Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Comment


    • Boss ναι τον διάβασα τον λόγο.Αυτό δεν αναιρεί το αποτέλεσμα βέβαια.

      Επίσης ρε νουμπάδες πισάδες,πείτε μου κάτι.Όταν παίζετε με keyboard ακόμα WASD χρησιμοποιείτε;Εγώ πάντα έπαιζα ASDX.Πολύ πιο πρακτικό και βολικό.Μας τσαμπουνάτε τόσα χρόνια την ευκολία και την ευελιξία που προσφέρει το πισί και δεν έχετε αλλάξει το πιο βασικό;Δηλαδή πόσο πιο plebs πια,πόσο...?
      Carpe diem

      Comment


      • Originally posted by Altair View Post
        Boss ναι τον διάβασα τον λόγο.Αυτό δεν αναιρεί το αποτέλεσμα βέβαια.

        Επίσης ρε νουμπάδες πισάδες,πείτε μου κάτι.Όταν παίζετε με keyboard ακόμα WASD χρησιμοποιείτε;Εγώ πάντα έπαιζα ASDX.Πολύ πιο πρακτικό και βολικό.Μας τσαμπουνάτε τόσα χρόνια την ευκολία και την ευελιξία που προσφέρει το πισί και δεν έχετε αλλάξει το πιο βασικό;Δηλαδή πόσο πιο plebs πια,πόσο...?
        Πολυ περιεργο το ASDX, οπως τον βολευει τον καθενα βεβαια. Να ξερεις altair, αυτη ειναι η μαγεια του PC, να μπορεις να φερεις τα παντα στα μετρα σου. Επειδη καποιος παιζει με τα default ομως δεν σημαινει πως ειναι pleb, ισως απλα να μην ξερει καλυτερα. Π.χ εσυ παιζεις τα multiplatform σε κονσολα γιατι δεν εμαθες ποτε πως υπαρχει καλυτερος τροπος.
        Στα περισσοτερα games το wasd ειναι υπεραρκετο κατα την γνωμη μου, σε μερικα το ESDF ειναι καλυτερο γιατι εχεις προσβαση σε περισσοτερα shortcuts αν παιζεις π.χ καποιο mmo. Θυμαμαι το ειχα δοκιμασει οταν επαιζα wow.

        Comment


        • 1)Και το ESDF suckaρει.Δοκίμασέ το όπως σου λέω,thank me later.Εννοώ το μπροστά,να έχει δίπλα του τα αριστερά-δεξιά,και το πίσω να είναι κάτω μόνο του.
          2)Έπαιξα GTA San Andreas σε pc,το σιχάθηκα.Το έπαιξα σε ΧΒΟΧ,το λάτρεψα,οπότε,όχι δεν παίζω σε κονσόλα επειδή δεν ξέρω τον καλύτερο τρόπο,παίζω σε κονσόλα ακριβώς επειδή ξέρω τι είναι καλύτερο για μένα.Κι αυτό ήταν,είναι και θα είναι,να παίζω σε κονσόλα.
          Carpe diem

          Comment


          • Βαριέμαι να απαντάω σε κυκλικά επιχειρήματα και την μετακίνηση του θέματος συζήτησης κάθε φορά που δε σας βγαίνουν τα κουκιά οπότε θα αλλάξω θέμα.
            Έχει πάρει κανείς το steam controller; Εντυπώσεις;
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Οντως καλύτερα μην απαντάς γιατι αν δεν εχεις βρεθει στη θεση καποιου που παιζει αυτα τα παιχνιδια σε σχετικα μετριο/υψηλο επίπεδο δεν μπορείς να εχεις ολοκληρωμένη αποψη imo, για τον εαυτο σου σιγουρα το δέχομαι δεν ειναι optimal εγω μιλαω για το συνολο της σκηνής όμως. Ας το αφήσουμε αυτο το θεμα δεν βγαζει πουθενά.

              Το steam controller στην αρχη ειναι τέρμα άβολο στο χερι, μονο για κανα civilization/cities αξιζει στον καναπε αλλιως mk παραμένει ο καλύτερος συνδυασμός, τωρα αν το συνηθίσεις τοσο καλα δεν ξέρω.. Προσπάθησα να παίξω και golf it/golf with your friends και οκ ειναι αλλα και παλι δεν με βολευε και πολυ ουτε καν σε παιχνιδια τυπου lost castle. Γενικά δεν το προτείνω για main controller σε σχεση με x1/ds4 πιο πολυ niche για καποια games ειναι.

