Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νi no kuni

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by deus_d0pe View Post
    Σχετικά με τα Familiars και το τρόπο που αυτά "μεγαλώνουν".
    Ας πάρουμε για παράδειγμα το τυπάκο που παίρνει ο Oliver ως πρώτο Familiar. Το παιχνίδι μου δίνει να καταλάβω ότι υπάρχει μια σχέση Sun>Moon>Star, επομένως αν αντιμετωπίζω κάποιο Moon τερατάκι, καλύτερα να χρησιμοποιήσω ένα Sun Familiar σαν το τυπακο μας. Σωστά μέχρι εδώ ή χάνω κάτι;
    Το Sun νικάει το Moon, το Moon νικάει το Star και το Star νικάει το Sun. Πιο μετά βρίσκεις και Planet που τα νικάνε όλα όπως και τα double signs που είναι δύο φορές πιο effective, αλλά αυτά πολύ μετά και σε εμένα προσωπικά δεν μου χρειάστηκαν. Συμβουλή μου είναι να έχεις από ένα sign σε κάθε party member (αν και το ΑΙ δεν τα πολυχρησιμοποιεί).

    Ο τυπάκος ανεβαίνει κι αυτός levels καθώς μαχόμαστε και μαζεύουμε XP. Υπάρχει κάποιο καταλυτικό level όπου θα μου ζητήσει να προβώ σε μεταμόρφωση; Τον έχω πάει lvl.12 και δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Μπορώ κάπως να επέμβω σε αυτό ή θα γίνει μόνο του, π.χ. όταν πάει lvl.20;
    Ναι lvl 20 νομίζω δεν θυμάμαι. Θα σου βγει μία επιλογή για μεταμόρφωση και εσύ αποφασίζεις αν θα τον μεταμορφώσεις ή όχι. Αν τον μεταμορφώσεις αποκτά επιπλέον δυνατότητες αλλά ξεκινά το leveling από την αρχή. (Αν και θα ανεβαίνει πολύ γρήγορα για να πιάσει τα άλλα familiars).

    Με το τάισμα επίσης τι ακριβώς συμβαίνει; Του δίνεις ένα κομμάτι πίτα που ανεβάζει Accuracy και ανεβαίνει λίγο η αντίστοιχη πράσινη μπάρα στο Accuracy. Του δίνεις άλλο ένα κομμάτι, γεμίζει τέρμα η μπάρα, και το Accuracy ανεβαίνει +1. Tαυτόχρονα γεμίζει το στομάχι του (δεν έχω βαρυστομαχιάσει κάποιο Familiar να δω τι συμβαίνει) και ανεβαίνει δειλά-δειλά και το Familiarity. Αν του δώσω όμως σοκολάτα, που ανεβάζει Attack, ο τυπάκος βγάζει καρδούλες ως ένδειξη πως προτιμά τις σοκολάτες;Που αποσκοπεί όλο αυτό; Πώς μπορώ να καταλάβω τι φαγητό ταιριάζει σε κάθε Familiar; Χρειάζεται, σε κάθε Familiar ξεχωριστά, να ανεβάζω τέρμα το Familiarity για κάποιον λόγο; Τα φαγητά δεν τα βρίσκεις και παντού... Να ταϊζω τα Familiars με το που βρίσκω φαγητά ή να τα φυλάω; Γενικά μια επεξήγηση του μηχανισμού θα ήταν ευπρόσδεκτη.
    Κάθε genus έχει το αγαπημένο του snack. Πχ οι mites προτιμάνε τα chocolates που ανεβάζουν attack. Για να βρεις ποιος προτιμάει τι το βλέπεις στο Wizard's Companion στο εισαγωγικό κείμενο κάθε genus. Κάθε φορά που του δίνεις snacks ανεβάζει στατιστικά μέχρι να γεμίσει το growth level. Το growth level είναι αυτό το 10/20 που λέει στα δεξιά. Αν έχεις τερματίσει το growth level πχ. έχει πάει 20/20 όσα snacks και να του δίνεις δεν θα ανεβάζει stats. Για να αυξήσεις το growth level πρέπει να ανεβάσεις το familiarity, τις καρδούλες δηλαδή. Και για να ανέβουν οι καρδούλες πρέπει να τους δίνεις το αγαπημένο τους snack. Με λίγα λόγια ψάξε στο WC τι προτιμάει ο καθένας και δίνε το του. Εγώ άργησα να το καταλάβω και έδινα τα snacks ανάλογα με τα στατιστικά. Πχ όποιος είχε χαμηλό defence του έδινα το αντίστοιχο snack. Κάλα πήγαινε απλά έφτασα σε ένα σημείο που είχε τερματίσει το growth level γιατί έδινα λάθος τα snacks.
    Συμβουλή μου τώρα στην αρχή να τα ταίζεις. Πιο μετά θα μπορείς να κάνεις καλύτερα snacks με χρήση alchemy αλλά έχεις ακόμα γι'αυτό.



