Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Η κονσολα δεν ειναι PC και ουτε προκειται να γινει ποτε (σε αυτο εχεις δικιο) διοτι ειναι αλλου ειδους προιον. Αυτος ειναι ο λογος που δεν τρεχει το word και οχι το αδυναμο hardware. Ξαναλεω οτι οταν αγοραζεις hardware δεν ειναι παραπανω η κοστολογηση επειδη ο ταδε επεξεργαστης τρεχει το adobe, και να μην υπηρχε το adobe ο επεξεργαστης τοσο θα εκανε. Επισης τις παραπανω δουλειες που αναφερεις και εμεις σε pc τις κανουμε και μαλιστα οχι των 1000+ ευρω. Ωρες ωρες εδω μεσα νομιζω οτι δεν υπαρχει καθολου λογικη δηλαδη, δεν ξερω αν κανουμε πλακα ή οχι μιας και τα επιχειρηματα ξεπερνανε και τα ορια του παραλογισμου...

    Ας πάει να τα πει στα fanboys εκτός forum λοιπόν. Εμείς τι φταίμε;
    +1m. Αυτο το πραγμα οτι καποιος ακουσε κατι στο ταδε forum και μπαινει και απανταει λες και το ειπε καποιος εδω μεσα ποτε δεν το καταλαβα... Γινεται συζητηση εδω μεσα και απανταει ο αλλος ναι αλλα εγω τα λεω αυτα γιατι τα console fanboys λενε αυτο, και τι μας νοιαζει εμας τι κανουν τα console fanboys. Δεν υπαρχει console user σε αυτο το forum που εχει πει ποτε του οτι οι κονσολες ειναι ανωτερες σε επιπεδο αποδοσης απο τα PC και ο μονος που το ελεγε καποτε τωρα ανηκει στη PCMR. Παρολα αυτα η συζητηση γινεται εδω και τοσες σελιδες πανω σε αυτη τη βαση. Ειλικρινα δεν το καταλαβαινω...

    Τα fanboys ομως εκτος φορουμ πραγματικα νομιζουν ομως πως ειναι υπερυπολογιστες επειδη το ειπε ο Cerny.
    Δηλαδη βγηκε ο Cerny και ειπε μια μλκ, την υιοθετησαν καποιοι ασχετοι και την αναπαραγουν σε αλλα forums, οποτε ας μπουμε και εμεις στο GO να πουμε την μλκ που ειπε ο Fares. Γιατι?? Υποστηριξε κανεις εδω μεσα τις αηδιες του Cerny?

    Comment


    • Εγω μια κουβεντα ειπα, για ποιον λογο εχει σημασια αυτο που ειπε ο fares, που αμεσως τον κραξατε. Αν νομιζεις οτι εγραψα πως καποιος εδω μεσα ειπε κατι διαφορετικο τοτε να ξαναδιαβασεις τι εγραψα. Για εμας αυτο που ειπε ειναι δεδομενο, αλλα οχι για τις μαζες εκει εξω. Και εγω ηθελα να γραψω "και κατι μας ειπες τωρα ρε μεγαλε" αλλα ειπε κατι που δεν τολμανε να πουν πολλοι developers (οκ σκηνοθετες).

      Για το οτι δεν ειχε και πολυ νοημα να το ποσταρει εδω ο BB θα συμφωνησω. (αλλα εχει πλακα να βλεπει κανεις τις αντιδρασεις μερικων λολ).
      Last edited by Roronoa; 18-06-2017, 02:50 PM.

      Comment


      • Originally posted by Roronoa View Post
        Για το οτι δεν ειχε και πολυ νοημα να το ποσταρει εδω ο BB θα συμφωνησω. (αλλα εχει πλακα να βλεπει κανεις τις αντιδρασεις μερικων λολ).
        ο έχων τη μυγα μυγιάζεται, εννοειται πως αυτοι που τα ξέρουν αυτα δεν έπρεπε να αντιδράσουν λές και τους έβρισα τον καθενα προσωπικά, οποτε ισως να ισχύει και το αντιθετο
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Originally posted by BigBOSS View Post
          ο έχων τη μυγα μυγιάζεται, εννοειται πως αυτοι που τα ξέρουν αυτα δεν έπρεπε να αντιδράσουν λές και τους έβρισα τον καθενα προσωπικά, οποτε ισως να ισχύει και το αντιθετο
          Εγω εντυπωσιάζομαι με τον τροπο που προσπερασαν το σχολιο του altair.

