Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
    Τι τι, ψέμματα λέω; Κάθε φορά που γίνεται σύγκριση μεταξύ PS4/Xbox One οι PCάκηδες δεν πετάγονται και λένε χαχα παίζουμε σε 1440p και 60fps; Λες και τους νοιάζει τους κατόχους κονσόλας άμα ο άλλος παίζει σε PC. Ότι παίζει καλύτερα τα multi το ξέρουν χρόνια. Το ότι δεν τους καίγεται καρφί ( λόγω επιλογής) επειδή παίζουν καλύτερα σε ανώτερο hardware είναι που δεν καταλαβαίνουν οι PC owners. Καλά για τους Nintendάκηδες δεν μιλάω. Αυτοί είναι που δεν τους ενδιαφέρει κιόλας αφού η μαμά Nintendo καταφέρνει πλούσιο και ομαλό αποτέλεσμα με έξυπνο σχεδιασμό.
    Τα ίδια λένε και οι Θεσσαλονικείς για τους Αθηναίους, ότι οι τελευταίοι έχουν κόμπλεξ μαζί τους, αλλά ξέρουμε καλά πόσο μας καίει η ανωτερότητα των Αθηναίων, για αυτό και γκρινιάζουμε. Έτσι λοιπόν και οι κονσολάκιδες, κλαίγονται ότι τα κακά πλουσιόπαιδα της Master Race τους μειώνουν, αλλά στην πραγματικότητα οι ίδιοι τρώγονται με τα ρούχα τους και την κατωτερότητά τους.

    Πάρε για παράδειγμα τον Ramp: Nintendo fanboy που έμαθε να παίζει με Wiimote και με ταμπλέτα 5 ωρών αυτονομίας, μιλάει τώρα για την τελευταία επαφή που είχε με PC gaming (εποχές pentium λογικά) και τη συγκρίνει με την τωρινή κατάσταση. Ξύλο θέλετε όλοι σας, ή έναν leader να σας καθοδηγήσει.

    Άσχετο, το Majora's Mask special edition το πήρε χαμπάρι κανείς;

    ΥΓ: Καλά τα πιστεύετε και τα λέτε;

    Comment


    • Originally posted by Evans View Post
      κακά πλουσιόπαιδα της Master Race
      ναι κολυμπάμε στα πλούτη
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • Αυτό λέω, λαϊκά παιδιά είμαστε, απλά οι μικροί μας περνάνε για πλούσιους λελέδες. Ανίδεοι.

        Comment


        • Δεν ειμαι εγω fanboy, εσεις δε παραδεχεστε οτι σας εχει μοιρασει πονο η nintendo.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
            Τι τι, ψέμματα λέω; Κάθε φορά που γίνεται σύγκριση μεταξύ PS4/Xbox One οι PCάκηδες δεν πετάγονται και λένε χαχα παίζουμε σε 1440p και 60fps; Λες και τους νοιάζει τους κατόχους κονσόλας άμα ο άλλος παίζει σε PC. Ότι παίζει καλύτερα τα multi το ξέρουν χρόνια. Το ότι δεν τους καίγεται καρφί ( λόγω επιλογής) επειδή παίζουν καλύτερα σε ανώτερο hardware είναι που δεν καταλαβαίνουν οι PC owners. Καλά για τους Nintendάκηδες δεν μιλάω. Αυτοί είναι που δεν τους ενδιαφέρει κιόλας αφού η μαμά Nintendo καταφέρνει πλούσιο και ομαλό αποτέλεσμα με έξυπνο σχεδιασμό.
            Ξερεις υπαρχουν και pc exclusives, μαζι με τις κονσολες και τα PC ειναι πλατφορμα για gaming. Οποτε λογικο οταν γινονται συγκρισεις να πεταγονται και pc users, ομολογουμενως με εκνευριστικο τροπο αλλα το ιδιο κανουν και οι console users οταν διαβαζουν για την ταδε καρτα γραφικων και πεταγονται και λενε "χαχα κοστιζει οσο η κονσολα μου" αγνοώντας το γιατι κοστιζει τοσο.

            Ενταξει, ισως βγαινει λιγο το κομπλεξ του pc user που τοσα χρονια διαβαζε pc gaming is dead σε καθε ενα αρθρο που αφορουσε το pc gaming απο τους κονσολαδες που δεν τους νοιαζει καν για τους πισαδες.

