originally posted by Titus View Post
      Όχι.

      Και όχι.

      Εγώ αναφέρομαι σε αφοσίωση σε ένα χόμπι. Άλλο το να βάλεις μουσικούλα ενώ κάνεις κάτι άλλο, για να σου κρατήσει παρέα δηλαδή, και άλλο το να προσηλωθείς σε ένα κομμάτι ή δίσκο, να ακούς το κάθε όργανο ξεχωριστά, να ψάξεις μια δισκογραφία ή παράλληλες συμμετοχές των καλλιτεχνών, να ερευνήσεις ένα μουσικό είδος, να παρακολουθείς συναυλίες ή μια τοπική σκηνή. Όταν ακούς μουσική ακούς μουσική, τελεία. Μαθαίνεις να αναγνωρίζεις λυφη, τεχνοτροπίες, ιδιαίτερα χαρακτηρηστικά. Αν η σχέση "σου" με τη μουσική είναι περιστασιακή, δεν είναι για σένα σοβαρή ενασχόληση και δε συγκαταλέγεται στις προτιμήσεις σου - όπως για μένα δεν είναι η οδήγηση πχ ή το μπάσκετ.

      Επίσης το να συγκρίνεις την εκμάθηση ενός μουσικού οργάνου με το gaming σαν επένδυση χρόνου είναι απλά αστείο. Οι πραγματικά καλοί μουσικοί κάνουν από 5 ως 8 ώρες καθημερινή εξάσκηση-ξέρω παράδειγμα κορυφαίου ουτιστή που έπαιζε κάθε μέρα 12 ώρες.

      Καλά το θέμα είναι να μη σου τρώει χρόνο από άλλες δουλειές. Άμα κάθεσαι να ακούς τον κάθε δίσκο χωρίς να κάνεις τίποτα παράλληλα τότε γάματα. Άντε αν υπάρχουν κανά δύο κομμάτια που γουστάρεις τρελά,και θες να τα ακούσεις χωρίς να κάνεις τίποτε άλλο εκείνη την ώρα οκ. Αλλά αν είναι να κάθεσαι να αναλύεις τα όργανα,κτλ τότε θα φλιπάρεις.

      Αν είσαι επαγγελματίας μουσικός θες 5-8 ώρες αν είσαι ΑΡΧΑΡΙΟΣ ή προχωρημένος; Γιατί αν είναι κάποιος 40 χρόνια μουσικός ξερωγώ,τότε μου φαίνεται υπερβολικό ότι θέλει 5-8 ώρες εξάσκηση,γιατί ύστερα από τόσα χρόνια θα του φαίνεται παιχνιδάκι το όργανο.

      Comment


      • #93
        Επί 15-20 χρόνια όμως? Μπορείς να παίζεις ένα μουσικό όργανο από τα 10 σου μέχρι τα 80 σου, πόσο μάλλον αν είσαι επαγγελματίας. Η διάρκεια και η αφοσίωση που απαιτείται είναι απείρως μεγαλύτερη, απεναντίας οι pro παίκτες άντε να φτάσουν τα 30 και να μείνουν στο ίδιο επίπεδο. Αντιστοίχως οι ποδοσφαιριστές τα 37-38. Και πάλι όμως να τονίσω πως μιλάω για χομπίστες. Αν συγκρίνουμε το δημιουργικό χρόνο ενός επαγγελματία καλλιτέχνη με ενός pro gamer ο πρώτος είναι απείρως μεγαλύτερος.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • #94
          Originally posted by Gift View Post
          Καλά το θέμα είναι να μη σου τρώει χρόνο από άλλες δουλειές. Άμα κάθεσαι να ακούς τον κάθε δίσκο χωρίς να κάνεις τίποτα παράλληλα τότε γάματα. Άντε αν υπάρχουν κανά δύο κομμάτια που γουστάρεις τρελά,και θες να τα ακούσεις χωρίς να κάνεις τίποτε άλλο εκείνη την ώρα οκ. Αλλά αν είναι να κάθεσαι να αναλύεις τα όργανα,κτλ τότε θα φλιπάρεις.

          Αν είσαι επαγγελματίας μουσικός θες 5-8 ώρες αν είσαι ΑΡΧΑΡΙΟΣ ή προχωρημένος; Γιατί αν είναι κάποιος 40 χρόνια μουσικός ξερωγώ,τότε μου φαίνεται υπερβολικό ότι θέλει 5-8 ώρες εξάσκηση,γιατί ύστερα από τόσα χρόνια θα του φαίνεται παιχνιδάκι το όργανο.
          Τώρα το είδα.