          Comment


          • Εγω μια κουβεντα ειπα, για ποιον λογο εχει σημασια αυτο που ειπε ο fares, που αμεσως τον κραξατε. Αν νομιζεις οτι εγραψα πως καποιος εδω μεσα ειπε κατι διαφορετικο τοτε να ξαναδιαβασεις τι εγραψα. Για εμας αυτο που ειπε ειναι δεδομενο, αλλα οχι για τις μαζες εκει εξω. Και εγω ηθελα να γραψω "και κατι μας ειπες τωρα ρε μεγαλε" αλλα ειπε κατι που δεν τολμανε να πουν πολλοι developers (οκ σκηνοθετες).

            Για το οτι δεν ειχε και πολυ νοημα να το ποσταρει εδω ο BB θα συμφωνησω. (αλλα εχει πλακα να βλεπει κανεις τις αντιδρασεις μερικων λολ).
            Oχι δεν ειπα οτι το εγραψες για καποιον εδω μεσα, ισα ισα οτι ακριβως επειδη δεν παει σε καποιον εδω μεσα, τι νοημα εχει το ιδιο το post.

            Απο κει και περα αυτο που ειπε ο Fares το εχουν πει παρα πολλα ατομα και πολυ σχετικοτερα με το χωρο. Δεν ειναι κρυφο μυστικο αλλα λογικη παρατηρηση. Ομως ο λογος που εγω το σχολιασα αρνητικα και εκραξα τον Fares ειναι οτι ναι μεν το να μην ειναι stadarized το optimal hardware κραταει τα πραγματα πισω, ωστοσο αυτο ειναι μια υπεραπλουστευση και δεν φταιει μονο αυτο. Οι παραγοντες ειναι κατα κυριο λογο οικονομικοι σε επιπεδο development (ποσο κοστιζει μια high end AAA παραγωγη σημερα) και φυσικα εχει να κανει και με την εκαστοτε εδραιωμενη βαση των συστηματων που γινεται target το game προκειμενου να υπαρχουν πωλησεις. Για να υπαρχει εδραιωμενη βαση πρεπει το hardware να ειναι οικονομικα προσβασιμο σε μεγαλη μαζα κοινου κατι που με τη σειρα του φερνει πιο medium-low end τεχνολογια ετσι ωστε να υπαρχει competitive pricing.

            Δεν ειναι τυχαιο οτι παρα πολλοι developers δηλωναν οτι δεν αντεχουν αλλο τα Ps3-360, ωστοσο παροτι κυκλοφορησαν τα νεα μηχανηματα, ακομα και 2 χρονια μετα την κυκλοφορια τους το base hardware για development ηταν αυτο του 360 με ports σε ps4-ONE-PC. Απλα λεω οτι ειναι συνδιασμος πραγματων, στην τελικη οπως ξαναεγραψα ο Fares το Brothers εφτιαξε και υπαρχουν παραπανω απο ενας λογοι που το παιχνιδι του εχει αυτη τη μορφη.
            Last edited by nooto; 18-06-2017, 07:14 PM.

            Comment


            • BigBoss, είσαι ωραίος τύπος και σε πάω, δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι. Ξαναδιάβασα πρόσφατα την κουβέντα και θυμόμουν χαρακτηριστικά αυτήν την ατάκα, έκανα search για «folding», την βρήκα και την έβαλα για χαβαλέ επειδή έδωσες ωραία πάσα, τόσο απλά, δεν χρειάζεται να τσινίζεις

              Το θέμα είναι πως όσο ένθερμα τότε στήριζες τυφλά PS3, άλλο τόσο ένθερμα τώρα στηρίζεις PCMR. Δεν άλλαξε κάτι παρά μόνο το στρατόπεδο. Ε, άστο το ρημάδι το στρατόπεδο, αφού βλέπουμε πως δεν οδηγεί πουθενά . Το κάθε σύστημα έχει τα καλά του, τα άσχημά του, και διαφορετικό πληθυσμό στόχο. Όλα είναι χρήσιμα με διαφορετικό τρόπο στον καθένα αφού όλοι μας έχουμε διαφορετικές προτιμήσεις, τι να κάνουμε, έτσι είναι αυτά

