Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by i Have no Equal View Post
    Τωρα συγνώμη ολα αυτα περι φασισμου απο το troll subreddit pcmr εχουν προκυψει??
    Οχι ακριβως. Βασικα εχει προκυψει απο κονσολαδες που δεν αντεχουν τα επιχειρηματα της PC MASTER RACE




    Ωχ, ποσταρα pepe που σημαινει πως ειμαι φασιστας οπαδος του trump και μισω τις γυναικες και τους μεταναστες, γιατι ποσταρε και αυτος μια φορα.

    Comment


    • δεν ξερω για r/pcmr αλλα r/cringe θα γινει σιγουρα σε λιγο παντως..

      Comment


      • σορι αλλα δεν κρατηθηκα
         



        Originally posted by Evans View Post
        Καλά όπου επικρατεί εμπάθεια ή διάθεση ειρωνείας προφανώς και θα ενοχλείται ο άλλος, αλλά για μένα το όλο ζήτημα console vs PC συνοψίζεται στα παρακάτω 4 σημεία:

        1. Το PC είναι όντως, αντικειμενικά, το ανώτερο σύστημα για video games για πάρα πολλούς λόγους (self publish ανεξάρτητο από οποιοδήποτε μέσο διανομής, hardware, απεριόριστες υπηρεσίες και εν δυνάμει εξομοίωση της εμπειρίας που παρέχει μία κονσόλα).

        2. Οι κονσόλες παρέχουν μία ενοποιημένη εμπειρία που το PC δύσκολα θα προσφέρει, όχι επειδή δεν μπορεί, αλλά επειδή πολύ απλά δεν είναι αυτή η φιλοσοφία ενός υπολογιστή.

        3. Παντού υπάρχουν αποκλειστικότητες και η σύγκριση μεταξύ βιβλιοθηκών των πλατφορμών είναι ανούσια, μιας και η καθεμία καλύπτει διαφορετικά γούστα.

        4. Τώρα το ποιο θα ήταν το ιδανικό, αυτό είναι νομίζω κοινώς αποδεκτό: εννοιαία πλατφόρμα που θα τρέχει clients των μεγάλων εταιρειών για διανομή ενός συνολικού user experience και τίτλων. Θέλεις PlayStation experience στο σύνολό της; Κατεβάζεις το PSN client στο custom made PC σου και έχεις PSN live κι όλη την γκάμα των τίτλων. Θέλεις Xbox Live experience; Η ίδια διαδικασία. Αυτό απαιτεί standardisation σε hardware βέβαια και ολική αλλαγή πολιτικής των 2 μεγάλων hardware εταιρειών (Sony, MS), αλλά αν ποτέ φτάναμε στο σημείο να έχουμε μία τέτοια δομή στο console gaming, όλοι θα ήμασταν απείρως πιο ικανοποιημένοι, γιατί οι PCάκιδες θα είχαν το customisation που επιθυμούν, χωρίς να περιορίζουν τις επιλογές τους, ενώ οι κονσολάκιδες θα μπορούσαν κάλλιστα να αφιερωθούν στο dedicated hardware και user experience που πατροπαράδοτα τους παρείχαν οι αγαπημένες τους εταιρείες. Ταυτόχρονα, θα είχαμε scaleable παιχνίδια και ανάπτυξη με βάση μία κοινή αρχιτεκτονική.

        Μπορώ να κάθομαι και να υποστηρίζω τα παραπάνω 4 σημεία όλη μέρα, αλλά εδώ μέσα, καλώς ή κακώς, επικρατεί τόσος έντονος παρωπιδισμός και αμάθεια στο συγκεκριμένο αντικείμενο, που καταλήγουμε απλώς να χάνουμε το χρόνο μας, παρά να ανοίγει ο ένας τα μάτια του άλλου ώστε να καταλήξουμε σε μία κατανόηση της σύγχρονης gaming σκηνής (σε επίπεδο hardware κι ανάπτυξης). Ήδη βλέπω τον Altair να λέει τα γνωστά του "Ουγκ halo ουγκ", οπότε κάπου εδώ σταματάω κι εγώ, γνωρίζοντας ότι τουλάχιστον κάποιοι συνεννοούμαστε.
        Originally posted by Evans View Post
        Διαφωνώ, εγώ είμαι μέλος της master race και console gamer, αλλά όχι peasant. Οπότε master gamer.
        Originally posted by Evans View Post
        300€ είναι υπερβολή (εκτός κι αν πάει κάποιος για μεταχειρισμένα κομμάτια της προηγούμενης γενιάς), αλλά 500€ όχι ιδιαίτερη. Επίσης το μέτριο PC gaming συνήθως είναι αντίστοιχο του PS4 σε ιπποδύναμη και το επιχείρημα του optimisation στις κονσόλες πλέον δεν ισχύει γιατί κονσόλες και υπολογιστές έχουν την ίδια αρχιτεκτονική.

