Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πρωτα απο ολα συγκρινεις τον ορο pc master race με τον ναζισμο/φασισμο λογω χρησης των εν λογω connotations. Πιστευω πως δεν χρειαζεται πολυ μυαλο για να καταλαβεις πως γινεται για λογους σατιρας και αστειου. Μου θυμιζεις το wsj που εβγαλε τον pewdiepie ναζι και αντισημιτη επειδη εκανε καποια αστεια με ναζιστικο περιεχομενο.
    Δεύτερων λες πως "οι πισάδες δεν τα χρησιμοποιούν σαν επιχειρήματα, αλλά σαν ρητορική". Εδω εισαι λαθος. Ισως το βλεπεις σαν ρητορικη αλλα στην πραγματικοτητα ειναι καθαρα επιχειρηματα. Το θεμα με αυτα τα σημεια που ανεφερες ειναι πως δεχονται λιγη αμφισβητηση γιατι οπως ειπες ειναι βάσιμα επιχειρηματα και δεχονται λιγη αμφισβήτηση. Οπως συχνα πολλοι γραφουν ειναι αντικειμενικες αληθειες. Οποτε οταν καποιος δεν μπορει να τα δεχτει, γιατι αν τα αποδεχτει δινει "ποντους" στο PC gaming, αρχιζει και τα βλεπει σαν "preaching" του PC master race κτλ.
    Υπαρχουν αρκετα θετικα στις κονσολες που παραδεχονται και οι Pc master racers. Αν ειχες μια μικρη επαφη με το εν λογο group (το οποιο ουσιαστικα ειναι ενα sub-reddit που πηρε τον όρο απο το Yahtzee) θα ηξερες πως οι περισσοτερες αναφορες σε αυτον τον ορο γινονται για χιουμοριστικους σκοπους και παρολο που τα μελη του θεωρουν τα PC την καλυτερη πλατφορμα δεν θεωρουν πως οι κονσολες δεν εχουν θεση ουτε πως δεν κανει να παιζεις σε αυτες. Εντελως πληροφοριακα τα τελευταια γιατι μερικοι νομιζουν πως το να χρησιμοποιεις τον ορο σε κανει ναζι.
    Η αληθεια imo ειναι καπου στη μεση, μπορει να υπαρχουν επιχειρηματα τα οποια προσωπικα και εγω τα δεχομαι και εχω πει χιλιαδες φορες οτι μια πλατφορμα που ειναι σταθερη δεν μπορει να προσφερει την ιδια εμπειρια με μια πλατφορμα που συνεχως αναννεωνεται αλλα τα επιχειρηματα αυτα ΓΙΝΟΝΤΑΙ ρητορικη οταν πανε και κολανε σε καθε ειδους συζητηση για games σχετικη ή οχι με αυτα. Δηλαδη οταν βγω εγω και πω για ενα παιχνιδι που μου αρεσε σχολιαζοντας ολους τους τομεις τους και βγαινει ο αλλος και λεει οτι ειναι μαπα λογω των frames και της αναλυσης, αυτο ειναι ρητορικη και μαλιστα ρητορικη που δεν εχει καμια σχεση με το θεμα της συζητησης... Και μπορει να υπαρχει χιομοριστικο χρωμα οπως λες αλλα ανθρωποι που δεν ειναι τοσο ωριμοι κλπ και διαβαζουν τετοιου ειδους πραγματα ανα το internet θα επηρεαστουν με τον λαθος τροπο (αυτο υποθετω οτι εννοει και ο evans στο σχολιασμο που εκανε). Εμενα το θεμα μου ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα, οι συζητησεις αυτες και η γιγαντια παρουσια τους στα forums περισσοτερο κρατουν την ολη κατασταση πισω και λιγοτερο δειχνουν στην μια ή στην αλλη τα πλεονεκτηματα που εχει η εκαστοτε πλατφορμα προκειμενου να υπαρχει και ενας πιο educational χαρακτηρας. Απο ολα αυτα τα βιντεο και τα αρθρα που εχουν γραφτει κατα καιρους εγω δεν εχω διαβασει-δει τιποτα σοβαρο.

