Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aποκλειεται τα steam box να μην τρέχουνε windows, η valve δεν θα αυτοκτονησει γυριζοντας την πλάτη στο 98% των πελατών της που τρέχουνε windows και έχουνε ένα σωρο games στα windows, ουτε το Half Life 3 θα ειναι steam os exclusive και τέτοιες πιπες
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • Χαίρομαι που έπιασες ΑΚΡΙΒΩΣ τον παλμό της συζήτησης!
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Originally posted by straier View Post
        Άρα θα είναι ένα κανονικό PC σε μικρό κουτί με συγκεκριμένα specs (που υποθέτω θα επιτρέψουν καλύτερες τιμές) που θα έρχεται με linux και δε θα παίζει σχεδόν κανένα παιχνίδι οπότε αν θες να παίξεις παιχνίδι θα πρέπει να βάλεις windows και να... έχεις PC σε μικρό κουτί. Εκτός αν κάνει κάτι σε windows emulation που και πάλι το θεωρώ απίθανο. Το λειτουργικό θα είναι ανοιχτό και θα τρέχει σε οποιοδήποτε PC ή proprietary;

        Αυτό ναι αλλά θα είναι για συγκεκριμένες κάρτες γραφικών, η Valve θα πρέπει να τους πείσει να ξοδέψουν σημαντικές εργατοώρες αν μιλάμε για όλες τις κάρτες που βγαίνουν. Επίσης πρέπει να πείσει τους πάντες να πάνε σε OpenGL το οποίο θα ήταν ίσως ιδανικό αλλά εκεί μπαίνει η Microsoft στη μέση...


        Πραγματικά δε ξέρω το business plan, τους υποθέτω πως έχουν ήδη σκεφτεί αυτά που λέμε εμείς και πολλά ακόμα αλλά δε νομίζω πως υπάρχει μέση οδός, ή θα είναι κονσόλα ή PC ή κονσόλα που θα μπορείς να της βάλεις και windows... Πάντως κάτι μαγικό δε θα είναι!
        Τα έχεις μπλέξει λίγο. Όσο πιο απλά γίνεται να το εξηγήσω, τα steam box είναι ένα pc που φοράει από τη μάνα του μία διανομή linux που έχει φτιαχτεί από τη valve και έρχεται σε συσκευασία που "κάνει" για το σαλόνι πακέτο με ένα steam controller. Επίσης δεν είναι κάτι συγκεκριμένο, η κάθε εταιρία που δραστηροποιείται στο χώρο μπορεί να φτιάξει ένα δικό της όπως κρίνει, από όσο ξέρω δεν έχει εκδηλώσει πρόθεση η valve να θέσει όρους και προϋποθέσεις.
        Με λίγα λόγια πέτα ότι ξεφεύγει από την ήδη υπάρχουσα λογική, δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας. Ούτε κλειστό λειτουργικό (το είχαν βγάλει και σε beta μορφή πριν μερικούς μήνες αλλά τότε έπαιζε μόνο με nvidia) ούτε ξεχωριστές κάρτες ούτε τίποτα. Κατά τα άλλα όχι μόνο windows θα τρέχουν (που είναι το αυτονόητο κιόλας γιατί δεν γίνεται κι αλλιώς), κάποια πολύ πιθανό να μπορούν να τρέχουν και mac...

        επίσης στο linux αυτή τη στιγμή τρέχουν περισσότερα παιχνίδια από όσα φαντάζεσαι. Σίγουρα όχι όλα, ούτε καν πολλά αλλά δεν είναι ανύπαρκτη σκηνή. Το τελευταίο μεγάλο όνομα που άκουσα να μεταφέρεται είναι το civ 5.

        Comment


        • Ειναι αρκετα που τρεχουν σε linux αλλα απο οτι εχω δει ελαχιστοι μεγαλοι publishers ασχολουνται.

