Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κάποιος ανέφερε τα fighting παιχνίδια και τα περιφερειακά. Θα σας πληροφορήσω μερικά πράγματα:

    Στις κονσόλες υπάρχουν μόνο το fightstick με τα ανάλογα updates (τα παλιά ονόματι legacy fight stick δουλεύουν μόνο μέσα στο παιχνίδι) και το χειριστήριο. Στους υπολογιστές δουλεύουν πληκτρολόγιο/ποντίκι, fightstick και χειριστήριο (υπάρχει επίσημη υποστήριξη PS4 και Χ1 χειριστήριων). Για να παιχτούν τα χειριστήρια που τους βολεύουν σε άλλες κονσόλες (PS4 χειριστήριο σε Χ1 κονσόλα) θέλουν ειδικούς αντάπτορες. Εγώ έχω το Mad Catz TE2+ που προφανώς θα είναι το τελευταίο, αφού έκλεισε η εταιρεία λόγω οικονομικών προβλημάτων, και το έχω αποκλειστικά για PS4 (νομίζω ότι υπάρχει κι ένα patch για να το παίζω ΚΑΙ στους υπολογιστές) λόγω Guilty Gears Xrd Revelator, και κάποια στιγμή ίσως το χρησιμοποιήσω για το Τ7.

    Όσο για τα υπόλοιπα...

    Ότι και να κάνετε, PC Master Race!
    Ότι και να πείτε, PC Master Race!
    Ότι και ν' ακούσετε, PC Master Race!

    sigpic

    Comment


    • not sure if troll...
      Δεν τρολλάρω καθόλου. Το πληκτρολόγιο δεν φτιάχτηκε για να παίζεις παιχνίδια και φαίνεται από το πόσο unoptimized είναι για τέτοια δουλειά για τους λόγους που είπα. Καταλαβαίνω πως για ιστορικούς λόγους έχει επικρατήσει αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι καν optimized για να γράφεις αφού η διάταξη των γραμμάτων προέρχεται από τις γραφομηχανές και δεν είναι ιδανική, αν και οι περισσότερες προσπάθειες αλλαγής αυτού είναι αποτυχημένες (βλέπε τον τόνο στα apple προϊόντα, είναι λογικό να μπαίνει μετά το γράμμα αλλά άντε άλλαξε το muscle memory χρόνων).

      Btw το οτι καποιος εχει gaming PC δεν σημαίνει πως δεν μπορει να ειναι console fanboy.
      Κατά κανόνα όμως δεν είναι. Μπορεί να προτιμάει το ένα από το άλλο αλλά δεν είναι κολλημένος.

      Χμμ δεν ξερω, εγω παντως ποσταρα πηγές που ζητηθηκαν αλλα και παλι κανεις δεν τολμησε να τις παραδεχτει.
      Το παραδεχτήκαμε αλλά κατ'αρχάς μετατρέπεις τα επιχειρήματά σου κάθε φορά που σου δείχνουμε πως κάτι δεν ισχύει και κατά δεύτερον το θέμα είναι να εξηγήσεις και τι σημαίνουν το οποίο και έγινε αλλά εσύ αγνόησες. Στην έρευνα που έστειλες το 44% των παικτών είναι γυναίκες με μέση ηλικία τα 43 χρόνια.

      Υπόψιν, δεν λέω πως δε μπορεί πολύ σύντομα το market share του pc να ξεπεράσει κατά πολύ τις κονσόλες ή και να σταματήσουν να υπάρχουν κονσόλες (pc δε μπορεί να σταματήσουν να υπάρχουν προφανώς). Ο Loggo από εδώ μέσα είχε προβλέψει την ενοποίηση των κονσολών αλλά pc fanboy δεν τον λες.

      Σχετικά μ' αυτό, παίζω το BotW στο Wii U με ό,τι framerate αυτό συνεπάγεται, σε μια F&U (?) μάρκας τηλεόραση 17'', κάνω μακράν τα καλύτερα σέσιον της ζωής μου και όλες οι αντιδικίες τέτοιου τύπου μου φαίνονται πια ακόμη πιο αστείες. Αλλά ναι, δεν το απολαμβάνω όπως θα 'πρεπε..
      Η τηλεόρασή σου σε τρολλάρει.
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Originally posted by 丹野 View Post
        Κάποιος ανέφερε τα fighting παιχνίδια και τα περιφερειακά. Θα σας πληροφορήσω μερικά πράγματα:
        άκυρο επιχείρημα χειριστήρια (και μάλιστα πολλές επιλογές μεταξύ των οποιων τα χειριστήρια των xbox και playstation) υπάρχουν και στα pc οπως και περιφερειακά.