              Comment


              • Το steam controller στην αρχη ειναι τέρμα άβολο στο χερι, μονο για κανα civilization/cities αξιζει στον καναπε αλλιως mk παραμένει ο καλύτερος συνδυασμός, τωρα αν το συνηθίσεις τοσο καλα δεν ξέρω.. Προσπάθησα να παίξω και golf it/golf with your friends και οκ ειναι αλλα και παλι δεν με βολευε και πολυ ουτε καν σε παιχνιδια τυπου lost castle. Γενικά δεν το προτείνω για main controller σε σχεση με x1/ds4 πιο πολυ niche για καποια games ειναι.
                Εγώ έχω τερματίσει 1-2 παιχνιδάκια τύπου walking simulator και με βόλεψε πάρα πολύ για να είμαι ειλικρινής και θα ήθελα να το δοκιμάσω σε μερικούς high-profile τίτλους, αλλά πιστεύω ότι overall είναι δύσκολο να αντικαταστήσει πλήρως τις ναυαρχίδες των άλλων εταιρειών. Προσωπικά το βρίσκω ιδανικό controller για συμπληρωματική χρήση και πιστεύω σε ορισμένο βαθμό μπορεί όντως να χρησιμοποιηθεί άνετα σε τίτλους όπως Dark Souls, αλλά δύσκολα σε τίτλους που απαιτούν τρελό precision και reflexes (platformers, competitive FPS and all that jazz).

                Γενικά είναι awkward γιατί πρέπει να μάθεις να κρατάς το χειριστήριο με διαφορετικό τρόπο (ουσιαστικά οι παλάμες σου και οι καρποί σου πρέπει να είναι κατακόρυφα παρά ελαφρώς leaning fowards - αν αυτό βγάζει νόημα, δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτή τη στιγμή καλύτερα) και να πειραματιστείς αρκετά με το configuration, αλλά θεωρώ ότι είναι ένα βήμα μπροστά προς το seamless integration σαλονιού-γραφείου.

                Βαριέμαι να απαντάω σε κυκλικά επιχειρήματα και την μετακίνηση του θέματος συζήτησης κάθε φορά που δε σας βγαίνουν τα κουκιά οπότε θα αλλάξω θέμα.
                Yep, αυτό ακριβώς.

                Comment


                • Originally posted by straier View Post
                  Βαριέμαι να απαντάω σε κυκλικά επιχειρήματα και την μετακίνηση του θέματος συζήτησης κάθε φορά που δε σας βγαίνουν τα κουκιά οπότε θα αλλάξω θέμα.
                  Έχει πάρει κανείς το steam controller; Εντυπώσεις;
                  Το ξερουμε πως εχεις δικιο αλλα επισης ξερουμε πως αυτην την στιγμη, για μια πληθωρα απο genres, το mouse/keyb ειναι καλυτερο απο ενα controller.
                  Με την λογικη σου και το gamepad ειναι μη optimal γιατι θα μπορουσε να ηταν καλυτερο.

                   
                  Και κατα βαθος ξερουμε και γιατι σου την δινει τοσο οταν λενε πως το mouse/keyb ειναι καλυτερο.

                  Comment


                  • Αρχικά πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι άλλο games (software), άλλο computer systems (hardware, πλατφόρμα, infrastructure, κτλ). Το πρώτο γράφεται για να παίζει στο δεύτερο και το δεύτερο προσφέρει πολύ βασικές έως αρκετά περίπλοκες υπηρεσίες για να: (1) υποστηρίζει το πρώτο, (2) υποστηρίζει τις ανάγκες του χρήστη, και (3) υποστηρίζει τα διάφορα σενάριο χρήσης που μπορεί να προκύψουν με το πέρασμα του χρόνου λόγω νέων αναγκών χρήστη, νέων παιχνιδιών και νέων τεχνολογιών. Τα χειριστήρια τώρα (input methods) στην αγορά που μελετάμε αποτελούν λύσεις που - πάλι καλά - μπορούν να εφαρμοστούν στις διάφορες πλατφόρμες και εξυπηρετούν διαφορετικούς σκοπούς, πάντα βάσει του (2): τις ανάγκες του χρήστη.

                    Οι βασικές ρητορικές που ακολουθεί η αυτοαποκαλούμενη PC Master Race (με όλα τα ναζιστικά/ φασιστικά connotations που τα χρησιμοποιούν με ιδιαίτερη χαρά και περηφάνια) είναι: (1) μπορείς να παίζεις καλύτερο σε top end hardware, (2) μπορείς να παίζεις με όποιο control scheme γουστάρεις και (3) το k/b+mouse είναι το killer combo. Προφανώς αυτά τα τρία δεν μπορούν να διαψευσθούν απολύτως, κυρίως γιατί είναι βάσιμα επιχειρήματα. Το πρόβλημα όμως είναι ότι οι πισάδες δεν τα χρησιμοποιούν σαν επιχειρήματα, αλλά σαν ρητορική, κάτι το οποίο οδηγεί σε κλίκα, το οποίο φυσικά έχει ως αποτέλεσμα να κάνει exclude οποιαδήποτε διαφορετική άποψη και κατά συνέπεια αναιρεί την έννοια του διαλόγου.