    Γενικα φτανουμε στον λογο που ολες αυτες οι συζητησεις δυσκολα αλλαζουν την αποψη καποιου, τα παντα κρινονται στις πρωσοπικες προτιμησεις. Νομιζω δεν αξιζει να επεκταθουμε εδω περα, το εχουμε κανει πολλες φορες. Θα πω εγω για παραδειγμα κατι που βρισκω θετικο στο pc gaming και θα ερθει ενας κονσολας να μου πει εισαι λαθος γιατι τους ταδε λογους. Προσωπικά λοιπον θεωρω τα pc καλυτερη πλατφορμα οποτε που και που γραφω και κατι που θεωρω καλυτερο. Οχι γιατι μισω τους κονσολαδες και τις κονσολες αλλα περισσοτερο γιατι πιστευω πως αξιζει να δουν και την αλλη πλευρα. Υπαρχουν πολλοι που νομιζουν πως ενα PC κανει 1500€, υπαρχουν πολλοι που νομιζουν πως τα pc δεν εχουν exclusives της προκοπης. Το PC gaming εχει αλλαξει πολυ τα τελευταια χρονια. Ενταξει εδω περα παιζουν πολλοι και ξερουν τι τους γινεται, και μαλιστα καποιοι μεταπηδησαν κιολας, αλλα υπαρχει και ο altair που δεν παιζει σε PC
    Αυτες οι συζητησεις ΔΕΝ μπορουν να αλλαξουν την αποψη καποιου γιατι δεν γινονται με αυτο το σκοπο. Δεν εχουν καμια σχεση με το να εκπεδευτει η μια ή αλλη πλευρα... Επισης το PC gaming μια χαρα ηταν παντοτε, τι παει να πει εχει αλλαξει πολυ τα τελευταια χρονια? Ποια ακριβως ειναι η αλλαγη δηλαδη? Αυτο που εχει αλλαξει ειναι οτι πριν δεν υπηρχε η PCMR και ο εκαστοτε pc gamer μπορει οντως να μιλουσε στον console gamer για το Planescape Torment ή για το Vampire the Masquerade, εμπειριες που η αλλη πλευρα δεν ειχε βιωσει και οχι για τα ποσα frames παιζει το FFXV.

    Και απο καπου εκει, απο την αγνοια πολλων gamers, πηγαζει η ταση της PCMR να μιλαει για την ανωτερη εμπειρια. Βασικα αυτο που μισεις εν μερη ειναι το ιδιο που κανει και η κονσολικη κοινοτητα, δεν ειναι κατι καινουργιο, απλα το PCMR meme εγινε popular. Υπαρχουν καθημερινα δεκαδες βιντεο και blog post που κανουν bashing στο PC gaming ή κανουν Preachign για το ποσο καλυτερο ειναι το console gaming και με μη βασικα επιχειρηματα. Μαλιστα τα πιο popular "PCMR" καναλια στο youtube ειναι καναλια που κανουν σχολιασμο στα εν λογω βιντεο.
    Σε καμια περιπτωση δεν πηγαζει απο εκει, ειναι καθαρος οπαδισμος και προσπαθεια επιδειξης ανωτεροτητας. Σε μενα που ειμαι console gamer, αλλα θεωρω προφανες οτι pc παρεχει καλυτερες εμπειριες σε θεματα αποδοσης, το να βγαινει ο αλλος και να μου μιλαει για το ποσο καλυτερα παιζει το συστημα του τα παιχνιδια απο το ps4 μου φανταζει γραφικο γιατι ισχυει by definition. Σε καμια περιπτωση δεν μπορω να δω θετικα μια ομαδα ανθρωπων που το μονο που κανει μιλωντας για ενα μεσο παροχης εμπειριων οπως τα video games ειναι να λεει οτι οι εμπειριες αυτες ειναι καλυτερες στα δικα μας συστηματα και εσεις που τα βιωνετε αλλου δεν ξερετε, ειστε ασχετοι και θα σας μαθουμε εμεις τι παιζει. Εδω ακομα και σε αυτο εδω το forum εβγαινε ανθρωπος να κανει θεμα για το Horizon ποσταροντας φωτογραφιες απο την κονσολα του μιλωντας για το παιχνιδι και η απαντηση ηταν οτι στις φωτο τα βουνα φαινονται να εχουν χαμηλη αναλυση και οτι οι reviewers ειναι πουλημενοι που εδωσαν τετοιες βαθμολογιες... Δηλαδη αυτο δεν ειναι οπαδισμος? Και μαλιστα για εναν τιτλο που κανεις μας δεν ειχε παιξει και προσωπικα θα ηθελα να ακουσω αποψεις μελων κατι το οποιο ποτε δεν εγινε εν τελει μιας και η κουβεντα μετακινηθηκε αλλου.

