Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ξοδεύεις 5000 ευρώ σε hardware, περιφερειακά και παιχνίδια για να καταντήσεις να παίζεις ετσι. Ανάλυση ήταν ultra wide αλλά το έκανα HD για λόγους εγγραφης

    Comment


    • Έχει παίξει κανείς σας το Disco Elysium στο μπρίκι του;Επιτέλους ένα παιχνίδι της προκοπής και δε βλέπω σχόλια ούτε για δείγμα.
      Carpe diem

      Comment


      • Originally posted by petran79 View Post
        Ξοδεύεις 5000 ευρώ σε hardware, περιφερειακά και παιχνίδια για να καταντήσεις να παίζεις ετσι. Ανάλυση ήταν ultra wide αλλά το έκανα HD για λόγους εγγραφης

        5000 well spent

        Comment


        • Petran79 kai mono pou exeis thn epilogh na paikseis etsi, aksizei ta 5000 evrw, an kai to noumero einai apistefta akyro kai eksw apo thn pragmatikothta, egw 1000 edwsa kai akomh den exw vrei paixnidi na mhn paizei max settings.

          Altair endiaferon fenetai to Disco Elysium, tha to checkarw
          Last edited by Ground_zero; 24-10-2019, 10:55 PM.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Originally posted by Ground_zero View Post
            Petran79 kai mono pou exeis thn epilogh na paikseis etsi, aksizei ta 5000 evrw, an kai to noumero einai apistefta akyro kai eksw apo thn pragmatikothta, egw 1000 edwsa kai akomh den exw vrei paixnidi na mhn paizei max settings.

            Altair endiaferon fenetai to Disco Elysium, tha to checkarw
            Ε βάζω και παιχνίδια μέσα. Δεν βάζω μέσα επαγγελματικά προγράμματα (Vegas Pro, mangastudio, animestudio pro, corel painter κλπ) ή utils γιατί πάμε σε δυσθεωρητα ύψη.

            Αλλά να: 1000 για cpu, μητρική, δισκους, blueray recorder (κανονικούς, όχι ssd, που να ξανακάνω εγκατάσταση με τόσα προγράμματα)
            1000 για gpu, 1000 για οθόνη ultrawide, 600 για πληκτρολόγιο, ποντίκι, gamepads, arcade stick, τιμονιερα, καρτα ήχου, ακουστικά, 200 για Wacom intuos, βάλε και 1000 παιχνίδια Steam+GOG, αν και πλέον δε αγοράζω παιχνίδια τόσο. VR δεν έχω, μόνο και μόνο γιατί βλέπω καλά μόνο με ένα μάτι και θα πήγαινε χαμένο.

            I7 4790k, 12 gb ddr3 ram, 1 gb+500 hdd (3 usb3 2 tb εξωτερικά), bd-r, gtx 1080 (όταν πρωτοβγήκε το πήρα), Asus rog 34 gsync, αντε 3000 πάνω κάτω μόνο το βασικο hardware, . Ηχεία έχω κάτι παλιά 15χρονα Logitech z2300 2.1,απλα δεν τα βάζω στο φουλ πλέον.
            Εννοείται πως και 1500 να δώσεις για hardware έχεις πλέον τοπ σύστημα, απλά το έχω εδώ και μια τριετια
            Έχω και λαπτοπ 1700 ευρώ όταν μένω μακρυά.

            Θα μπορούσα να χα πάρει PS4, xbox + switch με δεκάδες παιχνίδια μαζί με καλή τηλεοραση και ήχο σύστημα. Αλλά δεν ξέρω, οπότε πάω στο φίλο μου που έχει PS4 και παίζει και αυτός και η γυναίκα του, δεν ενθουσιαζομαι. Μάλιστα επειδη αυτής της αρέσουν παιχνιδια τύπου crash, είχα φέρει και το λαπτοπ και έπαιξε Super Mario 3d world και ήθελε να παίξει τετοια παιχνιδια που το PS4 υστερει. Ένα switch καλο θα ήταν αλλά και αυτοί πιέζονται οικονομικά για τέτοιες επιπλέον αγορές.