          Comment


          • Τα έχεις μπλέξει λίγο. Όσο πιο απλά γίνεται να το εξηγήσω, τα steam box είναι ένα pc που φοράει από τη μάνα του μία διανομή linux που έχει φτιαχτεί από τη valve και έρχεται σε συσκευασία που "κάνει" για το σαλόνι πακέτο με ένα steam controller. Επίσης δεν είναι κάτι συγκεκριμένο, η κάθε εταιρία που δραστηροποιείται στο χώρο μπορεί να φτιάξει ένα δικό της όπως κρίνει, από όσο ξέρω δεν έχει εκδηλώσει πρόθεση η valve να θέσει όρους και προϋποθέσεις.
            Με λίγα λόγια πέτα ότι ξεφεύγει από την ήδη υπάρχουσα λογική, δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας. Ούτε κλειστό λειτουργικό (το είχαν βγάλει και σε beta μορφή πριν μερικούς μήνες αλλά τότε έπαιζε μόνο με nvidia) ούτε ξεχωριστές κάρτες ούτε τίποτα. Κατά τα άλλα όχι μόνο windows θα τρέχουν (που είναι το αυτονόητο κιόλας γιατί δεν γίνεται κι αλλιώς), κάποια πολύ πιθανό να μπορούν να τρέχουν και mac...
            Δε νομίζω πως έχω μπλέξει κάτι, απλά ρωτάω τι ακριβώς θα είναι το steambox και προσπαθούσα να βρω κάτι που θα το κάνει κάτι παραπάνω από ένα media center με (ας πούμε gaming optimsed) linux και καλή κάρτα γραφικών. Από ότι λες βέβαια δεν είναι κάτι παραπάνω από αυτό...
            Γενικά δυσκολεύομαι να καταλάβω το σκεπτικό πίσω από αυτό το εγχείρημα... Είναι το console-like λειτουργικό; Είναι το hardware; Προσπαθεί να γίνει το Android των media center; Όχι φοβερά χρήσιμο, τα Windows μπορείς να τα βάλεις σε όποιο hardware θες.
            Για να τρέχουν Mac όπως λες ΕΠΙΣΗΜΑ πρέπει να τα βγάλει η Apple και αμφιβάλλω αν θα βγάλει hardware με λογισμικό από τη μάνα του πέραν του MacOS. Αν βάλεις το GLaDOS μετά με bootcamp είναι άλλο θέμα.

            επίσης στο linux αυτή τη στιγμή τρέχουν περισσότερα παιχνίδια από όσα φαντάζεσαι. Σίγουρα όχι όλα, ούτε καν πολλά αλλά δεν είναι ανύπαρκτη σκηνή. Το τελευταίο μεγάλο όνομα που άκουσα να μεταφέρεται είναι το civ 5.
            Δε ξέρεις πόσα παιχνίδια φαντάζομαι.
            Ναι τρέχουν κάποια αλλά μιλάμε για την κορυφή του παγόβουνου. Σίγουρα δε βοηθάει η ανοιχτή αρχιτεκτονική του Linux αλλά και στα Mac δεν είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί απλά η gaming πλατφορμα στα PC είναι τα Windows...

            Και λίγο bitching για το steam. O client δε μπορούσε να συνδεθεί και μου έβγαζε error. Τελικά έφταιγε πως την τελευταία φορά που είχα μπει ήταν από άλλο IP address και έπρεπε να μπω από τη σελίδα τους να κάνω login εκεί για να καταχωρήσει τη νέα IP... Τόσο User friendly που πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου για να καταλάβω τι φταίει...
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Η steam δεν ειναι καθολου user friendly και οιστευω ενας απο τους λόγους που συμβαίνει αυτο ειναι γιατι η εταιρεία δε θελει να μαζεύει στοιχεια και δεδομένα παικτών. Θυμαμαι που το ειχα διαβάσει αυτο σε μια συνέντευξη του Gabe για τι χειριστήριο που φτιαχτούν, στην οποια ειπε χαρακτηριστικά οτι περνάνε απο πολλα iterations λογω του παραπανω...απο την εμπειρια μου, usability studies δεν κανεις χωρις δεδομένα απο χρήστες και καλο user experience δε φτάνεις μονο αν ακολουθείς τα καθιερωμένα standards. Ειναι να απορεί κανεις με αυτο, γιατι η valve ψάχνει παντα τους καλύτερους, ενω φαινεται οτι στο user experience κομματι υστερεί...