                    Από ένα user research/ design perspective (design=ευχρηστία), υπάρχουν συγκεκριμένες εταιρείες που κάνουν πραγματικά πολύ δυνατή έρευνα στο να παρέχουν πλατφόρμες tailored και adjustable στις ανάγκες του χρήση και υπάρχουν αντίστοιχα πολλές άλλες εταιρείες που απλώς δε δίνουν βαρύτητα στο χρήστη, αλλά στην τυπική old-school ανάπτυξη λογισμικού. Για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα, Sony, Microsoft και Ubisoft αυτή τη στιγμή αποτελούν leaders σε ακαδημαϊκού επιπέδου έρευνα σε ευχρηστία ΟΧΙ ΜΟΝΟ παιχνιδιών, αλλά ΚΑΙ ΠΛΑΤΦΟΡΜΩΝ. Τα συστήματα που βλέπουμε σε PS, Xbox και VR applications/ games βασίζονται σε έρευνα ευχρηστίας με άμεση συνεργασία με χρήστες. Άλλες εταιρείες σαν την Valve δεν κάνουν καθόλου engage με χρήστες, αντιθέτως μάλιστα είναι τελείως εσωστρεφείς ως προς την ανάπτυξη λογισμικού και πλατφορμών, με μοναδική λύση στα όσα λάθη κάνουν (που στη δικιά τους περίπτωση επηρεάζουν έντονα το βιοτικό επίπεδο των χρηστών τους) τα crude patchworks (βλέπε green light, queuing and all that jazz). Για να μην κατηγορηθώ βέβαια για μεροληψία, εταιρείες σαν την MS (παρόλες τις προσπάθειες της να κάνει include χρήστες με αναπηρία κτλ. στον τρόπο που παίζονται παιχνίδια), έχουν μία τάση ανάπτυξης κλειστών πλατφορμών που επηρεάζουν αρνητικά το γενικότερο design και development παιχνιδιών.

                    Δεν έχω καμία διάθεση να πάρω κάποια συγκεκριμένη στάση ως προς το ποια πλατφόρμα είναι ανώτερη, γιατί πιστεύω ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει ανώτερη πλατφόρμα, υπάρχουν όμως πολλά δυνατά στοιχεία σε όλες τις πλατφόρμες/ control schemes, τα οποία οφείλει να τα βλέπει ο οποιοσδήποτε έχει τη διάθεση να επιχειρηματολογήσει πάνω σε αυτό το θέμα. Τα όσα ανέφερα παραπάνω αποτελούν facts, τόσο όσον αφορά στον τρόπο που είναι δομημένη η σύγχρονη tech market (με το user research αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του κύκλου ανάπτυξης ενός λογισμικού ή πληροφοριακού συστήματος), όσο στο ποιες εταιρείες κάνουν έρευνα και παίρνουν το χρήστη σοβαρά και ποιες όχι.

                    Όσον αφορά τώρα στα χειριστήρια, απορώ πώς πάντα καταλήγουμε σε αυτό το θέμα. Ειπώθηκαν πολλά, αλλά θα πω πάλι το ίδιο: Όπως οι πλατφόρμες, έτσι και τα input methods εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες. Είναι προφανές ότι k/b+mouse είναι ο βέλτιστος τρόπος για να παίζει κάποιος ορισμένους τίτλους, αλλά επίσης είναι ξεκάθαρο ότι πάρα μα πάρα πολλά άλλα είδη απλώς παίζουν καλύτερα με controllers, ενώ πολύ περιορισμένα είδη παίζουν άψογα μέσω arcade sticks. Το ζήτημα όμως είναι:

                    Πώς εξυπηρετούνται καλύτερα οι ανάγκες του χρήστη;