            Comment


            • Originally posted by petran79 View Post
              Ε βάζω και παιχνίδια μέσα. Δεν βάζω μέσα επαγγελματικά προγράμματα (Vegas Pro, mangastudio, animestudio pro, corel painter κλπ) ή utils γιατί πάμε σε δυσθεωρητα ύψη.

              Αλλά να: 1000 για cpu, μητρική, δισκους, blueray recorder (κανονικούς, όχι ssd, που να ξανακάνω εγκατάσταση με τόσα προγράμματα)
              1000 για gpu, 1000 για οθόνη ultrawide, 600 για πληκτρολόγιο, ποντίκι, gamepads, arcade stick, τιμονιερα, καρτα ήχου, ακουστικά, 200 για Wacom intuos, βάλε και 1000 παιχνίδια Steam+GOG, αν και πλέον δε αγοράζω παιχνίδια τόσο. VR δεν έχω, μόνο και μόνο γιατί βλέπω καλά μόνο με ένα μάτι και θα πήγαινε χαμένο.

              I7 4790k, 12 gb ddr3 ram, 1 gb+500 hdd (3 usb3 2 tb εξωτερικά), bd-r, gtx 1080 (όταν πρωτοβγήκε το πήρα), Asus rog 34 gsync, αντε 3000 πάνω κάτω μόνο το βασικο hardware, . Ηχεία έχω κάτι παλιά 15χρονα Logitech z2300 2.1,απλα δεν τα βάζω στο φουλ πλέον.
              Εννοείται πως και 1500 να δώσεις για hardware έχεις πλέον τοπ σύστημα, απλά το έχω εδώ και μια τριετια
              Έχω και λαπτοπ 1700 ευρώ όταν μένω μακρυά.

              Θα μπορούσα να χα πάρει PS4, xbox + switch με δεκάδες παιχνίδια μαζί με καλή τηλεοραση και ήχο σύστημα. Αλλά δεν ξέρω, οπότε πάω στο φίλο μου που έχει PS4 και παίζει και αυτός και η γυναίκα του, δεν ενθουσιαζομαι. Μάλιστα επειδη αυτής της αρέσουν παιχνιδια τύπου crash, είχα φέρει και το λαπτοπ και έπαιξε Super Mario 3d world και ήθελε να παίξει τετοια παιχνιδια που το PS4 υστερει. Ένα switch καλο θα ήταν αλλά και αυτοί πιέζονται οικονομικά για τέτοιες επιπλέον αγορές.
              Pr0 setup PogChamp

              Η δυναμη του Πισιου ειναι στο να μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις με αυτο, ειναι περισσοτερο εργαλειο. Τωρα ενταξει μπορει να τρεξεις καναν emu αλλα προφανως μπορεις να κανεις και 1000+1 ακομα πραγματα. Και το χρησιμοποιεις και για εργασια οποτε..

              inb4 εδωσε 3 χιλιαρικα για PC (ο μαγικος αριθμος για καθε κονσολά) και δεν μπορει να μαξαρει ολα τα games

              (το bluray recorder τι το θελεις? απλη περιεργια δλδ γιατι γενικα δεν εχω ακουσει για κανεναν που να χρειαζετε)
              Last edited by Roronoa; 27-10-2019, 09:55 PM.

              Comment


              • To θέμα με το bluray είναι ότι δεν έχει πέσει ουσιαστικά η τιμή του ποτέ και είναι ασύμφορο σε σχέση με dvd.

                Comment


                • Originally posted by sub_zero View Post
                  To θέμα με το bluray είναι ότι δεν έχει πέσει ουσιαστικά η τιμή του ποτέ και είναι ασύμφορο σε σχέση με dvd.
                  Και με 50€ τσιμπας 2TB HDD τωρα πια. Μονο και μονο να σκεφτεις το ποσο χρονο θα φας για να κανεις ξερω γω backup σε bluray (βαριεμε να τσεκαρω writing speeds) τοτε καλυτερα να παρεις εναν σκληρο. Πριν 3 χρονια ισως να ηταν ελαχιστα καλυτερα αλλα βλεπω τωρα μια 10αδα κανει 6-7ε για 250gb συνολο..