        το χειριστήριο δεν ειναι αποκλειστικός τροπος χειρισμου της κονσολας (απο που και ως που; ), απο την αλλη ομως το pc σου προσφέρει και mk για ειδη παιχνιδιών που με αυτά παίζονται καλύτερα, η κονσόλα όχι.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Originally posted by "straier
          Η τηλεόρασή σου σε τρολλάρει.
          Πολλές φορές την κοιτώ και νομίζω ότι γράφει Fuck U. Αλλά δεν είναι καν δική μου, δανεική.

          Comment


          • Originally posted by BigBOSS View Post
            άκυρο επιχείρημα χειριστήρια (και μάλιστα πολλές επιλογές μεταξύ των οποιων τα χειριστήρια των xbox και playstation) υπάρχουν και στα pc οπως και περιφερειακά.

            το χειριστήριο δεν ειναι αποκλειστικός τροπος χειρισμου της κονσολας (απο που και ως που; ), απο την αλλη ομως το pc σου προσφέρει και mk για ειδη παιχνιδιών που με αυτά παίζονται καλύτερα, η κονσόλα όχι.
            Δεν είναι κι άκυρο επιχείρημα. Αρκετός κόσμος παίζει αυτά τα παιχνίδια ανάλογα πως τον βολεύει για κάθε παιχνίδι. Για το Mortal Kombat τους βολεύει περισσότερο το χειριστήριο, και ειδικότερα της Sony. Υπάρχουν, βέβαια, σπάνιες περιπτώσεις που κάποιοι, όπως ο St9rm που παίζει αποκλειστικά με hitbox (fightstick με κουμπιά), παίζουν με άλλα χειριστήρια (όπως του Χ1) και με fightstick.

            Απλά, εξηγώ με τι παίζει ο κόσμος έξω.

            Στον υπολογιστή όλα υποστηρίζονται.

            Το πρόβλημα εδώ είναι ότι υπάρχουν και κάποια όρια λόγω διαγωνισμών. Έχουν απαγορεύσει κάποια fightstick ή χειριστήρια τρίτων εταιρειών λόγω πολλαπλών επιλογών. Όλες οι εταιρείες και οι δημιουργοί επιτρέπουν να τα παίζουν με οποιοδήποτε χειριστήριο θες, αρκεί να μην παραβούν τους κανόνες εκεί.
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by straier View Post
              Δεν τρολλάρω καθόλου. Το πληκτρολόγιο δεν φτιάχτηκε για να παίζεις παιχνίδια και φαίνεται από το πόσο unoptimized είναι για τέτοια δουλειά για τους λόγους που είπα. Καταλαβαίνω πως για ιστορικούς λόγους έχει επικρατήσει αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι καν optimized για να γράφεις αφού η διάταξη των γραμμάτων προέρχεται από τις γραφομηχανές και δεν είναι ιδανική, αν και οι περισσότερες προσπάθειες αλλαγής αυτού είναι αποτυχημένες (βλέπε τον τόνο στα apple προϊόντα, είναι λογικό να μπαίνει μετά το γράμμα αλλά άντε άλλαξε το muscle memory χρόνων).
              Βασικα μας λες λοιπον πως"ανάλογα με το παιχνίδι αντίστοιχος τρόπος χειρισμού είναι ιδανικότερος" αλλα μετα λες πως "Όμως ακόμα και εκεί που το keyboard+mouse υπερτερεί (fps, MMO και strategy/ΜΟΒΑ ουσιαστικά) το πληκτρολόγιο ειδικά ΔΕΝ είναι ιδανικός τρόπος χειρισμού γιατί τα κουμπιά κίνησης είναι μπλεγμένα με τα υπόλοιπα κουμπιά του πληκτρολογίου." και "Επίσης μου βγαίνουν φονικές διαθέσεις όταν ακούω για την ανωτερότητα του χειρισμού με ποντίκι-πληκτρολόγιο"

              Κατα την γνωμη σου ποιος ειναι ο ιδανικος τροπος χειρισμου οταν ουτε το keyb/mouse αλλα ουτε το gamepad ειναι ιδανικα (σε αυτα που το keyb/mouse υπερτερει)?
              Last edited by Roronoa; 13-05-2017, 01:48 PM.