    Και τελος, φτανοντας στο θεμα της αγορας, που με το βιντεο που ποσταρα ξεκινησε και το ολο discussing τις τελευταιες μερες. Να πω εδω πως το βιντεο το ποσταρα γιατι βρηκα ενδιαφερουσα την ανοδο του PC gaming, σε καποιους δεν αρεσε. Το ηξερα πως ειναι clickbait και ηξερα πως θα μπορουσα να το ποσταρω στα PC news. Φυσικα ειχαν καθε λογο να σχολιασουν και να το αποδομησουν εαν ειχε λαθη κτλ. Οπως και εγινε αλλα και οπως καποιοι δεν δεχτηκαν στατιστικα γιατι δεν τα βρήκαν αξιοπιστα. Δεκτο, διαφωνώ και το συζητησαμε, οκ. Το θεμα με τα controllers ηταν τουλαχιστον αστειο. Βασικα ολοι συμφωνουμε απλα ο straier ηθελε να βγαλει το Mouse/keyb παρωχημενο. Πως γινεται αν ειναι παρωχημενο οταν δεν υπαρχει καλυτερη εναλλακτικη. (εντωμεταξυ υπαρχει, αλλα ειναι το niche και τοσο μικρη βελτιωση που δεν επιασε ποτε).
    Στο θεμα της ερευνας εγω ξεκαθαρισα τι ηθελα να πω. Το να ποσταρεις στο GO οτι υπαρχουν 2 δις gamers στον κοσμο και το 44% ειναι ειναι γυναικες με ηλικια 45 ετων μονο και μονο επειδη λεει μεσα οτι το 1.2 απο αυτους ειναι pc gamers, καθιστα το ιδιο το post αστειο. Δηλαδη τι ηθελες να πεις ακριβως? Απο οποιοδηποτε μελος εδω μεσα pc ή console gamer η απαντηση οτι τα στατιστικα ειναι εκτος τοπου και χρονου και οτι gamer δεν σημαινει αυτο που εννουμε εμεις ηταν αναμενομενη. Το ιδιο θα ελεγα και στον αντιστοιχο console whatever που θα μου ποσταρε αναλυση της esa που ελεγε οτι οι console gamers ειναι 3 τρις. Οσο για το θεμα του mk, προφανως ειναι ο καλυτερος τροπος να παιζεις παρα πολλα ειδη παιχνιδιων. Ο straier αυτο που εγραψε ειναι οτι το πληκτρολογιο δεν δομηθηκε γιαυτη τη δουλεια. Υπαρχουν παιχνιδια που φτιαχτηκαν με βαση αυτο το layout απο την απαρχη του gaming αλλα δεν εγινε το αντιθετο (να φτιαχτει καποιο layout εχοντας στο μυαλο συγκεκριμενα ειδη παιχνιδιων, κατι το οποιο εγινε στην πορεια απο το console market κατα κυριο λογο αλλα και απο τριτους κατασκευαστες αλλες φορες με επιτυχια και αλλες φορες οχι).
    Last edited by nooto; 16-05-2017, 12:31 PM.