                  Καλα dvd μονο για ταινιες πια και ουτε καν δηλαδη. Γενικα τα optical media ειναι νεκρα. Μια 64GB sd νομιζω κανει κατω απο 10ε, usb stick 128gb λιγο παραπανω. super slow μεν αλλα καλυτερα απο dvd writing speeds.
                  Υποθετω το 4k bluray εχει λιγη ζωη αλλα το μελλον ειναι το streaming ετσι και αλλιως.
                  Last edited by Roronoa; 27-10-2019, 09:55 PM.

                  Comment


                  • Το κακό με τα streamings, είναι πως ρίχνουν πολύ τα bitrates και την ποιότητα ήχου. Σου λέει μεν 1080p, όμως η συμπίεση και η κωδικοποίηση μιας online υπηρεσίας είναι κατώτερη από ένα ένα Blu Ray μιας ταινίας. Βέβαια, η ψαλίδα ανάμεσα στα φυσικά και μέσα και στο online streaming έχει κλείσει πάρα πολύ, και πλέον ο απλός χρήστης δεν βλέπει κάποια διαφορά. Ή είναι τόσο μικρή, που θα προτιμήσει το streaming, δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με δισκάκια. Από την άλλη όμως, αν έχεις ασχοληθεί λίγο και κόβει το μάτι σου, είναι πολύ εύκολο να καλομάθεις. Ειδικά αν έχεις μεγάλη οθόνη / προτζέκτορα και καλά ηχεία, σε πιάνει το παράπονο αν καταλήγεις στο streaming. Είναι σαν να έχεις αμαξάρα και να της βάζεις σάπια βενζίνη, δεν έχει νόημα.

                    Προσωπικά έχω πάρει το κατιτίς μου από Blu Ray και δεν το μετανιώνω. Έχω τον Άρχοντα των δαχτυλιδιών, η καθεμία ταινία είναι σε 2 διπλά δισκάκια, δηλαδή 100GB η ταινία, 300GB σύνολο. Έχω τσιμπήσει και κάποια anime όπως Hellsing, Berserk, Gankutsuou, ταινίες του Miyazaki, ή ακόμα και Looney Tunes collections, ελληνικά releases Disney ταινιών κλπ. Και το ωραίο με τα Blu Ray, είναι πως μπορούν να έχουν της Παναγιάς τα μάτια αν θέλει ο εκδότης. Το ελληνικό Blu Ray της Φαντασίας έχει του κόσμου τα έξτρα, 3 διαφορετικά commentary, φοβερή ποιότητα γενικά. Είναι πολύ πιο εύκολο να έχω τα πάντα μαζεμένα σε μία θήκη, παρά να έχω διαφορετικά αρχεία στον υπολογιστή, ή ένα stream που συνήθως δεν περιέχει τίποτα από αυτά ελέω bandwidth.

                    Επίσης για το Blu Ray Recorder που αναφέρθηκε, το χρησιμοποιώ κυρίως για να γράφω ISOs από συγκεκριμένα anime releases που θέλω. Συνήθως πολύ ακριβές κυκλοφορίες που δεν κυκλοφορούν στην Ευρώπη, ή remuxed εκδόσεις από ιαπωνικά releases που δεν κυκλοφορούν εκτός Ιαπωνίας. Είναι πολύ πιο εύκολο να έχω στο ράφι 20 θήκες (με 1-3 δισκάκια η καθεμία), παρά να τρώω ~2,5ΤΒ σε έναν δίσκο. Έχω γράψει επίσης fansubs από μεγάλες σειρές. Για παράδειγμα, σε ένα Single Layer δισκάκι (25GB, αρκετά πιο φθηνά από τα 50GB) έχω βάλει 100 επεισόδια Dragonball. Σε 7 μονά δισκάκια έχω τα πάντα όλα από DB, με releases που γουστάρω. Σε άλλα δύο έχω όλα τα Slayers κλπ. Γράφω κυρίως DVD-rips από μεγάλες σειρές, είτε επειδή δεν έχουν κυκλοφορήσει σε Blu Ray στην Ιαπωνία, είτε επειδή οι Blu Ray εκδόσεις τους είναι χειρότερες από τα DVD (όπως στο DB που τα έκαναν widescreen 16:9 κόβοντας εικόνα πάνω και κάτω από την πρωτότυπη 4:3 εκδοχή).