            Comment


            • Όλες οι κονσόλες αυτή τη στιγμή έχουν κάρτες της ΑΤΙ,τι να μας πει η nvidia;Τι θα έλεγε δηλαδή;
              Κατά τ'άλλα με έχει καλύψει ο Ρεν 100%.τα υπόλοιπα που γράφονται είναι για γέλια.
              Carpe diem

              Comment


              • Γιατι ζηλεψε η nvidia νομιζεις?? Ειναι πολυ μεγαλυτερη εταιρεια απο την AMD σε ολους τους τομεις. δεν εχει να ζηλεψει κατι για να κανει damage control απλα λεει μεγαλες αληθειες..

                Comment


                • Τι κάνει το Shield της nvidia υπάρχει ακόμα;Ας μασάει καλύτερα παρά να μιλάει.Για γέλια.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Ναι καλά,επειδή το γυρίσανε όλοι σε ATI, όπως λέει και ο Altair. Δε σε χάλασε ψαρά Jen-Hsung.

                    Comment


                    • Επειδη το γυρισαν ολοι σε ATI εκανε απολυσεις προσφατα εχει λιγοτερο απο 1bill στο ταμειο και η μετοχη παει σε historical low τη στιγμη που η nvidia ειναι x5 σε market cap της AMD και παραμενει σταθερα profitable. Αντε επενδυστε peasants μου..


                      Comment


                      • Οι peasants δε νοιαζόμαστε γι αυτά,μόνο τα παιχνίδια μας νοιάζουν.Εσείς που είστε η Master race κι έχετε πιο πολύπλοκο και ανοικτό τρόπο σκέψης,ασχοληθείτε με αυτά.
                        edit:
                        Για να μην ξεχνιόμαστε:
                        Το πρόσφατο update που κυκλοφόρησε μέσα από το Steam για το Grand Theft Auto: San Andreas δημιούργησε μια σειρά προβλημάτων στους παίκτες, αφού όχι μόνο εξαφάνισε μια μεγάλη λίστα μουσικών κομματιών, αλλά δημιούργησε και πρόβλημα ακόμη και σε save files!

                        Γλόριους ΠΨ Μάστερ Ράσε
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Originally posted by Altair View Post
                          Όλες οι κονσόλες αυτή τη στιγμή έχουν κάρτες της ΑΤΙ,τι να μας πει η nvidia;Τι θα έλεγε δηλαδή;
                          Κατά τ'άλλα με έχει καλύψει ο Ρεν 100%.τα υπόλοιπα που γράφονται είναι για γέλια.
                          Στα οποία φυσικά συγκαταλέγονται κι αυτά που γράφεις εσύ, γιατί τα όσα είπε ο Ren ουδεμία σχέση έχουν με τα όσα λες εσύ ανά καιρούς .

                          Comment


                          • ΥΓ: Καλά τα πιστεύετε και τα λέτε;


                            Εάν αυτό πήγαινε στο post μου, τότε φταίω που δεν διευκρίνησα. Μπορώ να δω πως το ευνοϊκότερο σύστημα για gaming αυτή τη στιγμή είναι το PC, για πολλούς λόγους που έχουν αριθμηθεί και πλέον μόνο κάποιος αδαής αρνείται. Άλλωστε εγώ μπορεί να μην έχω δυνατό PC, αλλά τελευταία με αυτό ασχολούμαι αποκλειστικά. Στέκομαι όμως στο επιχείρημα "δεν είμαστε fanboy, απλά αυτή είναι η αντικειμενική πραγματικότητα", το οποίο χρησιμοποιείται κατά κόρον για να κρύψει εμπάθεια και φανατισμό. Αρνούμαι βέβαια να συμμετάσχω στο καρναβάλι peasants vs master race, όμως έχω νομίζω δικαίωμα να ενοχλούμαι από την επανάληψη, και την επανάληψη, και την επανάληψη των ίδιων πραγμάτων. Ουσιαστικά στα post πολλών μελών δε βλέπω καμία διαφορά με εριστικά posts Nintendo fanboy που για πλάκα έτρωγαν ban παλιότερα. Και, επειδή είδα κάπου έναν πετυχημένο παραλληλισμό, είναι το ίδιο ανόητο με το να επισημαίνει κάποιος audiophile με high-fidelity ηχοσύστημα ξανά και ξανά πως ακούει καλύτερα μουσική από κάποιον με ένα φιξ στερεοφωνικό. Δε διατείνομαι πως κρύβονται πάντοτε πίσω τα λεφτά, αλλά έχω οσμιστεί ψωροπερηφάνεια τέτοιου είδους σε πολλά posts, πράγμα εκνευριστικότατο.
                            Για να γίνω κλισέ, ψάχνουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος· όπως αυτός με το στερεοφωνικό μπορεί να απολαμβάνει εξίσου (και γιατί όχι, και περισσότερο) τη μουσική από τον ψείρα audiophile, το νόημα βρίσκεται κάπου αλλού. Και λυπάμαι που το forum έχει πέσει κατά πολύ σε αυτή την άσχημη λούπα.