    Comment


    • Originally posted by Evans View Post
      Αυτή είναι η λογική που μας οδήγησε σε brexit, Trump και στις πρόσφατες γαλλικές εκλογες. Κάποιοι το παίρνουν στην πλάκα, αλλά πλέον σαν κοινωνία δεν έχουμε το περιθώριο να αντιμετωπίζουμε με ελαφρότητα τέτοια "αστεία." Βασικές αρχές γλωσσολογίας λένε ότι οτιδήποτε λέμε, κάνουμε, φοράμε, κτλ. έχει πολιτική χροιά και προσωπικά συμφωνώ. Τώρα θα μου πεις τι τα λέω αυτά; ξέρω 'γω, I'm all talked out και δεν έχω να συμπληρώσω κάτι πάνω σε όσα λες. Εξάλλου μια εκτενέστερη απάντηση θα περιείχε κομμάτια του προηγούμενου ποστ μου και τιποτα παραπάνω.

      Στα περί φασισμού, πιστεύω ότι ο raf εξήγησε μια χαρά το τι εννοούσα. Thanks για αυτό.

      Στα περί straier, απλώς δεν καταλάβατε τι έλεγε, αλλά φαντάζομαι απηύδησε και ο ίδιος.

      Στα περί PCMR, οποίος κάνει relate με τις περιγραφές μου τότε ναι αναφέρομαι και σε αυτόν, δεν κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου.

      Δικό σας.
      Δε μπορώ να κάνω όσα like πρέπει στο συγκεκριμένο post.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • Άσε τα like εσύ και γράψε κάνα σεντόνι να διαβάσουμε.
        Carpe diem

        Comment


        • Ο Loggo είναι ακριβοθώρητος και γι' αυτό πόστερ με υψηλό πρεστίζ!

          Comment


          • Ο Loggo είναι λόγιος επίπεδου εβανς και περιμένω ανάλογο ποστ, δεν είναι θέμα gaming πλέον έχει πάρει κοινωνικοπολιτικές διαστάσεις οι οποίες χρήζουν μελέτης.

            Comment


            • Αν αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο γύρω σου ως ξεχωριστά και στεγανά τμήματα ( [πολιτική] [διασκέδαση] [έρωτας] κτλ) τότε θα σου είναι πολύ παράξενο πράγματι να προτείνει κάποιος ότι, εν προκειμένω, ένα μίμι που αφορά το gaming εμπεριέχει -μετασχηματισμένες- φασιστικές ιδέες. Εγώ όμως θεωρώ πως αυτή η αντίληψη είναι προβληματική και πως τα πράγματα είναι πιο ρευστά και αλληλοσυνδεόμενα. Ειδικά στην ψηφιακή κοινωνία των τελευταίων ετών που είναι ό,τι είναι και καλπάζει και κανείς δεν ξέρει τι αντίδραση μπορεί να παράγει σε οποιοδήποτε υπαρκτό γεγονός, όπως και τι υπαρκτά γεγονότα μπορεί να παράγουν οι ζυμώσεις της. Σε αυτό που είπε ο Έβανς έχει δίκιο, το καθετί είναι μια πολιτική επιλογή, όχι ίδιου είδους και σημασίας, θα πρόσθετα εγώ. Γι' αυτό κανείς στην ουσία δεν είπε «PCMR=Ναζί», όπως διάβασα από κάποιον να λέγεται πως ειπώθηκε - κάτι τέτοιο θα ήταν ανόητη υπεραπλούστευση. Αν κάποιος επιμένει να πιστεύει πως οι κοινωνικοπολιτικές διαστάσεις περισσεύουν, ας σκεφτεί και κάτι που παραλείφθηκε να αναφερθεί: Η ~PCMR~ συνδέεται με την οικονομική δυνατότητα.
              Last edited by Raf; 17-05-2017, 12:15 PM.