    Για πες μου το Ding Dong Dell δεν είναι η πιο όμορφη πόλη που έχεις δει σε rpg;

    Comment


    • #32
      Τhanks και απο μενα Enpsty.Τα χρειαζομουν και εγω τα παραπανω.

      Οσο για τις πολεις ,δεν μπορω να ξεχωρισω καποια.Και οι 3 μου αρεσουν εξισου μεχρι στιγμης.Εχω δρομο ακομα ομως.

      Comment


      • #33
        Κατατοπιστικός Enpsty, να 'σαι καλά. Το μεσημεράκι έπαιξα λίγο, έκανα ένα side-quest που μου λέει να σκοτώσω 10 Boneheads στα περίχωρα της Μαμουνόπολης. Έχω κι ένα Bounty τέρμα αριστερά στην έρημο, όπου γυροφέρνει ένας γκρι ποντικός, αλλά με έχει για πλάκα για την ώρα. Χαράζω ρότα για το Trials το βραδάκι.

        Εμμ δεν ξέρω αν θα ξεχωρίσω αποκλειστικά το Ding Dong Dell, όλες οι περιοχές είναι πανέμορφες μέχρι στιγμής. Να σου πω την αλήθεια, περισσότερο μέχρι ώρας μου αρέσει ο overworld, είναι ένας πραγματικός overworld όπως ακριβώς ήθελα να τον δω σε ένα σύγχρονο jRPG. Πέραν του οφθαλμόλουτρου λόγω γραφικών, βοηθούν πολύ και όλες εκείνες οι μικρές λεπτομέρειες που εσωκλείει το Wizard's Companion. Για παράδειγμα, όταν κοιμήθηκα για πρώτη φορά στο Inn του Ding Dong Dell μου εμφάνισε τον χάρτη στο βιβλίο, με μυστικά και lore, στοιχεία που δίνουν επιπλέον υπόσταση στη ζωντάνια του κόσμου.

        Οι μάχες έχουν γίνει λίγο πιο ζόρικες τώρα στην έρημο. Προσπαθώ να συνηθίσω τις επιπλέον εντολές που έχω με την εναλλαγή χαρακτήρων. Απ'όσο κατάλαβα πάντως, το αν θα "πιάσεις" κάποιο από τα τερατάκια που πολεμάς είναι καθαρά θέμα τύχης, έτσι;
        sigpic

        Comment


        • #34
          Originally posted by deus_d0pe View Post
          Απ'όσο κατάλαβα πάντως, το αν θα "πιάσεις" κάποιο από τα τερατάκια που πολεμάς είναι καθαρά θέμα τύχης, έτσι;
          Ναι και κατά την γνώμη μου ένα από τα μείον του παιχνιδιού μιας και πιο μετά υπάρχει quest που πρέπει να πιάνεις συγκεκριμένα familiars και θυμάμαι ένα δεν μου καθόταν με τίποτα.

          Comment


          • #35
            Aν μιλαμε για το ιδιο familiar(μπανανες) νομιζω οτι αλλαζοντας συνεχως familiars στην μαχη σου καθετε πιο ευκολα.

