Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • αν σου καει το motherboard το αλλαζεις, αν σου καει το motherboard της κονσολας αλλαζεις ολη την κονσολα λολ
    Αν είναι σχετικά παλιό το motherboard μπορεί να πρέπει να αλλάξεις και ότι έχει κουμπωμένο πάνω...

    Ειλικρινά δεν ξέρω τι έφταιγε και έκανε shutdown το PC. Το ερώτημα είναι αν ο μέσος χρήστης έχει τις γνώσεις ή την όρεξη να ασχοληθεί με όλα αυτά. Ακόμα και τώρα που έχω μια καλή ιδέα δεν έχω ιδιαίτερη κάψα να κάθομαι να κάνω troubleshooting. Και δε θα έπρεπε να το θεωρούμε και φυσιολογικό. Όταν κάτι παθαίνει η τηλεόραση δεν την ανοίγουμε να δούμε τι έχει πάθει, τη στέλνουμε στην αντιπροσωπεία, όπως και την κονσόλα.
    Και το κακό είναι πως δε μπορείς να βασιστείς ούτε και στη συναρμολόγηση των μαγαζιών. Στο PC που έχω τώρα εδώ και αρκετά χρόνια, που μάλιστα ήταν και αρκετά ακριβό, είχαν βάλει τους σκληρούς δίσκους διαγώνια και η υδρόψυξη ήταν καμένη (δεν κάνω πλάκα, δεν έχω ιδέα πως το είχαν καταφέρει)... Κάτι τέτοιο είναι πρακτικά αδύνατο να συμβεί σε κονσόλα.

    Πάντως το προς τα που θα φυσάνε τα ανεμιστηράκια του PC είναι μεγάλο θέμα. Είχα δει και ένα βίντεο στο youtube όπου δοκίμαζαν διάφορους συνδυασμούς αν και δε θυμάμαι ποιος ήταν ο βέλτιστος.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Ρε παιδια, ενταξει ωραια αυτα που λετε αλλα ωρες ωρες οι PC only users μου φαινεται οτι δεν εχετε ιδεα απο κονσολες. Ποιο motherboard να σου καει και ποια shutdown το καλοκαιρι? Ποιος θορυβος οταν παλιωσει? Τα λετε λες και ειναι το common thing ας πουμε. Λες και τις ειχατε ολες και τις ειχατε λιωσει ξερω γω και το βγαλατε το συμπερασμα.

      Αν εξαιρεσει κανεις το 360 που ειχε προβλημα η πρωτη γενια και το ξεραμε, προσωπικα δεν ειχα ποτε μου μηχανημα που να παρουσιασει τα προβληματα που λετε (σε αντιθεση με το pc που εκει ειναι οντως το common thing με το περασμα του χρονου). Ειναι κλειστα συστηματα που ακομα και αν εχουν ολα τα κακα που λετε εχουν και καποια καλα τι να κανουμε τωρα. Ε ενα απο αυτα ειναι οτι δεν εχουν διακυμανσεις στο performance, τουλαχιστον σε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο τους. Προσωπικα ολες μου οι κονσολες, ακομα και το master system ξερω γω που ειναι 30 χρονων μηχανημα, δουλευουν αψογα μεχρι και σημερα.

      Επισης, αυτο το επιχειρημα οτι οι κονσολες θα ειναι ξεπερασμενες σε 2 χρονια γιατι θα βγουν καινουργιες ενω το pc αναβαθμιζεται, ειλικρινα σηκώνω τα χερια ψηλα. Το PC αναβαθμιζεται απο μονο του σαν το skynet ξερω γω (δεν μιλαω για του roronoa μιλαω γενικα)? Δεν πρεπει να δωσεις λεφτα για να το αναβαθμισεις? Δηλαδη οκ κονσολες ειναι ξεπερασμενες επειδη βγηκαν καινουργιες ενω το pc σου που το αγορασες πριν 5 χρονια δεν ειναι ξεπερασμενο γιατι αναβαθμιζεται...Οk....

      Τελος, σε καμια περιπτωση δεν ειναι vfm η κονσολα τον πρωτο χρονο της ζωης της. Ειναι πανακριβη, χωρις παιχνιδια και με μεγαλυτερη πιθανοτητα αστοχιας στα υλικα. Οταν περασει 1-1.5 χρονος, πεσει λιγο η τιμη, αρχιζει να υπαρχει βιβιοθηκη και σιγουρευτουμε οτι η ποιοτητα κατασκευης του μηχανηματος ειναι αυτη που πρεπει, τοτε ειναι που εχει πιασει το μεγιστο της αξιας της.
      Last edited by nooto; 05-09-2019, 09:58 PM.