          Με την ίδια ελαφρότητα λοιπόν μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος το gaming, οπότε θα το αφήσω εδώ γιατί δεν έχω να προσθέσω κάτι. Μπορείς να ρωτήσεις συλλέκτες μουσικής ή επαγγελματίες μουσικούς (δασκάλους σε ωδείο πχ) για το χρόνο που απαιτείτα και το υλικό που πρέπει να αφομοιώσει κάποιος που αγαπά τη μουσική και θέλει να μάθει καλά το όργανό του. Οι χρόνοι που ανέφερα είναι πραγματικοί.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #95
            Originally posted by Titus View Post
            Τώρα το είδα.

            Με την ίδια ελαφρότητα λοιπόν μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος το gaming, οπότε θα το αφήσω εδώ γιατί δεν έχω να προσθέσω κάτι. Μπορείς να ρωτήσεις συλλέκτες μουσικής ή επαγγελματίες μουσικούς (δασκάλους σε ωδείο πχ) για το χρόνο που απαιτείτα και το υλικό που πρέπει να αφομοιώσει κάποιος που αγαπά τη μουσική και θέλει να μάθει καλά το όργανό του. Οι χρόνοι που ανέφερα είναι πραγματικοί.


            Κοίτα φίλε,και γω είμαι συλλέκτης μουσικής,δηλαδή υπάρχουν 3-4 συγκροτήματα που γουστάρω τρελλά και θέλω να μαζέψω τα πάντα απαυτούς,ακόμα και από τις solo καριέρες τους,και τα side-project τους. Αλλά κάνω και διάφορα πράγματα μέσα στο σπίτι,ταυτοχρόνως,δε κάθομαι μπάστακας πάνω από ένα ηχείο...ήμαρτον.


            Αλλά το να αφοσιωθείς σε ένα μόνο πράγμα είναι ότι χειρότερο,γιατί καταντάς μια αηδία και μισή,και χάνεις όλα τα υπόλοιπα.

            Comment


            • #96
              Επί 15-20 χρόνια όμως? Μπορείς να παίζεις ένα μουσικό όργανο από τα 10 σου μέχρι τα 80 σου, πόσο μάλλον αν είσαι επαγγελματίας. Η διάρκεια και η αφοσίωση που απαιτείται είναι απείρως μεγαλύτερη, απεναντίας οι pro παίκτες άντε να φτάσουν τα 30 και να μείνουν στο ίδιο επίπεδο. Αντιστοίχως οι ποδοσφαιριστές τα 37-38. Και πάλι όμως να τονίσω πως μιλάω για χομπίστες. Αν συγκρίνουμε το δημιουργικό χρόνο ενός επαγγελματία καλλιτέχνη με ενός pro gamer ο πρώτος είναι απείρως μεγαλύτερος.
              μα το pro gaming ειναι μια ταση~trend που εξελισσεται με γεωμετρικη προοδο τα τελευταια χρονια προφανως και δεν μπορουμε να εχουμε ατομα στις ηλικιες 40+ ακομα, αλλα ποιος ξερει τι θα δουμε στο μελλον


              αν τα συγκρινεις μεχρι τα 30 λοιπον ,ο pro gamer παιζει καθε μερα 8-16 ωρες ευκολα συγκρισημες με τις ωρες ενασχολησης ενος επαγγελματια καλλιτεχνη, τωρα το τι εννοει ο καθενας με τον δημιουργικο χρονο ειναι μαλλον υποκειμενικο

              οι τοπ streamers~καρβουνα τυπου kripparrian παιζουνε ~ασχολουντε 24/7 για να μενουνε τοπ

              Comment


              • #97
                Αυτό με τις 8-16 ώρες έχετε κάποια πηγή να μου το επιβεβαιώσετε, γιατί όσοι Pro Gamers απο εξωτερικό ξέρω στις καλές τους ρίχνουν 8ωρα. Μόνο οι κορεάτες δεν κάνουν τίποτα άλλο στην ζωή τους. Μιλάω για τις σκηνές League of Legends και CS 1.6 και GO στις άλλες δεν ξέρω τι παίζει. Επίσης, πάντα είχα την περιέργεια: Εκτός απο LoL, Starcraft 2, Dota 2, CS και WoW υπάρχει άλλο Game με παίχτες που είναι επαγγελματίες με την βούλα με συμβόλαιο κτλ.; Μπορεί να ζήσει κάποιος παίζοντας BEU δηλαδή;

                Οι επαγγελματίες παίρνουν ΤΡΕΛΑ λεφτά πάντως. Ειδικά οι LoL Players βγάζουν 6χίλιαρο τον μήνα στο νερό.