                    Αυτό είναι το μοναδικό ερώτημα που θα έπρεπε να σκέφτεται ο καθένας προτού αρχίσει να μιλάει για βλακείες τύπου PC Master Race/ best way to play a game. Μπορεί αντικειμενικά η εμπειρία που προσφέρει ένα 144hz G-SYNC monitor με μία 1080ti να είναι ανώτερη από το PS4, αυτό όμως έχει να κάνει με το πώς θα παίζει το ίδιο το παιχνίδι, παρά με το πώς θα παίζει ο gamer το παιχνίδι. Για τον τελευταίο (το χρήστη) αυτό που μετράει είναι: (1) το περιβάλλον (PS; Xbox; Υπολογιστής; κτλ.), (2) που παίζουν οι φίλοι του, (3) ευχρηστία περιβάλλοντος, (4) accessory support, (5) library support, κτλ. Η όλη φασιστική (και το λέω κυριολεκτικά αυτό, χωρίς καμία διάθεση να αστειευτώ) τάση της PCMR να μιλάει για την ανώτερη εμπειρία είναι απλά εμετική, μιας και είναι αντικειμενικά αβάσιμη ως προς τον τρόπο που αναπτύσσεται πλέον το tech industry. Ουσιαστικά πατάει στην παλιά λογική που οι πελάτες πήγαιναν στον software developer και του έλεγαν: "Ρε παλικάρι, θα ήθελα να μου φτιάξεις ένα προγραμματάκι ώστε να μπορούν οι υπάλληλοι μου να κάνουν αυτό κι αυτό" χωρίς να ρωτήσει κανένας πώς δουλεύουν day-to-day οι υπάλληλοι. Οι υπέρμαχοι του PCMR προφανώς ανήκουν σε αυτήν την παλαιοληθική εποχή που θεωρούν ότι ξέρουν καλύτερα τι θέλει ο κόσμος για όλον τον κόσμο, με τη μόνη διαφορά ότι δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα (πέραν του να αυτοπροσδιορίζονται μέσω του obsession τους με ένα χόμπι - ίσως χρειάζεται κι αυτό που και που). Αν ο εκάστοτε gamer καλύπτει τις ανάγκες του με ένα sub-par gaming rig ή με μία κονσόλα που τρέχει στα 30fps max, τότε μάλλον δε θα έπρεπε κανένας μας να κριτικάρει το λόγο ύπαρξης αυτών των κονσολών, των χειριστηρίων και των πλατφορμών που ικανοποιούν αυτές τις ανάγκες. Simply put, η ύπαρξή τους είναι η απάντηση σε μία ανάγκη, παρά ο λόγος που δημιουργείται ένα πρόβλημα.

                    Τώρα όσον αφορά στο ποια αγορά είναι μεγαλύτερη, φαντάζομαι ότι κάποιοι βρίσκουν χαρά σε descriptive statistics (ας ψάξουν να δουν και τι σημαίνει ο όρος, ίσως τους βοηθήσει στο να καταλάβουν και τη χρήση τους), προσωπικά όμως θεωρώ ότι απλά νούμερα δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τη σημαντικότητα της εκάστοτε πλατφόρμας/ αγοράς στην εξέλιξη της βιομηχανίας. Το art cinema πχ αποτελεί πολύ μικρότερη αγορά από το Hollywood, αλλά το πρώτο είναι αυτό που θέτει τις βάσεις για το δεύτερο (and that's a fact). Εμένα θα με ενδιέφερε περισσότερο να μιλήσουμε για τη δυναμική μεταξύ των αγορών, πώς η μία επηρεάζει την άλλη, πώς οι developers βρίσκουν την ταυτότητά τους μέσω αυτών και πώς όλες αυτές οι συνιστώσες οδηγούν στην εξέλιξη γενικότερα, αλλά τώρα τρέχα γύρευε, εδώ ο κόσμος έχει ανάγκη να αποδείξει ότι το πληκτρολόγιο του και το ποντίκι του είναι ανώτερο με το ξεχαρβαλωμένο Joy-Con του άλλου.

                    Είμαι σίγουρος τώρα ότι οι πρώτες απαντήσεις θα έχουν να κάνουν με το πόσο πιο γρήγορα μπορεί να κάνει κάποιος το Α ή το Β μέσω της Steam, επιχείρημα τελείως άσχετο με τα όσα έγραψα.
                    Last edited by Evans; 15-05-2017, 05:36 PM.

                    Comment


                    • Δεν καταλαβαίνω τα περι φασιστικων/ναζιστικων και γιατι ειναι και αυτα προνόμια της pcmr αλλα ας το προσπεράσω..

                      Σχετικα με το πια πλατφορμα ειναι η καλυτερη, προφανως ειναι αυτη που σε βολευει εσενα καλυτερα, θες 24frames cinematic experience και να παιζεις fps με το controller του guitar hero, κανενα προβλημα δεκτον. Θες να παιζεις σε 17αρι monitor και οχι σε 65αρα hdr 4k tv δεκτον, ολα δεκτα οταν μιλαμε για προσωπικές επιλογές. Εγω ανέφερα τον βέλτιστο τροπο να παιξεις καποια competitive games και να κανεις compete σε καποιο σχετικα καλο επιπεδο οχι να τα παιζεις απλα για να πεις οτι τα παιζεις, εκει λοιπον δεν υπαρχει μεγαλη διακύμανση απο αποψη input method/hardware αλλιως δεν εισαι efficient, βασικα θα σε διαλυουν και τα πιο χαμηλα elo, πρόσεξε αυτο ειναι fact οχι προσωπική άποψη. Εκει ηταν και η διαφωνία μου με τον straier περι optimal input method, οτι αυτη τη στιγμη απλα δεν υπαρχε κατι καλυτερο.