                    Ψαγμενιές θα μου πείτε τώρα, δεν ενδιαφέρουν και πολλούς αυτά, όμως αναμφισβήτητα υπάρχει ακόμα κοινό. Βέβαια τα BR θα πεθάνουν, και βοηθάει σε αυτό και η ίδια η βιομηχανία με τα ξεφτυλίκια DRM που χρησιμοποιεί. Copy protections, online requirements, εγκεκριμένες συσκευές, region locks, περιορισμοί που ρίχνουν την ταχύτητα του δίσκου, έλλειψη ποιοτικών softwares επειδή δεν μπορούν να ανταποκριθούν στα συνεχόμενα DRM, και η λίστα δεν έχει σταματημό. Καλή τύχη αν πάρετε ένα BR από Αμερική και περιμένετε να το παίξετε στον υπολογιστή σας.

                    Ειδικά τα 4Κ δισκάκια έχουν ακόμα πιο δρακόντεια μέτρα, και προσωπικά δεν θα ασχοληθώ κυρίως για αυτούς τους λόγους. Τα θεωρώ Dead On Arrival, έχουν τόσους περιορισμούς που δεν αξίζει τον κόπο. Οι γκασμάδες δεν έχουν μάθει τίποτα τόσα χρόνια, τα έχουν τιγκάρει στα locks και μετά απορούν γιατί ο κόσμος τα φτύνει και προτιμάει το streaming. Πολύ απλά επειδή με δυο κλικ βλέπει ό,τι γουστάρει. Και αντί να κάνουν κάτι μπας και πιάσουν το κοινό των συλλεκτών, και επιβιώσουν μερικά χρόνια ακόμα, αυτοκτονούν μόνοι τους. Τέσπα, το έχουμε δει πάμπολες φορές το έργο και ξέρουμε πώς θα καταλήξει, απλά είναι κρίμα, επειδή πιστεύω πως αυτή θα είναι η τελευταία γενιά φυσικών μέσων. Μετά από τα 4Κ BDs, πιστεύω θα είμαστε μόνιμα στο cloud.
                    Last edited by Phantom Duck; 27-10-2019, 11:41 PM.

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • Originally posted by Phantom Duck View Post

                      Επίσης για το Blu Ray Recorder που αναφέρθηκε, το χρησιμοποιώ κυρίως για να γράφω ISOs από συγκεκριμένα anime releases που θέλω. Συνήθως πολύ ακριβές κυκλοφορίες που δεν κυκλοφορούν στην Ευρώπη, ή remuxed εκδόσεις από ιαπωνικά releases που δεν κυκλοφορούν εκτός Ιαπωνίας. Είναι πολύ πιο εύκολο να έχω στο ράφι 20 θήκες (με 1-3 δισκάκια η καθεμία), παρά να τρώω ~2,5ΤΒ σε έναν δίσκο. Έχω γράψει επίσης fansubs από μεγάλες σειρές. Για παράδειγμα, σε ένα Single Layer δισκάκι (25GB, αρκετά πιο φθηνά από τα 50GB) έχω βάλει 100 επεισόδια Dragonball. Σε 7 μονά δισκάκια έχω τα πάντα όλα από DB, με releases που γουστάρω. Σε άλλα δύο έχω όλα τα Slayers κλπ. Γράφω κυρίως DVD-rips από μεγάλες σειρές, είτε επειδή δεν έχουν κυκλοφορήσει σε Blu Ray στην Ιαπωνία, είτε επειδή οι Blu Ray εκδόσεις τους είναι χειρότερες από τα DVD (όπως στο DB που τα έκαναν widescreen 16:9 κόβοντας εικόνα πάνω και κάτω από την πρωτότυπη 4:3 εκδοχή).