            Comment


            • #36
              Κατάλαβα. Στο σημείο που βρίσκομαι (πρέπει να πάω για τα Trials στην έρημο) λες να συνεχίσω κανονικά την ιστορία ή αξίζει να δοκιμάσω τη τύχη μου πηγαίνοντας ξανά πίσω στα North Summerlands, κάνοντας μάχες μπας και μου κάτσει κάποιο Familiar; Εσύ πως το προχώρησες; Ή μάλλον, για να το θέσω καλύτερα, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σημείο πιο μετά που το παιχνίδι σου γνωστοποιεί ότι "να ξέρεις, τώρα μπορείς να πιάσεις τα δικά σου τερατάκια, δεν θα σου δώσω άλλα μόνο μέσω της ιστορίας" ή μπορώ να αρχίσω από τώρα το κυνήγι;
              sigpic

              Comment


              • #37
                Originally posted by hideo View Post
                Aν μιλαμε για το ιδιο familiar(μπανανες) νομιζω οτι αλλαζοντας συνεχως familiars στην μαχη σου καθετε πιο ευκολα.
                Όχι είναι ένα πολύ πιο μετά. Το μικρό ρομποτάκι στο Hamelin.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by deus_d0pe View Post
                  Κατάλαβα. Στο σημείο που βρίσκομαι (πρέπει να πάω για τα Trials στην έρημο) λες να συνεχίσω κανονικά την ιστορία ή αξίζει να δοκιμάσω τη τύχη μου πηγαίνοντας ξανά πίσω στα North Summerlands, κάνοντας μάχες μπας και μου κάτσει κάποιο Familiar; Εσύ πως το προχώρησες; Ή μάλλον, για να το θέσω καλύτερα, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σημείο πιο μετά που το παιχνίδι σου γνωστοποιεί ότι "να ξέρεις, τώρα μπορείς να πιάσεις τα δικά σου τερατάκια, δεν θα σου δώσω άλλα μόνο μέσω της ιστορίας" ή μπορώ να αρχίσω από τώρα το κυνήγι;
                  Δεν σου λέω μη σου χαλάσω την έκπληξη.

                  Comment


                  • #39
                    Ε τώρα τι το ήθελες αυτό Καλά θα το αφήσω να δω πως θα πάει ^^
                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Ωραία συζήτηση παίδες,πολύ χαίρομαι που υπάρχει κόσμος που παίζει αυτό το παιχνίδι.Θεωρώ ότι είναι πολύ καλοφτιαγμένο και αξιόλογο.

                      Deusdope απλά προχώρα το και θα καταλάβεις τι παίζει με το πιάσιμο των familiars.Γενικά το παιχνίδι σιγά σιγά σου ανοίγει τους διάφορους μηχανισμούς του και έτσι η εξοικείωση έρχεται πολύ ομαλά.

                      Μου άρεσαν πάρα πολύ όλες οι περιοχές,η καθεμία έχει την δική της προσωπικότητα,αλλά ξεχωρίζω τις ding dong dell (από τις πιο ωραίες πόλεις που έχω δει σε παιχνίδι μαζί με την midgar) και την perdida.

                      Τώρα είμαι στο τελευταίο dungeon.Oι μάχες εκεί ξεφεύγουν,τα τέρατα χτυπάνε άσχημα και δεν θέλει και πολύ για να χάσεις.Αύριο λογικά το τελειώνω,θα ακολουθήσουν σύντομα τελικές εντυπώσεις!!!


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • #41
                        Πάντως τα spikes της δυσκολίας εισερχόμενος σε κάποια νέα περιοχή δε λείπουν. Το είδα όταν βγήκα πρώτη φορά στην έρημο, το βλέπω και τώρα που μπήκα στο ηφαίστειο.

                        Τελειώνοντας τα Trials πήγα πίσω να πιάσω 2-3 τερατάκια που με ενδιέφεραν ενώ από quests δεν έχω καταφέρει ακόμα να πιάσω το μπανανότερας ενώ εκείνο με το τουρμπάνι το έπιασα με τη πρώτη. Έτσι το άφησα και ξεκίνησα για ηφαίστειο όπου τα τέρατα εκεί βαράνε άσχημα. Τους χαρακτήρες μου τους έχω lvl.17 και τα Familiars στα 15 μέσο όρο. Ίσως πρέπει να αλλάξω προσέγγιση στη τακτική μου, δεν ξέρω.