                      Επισης το ιδιο ισχυει ομως και για αλλα competitive games δεν αρχιζουν και τελειωνουν ολα στα fps/rts, οπως rocket league που παίζεις αποκλειστικά με controller εχει cross play pc/ps4 χωρις να εχει advantage καποιος, fighting games τα οποια γνωριζω ελαχιστα αλλα σιγουρα με controller/arcade stick παιζεις. Δηλαδη οταν λεει κάποιος στην ιδια προταση οτι ο καλυτερος τροπος μακραν για να παιξεις fps/rts ειναι το kb/mouse μαζι με δυνατο optimal hw και ο καλύτερος τροπος να παιξεις rl/fgs ειναι το controller τοτε το πρωτο σκελος ειναι φασιστικο/ναζιστικο/ρητορικη και το δεύτερο απλα η αλήθεια?? Το διαβασα και λιγο βιαστικα το ποστ αλλα κατι τετοιο καταλαβα..

                      Comment


                      • Originally posted by ihne
                        Δηλαδη οταν λεει κάποιος στην ιδια προταση οτι ο καλυτερος τροπος μακραν για να παιξεις fps/rts ειναι το kb/mouse μαζι με δυνατο optimal hw και ο καλύτερος τροπος να παιξεις rl/fgs ειναι το controller τοτε το πρωτο σκελος ειναι φασιστικο/ναζιστικο/ρητορικη και το δεύτερο απλα η αλήθεια?? Το διαβασα και λιγο βιαστικα το ποστ αλλα κατι τετοιο καταλαβα..
                        Δεν είπε κάτι τέτοιο ο Έβανς. Η όλη σιχαμένη γραφική σημειολογία της ~pC MAster RaCe~ περί γυμνασμένων κορμιών, στολών, ηγέτη κτλ είναι φασιστική/ναζιστική, όπως και η ρητορική που εδράζεται στην αδιαμφισβήτητη ανωτερότητα και την υπερηφάνεια που εκπορεύεται απ' αυτήν.. Δεν είναι στ' αλήθεια και πλήρως φασιστική, καθώς δεν μιλάμε για κράτος/κοινωνία αλλά για games, αλλά είναι τόσο όσο μπορεί να είναι. Και φυσικά, μεγαλύτεροι θιασώτες της, όπως μπορεί εμπειρικά να διαπιστώσει κάποιος από τα φόρουμ, είναι αυτοί που έχουν την ανάγκη να ανήκουν κάπου, όπως ακριβώς και στον φασισμό. Περίεργα πράγματα!

                        Comment


                        • Originally posted by Evans View Post
                          Αρχικά πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι άλλο games (software), άλλο computer systems (hardware, πλατφόρμα, infrastructure, κτλ). Το πρώτο γράφεται για να παίζει στο δεύτερο και το δεύτερο προσφέρει πολύ βασικές έως αρκετά περίπλοκες υπηρεσίες για να: (1) υποστηρίζει το πρώτο, (2) υποστηρίζει τις ανάγκες του χρήστη, και (3) υποστηρίζει τα διάφορα σενάριο χρήσης που μπορεί να προκύψουν με το πέρασμα του χρόνου λόγω νέων αναγκών χρήστη, νέων παιχνιδιών και νέων τεχνολογιών. Τα χειριστήρια τώρα (input methods) στην αγορά που μελετάμε αποτελούν λύσεις που - πάλι καλά - μπορούν να εφαρμοστούν στις διάφορες πλατφόρμες και εξυπηρετούν διαφορετικούς σκοπούς, πάντα βάσει του (2): τις ανάγκες του χρήστη.

                          [/B]

                          Αυτό είναι το μοναδικό ερώτημα που θα έπρεπε να σκέφτεται ο καθένας προτού αρχίσει να μιλάει για βλακείες τύπου PC Master Race/ best way to play a game. Μπορεί αντικειμενικά η εμπειρία που προσφέρει ένα 144hz G-SYNC monitor με μία 1080ti να είναι ανώτερη από το PS4, αυτό όμως έχει να κάνει με το πώς θα παίζει το ίδιο το παιχνίδι, παρά με το πώς θα παίζει ο gamer το παιχνίδι. Για τον τελευταίο (το χρήστη) αυτό που μετράει είναι: (1) το περιβάλλον (PS; Xbox; Υπολογιστής; κτλ.), (2) που παίζουν οι φίλοι του, (3) ευχρηστία περιβάλλοντος, (4) accessory support, (5) library support, κτλ. Η όλη φασιστική (και το λέω κυριολεκτικά αυτό, χωρίς καμία διάθεση να αστειευτώ) τάση της PCMR να μιλάει για την ανώτερη εμπειρία είναι απλά εμετική, μιας και είναι αντικειμενικά αβάσιμη ως προς τον τρόπο που αναπτύσσεται πλέον το tech industry. Ουσιαστικά πατάει στην παλιά λογική που οι πελάτες πήγαιναν στον software developer και του έλεγαν: "Ρε παλικάρι, θα ήθελα να μου φτιάξεις ένα προγραμματάκι ώστε να μπορούν οι υπάλληλοι μου να κάνουν αυτό κι αυτό" χωρίς να ρωτήσει κανένας πώς δουλεύουν day-to-day οι υπάλληλοι. Οι υπέρμαχοι του PCMR προφανώς ανήκουν σε αυτήν την παλαιοληθική εποχή που θεωρούν ότι ξέρουν καλύτερα τι θέλει ο κόσμος για όλον τον κόσμο, με τη μόνη διαφορά ότι δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα (πέραν του να αυτοπροσδιορίζονται μέσω του obsession τους με ένα χόμπι - ίσως χρειάζεται κι αυτό που και που). Αν ο εκάστοτε gamer καλύπτει τις ανάγκες του με ένα sub-par gaming rig ή με μία κονσόλα που τρέχει στα 30fps max, τότε μάλλον δε θα έπρεπε κανένας μας να κριτικάρει το λόγο ύπαρξης αυτών των κονσολών, των χειριστηρίων και των πλατφορμών που ικανοποιούν αυτές τις ανάγκες. Simply put, η ύπαρξή τους είναι η απάντηση σε μία ανάγκη, παρά ο λόγος που δημιουργείται ένα πρόβλημα.

