Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Με αυτή την λογική όμως τότε όλα τα multi να κυκλοφορούσαν πρώτα στις κονσόλες και μετά από κανά 6μηνο στα pc για να κάνουν double dipping οι gamers.

    Comment


    • Το μεγάλο στοίχημα για το Steambox είναι αν θα φέρει standardisation στο hardware και αν θα πείσει τους developers να μεταφερθούν σε openGL (λόγω έλλειψης υποστήριξης DX σε linux - αν δεν κάνω λάθος).
      Αυτό είναι μεγάλο αγκάθι πάντως. Αν το steambox έχει linux θα είναι απλά μια κονσόλα, απλά.- Ξεχνάμε τα πάντα για βιβλιοθήκες του steam, backwards compatibility κλπ εκτός κι αν κάνουν windows emulation...
      Επίσης (και αυτό είναι επίσης πολύ σημαντικό) οι drivers των καρτών γραφικών για linux υπολείπονται σημαντικά των αντίστοιχων σε windows εδώ και χρόνια, αν όχι δεκαετίες. Δε λέω πως δε μπορεί να αλλάξει αυτό, αλλά σίγουρα δεν είναι απλό.
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Originally posted by Enpsty View Post
        Με αυτή την λογική όμως τότε όλα τα multi να κυκλοφορούσαν πρώτα στις κονσόλες και μετά από κανά 6μηνο στα pc για να κάνουν double dipping οι gamers.

        Δεν έχουν όλα τα παιχνίδια την ίδια δυναμική όπως όλα τα brand names δεν είναι το ίδιο.
        Για τον ίδιο λόγο καταφέρνει η Apple και πουλάει 800Ε ένα κινητό των 250Ε.
        I'm back bitches... Version 2.0

        Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

        Comment


        • Originally posted by straier View Post
          Αυτό είναι μεγάλο αγκάθι πάντως. Αν το steambox έχει linux θα είναι απλά μια κονσόλα, απλά.- Ξεχνάμε τα πάντα για βιβλιοθήκες του steam, backwards compatibility κλπ εκτός κι αν κάνουν windows emulation...
          Επίσης (και αυτό είναι επίσης πολύ σημαντικό) οι drivers των καρτών γραφικών για linux υπολείπονται σημαντικά των αντίστοιχων σε windows εδώ και χρόνια, αν όχι δεκαετίες. Δε λέω πως δε μπορεί να αλλάξει αυτό, αλλά σίγουρα δεν είναι απλό.


          Όσα steamboxes έχουν παρουσιαστεί λένε πως μπορείς να βάλεις και Windows.
          Κάτι το οποίο είναι και λογικό άλλωστε αφού είναι PCs σε ωραία κουτάκια.
          I'm back bitches... Version 2.0

          Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

          Comment


          • Γιατί τώρα θα το αγοράσουν και αρκετοί που το έχουν σε κάποια από τις παλιές κονσόλες.
            Σε περίπτωση που κυκλοφορούσε μαζί ποιος θα αγόραζε τη χειρότερη έκδοση?
            Βασικα δεν καταλαβα τι εννοεις εδω... Η ερωτηση ειναι, αν κυκλοφορουσε σε PC μονο, θα εκανε 30m πωλησεις που εκανε στις κονσολες? Αυτο που λες εσυ ειναι οτι αν εβγαινε μαζι η PC εκδοση δεν θα το αγοραζαν οι κονσολαδες επειδη βγηκε και στο PC που ειναι καλυτερο? (ξαναλεω δεν πολυκαταλαβα)

            Όπως είπα και πριν βρείτε μου ένα παράδειγμα που εταιρεία ανακοίνωσε multiplatform και αυτό κυκλοφόρησε πρώτα στο pc και μετά στις κονσόλες. Προφανώς κάτι σημαίνει αυτό.
            Υπαρχουν καποια παιχνιδια οπως το Witcher 2 στο οποιο εγινε αυτο (δεν ανακοινωθηκε βεβαια ταυτοχρονα η κυκλοφορια αλλα γενικα ειχαμε μια πορεια αντιστοιχη με το GTA V σε επιπεδο χειρισμου). Ωστοσο αυτες οι περιπτωσεις ειναι πολυ συγκεκριμενες μιας και μιλαμε για σχεδον indie developers που δεν ειχαν χωθει βαθια στο κολπο και το ανοιχτο περιβαλλον των PC τους βοηθουσε σε λειτουργικο (αλλα απο την αλλη οχι σε επιχειρηματικο) επιπεδο. Κατα καιρους θα βλεπουμε τετοια παραδειγματα, πολλοι απο τους devs καποιων high class indies (μερικα πολυ ωραια παιχνιδια για τα οποια δημιουργει topics ο ΒΒ πχ) αν μεγαλωσουν θα τους δεις να πηγαινουν multi αφου πρωτα αισθανθουν ανετα με την ολη λειτουργια της βιομηχανιας.