              Comment


              • Originally posted by straier View Post
                Δεν τρολλάρω καθόλου. Το πληκτρολόγιο δεν φτιάχτηκε για να παίζεις παιχνίδια και φαίνεται από το πόσο unoptimized είναι για τέτοια δουλειά για τους λόγους που είπα. Καταλαβαίνω πως για ιστορικούς λόγους έχει επικρατήσει αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι καν optimized για να γράφεις αφού η διάταξη των γραμμάτων προέρχεται από τις γραφομηχανές και δεν είναι ιδανική, αν και οι περισσότερες προσπάθειες αλλαγής αυτού είναι αποτυχημένες (βλέπε τον τόνο στα apple προϊόντα, είναι λογικό να μπαίνει μετά το γράμμα αλλά άντε άλλαξε το muscle memory χρόνων).
                Και ποιος ειναι ο ιδανικός τρόπος? Εγω καταλαβαίνω οτι απλα δεν εχεις ιδεα και λες οτι σου κατεβει, ειναι σαν να πιασω εγω να κανω windsurf να μην μπορω και να λεω μετα "παιδια η σανιδα δεν ειναι ο ιδανικος τροπος να σερφαρεις ειναι πολυ βαρια και δεν βολευει, αφηστε που και το πανι θα επρεπε να ειναι καπως αλλιως γιατι μαλλον εχει φτιαχτει για βαρκες"

                Λες με λιγα λογια οτι να ναι απο το μυαλο σου επειδη δεν ξερεις, τοσοι comp gamers παιζουν χρονια με kb/mouse και κανεις δεν εχει κανει παραπονα, ερχεσαι εσυ να μας πεις μια αποψη δικη σου η οποια δεν εχει και καμια βαση γιατι δεν παιζεις τα συγκεκριμένα παιχνίδια, ουτε καν σε ικανοποιητικο επιπεδο ετσι ωστε να εχεις αναγνωρίσει τις αδυναμίες που λες αλλα καθολου.. Το kb/mouse ειναι ο ιδανικος τροπος χειρισμου για καποια genres δεν νομιζω οτι χρειάζεται παραπάνω ανάλυση.

                Δες movement με το "sub-optimal" kb/mouse, αν ζαλιστείς δεν φταίω.. Φυσικα επειδη δεν ξερεις απο movement quake μπορει να νομισεις οτι ειναι ευκολο να γινει και αλλιως. Παντως αν ανακαλύψεις κανα καλύτερο τροπο να εχεις τέτοια ακρίβεια πες τον, μπορει να βγαλεις και λεφτα.

                Pro Quake Live Clan Arena: One of the best current PQL players, chaOs mdo uses some late round top tier movement to pull of a win!Join us on the Quake Live s...

                Comment


                • Τα καλά του Steam και γενικά της ψηφιακής διανομής.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Άσχετο, πολύ καλό τιμ οι Unboxoholics, τους παρακολουθώ πού και πού και στο Γιουτούμπ.

                    Η απόσυρση τίτλων από την ψηφιακή βιβλιοθήκη αποτελεί γενικευμένο φαινόμενο ή έγινε μια φορά και πιαστήκαμε;

                    Comment


                    • Εγω ξερω οτι με 3.69ε αυτη τη στιγμη παιρνεις alan wake franchise και μενουν στο library σου, τωρα τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λεγαμε.

                      Comment


                      • Originally posted by Raf View Post
                        Άσχετο, πολύ καλό τιμ οι Unboxoholics, τους παρακολουθώ πού και πού και στο Γιουτούμπ.

                        Η απόσυρση τίτλων από την ψηφιακή βιβλιοθήκη αποτελεί γενικευμένο φαινόμενο ή έγινε μια φορά και πιαστήκαμε;
                        Δεν ειναι αποσυρση απο την βιβλιοθηκη αλλα απο τα ψηφιακα καταστηματα, το παιχνιδι δεν το χανεις. Σιγουρα δεν ειναι ωραιο και εχει γινει σε μερικα παιχνιδια. Αν εχεις το παιχνιδι δεν πιανεσαι, το κατεβαζεις κανονικα οποτε θες.