                          Τώρα όσον αφορά στο ποια αγορά είναι μεγαλύτερη, φαντάζομαι ότι κάποιοι βρίσκουν χαρά σε descriptive statistics (ας ψάξουν να δουν και τι σημαίνει ο όρος, ίσως τους βοηθήσει στο να καταλάβουν και τη χρήση τους), προσωπικά όμως θεωρώ ότι απλά νούμερα δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τη σημαντικότητα της εκάστοτε πλατφόρμας/ αγοράς στην εξέλιξη της βιομηχανίας. Το art cinema πχ αποτελεί πολύ μικρότερη αγορά από το Hollywood, αλλά το πρώτο είναι αυτό που θέτει τις βάσεις για το δεύτερο (and that's a fact). Εμένα θα με ενδιέφερε περισσότερο να μιλήσουμε για τη δυναμική μεταξύ των αγορών, πώς η μία επηρεάζει την άλλη, πώς οι developers βρίσκουν την ταυτότητά τους μέσω αυτών και πώς όλες αυτές οι συνιστώσες οδηγούν στην εξέλιξη γενικότερα, αλλά τώρα τρέχα γύρευε, εδώ ο κόσμος έχει ανάγκη να αποδείξει ότι το πληκτρολόγιο του και το ποντίκι του είναι ανώτερο με το ξεχαρβαλωμένο Joy-Con του άλλου. Είμαι σίγουρος τώρα ότι οι πρώτες απαντήσεις θα έχουν να κάνουν με το πόσο πιο γρήγορα μπορεί να κάνει κάποιος το Α ή το Β μέσω της Steam, επιχείρημα τελείως άσχετο με τα όσα έγραψα.
                          Πολυ ωραια γραμμενο το σχολιο σου, μπραβο. Πολλα απο αυτα που γραφεις τα βρισκω πολυ ενδιαφεροντα, μαλιστα δινουν μια αλλη προσεγγιση σε οσα συζηταμε τοσο καιρο, χωρις ομως να συμφωνω απολυτα ακομα, κυριως λογω προσωπικων αποψεων εστω και λανθασμενων. Μπορει οσα γραφεις να ειναι σωστα αλλα πιστευω πως δεν λαμβανεις υποψην σου καποια πραγματα και καποιες οπτικες γωνιες. Θελω να σταθω παντως σε μερικα σημεια που με "προβληματισαν" και που θελω να συνείσφερω στην κουβεντα.

                          Πρωτα απο ολα συγκρινεις τον ορο pc master race με τον ναζισμο/φασισμο λογω χρησης των εν λογω connotations. Πιστευω πως δεν χρειαζεται πολυ μυαλο για να καταλαβεις πως γινεται για λογους σατιρας και αστειου. Μου θυμιζεις το wsj που εβγαλε τον pewdiepie ναζι και αντισημιτη επειδη εκανε καποια αστεια με ναζιστικο περιεχομενο.
                          Δεύτερων λες πως "οι πισάδες δεν τα χρησιμοποιούν σαν επιχειρήματα, αλλά σαν ρητορική". Εδω εισαι λαθος. Ισως το βλεπεις σαν ρητορικη αλλα στην πραγματικοτητα ειναι καθαρα επιχειρηματα. Το θεμα με αυτα τα σημεια που ανεφερες ειναι πως δεχονται λιγη αμφισβητηση γιατι οπως ειπες ειναι βάσιμα επιχειρηματα και δεχονται λιγη αμφισβήτηση. Οπως συχνα πολλοι γραφουν ειναι αντικειμενικες αληθειες. Οποτε οταν καποιος δεν μπορει να τα δεχτει, γιατι αν τα αποδεχτει δινει "ποντους" στο PC gaming, αρχιζει και τα βλεπει σαν "preaching" του PC master race κτλ.
                          Υπαρχουν αρκετα θετικα στις κονσολες που παραδεχονται και οι Pc master racers. Αν ειχες μια μικρη επαφη με το εν λογο group (το οποιο ουσιαστικα ειναι ενα sub-reddit που πηρε τον όρο απο το Yahtzee) θα ηξερες πως οι περισσοτερες αναφορες σε αυτον τον ορο γινονται για χιουμοριστικους σκοπους και παρολο που τα μελη του θεωρουν τα PC την καλυτερη πλατφορμα δεν θεωρουν πως οι κονσολες δεν εχουν θεση ουτε πως δεν κανει να παιζεις σε αυτες. Εντελως πληροφοριακα τα τελευταια γιατι μερικοι νομιζουν πως το να χρησιμοποιεις τον ορο σε κανει ναζι.