              Comment


              • Σωστός ο ραφ

                Comment


                • Originally posted by Raf View Post
                  Η ~PCMR~ συνδέεται με την οικονομική δυνατότητα.
                  Σε ολα τα αλλα που ειπες εχεις δικιο (αν και tbh ειναι και αυτα λιγο υπερβολικα).

                  Εν μερη εχεις δικιο και για το τελευταιο αλλα αν διαβασεις τον οδηγο της PCMR και διαβασεις το info δεξια ( https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/wiki/guide ) θα δεις και το εξης:

                  "You don't necessarily need a PC to be a member of the PCMR. You just have to recognize that the PC is objectively superior to consoles as explained here. It's not about the hardware in your rig, but the software in your heart!"

                  Προφανως ειναι με μια δοση αστειου, αλλα με εναν τροπο που αναγνωριζει πως δεν εχουν ολοι την οικονομικη δυνατοτητα να εχουν PC στην κατοχη τους.

                  Inb4 >τι μαλακιες μας λες παλι αυτα ειναι φασιστικες αποψεις, τα pc δεν ειναι ανωτερα.

                  Ενας αλλος λογος που δεν εχεις δικιο ειναι πως οι υπολογιστες δεν ειναι απαραιτητα πιο ακριβοι απο μια κονσολα, εστω οχι μια διαφορα που πρεπει να καλυφθει απο πολυ μεγαλυτερο εισοδημα. Εγω για παραδειγμα δεν ειχα ποτε την οικονομικη δυνατοτητα να σκασω 200-300€ για κονσολα, μονο πουλωντας παλιες κονσολες μαζι με αλλες στερησεις. Το PC μου το εστησα λιγο-λιγο σε δοσεις. Δεν το συζητω καν πως δεν θα μπορουσα να "συντηρησω" μια κονσολα.

                  Originally posted by nooto View Post

                  Επισης το PC gaming μια χαρα ηταν παντοτε, τι παει να πει εχει αλλαξει πολυ τα τελευταια χρονια? Ποια ακριβως ειναι η αλλαγη δηλαδη? Αυτο που εχει αλλαξει ειναι οτι πριν δεν υπηρχε η PCMR και ο εκαστοτε pc gamer μπορει οντως να μιλουσε στον console gamer για το Planescape Torment ή για το Vampire the Masquerade, εμπειριες που η αλλη πλευρα δεν ειχε βιωσει και οχι για τα ποσα frames παιζει το FFXV.

                  -"Αυτο το παιχνιδι στον υπολογιστη ειανι πολυ κα-"
                  -"ΛΑΛΛΑΛΑΛΑΛΑ ΤΟ PC GAMING ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΠΕΙΡΑΤΗΣ"
                  -"Ναι αλλα ειναι καλο, το εχεις παιξει;"
                  -"ΛΑΛΛΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ SINGLE PLAYER, ΛΑΛΛΑΛΛΑΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΟΝΣΟΛΑΣ KAI ΔΕΝ ΕΧΩ 2000€"

                  Τυπικο δειγμα συζητησης πριν ερθει η PCMR. Οχι πως δεν μπορουσες να συζητησεις με σωστα ατομα, και φυσικα και τωρα μπορεις. επειδη ειχες μια κακη εμπειρια με το horizon δεν σημαινει κατι.

                  Και τι αλλαξε? To pc gaming ειναι πολυ πιο προσιτο απο αποψη κοστους, πολυ πιο ευκολο και φιλικο προς τον χρηστη και σχεδον ολα τα παιχνιδια ειναι διαθεσιμα. Και ομως βλεπεις ακομα κοσμο με αποψεις 15ετιας.
                  Last edited by Roronoa; 17-05-2017, 02:35 PM.