        Συνοψίζοντας τα όσα είπατε:

        1) Η indie σκηνή είναι ανώτερη στο PC gaming και έτσι θα είναι, για πολλούς λόγους. Αρχικά, μιλάμε για ένα γιγάντιο αριθμό τίτλων που θέτουν τα δικά τους standards και ακολουθούνε διαφορετικά "ρεύματα" (αν μου επιτραπεί η έκφραση). Αν κάποιος θέλει να παίξει την αφρόκρεμα, τότε προφανώς μπορεί να αρκεστεί στις κονσόλες, αλλά ο πλούτος των ανεξάρτητων παιχνιδιών βρίσκεται στο PC.

        2) Όπως είπε ο Nick, κάρτα γραφικών πενταετίας παίζει πολύ καλύτερα τα περισσότερα παιχνίδια από όλη την προηγούμενη γενιά και θα μπορεί να παίξει τα περισσότερα παιχνίδια της επόμενης, από medium έως και low settings.

        3) Nooto, συνεχίζοντας το παραπάνω, παίρνω ως μέτρο σύγκρισης το Witcher 2. Οι κονσόλες το έπαιζαν με το ζόρι στα 720p και με τα πάντα στο low (ενώ τα περισσότερα εφέ δεν ήταν καν ενεργοποιημένα), ενώ αρκετές περιοχές χωρίζονταν με πόρτες κι ενδιάμεσα loadings (κι όλα αυτά με frame rate που έπαιζε). Και πάλι όμως έπαιζε. Στις κονσόλες όντως όλα παίζουν, το θέμα είναι πώς παίζουν και τα πόσα δεν ξέρουν αυτοί που παίζουν. Στο PC άνετα μπορείς να μπεις στην ίδια λογική, να πεις "ρίχνω ρυθμίσεις για να παίζω, έστω και χάλια" (σε επίπεδα παρόμοια των κονσολών), απλώς, επειδή και μόνο βλέπεις τις επιλογές μπροστά σου, σε πιάνει μία κρυφή μανία να θέλεις να τις ενεργοποιήσεις, έστω κι αν χρειαστεί να αγοράσεις νέο hw. Αυτό νομίζω είναι περισσότερο προσωπικό ζήτημα, παρά μειονέκτημα του PC gaming.

        Εν πάση περιπτώσει, list wars το καταντήσαμε .

        Εγώ πάντως θεωρώ ότι, με αντικειμενικά κριτήρια, το PC είναι απείρως ανώτερο των κονσολών γιατί δεν υπάρχει περιορισμός στα εφόδια που έχουν οι developers, κατά κύριο λόγο όλα υποκινούνται από μεγάλα studio, οπότε οι ίδιοι προγραμματιστές δουλεύουν με τα ίδια εργαλεία και τους συμφέρει πάντα να έχουν μία ανοιχτή πλατφόρμα μπροστά τους, παρά μία περιοριστική, όπως οι κονσόλες. Φυσικά αυτό ισχύει ακόμα περισσότερο με τους ανεξάρτητους, για αυτό είχε γίνει κι εκεινος ο μικρός πανικός τότε με το PS4 που ανακοινώθηκε ότι θα υποστηρίξει self publishing... αυτά στο PC gaming υπήρχαν από πολύ παλιά και η Steam, ο πλέον κολοσσός του distribution, οραματίζεται ένα network framework μέσω του οποίου ο καθένας θα μπορεί να κάνει publish οτιδήποτε από το σπίτι του, χωρίς greenlight, Sony/MS/N/Apple/Google validation και χωρίς άλλους ενδιάμεσους που απλώς θα βάζουν εμπόδια μεταξύ των devs και των παιχτών.

        Το PC-console comparison είναι ηλίθιο μόνο και μόνο επειδή χάνουμε το δάσος για το δέντρο: αντί να κοιτάμε το που οδεύει το gaming σήμερα (όπου ο ένας "κόσμος" επηρεάζει έντονα τον άλλον), μένουμε στο μικρόκοσμο των διαφορών μεταξύ αυτών των δύο.


        με λιγα λογια ....

         




        Comment


        • Εντάξει υπάρχει πλήρης συνοχή με όλα όσα γράφω, τι δεν κατάλαβες; by the way decontextualisation και argumentation δε συνάδουν. Αμφιβάλλω αν αυτο στο δίδαξαν ποτέ.

          Comment


          • Ενταξει το ποστ του ειναι χιουμοριστικο δεν νομιζω να υπαρχει λογος να αρπαχτεις εστω και στο ελαχιστο. Και εμενα συνεχεια μου λεει τι ειχα πει το 2008 κτλπ.

            Comment


            • Actually όντως το πήρα στην πλάκα, δε φάνηκε όμως έτσι όπως απηντησα. :Ρ my bad this time. XD

              Comment


              • Ο λόγιος τύπος "απήντησα" με τα αγγλικά αριστερά και δεξιά με τρελαίνει!