                          Το δευτερο θεμα που θα σταθω ειναι σχετικα με τις αναγκες του χρηστη.
                          Εχεις δικιο πως μετραει παρα πολυ το πως θα παιζει ο Gamer το παιχνιδι. Ειναι ισως τα πιο σημαντικα, και εκει στεκονται οι φασιστικοι και εμετικοι PCMR fans αλλα και οι κονσολοπληβειοι. H δικια σου αποψη ειναι πως δεν υπαρχει ανωτερη πλατφορμα και ειναι απολυτως σεβαστη, κανεις δεν θα σου πει τιποτα. Εκει που στεκονται και κοροϊδεύουν οι "PCMR" ειναι οταν βλεπουν κυριολεκτικα μπουρδες απο κονσολαδες οπως "το ανθρωπινο ματι δεν βλεπει πανω απο 30fps", "οι πισαδες κανουν κλεβουν τα παιχνιδια κανοντας overclocking", αυτοι ειναι οι λεγομενοι peasants, παλι ενα αστειο.
                          Γυρνωντας πισω στο θεμα, οι πισαδες θεωρουν τα PC καλυτερη πλατφορμα για μια πληθωρα αντικειμενικων αλλα και μη αντικειμενικων λογων. Οι πισαδες συμφνωνουν με αυτους τους λογους και εχουν αποφασιει να παιζουν σε PC και προφανως οι κονσολαδες διαφωνουν.

                          Για να ξεκαθαρισουμε κατι, το να λες φασιστικες και εμετικες τις αποψεις καποιου ειναι προσβλητικο, δεν ειμαστε χαζοι να νομιζουμε πως δεν αναφερεσε και σε ατομα που γραφουν σε αυτο το φορουμ. Καμια φορα και εγω γραφω με υπερβολες και ειρωνικα αλλα δεν το κανω με κακο σκοπο ουτε θελω ποτε να προσβαλω κανεναν. Ακομα και αν φαινομαι επιθετικος καμια φορα οτι γραφω δεν το γραφω γιατι αντιπαθω καποιον. Π.χ γραφω προκλητικα καμια φορα στον altair αλλα δεν εχω να χωρίσω μαζι του τιποτα, θεωρω πως κανουμε και λιγο χαβαλε μεταξυ μας και τον πειραζω και ας φτασαμε σε ενα ασχημο σημειο πριν λιγο καιρο.
                          Παλι πισω στο θεμα, ισως βρισκεις προσβλητικες τις υπερβολες και τα αστεια των pcmr, λογικο ενταξει, αλλα και παλι εχεις παρεξηγησει καποια πραγματα για την PC κοινοτητα.
                          Γενικα φτανουμε στον λογο που ολες αυτες οι συζητησεις δυσκολα αλλαζουν την αποψη καποιου, τα παντα κρινονται στις πρωσοπικες προτιμησεις. Νομιζω δεν αξιζει να επεκταθουμε εδω περα, το εχουμε κανει πολλες φορες. Θα πω εγω για παραδειγμα κατι που βρισκω θετικο στο pc gaming και θα ερθει ενας κονσολας να μου πει εισαι λαθος γιατι τους ταδε λογους. Προσωπικά λοιπον θεωρω τα pc καλυτερη πλατφορμα οποτε που και που γραφω και κατι που θεωρω καλυτερο. Οχι γιατι μισω τους κονσολαδες και τις κονσολες αλλα περισσοτερο γιατι πιστευω πως αξιζει να δουν και την αλλη πλευρα. Υπαρχουν πολλοι που νομιζουν πως ενα PC κανει 1500€, υπαρχουν πολλοι που νομιζουν πως τα pc δεν εχουν exclusives της προκοπης. Το PC gaming εχει αλλαξει πολυ τα τελευταια χρονια. Ενταξει εδω περα παιζουν πολλοι και ξερουν τι τους γινεται, και μαλιστα καποιοι μεταπηδησαν κιολας, αλλα υπαρχει και ο altair που δεν παιζει σε PC
                          Και απο καπου εκει, απο την αγνοια πολλων gamers, πηγαζει η ταση της PCMR να μιλαει για την ανωτερη εμπειρια. Βασικα αυτο που μισεις εν μερη ειναι το ιδιο που κανει και η κονσολικη κοινοτητα, δεν ειναι κατι καινουργιο, απλα το PCMR meme εγινε popular. Υπαρχουν καθημερινα δεκαδες βιντεο και blog post που κανουν bashing στο PC gaming ή κανουν Preachign για το ποσο καλυτερο ειναι το console gaming και με μη βασικα επιχειρηματα. Μαλιστα τα πιο popular "PCMR" καναλια στο youtube ειναι καναλια που κανουν σχολιασμο στα εν λογω βιντεο.