                  Comment


                  • Originally posted by roronoa
                    Inb4 >τι μαλακιες μας λες παλι αυτα ειναι φασιστικες αποψεις, τα pc δεν ειναι ανωτερα.
                    Δεν έχω αρκετό χρόνο αυτή τη στιγμή να αναλύσω όπως πρέπει γιατί δεν θεωρώ έγκυρα τα επιχειρήματά σου, να ξεκαθαρίσω όμως πως δεν πιστεύω (ούτε κανείς άλλος νομίζω) πως η ίδια η άποψη PC>κονσόλες είναι φασιστική, αυτό που λέω είναι πως όλη η αισθητική, η σημειολογία και τα συφραζόμενα της ~PCMR~ δανείζονται φασιστικά/ναζιστικά στοιχεία. Θες μέσα στην όλη παραζάλη της μετανεωτερικής κουλτούρας που ανακατεύει στο μίξερ κάθε "pop-ular" στοιχείο του 20ού αιώνα, μαζί και τον -ιντερνετικά δημοφιλέστατο- Αδόλφο Χίτλερ και το συνάφι του; Θες ότι το εγκαλώ (και δεν είμαι μόνος) επειδή το θεωρώ τουλάχιστον ξέπλυμα και δυνητικά επικίνδυνο; Όπως έχει αναφερθεί ήδη, οι πολιτικές εξελίξεις των τελευταίων ετών δείχνουν πως η έκρηξη της πληροφορίας κάθε άλλο παρά διαύγεια επιφέρει στον λαό.

                    edit: βγαίνουμε σταδιακά όλο και πιο πολύ εκτός θέματος, προσωπικά θα ένιωθα καλύτερα αν αρχίζαμε νέο νήμα

                    Comment


                    • "You don't necessarily need a PC to be a member of the PCMR. You just have to recognize that the PC is objectively superior to consoles as explained here. It's not about the hardware in your rig, but the software in your heart!"
                      Καλα και εγω το πιστευω αυτο αλλα σιγουρα δεν ειμαι στην Master Race, oυτε καν σαν επιτιμο μελος

                      "Αυτο το παιχνιδι στον υπολογιστη ειανι πολυ κα-"
                      -"ΛΑΛΛΑΛΑΛΑΛΑ ΤΟ PC GAMING ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΠΕΙΡΑΤΗΣ"
                      -"Ναι αλλα ειναι καλο, το εχεις παιξει;"
                      -"ΛΑΛΛΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ SINGLE PLAYER, ΛΑΛΛΑΛΛΑΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΟΝΣΟΛΑΣ KAI ΔΕΝ ΕΧΩ 2000€"

                      Τυπικο δειγμα συζητησης πριν ερθει η PCMR. Οχι πως δεν μπορουσες να συζητησεις με σωστα ατομα, και φυσικα και τωρα μπορεις. επειδη ειχες μια κακη εμπειρια με το horizon δεν σημαινει κατι.
                      Ευτυχως που ηρθε η MR και τους εβαλε στη θεση τους . To κακο ειναι οτι και τωρα τα ιδια ακουγονται και χειροτερα, εχουν προστεθει και αλλες αηδιες οπως το cinematic experience, αν επαναλθει και το blast processing θα ειμαστε πλήρης. Αρα δεν νομιζω οτι προσεφερε κατι η συγκεκριμενη ομαδα, μαλλον χειροτερα τα εκανε τα πραγματα.



                      Κοιτώντας και μόνο τις εικόνες, για να σχολιάσω και λίγο αυτο που λενε τα παιδια, ειναι λες και βρισκομαι στο Bioshock Infinite... Επιστροφη δηλαδη οχι μια 15ετια πισω αλλα κανεναν αιωνα ξερω γω. Και θελουμε τωρα να πουμε οτι αυτο το πραγμα εχει educational χαρακτηρα και οτι οι υπερβολες στις εικονες εχουν ενα χιουμοριστικο αθωο χαρακτηρα (και ο καθενας μπορει να το παρει ετσι)...