                Comment


                • #98
                  Streamers man, Diablo gia paradeigma, akomh kai apo ekei vgainei xrhma.
                  To eipe kai o Vaynard poio panw, kapoioi kleinoun 24wra sto aneto.

                  To eipa kai prin, EGW o idios kleinw 8wra efkola, enas epagelmatias pou zei apo afto kathetai parapanw.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #99
                    ναι ακριβως εδω ριχνουμε εμεις 8ωρα ως απλοι χομπιστες,αυτοι που βγαζουνε και λεφτα δεν θα ριχνουνε? , οσο μεγαλυτερο ειναι το competition τοσο περισσοτερο dedication πρεπει να ριξεις

                    Comment




                    • :troll:
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Diafwnw se afta pou leei.
                        O kathenas exei ta efodia kai to myalo na psaksei parapanw opoiodhpote eidos mousikhs kai na to parei poly poio sovara apo ena "aplo hitaki".
                        Apo ton anthrwpo eksartatai, giati dhladh mesa se afta ta apla hitakia na mhn symperilamvanetai kai ena metal kommati?
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Μην το ψάχνεις. Ακόμη κι αν το Metal γίνει η κυρίαρχη σε δημοφιλία μουσική, τα ίδια θα λένε κάποιοι. Είναι η φύση της Metal κουλτούρας τέτοια.
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • Λίγο καθυστερημένα...

                            Originally posted by TheCursed
                            Αυτά τα ολίγα από εμένα, γιατί σε τέτοια θέματα κάθε γραμμή που γράφω είναι φτυαριά που ανοίγει τον τάφο μου.


                            Δε καταλαβαίνω τι εννοείς, σε αυτό το post τα είπες όλα.

                            Αν είσαι επαγγελματίας μουσικός θες 5-8 ώρες αν είσαι ΑΡΧΑΡΙΟΣ ή προχωρημένος; Γιατί αν είναι κάποιος 40 χρόνια μουσικός ξερωγώ,τότε μου φαίνεται υπερβολικό ότι θέλει 5-8 ώρες εξάσκηση,γιατί ύστερα από τόσα χρόνια θα του φαίνεται παιχνιδάκι το όργανο.


                            Όχι...
                            Αν αφήσεις τη μουσική μία μέρα σε αφήνει δέκα όποιος και να είσαι. Παίζω ως αρχάριος μουσικό όργανο και δεν έχω καν αυτή την εμπειρία αλλά όποιος έχει τη παραμικρή εμβάθυνση στο οργανοπαίξιμο μπορεί να το καταλάβει αυτό.

                            Αν αγαπάς τον ηλεκτρικό ήχο, τότε δεν πας στο λαικό-σκυλοποπ.ΠΟλύ απλά..


                            Για το σκυλοποπ δε ξέρω αλλά αγαπάω τον ηλεκτρικό ήχο και παράλληλα θεωρώ πως η λαϊκή μουσική εκφράζει στον ήχο της καρδιάς μου.

                            Comment


                            • Τράκαρα μια ωραία και σχετική με το θέμα συζήτηση σε ένα άλλο forum και θυμήθηκα τα όσα είχαν γραφτεί εδώ.

                              Πόσο καιρό είχε να γίνει thread στο Music; Ας συγκεντρωθεί εδώ λοιπόν μια κουβέντα νεκαραναστάσιμου ER με αφορμή τη Jarboe και το εξής που είδα σήμερα: https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/548476_448903045213682_101279742_n.jpg Eίναι ο Mark Greening των Electric Wizard ποζάροντας μπροστά σε κάτι που -πιθανώς- είναι


                              Επειδή κάποιοι λίγο - πολύ με χαρακτήρισαν "τρελό", διαβάστε πράγματα τα οποία πολλοί σκεπτόμενοι άνθρωποι (συχνά μεταλάδες ή πρώην μεταλάδες) πιστεύουν για το Metal. Είναι λίγο μεγάλο θέμα, ήδη 7 σελίδες και με πολλές δημοσιεύσεις σεντόνια, αλλά αξίζει τον κόπο. Σημειωτέον πως το αρχικό post πάτησε σε κάτι αρκετά μακρινό με την εδώ συζήτηση, αλλά στην πορεία εντοπίζονται πολλές απόψεις οι οποίες αφορούν την Metal μουσική και το κοινό της ευρύτερα.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment

                              Working...
                              X