            Απο κει και περα πιστευω οτι κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας αν υποστηριζουμε οτι τα χοντρα λεφτα δεν βγαινουν απο τις κονσολες. Αν δεν ισχυε αυτο, το μοντελο που εχουμε αυτη τη στιγμη θα ειχε σβησει προ πολλου...

            Comment


            • Originally posted by nooto View Post
              [SIZE=2]Βασικα δεν καταλαβα τι εννοεις εδω... Η ερωτηση ειναι, αν κυκλοφορουσε σε PC μονο, θα εκανε 30m πωλησεις που εκανε στις κονσολες? Αυτο που λες εσυ ειναι οτι αν εβγαινε μαζι η PC εκδοση δεν θα το αγοραζαν οι κονσολαδες επειδη βγηκε και στο PC που ειναι καλυτερο? (ξαναλεω δεν πολυκαταλαβα)

              Η απάντηση ήταν προς τον Enpsty.
              Στο θέμα με τις πωλήσεις δεν μπορεί κανείς να απαντήσει.
              Θα ήταν ίδιος ο αριθμός των gamers αν δεν είχαν κυκλοφορήσει οι πρώτες κονσόλες με την τιμή και την απλότητα που είχαν?
              I'm back bitches... Version 2.0

              Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

              Comment


              • Originally posted by BigBOSS View Post
                σου έχει περάσει ποτέ απο το μυαλό πως υπάρχει το ενδεχομενο πολλούς να μην τους ενδιαφέρουν καν αυτά τα παιχνίδια;
                Το Bloodborne δε σε ενδαιφέρει,αλλά το Dark Souls έτρεξες να το πάρεις.Κάνατε κάμποσα ptition για αν βγει και σε υπολογιστές,αλλά ναι δε σας νοιάζει,ξέχασα.:troll:
                Carpe diem

                Comment


                • Altair αγόρι μου, ξέρουμε οτι εισαι μέτριος gamer με μέτριες απαιτήσεις, μην κουράζεσαι να μας το υπενθυμίζεις :Ρ .

                  Το να γράψει κανεις windows σε steam box αναιρεί το λογο ύπαρξής του παντως, το θεμα ειναι να επέλθει αλλαγη μεσω του Migration σε Linux.

                  Comment


                  • Originally posted by Evans
                    Το να γράψει κανεις windows σε steam box αναιρεί το λογο ύπαρξής του παντως, το θεμα ειναι να επέλθει αλλαγη μεσω του Migration σε Linux.

                    Συμφωνώ.
                    Αλλά το ότι έχεις τη δυνατότητα και άρα δεν αχρηστεύονται όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια σου και προγράμματα είναι πλεονέκτημα.
                    I'm back bitches... Version 2.0

                    Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                    Comment


                    • Originally posted by Evans
                      Altair αγόρι μου, ξέρουμε οτι εισαι μέτριος gamer με μέτριες απαιτήσεις, μην κουράζεσαι να μας το υπενθυμίζεις :Ρ .