      Comment


      • PS4 since Day 1 και ακόμα δεν έχει θέματα.Best 345 euros ever spent.Θα ήθελα να δω πισί με 345 ευρώ,αγορασμένο το 2013 να κρατάει μέχρι τώρα και να μπορεί να παίξει τα πάντα στο επίπεδο του PS4 χωρίς προβλήματα.
        Carpe diem

        Comment


        • Πείτε τα γιατί μας έχουν ταράξει στο circlejerking οι πισάδες.

          Comment


          • Originally posted by Altair View Post
            PS4 since Day 1 και ακόμα δεν έχει θέματα.Best 345 euros ever spent.Θα ήθελα να δω πισί με 345 ευρώ,αγορασμένο το 2013 να κρατάει μέχρι τώρα και να μπορεί να παίξει τα πάντα στο επίπεδο του PS4 χωρίς προβλήματα.
            Πω ρε, έχουν περάσει ήδη σχεδόν 6 χρόνια; Σαν πέρσι μου φαίνεται.

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • Originally posted by Altair View Post
              PS4 since Day 1 και ακόμα δεν έχει θέματα.Best 345 euros ever spent.Θα ήθελα να δω πισί με 345 ευρώ,αγορασμένο το 2013 να κρατάει μέχρι τώρα και να μπορεί να παίξει τα πάντα στο επίπεδο του PS4 χωρίς προβλήματα.
              Οχι προφανως και δεν μπορουσες να χτισεις PC με 345€ αλλα ποση σημασια εχει αν θα κανει 345€ (Που ποσοι το αγορασαν τοσο οταν η retail τιμη ηταν 400€?) Με κατω απο 500€, ~6 μηνες μετα την κυκλοφορια του ps4, εφτιαχνες PC που αντεχει ακομα και σημερα, μια 750ti εκανε ~150€ και τρεχει σε επιπεδα ps4. Θυμαμε κοσμο που επριζε μπαλες για το πως το "coding to the metal" κτλ θα κανουν ακομα και πιο δυνατα PC να μην πιανουν μια μπροστα στο ps4 και ειδαμε ποσο ηταν αληθεια..
              Με 450€, αν ειχες λιγο ιδεα, εφτιαχνες το ταπεινο μεν πισακι αλλα που παιζει ακομα και σημερα οτι παιζει η κονσολα, δεν πληρωνεις online συνδρομες και εχεις προσβαση σε φτηνοτερα παιχνιδια.

              Τωρα για τα τεχνικα προβληματα σε κονσολες μπορει και να ειναι σπανια απο οτι καταλαβαινω αλλα εχω διαβασει αρκετες φορες για τετοια προβληματα.


              Originally posted by nooto View Post

              Επισης, αυτο το επιχειρημα οτι οι κονσολες θα ειναι ξεπερασμενες σε 2 χρονια γιατι θα βγουν καινουργιες ενω το pc αναβαθμιζεται, ειλικρινα σηκώνω τα χερια ψηλα. Το PC αναβαθμιζεται απο μονο του σαν το skynet ξερω γω (δεν μιλαω για του roronoa μιλαω γενικα)? Δεν πρεπει να δωσεις λεφτα για να το αναβαθμισεις? Δηλαδη οκ κονσολες ειναι ξεπερασμενες επειδη βγηκαν καινουργιες ενω το pc σου που το αγορασες πριν 5 χρονια δεν ειναι ξεπερασμενο γιατι αναβαθμιζεται...Οk....
              Αν αγορασω σημερα ps4 και σε 1 χρονο βγει το ps5 τι θα πρεπει να κανω? Να αγορασω full price το ps5.

              Αν ομως εχω το PC τοτε με ενα πολυ μικροτερο κοστος μπορω να το κανω να φτασει η να ξεπερασει τα επιπεδα του ps5, its simple. Ποιος ειπε οτι αναβαθμιζετε μονο του? Νομιζω μερικοι δεν καταλαβαινετε την εννοια της αναβαθμισης. Δλδ αμα χρειαστειτε νεο PC θα το πεταξετε το παλιο? Η παλια κονσολα ομως θα πρεπει να παει στην ντουλαπα, ειδικα αν οι νεες κονσολες εχουν backcompatibility.