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • To ξέρετε γενικά ότι πλακώνεστε σε επίπεδο θιξίματος και στραβώματος για μηχανήματα φτιαγμένα σε κινέζικα sweatshops που η δουλειά τους είναι να χρωματίζουν πίξελς, έτσι; Και είστε οι περισσότεροι 30+/-. Λέω εγώ τώρα.
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Νομίζω είναι λίγο-πολύ ένα χόμπι κι αυτό πια. Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως κάποιος θέλει πιο πολύ να προσβάλλει παρά να διασκεδάσει από τις κόντρες αυτού του τόπικ. Ειδικά τώρα που έχουμε μείνει μια χούφτα μέλη, το love-hate relationship είναι αναπόφευκτο. Εγώ έτσι το βλέπω πάντως.

                  Comment


                  • Originally posted by Somari View Post
                    To ξέρετε γενικά ότι πλακώνεστε σε επίπεδο θιξίματος και στραβώματος για μηχανήματα φτιαγμένα σε κινέζικα sweatshops που η δουλειά τους είναι να χρωματίζουν πίξελς, έτσι; Και είστε οι περισσότεροι 30+/-. Λέω εγώ τώρα.
                    Εδώ έχεις 70ρηδες να πλακώνονται για τις ομάδες και το πασόκ να πούμε,εμείς σε πειράξαμε που στην τελική κάνουμε και το χαβαλέ μας.

                    Rorona όλο πας να ρίξεις δόλωμα κι όλο γραμμένο σε έχουνε.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Οι περισσότεροι εδώ μέσα μάλλον χρησιμοποιούμε το pc πολύ περισσότερο από εσένα για δουλειές που δεν έχουν να κάνουν με gaming. Πού Θεωρείς πως τρέχουμε εξομοιώσεις, επεξεργασία εικόνας, ήχου, βίντεο ή ακόμα και Word, Excel, Powerpoint κλπ;
                      Πόνεσε αυτό.

                      Comment


                      • Ακριβως το pc ειναι πολυεργαλειο για ενα σωρο δουλειές, και για να παιζει παιχνιδια οποιος δεν εχει κονσολες.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • To ξέρετε γενικά ότι πλακώνεστε σε επίπεδο θιξίματος και στραβώματος για μηχανήματα φτιαγμένα σε κινέζικα sweatshops που η δουλειά τους είναι να χρωματίζουν πίξελς, έτσι; Και είστε οι περισσότεροι 30+/-. Λέω εγώ τώρα.
                          Αν και εγώ έχω πέσει στην παγίδα να συγκρίνω θέματα για τη σοβαρότητά τους και να πω "γιατί ασχολείσαι με το τάδε πρόβλημα όταν υπάρχει το δείνα που είναι πολύ σοβαρότερο" θεωρώ πως τελικά είναι μια ανούσια τακτική γιατί αφενός ο καθένας θα ασχοληθεί με αυτά που τον ενδιαφέρουν (γιατί έτσι είναι φτιαγμένο το ανθρώπινο μυαλό) και αφετέρου πάντα θα υπάρχει κάποιο σοβαρότερο πρόβλημα. Π.χ. Παραπονιέσαι για τα έξοδα τοκετού και σου λέμε πως οι ομοφυλόφιλοι δεν επιτρέπεται να κάνουν παιδιά ούτε καν να παντρευτούν. Μιλάς για τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων και σου λέμε πως εδώ υπάρχει κόσμος που δεν έχει δουλειά καλά καλά ή πληρώνεται με μισθό που δε φτάνει ούτε για νοίκι. Μας λες για τη φτώχεια στην Ελλάδα και σου λέμε για τη φτώχεια στη Σομαλία.
                          Επίσης, η δυσκολία χρήσης της τέχνης της διαλεκτικής είναι πρόβλημα για μια κοινωνία.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Originally posted by straier View Post
                            Αν και εγώ έχω πέσει στην παγίδα να συγκρίνω θέματα για τη σοβαρότητά τους και να πω "γιατί ασχολείσαι με το τάδε πρόβλημα όταν υπάρχει το δείνα που είναι πολύ σοβαρότερο" θεωρώ πως τελικά είναι μια ανούσια τακτική γιατί αφενός ο καθένας θα ασχοληθεί με αυτά που τον ενδιαφέρουν (γιατί έτσι είναι φτιαγμένο το ανθρώπινο μυαλό) και αφετέρου πάντα θα υπάρχει κάποιο σοβαρότερο πρόβλημα. Π.χ. Παραπονιέσαι για τα έξοδα τοκετού και σου λέμε πως οι ομοφυλόφιλοι δεν επιτρέπεται να κάνουν παιδιά ούτε καν να παντρευτούν. Μιλάς για τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων και σου λέμε πως εδώ υπάρχει κόσμος που δεν έχει δουλειά καλά καλά ή πληρώνεται με μισθό που δε φτάνει ούτε για νοίκι. Μας λες για τη φτώχεια στην Ελλάδα και σου λέμε για τη φτώχεια στη Σομαλία.
                            Επίσης, η δυσκολία χρήσης της τέχνης της διαλεκτικής είναι πρόβλημα για μια κοινωνία.
                            Δεν είπε πάντως ότι υπάρχουν σοβαρότερα θέματα να ασχοληθούμε αλλά ότι το συγκεκριμένο με το οποίο ασχολούμαστε είναι ασόβαρο