                            Comment


                            • Καλά όπου επικρατεί εμπάθεια ή διάθεση ειρωνείας προφανώς και θα ενοχλείται ο άλλος, αλλά για μένα το όλο ζήτημα console vs PC συνοψίζεται στα παρακάτω 4 σημεία:

                              1. Το PC είναι όντως, αντικειμενικά, το ανώτερο σύστημα για video games για πάρα πολλούς λόγους (self publish ανεξάρτητο από οποιοδήποτε μέσο διανομής, hardware, απεριόριστες υπηρεσίες και εν δυνάμει εξομοίωση της εμπειρίας που παρέχει μία κονσόλα).

                              2. Οι κονσόλες παρέχουν μία ενοποιημένη εμπειρία που το PC δύσκολα θα προσφέρει, όχι επειδή δεν μπορεί, αλλά επειδή πολύ απλά δεν είναι αυτή η φιλοσοφία ενός υπολογιστή.

                              3. Παντού υπάρχουν αποκλειστικότητες και η σύγκριση μεταξύ βιβλιοθηκών των πλατφορμών είναι ανούσια, μιας και η καθεμία καλύπτει διαφορετικά γούστα.

                              4. Τώρα το ποιο θα ήταν το ιδανικό, αυτό είναι νομίζω κοινώς αποδεκτό: εννοιαία πλατφόρμα που θα τρέχει clients των μεγάλων εταιρειών για διανομή ενός συνολικού user experience και τίτλων. Θέλεις PlayStation experience στο σύνολό της; Κατεβάζεις το PSN client στο custom made PC σου και έχεις PSN live κι όλη την γκάμα των τίτλων. Θέλεις Xbox Live experience; Η ίδια διαδικασία. Αυτό απαιτεί standardisation σε hardware βέβαια και ολική αλλαγή πολιτικής των 2 μεγάλων hardware εταιρειών (Sony, MS), αλλά αν ποτέ φτάναμε στο σημείο να έχουμε μία τέτοια δομή στο console gaming, όλοι θα ήμασταν απείρως πιο ικανοποιημένοι, γιατί οι PCάκιδες θα είχαν το customisation που επιθυμούν, χωρίς να περιορίζουν τις επιλογές τους, ενώ οι κονσολάκιδες θα μπορούσαν κάλλιστα να αφιερωθούν στο dedicated hardware και user experience που πατροπαράδοτα τους παρείχαν οι αγαπημένες τους εταιρείες. Ταυτόχρονα, θα είχαμε scaleable παιχνίδια και ανάπτυξη με βάση μία κοινή αρχιτεκτονική.

                              Μπορώ να κάθομαι και να υποστηρίζω τα παραπάνω 4 σημεία όλη μέρα, αλλά εδώ μέσα, καλώς ή κακώς, επικρατεί τόσος έντονος παρωπιδισμός και αμάθεια στο συγκεκριμένο αντικείμενο, που καταλήγουμε απλώς να χάνουμε το χρόνο μας, παρά να ανοίγει ο ένας τα μάτια του άλλου ώστε να καταλήξουμε σε μία κατανόηση της σύγχρονης gaming σκηνής (σε επίπεδο hardware κι ανάπτυξης). Ήδη βλέπω τον Altair να λέει τα γνωστά του "Ουγκ halo ουγκ", οπότε κάπου εδώ σταματάω κι εγώ, γνωρίζοντας ότι τουλάχιστον κάποιοι συνεννοούμαστε.

                              Comment


                              • Και να αδερφέ μου
                                που μάθαμε να κουβεντιάζουμε
                                ήσυχα, ήσυχα κι απλά.
                                Καταλαβαινόμαστε τώρα
                                δε χρειάζονται περισσότερα.


                                Comment

                                Working...
                                X