              Για το steam box και το λειτουργικο γενικότερα συμμερίζομαι την αποψη σου κι εχω τις ίδιες ακριβως απορίες. Ειναι πολυ φιλόδοξο αυτο που θελουν να πετύχουν, αλλα φαντάζει αδύνατον, τουλαχιστον για Ρ επομεν 10 χρονια. Βεβαια, αυτο που ενδιαφερει την valve περισσοτερο ειναι να ανοίξει τη διαδικασια διανομής τίτλων κι να μετατρέψει τη steam σε network framework, αφήνοντας πισω τι μοντέλο που ακολουθεί τωρα. Για μεν αυτη ειναι η μεγαλύτερη φιλοδοξία τους κι αν τα καταφέρουν, θα εχουν πετύχει κατι πολυ ουσιαστικότερο απο εν HL3, για το οποιο πολλοι την κατηγορούν.

              Comment


              • Δε νομίζω πως έχω μπλέξει κάτι, απλά ρωτάω τι ακριβώς θα είναι το steambox και προσπαθούσα να βρω κάτι που θα το κάνει κάτι παραπάνω από ένα media center με (ας πούμε gaming optimsed) linux και καλή κάρτα γραφικών. Από ότι λες βέβαια δεν είναι κάτι παραπάνω από αυτό...
                Γενικά δυσκολεύομαι να καταλάβω το σκεπτικό πίσω από αυτό το εγχείρημα... Είναι το console-like λειτουργικό; Είναι το hardware; Προσπαθεί να γίνει το Android των media center; Όχι φοβερά χρήσιμο, τα Windows μπορείς να τα βάλεις σε όποιο hardware θες.
                Για να τρέχουν Mac όπως λες ΕΠΙΣΗΜΑ πρέπει να τα βγάλει η Apple και αμφιβάλλω αν θα βγάλει hardware με λογισμικό από τη μάνα του πέραν του MacOS. Αν βάλεις το GLaDOS μετά με bootcamp είναι άλλο θέμα.
                Είναι ένα pc σε μορφή κονσόλας. Πάει δηλαδή να πουλήσει στο κοινό των κονσολών, ένα pc σαν να ήταν κονσόλα. Φυσικά όσοι συζητάμε εδώ μέσα δεν μας αφορά η αγορά ενός τέτοιου μηχανήματος γιατί είτε έχουμε ήδη είτε μπορούμε να το φτιάξουμε μόνοι μας . Στο γιατί το κάνουν αυτό ενώ φαίνεται "κουλό" νομίζω ότι η απάντηση είναι ξεκάθαρα "έχουν λίγα να χάσουν και πολλά να κερδίσουν". Μοντάροντας ένα λειτουργικό και φτιάχνοντας ένα controller πάνε να εισβάλουν σε ένα μεγάλο target group, αυτά που ρισκάρουν είναι ελάχιστα.
                Για τα mac προφανώς και δεν θα βγάλει κάποια εταιρία steam box με αυτά πάνω. Το ανέφερα για να τονίσω ότι πρόκειται για ένα κανονικό pc που στην τελική άμα γουστάρεις (και κάτω από κάποιες προϋποθέσεις) του βάζεις και mac.

                Comment


                • Originally posted by straier View Post

                  Και λίγο bitching για το steam. O client δε μπορούσε να συνδεθεί και μου έβγαζε error. Τελικά έφταιγε πως την τελευταία φορά που είχα μπει ήταν από άλλο IP address και έπρεπε να μπω από τη σελίδα τους να κάνω login εκεί για να καταχωρήσει τη νέα IP... Τόσο User friendly που πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου για να καταλάβω τι φταίει...
                  Όταν μιλάω εγώ....:troll:
                  Carpe diem

                  Comment


                  • John Romero says PC is "decimating" consoles thanks to free-to-play and Steam sales

                    Former id Software designer John Romero says the PC is once again dominating the videogame industry, not because of any inherent technological superiority over consoles but because of the rise of the free-to-play payment model and ultra-cheap Steam sales.