                            Comment


                            • Originally posted by Altair View Post
                              Εδώ έχεις 70ρηδες να πλακώνονται για τις ομάδες και το πασόκ να πούμε,εμείς σε πειράξαμε που στην τελική κάνουμε και το χαβαλέ μας.
                              Εδω εχω ενσταση
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • Originally posted by straier View Post
                                Αν και εγώ έχω πέσει στην παγίδα να συγκρίνω θέματα για τη σοβαρότητά τους και να πω "γιατί ασχολείσαι με το τάδε πρόβλημα όταν υπάρχει το δείνα που είναι πολύ σοβαρότερο" θεωρώ πως τελικά είναι μια ανούσια τακτική γιατί αφενός ο καθένας θα ασχοληθεί με αυτά που τον ενδιαφέρουν (γιατί έτσι είναι φτιαγμένο το ανθρώπινο μυαλό) και αφετέρου πάντα θα υπάρχει κάποιο σοβαρότερο πρόβλημα. Π.χ. Παραπονιέσαι για τα έξοδα τοκετού και σου λέμε πως οι ομοφυλόφιλοι δεν επιτρέπεται να κάνουν παιδιά ούτε καν να παντρευτούν. Μιλάς για τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων και σου λέμε πως εδώ υπάρχει κόσμος που δεν έχει δουλειά καλά καλά ή πληρώνεται με μισθό που δε φτάνει ούτε για νοίκι. Μας λες για τη φτώχεια στην Ελλάδα και σου λέμε για τη φτώχεια στη Σομαλία.
                                Επίσης, η δυσκολία χρήσης της τέχνης της διαλεκτικής είναι πρόβλημα για μια κοινωνία.
                                Τα παραδείγματα που φέρεις όμως έχουν μια λογική (όλα) καθότι όλα επηρρεάζουν τη ζωή αυτού που θα παραπονεθεί. Αλλά τώρα να κάτσω να πλακώνομαι με κάποιον διαδικτυακά, για το ποιος τρόπος διασκέδασης (ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ ΓΜΤ, Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ) είναι καλύτερος επειδή έτσι μου αρέσει εμένα, οκ, το έκανα στο γυμνάσιο, φτάνει. Προτιμώ τον αντίστοιχο χρόνο να τον σπαταλήσω όντως για να ασχοληθώ με αυτή τη διασκέδαση. Όποιος δε μπορεί να καταλάβει ότι το gaming είναι κάτι υποκειμενικό ας κάτσει να πλακώνεται για το ποιο σύστημα έχει περισσότερα octashaders ή διαθέτει τροφοδοτικό 1.21 Gigawatts... Εμένα αν μου αρέσει να μαζεύω καραμελίτσες στο candy crush saga, βρε ότι και να πει ο άλλος, δεν...
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X