                      Και τι αλλαξε? To pc gaming ειναι πολυ πιο προσιτο απο αποψη κοστους, πολυ πιο ευκολο και φιλικο προς τον χρηστη και σχεδον ολα τα παιχνιδια ειναι διαθεσιμα. Και ομως βλεπεις ακομα κοσμο με αποψεις 15ετιας.
                      Αυτο δεν ειναι αλλαγη του pc gaming, ειναι αλλαγη στο market συνολικα. Αυτα που λες για το pc τα ιδια ισχυουν και για τις κονσολες, επισης εγιναν πιο προσιτες, επισης παρεχουν user friendly enviroments (πριν δεν ειχαν καν) επισης απεκτησαν ολα τα παιχνιδια (δυτικους τιτλους που πριν δεν ειχαν οπως εγινε στα pc με τους ιαπωνικους). Και το ιδιο ισχυει και για αλλου ειδους συσκευες που μπηκαν μεσα στο παιχνιδι. Λεγεται εξελιξη του market και δεν αφορα ενα συγκεκριμενο παρακλαδι του.
                      Last edited by nooto; 17-05-2017, 03:28 PM.

                      Comment


                      • Originally posted by nooto View Post


                        Αυτο δεν ειναι αλλαγη του pc gaming, ειναι αλλαγη στο market συνολικα. Αυτα που λες για το pc τα ιδια ισχυουν και για τις κονσολες, επισης εγιναν πιο προσιτες, επισης παρεχουν user friendly enviroments (πριν δεν ειχαν καν) επισης απεκτησαν ολα τα παιχνιδια (δυτικους τιτλους που πριν δεν ειχαν οπως εγινε στα pc με τους ιαπωνικους). Και το ιδιο ισχυει και για αλλου ειδους συσκευες που μπηκαν μεσα στο παιχνιδι. Λεγεται εξελιξη του market και δεν αφορα ενα συγκεκριμενο παρακλαδι του.

                        Με ρωτησες τι αλλαξε στο PC gaming και σε αυτο σου απαντησα. Το τι εκανε το συνολικα το market console gaming στο συγκεκριμενο σημειο δεν εχει τοση σχεση. Σε αυτο που μας αφορα ομως ειναι πως η "ψαλιδα" αναμεσα στις δυο πλατφορμες με τις αλλαγες στο market εχει κλεισει. Οι κονσολες δεν εχουν δωρεαν online, ουτε βαθιες εκπτωσεις οπως το PC, ουτε το κοστος αποκτησης μειώθηκε στο μισο. Και φυσικα ποτε δεν απεκτησαν ολα τα παιχνιδια αφου υπαρχουν πολυ περισσοτερα παιχνιδια που δεν κυκλοφορουν σε κονσολες. Και αυτα ειναι λιγα παραδειγματα.


                        Originally posted by Raf View Post
                        Δεν έχω αρκετό χρόνο αυτή τη στιγμή να αναλύσω όπως πρέπει γιατί δεν θεωρώ έγκυρα τα επιχειρήματά σου, να ξεκαθαρίσω όμως πως δεν πιστεύω (ούτε κανείς άλλος νομίζω) πως η ίδια η άποψη PC>κονσόλες είναι φασιστική, αυτό που λέω είναι πως όλη η αισθητική, η σημειολογία και τα συφραζόμενα της ~PCMR~ δανείζονται φασιστικά/ναζιστικά στοιχεία. Θες μέσα στην όλη παραζάλη της μετανεωτερικής κουλτούρας που ανακατεύει στο μίξερ κάθε "pop-ular" στοιχείο του 20ού αιώνα, μαζί και τον -ιντερνετικά δημοφιλέστατο- Αδόλφο Χίτλερ και το συνάφι του; Θες ότι το εγκαλώ (και δεν είμαι μόνος) επειδή το θεωρώ τουλάχιστον ξέπλυμα και δυνητικά επικίνδυνο; Όπως έχει αναφερθεί ήδη, οι πολιτικές εξελίξεις των τελευταίων ετών δείχνουν πως η έκρηξη της πληροφορίας κάθε άλλο παρά διαύγεια επιφέρει στον λαό.