              Η αγορα κονσολας τωρινης γενιας αυτην την στιγμη ειναι λιγο πεταμενα λεφτα για εμενα.
              Last edited by Roronoa; 06-09-2019, 01:41 AM.

              Comment


              • Καταρχην το ps5 οπως βλεπεις βγαινει 7 χρονια μετα το ps4. Αυτο με τον 1 χρονο αποσταση δεν εχει συμβει ποτε. Αυτο ειναι το νοημα της κονσολας , παιρνεις κατι τωρα και θα ξανα ασχοληθεις στην επομενη γενια.

                Τωρα αν εννοεις οτι πας να το αγορασεις σημερα μετα απο 6 χρονια ενω ξερεις οτι θα βγει το 5, αυτο ειναι δικο σου θεμα. Ειναι σαν να παω να παρω εγω σημερα το pc σου ενω στην πραγματικοτητα θελω να αγορασω κατι high end. Αυτο μου λες.

                Δευτερον, εσυ τωρα θες να μου πεις οτι απλα θα αναβαθμισεις το pc σου, θα αλλαξεις την μνημη πχ και θα γινει καλυτερο απο το ps5? Δεν θα χρειαστει να το αλλαξεις ολο για να πετυχεις τετοιες επιδοσεις. Good luck... εκτος αν εννοεις οτι θα κρατησεις το κουτι ξερω γω.

                Τριτον, πεταμενα λεφτα δεν ειναι, μπορει να παιξει 100δες τιτλους και ενα σωρο αποκλειστικα (οτι και να επιλεξει) ακομα και αν αποφασισει να επενδυσει τωρα που κλεινει η γενια.
                Last edited by nooto; 06-09-2019, 02:23 AM.

                Comment


                • Originally posted by nooto View Post
                  Καταρχην το ps5 οπως βλεπεις βγαινει 7 χρονια μετα το ps4. Αυτο με τον 1 χρονο αποσταση δεν εχει συμβει ποτε. Αυτο ειναι το νοημα της κονσολας , παιρνεις κατι τωρα και θα ξανα ασχοληθεις στην επομενη γενια.

                  Τωρα αν εννοεις οτι πας να το αγορασεις σημερα μετα απο 6 χρονια ενω ξερεις οτι θα βγει το 5, αυτο ειναι δικο σου θεμα. Ειναι σαν να παω να παρω εγω σημερα το pc σου ενω στην πραγματικοτητα θελω να αγορασω κατι high end. Αυτο μου λες.

                  Δευτερον, εσυ τωρα θες να μου πεις οτι απλα θα αναβαθμισεις το pc σου, θα αλλαξεις την μνημη πχ και θα γινει καλυτερο απο το ps5? Δεν θα χρειαστει να το αλλαξεις ολο για να πετυχεις τετοιες επιδοσεις. Good luck... εκτος αν εννοεις οτι θα κρατησεις το κουτι ξερω γω.

                  Τριτον, πεταμενα λεφτα δεν ειναι, μπορει να παιξει 100δες τιτλους και ενα σωρο αποκλειστικα (οτι και να επιλεξει) ακομα και αν αποφασισει να επενδυσει τωρα που κλεινει η γενια.
                  Αν διαβασεις τα προηγουμενα ποστς θα δεις πως μιλαγαμε για ενα υποθετικο "τωρα" και για το αν ενα xbonex ειναι καλυτερη επιλογη συγκριτικα με μια αναβαθμιση, αυτη ηταν η πορεια της συζητησης.

                  Αν αγορασεις ενα PC τωρα (η κανεις γερη αναβαθμιση σε βασικα υποσυστηματα) τοτε πιθανοτατα θα χρειαστει να αλλαξεις μονο την GPU στο μελλον και να βαλεις +8gb μνημης να τα πας 16 αν εχεις ξερω γω 8, η cpu που θα παρεις τωρα θα ειναι λογικα κομπλε. Οποτε αντι να δωσεις 400€ για ps5 θα δωσεις 200-250.
                  Αν εχεις PC 7ετων θα πρεπει να αλλαξεις και αλλα πραγματα, αλλα οχι ολα, τροφοδοτικο/κουτι/σκληρους τα κρατας και αυτα ειναι ευκολα ενα 100-150€.
                  Π.χ εγω θα μπορουσα να δωσω τωρα 200-250€ για cpu/mobo/μνημες και να αγορασω GPU με ~200€ κανα-δυο χρονια μετα απο την κυκλοφορια των νεων κονσολων, οπως θα εκανα αν ηθελα κονσολα. Θα εχω δωσει σχεδον οσα θα εδινα για κονσολα και θα ειμαι στα ιδια επιπεδα λογικα, εκτος και αν βαλουν κανα τερας CPU στις νεες κονσολες που δεν το πιστευει κανεις νομιζω.