                      Το να γράψει κανεις windows σε steam box αναιρεί το λογο ύπαρξής του παντως, το θεμα ειναι να επέλθει αλλαγη μεσω του Migration σε Linux.
                      Μέτρον άριστο που λέγανε οι αρχαίοι ημών.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Το να γράψει κανεις windows σε steam box αναιρεί το λογο ύπαρξής του παντως, το θεμα ειναι να επέλθει αλλαγη μεσω του Migration σε Linux.
                        Αυτό θα το κάνει όμως άλλη μία κονσόλα κατά βάση... Η βιβλιοθήκη του Steambox θα είναι ανύπαρκτη στην αρχή. Επίσης δε ξέρω τι γνώμη θα έχει η Microsoft.
                        Εκτός αν θεωρείς πως θα βάλλουν linux και μετά θα εξαπλωθεί και στους υπολογιστές, το οποίο, αν ποτέ γίνει, θα είναι ένα τεράστιο paradigm shift. Προσωπικά το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο. Ακόμα και αν η Microsoft μείνει με σταυρωμένα τα χέρια θα πάρει τουλάχιστον μια δεκαετία κάτι τέτοιο.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Originally posted by straier View Post
                          Αυτό θα το κάνει όμως άλλη μία κονσόλα κατά βάση... Η βιβλιοθήκη του Steambox θα είναι ανύπαρκτη στην αρχή. Επίσης δε ξέρω τι γνώμη θα έχει η Microsoft.
                          Εκτός αν θεωρείς πως θα βάλλουν linux και μετά θα εξαπλωθεί και στους υπολογιστές, το οποίο, αν ποτέ γίνει, θα είναι ένα τεράστιο paradigm shift. Προσωπικά το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο. Ακόμα και αν η Microsoft μείνει με σταυρωμένα τα χέρια θα πάρει τουλάχιστον μια δεκαετία κάτι τέτοιο.
                          Μάλλον κάπου έχεις μπλεχτεί, τα steambox κανονικοί υπολογιστές είναι που θα φοράνε υποτίθεται από τη μάνα τους μία διανομή linux φτιαγμένη από τη valve για αυτό το σκοπό. Αν υποθέσουμε ότι για χ ψ λόγους η όποια εταιρία ή όποιος gamer κρίνει ότι χρειάζεται τα παιχνίδια που τρέχουν σε windows μόνο τότε μπορεί να κάνει ένα dual boot. Δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος για την MS να το σταματήσει όλο αυτό αλλά δεν νομίζω ότι είναι και αυτό το πρόβλημα της.

                          Comment


                          • Για να συνεχίσω τον παραπάνω συλλογισμό, θα μπορούσαμε να υποθέσουμε πως η Valve θα συνεργαστεί στενά στην κατασκευή των drivers με ATI - nVidia.
                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • Αυτό δεν νομίζω ότι είναι από τα σημαντικά/δύσκολα της υπόθεσης. Επί της ουσίας δεν υπάρχουν "δύσκολα" στη διαδικασία. Απλά από πλευράς παραγωγών υπάρχει το ερωτηματικό κατά πόσο θα ασχοληθούν με κάτι τέτοιο και από την πλευρά του κοινού κατά πόσο αυτό το λειτουργικό θα μπορεί να αξιοποιήσει καλύτερα το hw στη λογική ότι θα το αντιμετωπίζει σαν "κονσόλα" και όχι κλασσικό υπολογιστή. Θεωρητικά θα υπάρχει βελτίωση αλλά δεν ξέρω αν θα είναι σε τέτοιο ποσοστό που να θεωρείται σημαντική.

                              Comment


                              • Άρα θα είναι ένα κανονικό PC σε μικρό κουτί με συγκεκριμένα specs (που υποθέτω θα επιτρέψουν καλύτερες τιμές) που θα έρχεται με linux και δε θα παίζει σχεδόν κανένα παιχνίδι οπότε αν θες να παίξεις παιχνίδι θα πρέπει να βάλεις windows και να... έχεις PC σε μικρό κουτί. Εκτός αν κάνει κάτι σε windows emulation που και πάλι το θεωρώ απίθανο. Το λειτουργικό θα είναι ανοιχτό και θα τρέχει σε οποιοδήποτε PC ή proprietary;

                                Για να συνεχίσω τον παραπάνω συλλογισμό, θα μπορούσαμε να υποθέσουμε πως η Valve θα συνεργαστεί στενά στην κατασκευή των drivers με ATI - nVidia.
                                Αυτό ναι αλλά θα είναι για συγκεκριμένες κάρτες γραφικών, η Valve θα πρέπει να τους πείσει να ξοδέψουν σημαντικές εργατοώρες αν μιλάμε για όλες τις κάρτες που βγαίνουν. Επίσης πρέπει να πείσει τους πάντες να πάνε σε OpenGL το οποίο θα ήταν ίσως ιδανικό αλλά εκεί μπαίνει η Microsoft στη μέση...


                                Πραγματικά δε ξέρω το business plan, τους υποθέτω πως έχουν ήδη σκεφτεί αυτά που λέμε εμείς και πολλά ακόμα αλλά δε νομίζω πως υπάρχει μέση οδός, ή θα είναι κονσόλα ή PC ή κονσόλα που θα μπορείς να της βάλεις και windows... Πάντως κάτι μαγικό δε θα είναι!
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X