                        Υποψην βεβαια πως δεν ειναι πως το παιχνιδι πωλειται πια σε retail και βγαζουν νεες κοπιες, αν το βρεις καπου τοτε το cd-key (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος) θα γινεται και παλι redeem στο steam. Το προβλημα ειναι σε παιχνιδια που ειναι μονο ψηφιακα και για χψ λογους θα αποσυρθουν, και μετα θα ψαχνεις cd-keys και piratebay. Αυτο ειναι προβλημα, ειδικα αν δεν ειναι DRM-Free. Τα steamworks παιχνιδια παντως απο οσο ξερω θα δουλευουν παντα, μεχρι να κλείσει το steam δλδ...



                        Περι unboxholics, ενταξει καλοι ειναι αλλα το fanbase ειναι λιγο cancer.

                        Comment


                        • Αυτο δεν ειναι τοσο προβλημα και μπορει να συμβει ανεξατητως μεσου, ψηφιακα ή retail να μην βρισκεις κατι. Το θεμα ειναι απο τη στιγμη που το αγοραζεις να εχεις προσβαση οπως λεει και ο ihne. Btw νομιζω εχει γινει και στο psn αυτο με το duke nukem 3d γιατι ηθελα να το αγορασω αλλα δεν υπηρχε επειδη κατι γινοταν με τα δικαωματα του ποιος εχει το franchise.

                          Εγω αυτο που φοβαμαι καπως ειναι το τι γινεται αν κλεισει η υπηρεσια και δεν εχεις κατεβασμενα τα παιχνιδια που εχεις αγορασει, πχ εχω την εντυπωση οτι στο psp εχει κλεισει πλεον το store και δεν εχεις αμεση προσβαση στα παιχνιδια σου αν δεν τα ειχες καπου αποθηκευμενα. Νομιζω και η sony ειχε προμοταρει μια λυση (τα κατεβαζεις απο ps3, pc, vita ή απο καπου τελος παντων) αλλα ναι δεν ξερω, θα προτιμουσα oi υπηρεσιες να παραμενουν ανοικτες και οχι να ψαχνεσαι μη συμβει κατι σε αλλες συσκευες.

                          Για το psp σορρυ αν λεω κατι λαθος (διορθωστε με αν ειναι) αλλα νομιζω αυτο ειχα διαβασει πριν αρκετο καιρο (μιλαω για το γεγονος οτι δεν μπορεις να μπεις στο psn μεσω της συσκευης) και μου ειχε μπει τοτε η ιδεα τι θα γινει με τα ps3 και vita που ειναι οι αμεσως επομενοι υποψηφιοι (αλλα και καθε online υπηρεσια σε επιπεδο τουλαχιστον κονσολας που απο ενα σημειο και μετα σταματαει να υποστηριζεται ή στα pc αν για παραδειγμα κατι δεν παει καλα με την εταιρια που διατηρει την online πλατφορμα). Τ
                          Last edited by nooto; 14-05-2017, 02:18 AM.

                          Comment


                          • Originally posted by roronoa
                            Δεν ειναι αποσυρση απο την βιβλιοθηκη αλλα απο τα ψηφιακα καταστηματα, το παιχνιδι δεν το χανεις.
                            Ναι το κατάλαβα απλά μάλλον το διατύπωσα στραβά.

                            Originally posted by roronoa
                            Περι unboxholics, ενταξει καλοι ειναι αλλα το fanbase ειναι λιγο cancer.
                            Εντάξει, και το pc gaming είναι καλό αρκεί να μάθει κάποιος να σας αγνοεί.
                            Last edited by Raf; 14-05-2017, 02:31 AM.

                            Comment


                            • Originally posted by Raf View Post


                              Εντάξει, και το pc gaming είναι καλό αρκεί να μάθει κάποιος να σας αγνοεί.
                              Ωχ, που να ελεγα κατι κακο για τους ιδιους τους unboxholics!

                              Comment


                              • Originally posted by Altair View Post
                                Τα καλά του Steam και γενικά της ψηφιακής διανομής.
                                https://unboxholics.com/news/gaming/...i-apo-to-steam
                                ελπιζω να διάβασες για ποιο λογο το αποσύρουν, για δικαιώματα στην μουσική τα οποία έληξαν

                                απο την άλλη με 3.5 ευρώ ο pc gamer μπορει να παιξει έναν εξαιρετικο τίτλο (μαζι με οτι έπεκταση και προσθετο βγήκε για αυτόν) ο οποίος δεν έχει κυκλοφορήσει καν σε κονσολες της Sony ή της Nintendo.

                                Rafael ειναι σπάνιο να αποσύρονται τίτλοι, υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες στο steam και τώρα αποσύρθηκε ενας
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X