                      Δεν ακουγετε καθολου ασχημο αν τα θελεις για ραφι, ειναι μια αρκετα καλη χρηση. Ισως οχι cost effective, αλλα καλη φαση.
                      Γενικα για εμενα παντως οτι δεν πιανει χωρο ειναι καλο, και να ηθελα να τα εχω σαν συλλογη δεν θα ειχα που να τα βαλω Και βλεπω γενικα μονο σε PC και το πολυ πολυ να περασω καμια ταινια σε φλασακι και να την δω στην TV, οποτε η αποθηκευση σε εναν δισκο ειναι οτι πρεπει.

                      Σωστα τα λες και για την συμπιεση στο streaming, αλλα οπως λες και εσυ για τον περισσοτερο κοσμο η διαφορα θα ειναι μικρη εως αμελλητεα. Νομιζω ο ηχος ειναι το μεγαλυτερο θεμα που τρωει και το μεγαλυτερο downgrade, σωστα?

                      Tο μεγαλο πλεονεκτημα του streaming για εμενα ειναι το κοστος, με πολυ μικρη συνδρομη εχεις τρομερα μεγαλο περιεχομενο απο σειρες, ενω για μια ταινια π.χ σε bluray θες τα διπλασια χρηματα+ (?) ακομα και αν την νοικιασεις απο playstore κτλ ξερω γω.
                      Θα μου πεις το bluray το εχεις δικο σου και εχει μια αξια, και παλι η διαφορα ειναι μεγαλη και νομιζω πως ο κοσμος το εχει ριξει γενικα στο streaming.

                      "global sales of video disc formats (which in this context means DVD, Blu-ray, and UltraHD Blu-ray) were $25.2 billion in 2014 but only $13.1 in 2018. That's a drop in the ballpark of 50 percent."

                      "Don't expect 8K Blu-rays or other emerging quality-focused formats to turn the tide, either. Market data published by Forbes showed that the aging, low-definition DVD format still accounts for 57.9 percent of physical media sales, and 4K Blu-rays are only 5.3 percent."



                      Η διαφορα ειναι τεραστια, το digital ειναι σχεδον 4Χ σε spending οταν πριν 5 χρονια ηταν κατω απο το physical..
                      Last edited by Roronoa; 28-10-2019, 01:12 AM.

                      Comment


                      • Ο πολύς κόσμος δεν ενδιαφέρεται για αυτά που αναλύουμε εμείς εδώ πέρα. Όπως λέει και ο GabeN, θα επιλέξει την πιο εύκολη και πρακτική λύση. Για ποιον λόγο να επιλέξει να αγοράσει ένα δισκάκι που μπορεί να μην κυκλοφορεί στην ήπειρό του, κοστίζει πολύ, αργεί να φτάσει στο σπίτι του, και τελικά να περάσει από χίλια κύματα μέχρι να καταφέρει να παίξει στον υπολογιστή του; Θα βάλει το Netflix επιτόπου σε όποια συσκευή γουστάρει και τελείωσε το θέμα.

                        Έτσι είναι, όπως τα λέει το link που έβαλες. Ο περισσότερος κόσμος θα προτιμήσει DVD λόγω συμβατότητας, επειδή σίγουρα θα υπάρχει μια συσκευή στο σπίτι του που θα μπορεί να το βάλει. Ενώ αν πας σε Blu Ray, θα πρέπει να έχεις πάρει συγκεκριμένη συσκευή για αυτόν τον λόγο (ή να έχεις Xbox / PS3 / PS4). Η ποιότητα εικόνας του DVD, είναι αρκετή για τη μεγαλύτερη μερίδα του αγοραστικού κοινού. Το μόνο που μπορεί να δώσει μια μικρή ανάσα ζωής στα 4Κ, πιθανώς να είναι το PS5, αφού θα κυκλοφορήσει με ενσωματωμένο player. Αδικαιολόγητοι που δεν το έχουν κάνει ήδη στο PS4 Pro. Η Sony που έφτιαξε την τεχνολογία και είχε την κονσόλα της συνώνυμη με αυτά, την άφησε χωρίς playback. Πώς να πουλήσουν μετά εάν δεν τα υποστηρίζει η ίδια η εταιρία τους;