                          Και τελος, φτανοντας στο θεμα της αγορας, που με το βιντεο που ποσταρα ξεκινησε και το ολο discussing τις τελευταιες μερες. Να πω εδω πως το βιντεο το ποσταρα γιατι βρηκα ενδιαφερουσα την ανοδο του PC gaming, σε καποιους δεν αρεσε. Το ηξερα πως ειναι clickbait και ηξερα πως θα μπορουσα να το ποσταρω στα PC news. Φυσικα ειχαν καθε λογο να σχολιασουν και να το αποδομησουν εαν ειχε λαθη κτλ. Οπως και εγινε αλλα και οπως καποιοι δεν δεχτηκαν στατιστικα γιατι δεν τα βρήκαν αξιοπιστα. Δεκτο, διαφωνώ και το συζητησαμε, οκ. Το θεμα με τα controllers ηταν τουλαχιστον αστειο. Βασικα ολοι συμφωνουμε απλα ο straier ηθελε να βγαλει το Mouse/keyb παρωχημενο. Πως γινεται αν ειναι παρωχημενο οταν δεν υπαρχει καλυτερη εναλλακτικη. (εντωμεταξυ υπαρχει, αλλα ειναι το niche και τοσο μικρη βελτιωση που δεν επιασε ποτε).



                          tl;dr κανουμε καμια πλακα που και που και μερικοι τα παιρνετε στα σοβαρα, γραφετε σεντοναρες, peace

                          Comment


                          • Και αντίστοιχα δεν υπάρχει κάποια τετοια ρητορική απο το αντίπαλο στρατοπέδο? ολα καλα και ωραια εκει? Εγω θυμαμαι πολυ πρηξιμο για user-friendly και "καναπεδες" "σαλοναρες" να σου πω την αληθεια, αυτο δεν ειναι καποια μορφή "κλίκας"?

                            Το ποστ του εβανς το διαβασα βιαστικά απο το κινητό οταν γύρναγα απο δουλειά οντως μπορει να μην το ειπε ετσι, θα το διαβασω καλυτερα αργοτερα.

                            Comment


                            • Πρωτα απο ολα συγκρινεις τον ορο pc master race με τον ναζισμο/φασισμο λογω χρησης των εν λογω connotations. Πιστευω πως δεν χρειαζεται πολυ μυαλο για να καταλαβεις πως γινεται για λογους σατιρας και αστειου. Μου θυμιζεις το wsj που εβγαλε τον pewdiepie ναζι και αντισημιτη επειδη εκανε καποια αστεια με ναζιστικο περιεχομενο.
                              Αυτή είναι η λογική που μας οδήγησε σε brexit, Trump και στις πρόσφατες γαλλικές εκλογες. Κάποιοι το παίρνουν στην πλάκα, αλλά πλέον σαν κοινωνία δεν έχουμε το περιθώριο να αντιμετωπίζουμε με ελαφρότητα τέτοια "αστεία." Βασικές αρχές γλωσσολογίας λένε ότι οτιδήποτε λέμε, κάνουμε, φοράμε, κτλ. έχει πολιτική χροιά και προσωπικά συμφωνώ. Τώρα θα μου πεις τι τα λέω αυτά; ξέρω 'γω, I'm all talked out και δεν έχω να συμπληρώσω κάτι πάνω σε όσα λες. Εξάλλου μια εκτενέστερη απάντηση θα περιείχε κομμάτια του προηγούμενου ποστ μου και τιποτα παραπάνω.

                              Στα περί φασισμού, πιστεύω ότι ο raf εξήγησε μια χαρά το τι εννοούσα. Thanks για αυτό.

                              Στα περί straier, απλώς δεν καταλάβατε τι έλεγε, αλλά φαντάζομαι απηύδησε και ο ίδιος.

                              Στα περί PCMR, οποίος κάνει relate με τις περιγραφές μου τότε ναι αναφέρομαι και σε αυτόν, δεν κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου.

                              Δικό σας.

                              Comment


                              • Τωρα συγνώμη ολα αυτα περι φασισμου απο το troll subreddit pcmr εχουν προκυψει??

                                Τελος παντων προφανως δεν ειμαι τοσο εξυπνος για να καταλαβω τι λεει ο straier οποτε μπορει να μου εξηγησει καποιος σαν να ειμαι 5χρονο ποιος ειναι ο καλύτερος τροπος να παιξω competitive csgo και γιατι??

                                Comment

                                Working...
                                X