Announcement

Collapse
No announcement yet.

Comics!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by Deus View Post
    Πολύ ενδιαφέρον βιντεο Φαντομ, ποιος όμως είναι ο μπαρκστερ; Είναι ήρωασ κομικ;
    Βασικά, πρέπει να έχεις κατά νου πως η Disney από παλιά έδινε σε αυτό το στυλ δύο βραβεία εμπνευσμένα από τα Όσκαρ, το Mousecar και το Duckster, χωρίς κάποιον ιδιαίτερο κριτήριο, απλά σε όποιον πίστευε πως συνέβαλλε σημαντικά στην εταιρία. Για παράδειγμα, εδώ πέρα μπορείς να δεις φωτογραφίες από τεύχη που έχει εκδοθεί φωτογραφία του Duckster που έστειλαν στον Χρήστο Τερζόπουλο στα τέλη του '60, όταν ανέλαβε να κυκλοφορεί Disney περιοδικά. Σε πιο υψηλή ανάλυση μία φωτογραφία από το Μίκυ Μάους #90 (1968), για να δεις και το κείμενο που είναι ντοκουμέντο.




    Παρακάτω βλέπεις επίσης το 1963, τον Walt να δίνει διακρίσεις (είτε Mousecar, είτε Duckster) σε διάφορα άτομα που θεώρησε σημαντικά. Ανάμεσά τους, για τους γνώστες των Disney κόμικς, ξεχωρίζουν οι Floyd Gottfredson & Al Taliaferro.



    Σε αυτά τα πλαίσια, οι τύποι της Diamond Comics ήθελαν να δίνουν βραβειάκια σαν Όσκαρ σε κομικσάδες σαν κι αυτά. Έτσι στα πλαίσια του Duckster, έβγαλαν το Barkster. Ανέθεσαν στον Barks να σχεδιάσει αναλυτικά το πώς θα ήθελε να είναι το αγαλματίδιο, το κατασκεύασε ο Randy Bowen, και όταν ήρθε η ώρα η εταιρία να κάνει την βράβευση και να παρουσιάσουν ουσιαστικά για πρώτη φορά τα αγαλματίδια στο κοινό, φώναξαν και τον Carl Barks για να του δώσουν τιμής ένεκεν το βραβείο που ο ίδιος έφτιαξε

    Σε αντίθεση με τα αγαλματίδια της Disney που ανέγραφαν πάνω τους το άτομο για το οποίο προορίζονταν, αυτά εδώ βγήκαν χωρίς κάποιο όνομα επάνω, με πιστοποιητικά αυθεντικότητας και 100 αριθμημένα κομμάτια. Λογικά θα ήθελαν να δώσουν κάποια σε ορισμένους γνωστούς, και να πουλήσουν ως συλλεκτικά τα υπόλοιπα, πράγμα το οποίο κατάφεραν, αφού πλέον για να αγοράσεις ένα Barkster θέλεις αρκετές εκατοντάδες $$$.

    Εγώ ήμουν τυχερός, επειδή ένας φίλος το είχε αγοράσει κατά το 2008 (εποχές των παχιών αγελάδων) γύρω στα 300$ τότε. Θυμόμουν πως του είχε μείνει η κασέτα, και τώρα που κατάφερα να κάνω μόντα να περνάω βιντεοκασέτες στον υπολογιστή, του την ζήτησα, μου την εμπιστεύθηκε (πολύ σημαντικό αυτό, εγώ δεν ξέρω αν θα το έκανα ) και βουαλά.
    Last edited by Phantom Duck; 21-03-2017, 11:13 PM.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • #47
      Απλά θα αφήσω αυτό εδώ... Ενώ αρχικά η αισθητική δεν μου είχε αρέσει όσο πάει μου αρέσει όλο και περισσότερο.



      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • #48
        Διάβασα το Watchmen μιας και έλεγα να πιάσω την σειρά που κυκλοφορεί τώρα από το HBO και έτσι και αλλιώς ήταν στην λίστα κάτι χρόνια.

        Mind=Blown.
        Είναι ένα πραγματικό masterpiece, είναι από τα πιο καλογραμμένα πράματα που 'χω διαβάσει στην ζωή μου, είναι το 10/10, το GOAT.
        Είχε βουήξει ο τόπος όταν είχε κυκλοφορήσει η ταινία και εγώ σνόμπαρα. Σαν να βλέπεις θέατρο και να σνομπάρεις Σεξπηρ.
        Όποιος δεν το 'χει διαβάσει, ρίχτε κατέβασμα ασαπ.

        Comment


        • #49
          όντως το κομικ είναι από τα καλύτερα όλων των εποχών αλλά δεν ήξερα ότι είχε βγει και σειρά. Θα την ψάξω στο νετφλιξ.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • #50
            Tou hbo einai h seira oxi tou netflix
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #51
              To Watchmen ειναι must read, πραγματικα κορυφαιο.

              Τους τελευταιους μηνες και ανα διαστηματα διαβαζω fables, αλλο ενα κορυφαιο κομικ αλλα και μπολικα volumes. Ειμαι μετα την μεση και εχω ακομα αλλα το προτεινω ανετα!

              Comment


              • #52
                Originally posted by Roronoa View Post
                To Watchmen ειναι must read, πραγματικα κορυφαιο.

                Τους τελευταιους μηνες και ανα διαστηματα διαβαζω fables, αλλο ενα κορυφαιο κομικ αλλα και μπολικα volumes. Ειμαι μετα την μεση και εχω ακομα αλλα το προτεινω ανετα!
                Παίξε και The Wolf Among Us.
                Carpe diem

                Comment


                • #53
                  Originally posted by Altair View Post

                  Παίξε και The Wolf Among Us.
                  Καλό timing είδα είναι δωρεάν στο Epic Games store μέχρι 19 Δεκεμβρίου.
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • #54
                    Η Marvel δίνει δωρεάν κόμικς μέχρι τις 4 Μαΐου!



                    Το δοκίμασα και από όσο βλέπω μένουν κανονικά στο λογαριασμό σου δεν είναι trial! Επίσης είναι συλλογές κόμικς όχι μεμονομένα τεύχη.

                    Διαλέξτε ένα τεύχος, μετά Buy Digital issue και πιο κάτω αγοράστε όλη τη συλλογή δωρέαν (όπως φαίνεται στην εικόνα). Το μόνο που χρειάζεται είναι account στη Marvel, δεν ζητάει πιστωτική!

                    Πήρα τα Marvel Civil War και Avengers vs Xmen και έχει πολύ δυνατό online reader, αξίζει να το δείτε όσοι ενδιαφέρεστε!
                    You do not have permission to view this gallery.
                    This gallery has 1 photos.
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • #55
                      TMNT the last ronin. Kainourgia mini-series me dystopia - apocalyptic setup. Mono mia xelona epezisse kai pairnei ekdikisi gia olous, e3ou k to last ronin. Den gnorizoume omws poios ap'olous einai. Ta lefta mou ston Raf, mias k itan o pio dark xaraktiras, kai zei gia na metanionei ta la8n tou.

                      Comment

                      Working...
                      X