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • 1000 gia oloklhro pc mazi me paixnidia pou den tha ftasei olh mou h zwh na paiksw + 50 evrw gia xeiristhrio kai akoustika.
                          Timoniera den xreiazetai.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Originally posted by Roronoa View Post
                            Pr0 setup PogChamp

                            Η δυναμη του Πισιου ειναι στο να μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις με αυτο, ειναι περισσοτερο εργαλειο. Τωρα ενταξει μπορει να τρεξεις καναν emu αλλα προφανως μπορεις να κανεις και 1000+1 ακομα πραγματα. Και το χρησιμοποιεις και για εργασια οποτε..

                            inb4 εδωσε 3 χιλιαρικα για PC (ο μαγικος αριθμος για καθε κονσολά) και δεν μπορει να μαξαρει ολα τα games

                            (το bluray recorder τι το θελεις? απλη περιεργια δλδ γιατι γενικα δεν εχω ακουσει για κανεναν που να χρειαζετε)
                            Η ανάλυση που παίζω 3440χ1440χ100hz είναι μεταξύ 1920χ1080 και 4κ σε ισχύ, οπότε τα παίζει σχεδόν όλα σε απλό Hd σε 100 fps. Μετά υπάρχουν διακυμάνσεις. Πάντως τα 60 τα πιάνει σε ultra wide σε max. Αλλά εξαρτάται από το παιχνίδι. Πχ το Planet zoo με όλα τα εφφε αντε 30 να πιάσει. Αλλά τα 4κ δεν τα σηκώνει, εκτός αν είναι κάνα sf5, Tekken κλπ. Δεν τα δοκίμασα μιας και δεν έχω οθόνη 4κ η τηλεόραση

                            To bd το είχα πάρει επειδή είχα πολλά αρχεία και ταινίες για backup, αλλά όταν βάλαμε 24mbps ξέφυγα και είπα καλύτερα να πάρω σκληρό δίσκο. Πάντως αν θέλω να πάρω κάνα bd region locked από Αμερική, το anydvd είναι ο μόνος τρόπος να το δω και χωρίς διαφημίσεις η τρεηλερ. Το κακό είναι πως μόνο το powerdvd υποστηρίζει bd menu, αλλιώς πρέπει να δω το stream ξεχωριστά από mpc player. Το καλό είναι πως με ultra wide οθόνη κάνω zoom και η ταινία προσαρμόζει τέλεια. Ιδανικό για παλιές 2.39/1 ταινίες.

                            Comment


                            • Πάρτε πισάκι στα μπαμ άθεοι, βγαίνει Half-Life VR και οι δικαιολογίες σας τελιώνουν σιγά σιγά.



                              Bonus Content:

                              Comment


                              • Λογικα πολυς κοσμος θα ψωνισει VR headset μονο και μονο για αυτο το παιχνιδι. Υπαρχουν αρκετα αξιολογα VR games αλλα αυτο θα ειναι το "killer app". Δεν χρειαζεται να ειναι καν ιδιαιτερα επαναστατικο, αρκει να ειναι αξιολογο, το ονομα και μονο θα τραβηξει κοσμο. Μπορει να μην ειναι HL3 αλλα ειναι Half Life και ο κοσμος περιμενε πολυ καιρο. Πολυ θετικο που ο κοσμος δεν ξενερωσε με το VR only και δεν εγινε dislike bombing στο youtube (βεβαια το community hub του Game ειχε πολλα threads με ξενερωμενους).



                                Top seller το Index, ναι μεν δεν εχει καποια σουπερ κυκλοφορια τωρα αλλα δεν ειναι και λιγο να ειναι top seller VR headset του χιλιαρικου.


                                Θελω να δω αν θα βγει και για κονσολες παντως, με βασει τα minimum req παντως ξεχναμε ps4 pro, next gen με το καλο και αν.

                                Comment

                                Working...
                                X