                    An awful lot of PC gamers have a powerful dislike for free-to-play, but Romero isn't among them. He spoke strongly in favor of the model during an interview with GamesIndustry last week, saying that the problem isn't with free-to-play itself, but with developers who use it "the dirty way."


                    "With PC you have free-to-play and Steam games for five bucks. The PC is decimating console, just through price. Free-to-play has killed a hundred AAA studios," he said. "It's a different form of monetization than Doom or Wolfenstein or Quake, where that's free-to-play [as shareware]. Our entire first episode was free - give us no money, play the whole thing. If you like it and want to play more, then you finally pay us. To me that felt like the ultimate fair [model]. I'm not nickel-and-diming you. I didn't cripple the game in any design way. That was a really fair way to market a game."


                    Romero said studios are getting better at "the freemium design," and that's helping gamers accept the proposition that it can be done well, and also making it easier to differentiate between "fair" and "dirty" implementations.


                    "That's what everybody is working hard on. People are spending a lot of time trying to design this the right way," he said. "They want people to want to give them money, not have to. If you have to give money, you're doing it wrong... For game designers, that's the holy grail."


                    Of course, the underlying technology is a factor too: Romero said the closed systems and long life cycles of consoles put them at a serious disadvantage when compared to "continually evolving" PCs. "If I want to play a game that's [made] in DOS from the 80s, I can, it's not a problem," he said. "You can't do that on a console."
                    Former id Software designer John Romero says the PC is once again dominating the videogame industry, not because of any inherent technological superiority over consoles but because of the rise of the free-to-play payment model and ultra-cheap Steam sales.
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Δε νομίζω να είναι μόνο αυτός ο λόγος της άνοδος του PC. Επίσης δε νομίζω ότι το PC "καταστρέφει" την αγορά των κονσολών, where is the proof for that;

                      Comment


                      • Our entire first episode was free - give us no money, play the whole thing. If you like it and want to play more, then you finally pay us. To me that felt like the ultimate fair [model]. I'm not nickel-and-diming you. I didn't cripple the game in any design way. That was a really fair way to market a game."
                        Αυτό το λέμε demo στο χωριό μου...

                        Επίσης ο Romero έχει πάψει να είναι σχετικός με vg εδώ και μια 20ετία σχεδόν....
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Τελος παντων ακουστηκαν πολλες αποψεις και απο τις δυο πλευρες, η Ειδικη Επιτροπη Αντικειμενικων Αποφασεων Gaming (ΕΕΑΑΓΚ) τις μελετησε προσεκτικα κι επειτα απο πολυημερες συναντησεις και διαβουλεψεις αποφανθηκε οτι το Console Gaming ειναι ανωτερο του PC gaming.

                          Το topic κλειδωνεται αλλα θα παραμεινει διαθεσιμο προς αναγνωση για να εγκυκλοπαιδιακους σκοπους ενω το αποτελεσμα της πιο πανω αποφασης θα δημοσιευτει στην αυριανη εφημεριδα της κυβερνησης (Τεταρτη, 30/7/2014) μαζι με μια φωτογραφια του Crpl να κλαιει.

                          Ευχαριστουμε θερμα ολους τους συμμετεχοντες.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • To topic άνοιξε με εντολή σαμαρά
                             
                            μετά από επικοινωνία με τον Θεό...
                             
                            ... και απαίτηση των καταστηματαρχών που πιστεύουν ότι η κόντρα ανεβάζει τις πωλήσεις...
                             
                            επόμενο βήμα είναι με εντολή Σαμαρά να απαγορευθεί το steam στην Ελλάδα
                             
                            ανοίγετε ακόμα
                             
                            :troll:




                            Comment


                            • Το απο πάνω post είναι για πολλά Likes.

                              Comment


                              • Ού να μου χαθείς, τρολ.

                                Και για έξτρα σπάσιμο μετά από κάθε κλικ σε έβγαζε στην αρχή κι έπρεπε να τα ξανανοίγεις.

                                (ναι τα άνοιξα όλα)
                                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                                Comment

                                Working...
                                X