                        edit: βγαίνουμε σταδιακά όλο και πιο πολύ εκτός θέματος, προσωπικά θα ένιωθα καλύτερα αν αρχίζαμε νέο νήμα
                        Καταλαβαινω τι θες να πεις μια χαρα. Σχετικα με τον αδολφο χιτλερ, μεσα απο ολη την σατιρα και τα αστεια εχει φτασει σε σημειο να μην δινει πια σημασια ο κοσμος στο πραγματικο του πρόσωπο και τι αντιπροσωπεύει. Με εχει προβληματισει και εμενα, αλλα ακομα και αν ο κοσμος αστειευεται κανενας δεν τον θεωρει καλο η κατι τετοιο. Ακομα και μεσα απο το αστειο "hitler did nothing wrοng" o κοσμος καταλαβαινει πως στην πραγματικοτητα "εκανε ολα τα κακα". Σιγουρα πολλες φορες και μεσα απο τα αστεια γινεται ενα "ξεπλυμα" αλλα πολλες φορες γινεται και το αντιθετο.
                        Ειναι τις μοδας να εισαι "φαν" του Πασοκ. Πιστευεις πως με αυτον το meme το πασοκ κερδιζει νεους ψηφοφορους ή απλα ο κοσμος αντιλαμβανετα πιο ευκολα το ποσο κακο εκανε η πολιτικη του και γελαει με τα χαλια του?

                        Και οντως εχουμε φτασει πολυ off-topic τωρα
                        Last edited by Roronoa; 17-05-2017, 03:46 PM.

                        Comment


                        • Originally posted by Roronoa View Post
                          "You don't necessarily need a PC to be a member of the PCMR. You just have to recognize that the PC is objectively superior to consoles as explained here. It's not about the hardware in your rig, but the software in your heart!"
                          Προκειται δλδ για αλλη μια κοινοτητα κομπλεξικων ανθρωπων (βλεπε LGBTQ) που ζηταν αποδοχη απο τους αλλους επειδη οι ιδιοι δεν εχουν αποδεχτει τους εαυτους τους. Λυπαμαι αλλα δε μπορω να παιξω αυτο το παιχνιδι. Οταν μιλαμε για games το μυαλο ολων παει σε κονσολες κι αυτο δεν ειναι τυχαιο και ποναει τους pcmr. Δεν ειναι θεμα console vs pc πλεον, ειναι θεμα εσωτερικης γαληνης και αγαπης εαυτου.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • ωραια anal-υση μπραβο !! εσυ και η πρωην του κανακη :d (ψυχολογος δηλωνει)

                            Comment


                            • Originally posted by crpl_shepherd View Post
                              ωραια anal-υση μπραβο !! εσυ και η πρωην του κανακη :d (ψυχολογος δηλωνει)

                              ψυχολόγος απο τα lidl
                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment


                              • Originally posted by "roronoa
                                Ειναι τις μοδας να εισαι "φαν" του Πασοκ. Πιστευεις πως με αυτον το meme το πασοκ κερδιζει νεους ψηφοφορους ή απλα ο κοσμος αντιλαμβανετα πιο ευκολα το ποσο κακο εκανε η πολιτικη του και γελαει με τα χαλια του?
                                Εξαίσιο παράδειγμα, που όμως επαληθεύει τη δική μου οπτική. Τα μίμια του ΠΑΣΟΚ έχουν μονολιθικά σαν στόχο το κόμμα και όχι τη νοοτροπία από πίσω. Γιαυτό και οι συριζαίοι είναι πρώτοι σε αυτά, όπως μπορεί να δει ο καθένας με μια γρήγορη ματιά στο τουίτερ. Καμιά αντίληψη δεν ήρθε με τα ιντερνετικά αστειάκια, το ΠΑΣΟΚ κυβερνά με 35% αυτή τη στιγμή.

                                #off_topic_telos

                                Comment

                                Working...
                                X