                Comment


                • εμενα να δεις, αντι να μου πει ενα " το να απομονωνεις τα λεγομενα μου δεν ειναι το ιδιο πραγμα με το να εκφραζεις την διαφωνια σου" προτιμησε να το παιξει καλλιεργημενη θεια απο το Chicago ( χμμμμ kinky !! )

                  GG WP

                  Comment


                  • Εγώ έχω τερματίσει 1-2 παιχνιδάκια τύπου walking simulator και με βόλεψε πάρα πολύ για να είμαι ειλικρινής και θα ήθελα να το δοκιμάσω σε μερικούς high-profile τίτλους, αλλά πιστεύω ότι overall είναι δύσκολο να αντικαταστήσει πλήρως τις ναυαρχίδες των άλλων εταιρειών. Προσωπικά το βρίσκω ιδανικό controller για συμπληρωματική χρήση και πιστεύω σε ορισμένο βαθμό μπορεί όντως να χρησιμοποιηθεί άνετα σε τίτλους όπως Dark Souls, αλλά δύσκολα σε τίτλους που απαιτούν τρελό precision και reflexes (platformers, competitive FPS and all that jazz).

                    Γενικά είναι awkward γιατί πρέπει να μάθεις να κρατάς το χειριστήριο με διαφορετικό τρόπο (ουσιαστικά οι παλάμες σου και οι καρποί σου πρέπει να είναι κατακόρυφα παρά ελαφρώς leaning fowards - αν αυτό βγάζει νόημα, δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτή τη στιγμή καλύτερα) και να πειραματιστείς αρκετά με το configuration, αλλά θεωρώ ότι είναι ένα βήμα μπροστά προς το seamless integration σαλονιού-γραφείου.
                    Οι walking simulators είναι από τα λιγότερο απαιτητικά παιχνίδια που θα μπορούσε να παίξει κανείς οπότε δε μου κάνει εντύπωση. Και τα Dark Souls είναι ειδική περίπτωση γιατί δε χρησιμοποιούν τα face buttons τόσο πολύ. Αλλά η επιφάνεια του χειριστηρίου που αντικαθιστά το μοχλό είναι το ίδιο εύχρηστη; Θεωρείς πώς θα σου παρείχε κάποιο πλεονέκτημα σε ένα RTS πχ;

                    Ομολογώ πως δεν κατάλαβα τι εννοείς για το πώς το κρατάς και κάθισα και είδα βίντεο αλλά αν δεν το πιάσω στα χέρια μου δε θα καταλάβω απόλυτα.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Κοιταξε, partially θα μπορουσε να ειναι advantageous for some αλλα θελει αρκετο refining μεσω rnd για να γινει καποια στιγμή viable για rts. Παντως τα δειγματα ειναι κάτι παραπάνω απο encouraging, θεωρω οτι καποια στιγμη θα φτασουμε σε κατι τέτοιο το οποιο για εμενα αποτελει ενα παραπανω βημα στο evolution του απλου controller με την μορφη που το ξερουμε today.



                      ΥΓ: Το κανω καλα raf? τα εξηγώ ωραία? no love 4 ihne?

                      Παρτε και bonus τι εγραφα το 2008 προσφορα του crpl που δεν χανει ευκαιρια να μου τα θυμιζει στο steam..

                      Originally posted by i Have no Equal View Post
                      Κάθεστε και ασχολείστε με αναλύσεις και βλακείες καλοκαιριατικα..

                      Απλα πατε δειτε τα σε δραση, αν σας αρεσει το αποτελεσμα παρτε μια κονσολα και μια HDTV αν οχι μεινετε με το PC και την τουμπανο CRT που βγαζει 9679458674585769485764598p (progressive γιατι ειναι CRT αρα γ@μαει.. ;) ) και ειναι ολοι ευχαριστημενοι. Ειναι τοσο απλο.. B) B)

                      Τωρα ποιος νοιαζετε σε τι αναλυση τρεχει το παιχνιδι αν ειναι καλο? ειναι 600p και οχι 720 οπως γραφει το κουτι? ΑΛΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΠΙΣΩ!!! Το COD 4 και το MGS4 τρεχουν σε χαμηλοτερες αναλυσεις αλλα και παλι ειναι εξαιρετικο το οπτικο αποτελεσμα..

                      ps: Δεν διαβασα το αρθρο..


                      ps2: Εφυγε ο ακιρα? god bless this topic!!!
                      ihne με ΠΑΣΟΚ ihne με ΣΥΡΙΖΑ...

                      Comment


                      • Έχεις λαλήσει..;

                        Comment


                        • Έπιασαν οι ζέστες...

                          Comment


                          • Το 'ψηνα να ανοίξω θέμα «Μαλακίες που έχετε πει παλιά», αλλά η αναζήτηση δεν βρίσκει ποστ μου πριν το '13.

                            Comment


                            • Πες στον crpl εχει logs απο τα παντα, πρεπει να πιανουν περισσότερο χώρο και απο τα pr0n folders του..

                              Comment


                              • Τι περίεργος τύπος...!

                                Comment

                                Working...
                                X