                        Ένα άλλο που με παραξένεψε είναι ότι ενώ έχω τρία Familiars έτοιμα για μεταμόρφωση, όταν πάω να τους ταίσω Orbs δεν μπορώ να τα επιλέξω, μου βγάζει γκρίζα την επιλογή και το Familiar αρνείται να το φάει. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο. Για παράδειγμα, έχω εκείνη τη νεράιδα-like που κάνει heal, την έχω lvl.17, έχω μάθει όλα τα διαθέσιμα skills της και όταν πάω να επιλέξω ένα Αστέρι Orb - μιας και έχει Star Sign, δεν με αφήνει να το επιλέξω. Πρέπει μήπως να ανεβάσω κι άλλο το Familiarity; Έχω γεμίσει 2 καρδίες και, αν δεν κάνω λάθος, το Growth Limit έχει πιάσει 10 στα 10.
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by deus_d0pe View Post
                          Πάντως τα spikes της δυσκολίας εισερχόμενος σε κάποια νέα περιοχή δε λείπουν. Το είδα όταν βγήκα πρώτη φορά στην έρημο, το βλέπω και τώρα που μπήκα στο ηφαίστειο.

                          Τελειώνοντας τα Trials πήγα πίσω να πιάσω 2-3 τερατάκια που με ενδιέφεραν ενώ από quests δεν έχω καταφέρει ακόμα να πιάσω το μπανανότερας ενώ εκείνο με το τουρμπάνι το έπιασα με τη πρώτη. Έτσι το άφησα και ξεκίνησα για ηφαίστειο όπου τα τέρατα εκεί βαράνε άσχημα. Τους χαρακτήρες μου τους έχω lvl.17 και τα Familiars στα 15 μέσο όρο. Ίσως πρέπει να αλλάξω προσέγγιση στη τακτική μου, δεν ξέρω.

                          Ένα άλλο που με παραξένεψε είναι ότι ενώ έχω τρία Familiars έτοιμα για μεταμόρφωση, όταν πάω να τους ταίσω Orbs δεν μπορώ να τα επιλέξω, μου βγάζει γκρίζα την επιλογή και το Familiar αρνείται να το φάει. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο. Για παράδειγμα, έχω εκείνη τη νεράιδα-like που κάνει heal, την έχω lvl.17, έχω μάθει όλα τα διαθέσιμα skills της και όταν πάω να επιλέξω ένα Αστέρι Orb - μιας και έχει Star Sign, δεν με αφήνει να το επιλέξω. Πρέπει μήπως να ανεβάσω κι άλλο το Familiarity; Έχω γεμίσει 2 καρδίες και, αν δεν κάνω λάθος, το Growth Limit έχει πιάσει 10 στα 10.
                          Υπάρχουν 2 ειδών orbs. Τα μικρά για την πρώτη τους μεταμόρφωση και τα μεγάλα για την δεύτερη. Αν θυμάμαι καλά τα orbs που σου δίνει ο τύπος στα trials είναι για την δεύτερη μεταμόρφωση τους.

                          Comment


                          • #43
                            Παιζει και να μας ξεμεινουν δλδ?Γιατι εχω αρκετα.Αν ειναι να αρχισω να πουλαω καποια στιγμη

                            Comment


                            • #44
                              A έτσι πες βρε αδερφέ και σπάω το κεφάλι μου να δω τι γίνεται... Καλώς τότε, συνεχίζω ως έχει.
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                deus dope εισαι λιγο πριν απο εμενα,αλλα με τους ρυθμους που παω θα με φτασεις ευκολα.

                                Ειμαι στο castaway cove τωρα.Τερμα κατω στον χαρτη και προσπαθω να βρω υλικα για συνταγη που μου εδωσε ενα κοριτσακι.
                                Tο ενα απο τα υλικα(stone) δεν το βρισκω με τπτ!!
                                Kαμια ιδεα Enpsty?

                                Comment

                                Working...
                                X