                  Αν αγορασες την κονσολα year 1 τοτε προφανως εχεις βγαλει οτι value μπορουσε να βγαλει (το οποιο σε αυτην την γενια σε σχεση με ολες τις προηγουμενες ηταν τραγικο, πολυ underpowered, οταν xbox360 π.χ οταν βγηκε ηταν top hardware).

                  Πεταμενα λεφτα ειναι οταν μπορεις να αγορασεις PC με λιγα παραπανω χρηματα και να γλυτωσεις λεφτα αναβαθμιζοντας χωρις να χρειαστει να αγορασεις νεα κονσολα σε 2-3 χρονια. Αλλο αν την θελεις για τα exclusives, μιλαμε για value for money τωρα, μπλεκει το πραμα αν παμε σε features. Το να αγορασεις κονσολα τωρα ειναι σαν να πας να αγορασεις το PC μου
                  Last edited by Roronoa; 06-09-2019, 02:56 AM.

                  Comment


                  • Originally posted by Altair View Post
                    PS4 since Day 1 και ακόμα δεν έχει θέματα.Best 345 euros ever spent.Θα ήθελα να δω πισί με 345 ευρώ,αγορασμένο το 2013 να κρατάει μέχρι τώρα και να μπορεί να παίξει τα πάντα στο επίπεδο του PS4 χωρίς προβλήματα.
                    Nαι μπορεις με ποιοτητα γραφικων σαν το βασικο ps4, δηλαδη medium-low settings, 30fps ή sub 30fps, 1080p ή sub1080p. Εσυ εισαι ικανοποιημένος με αυτά και παραμένεις σε αυτά κάποιος άλλος δεν είναι και θα κάνει αναβαθμιση η θα πάρει εντελως νέο pc αν ειναι παλιό.

                    Από την αλλη εγώ το 2013 με cpu (ι7 920) κτλ του 2008 και κάρτα γραφικών του 2013 έπαιζα τα παιχνιδια με 60fps, πολύ καλύτερα απο το ps4. Οποτε αφου δεν ξερεις τι μιλάς και εκτιθεσαι; Τι βάση έχει η αποψη σου όταν έχεις να πάρεις gaming pc έναν αιώνα η και περισσότερο; Εγώ τουλάχιστον ξέρω και την μια και την αλλη μεριά, τα θετικά και τα αρνητικά τους και προτιμώ το pc ξεκάθαρα

                    Αλταήρ ισως να θυμώσεις αλλά η cpu του ps4 (κονσόλα του 2013) δεν μπορει να πάει κοντρα στα ισια με i7 του 2008
                    Last edited by BigBOSS; 06-09-2019, 08:18 AM.
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Ναι αλλά με την CPU του PS 4 βλέπεις GOD OF WAR και άλλα games. Εσύ περίμενε το Star Citizen ή κανά άλλο game με super duper ρυθμίσεις για να σου φαίνεται καλύτερο το eye candy. Ναι ξέρω είναι linear και μπορείς να κάνεις παπάδες ακόμα και σε fixed hardware. Ε λοιπόν όταν στο αντίστοιχο PC πάρεις ένα τέτοιο linear game σε παρόμοιες ρυθμίσεις έλα να μου το πεις. Προσπαθείτε να βάζετε 4κ και Ultra High σε Witcher 3 για να μου λέτε πόσο μπροστά είναι ο πύργος σας.
                      Last edited by Ren_of_Heavens; 06-09-2019, 08:32 AM.

                      Comment


                      • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                        Ναι αλλά με την CPU του PS 4 βλέπεις GOD OF WAR και άλλα games. Εσύ περίμενε το Star Citizen ή κανά άλλο game με super duper ρυθμίσεις για να σου φαίνεται καλύτερο το eye candy.
                        Προφανώς δεν με ενδιαφέρει κανενα God of War (μόνο Zelda BOTW θελω πολυ΄να παιξω), αλλιώς θα ειχα ήδη πάρει ps4 και το Star Citizen και στην Αlpha φάση που βρίσκεται ειναι απειρως πιο πρωτοποριακο παιχνιδι απο την συνταγή του God of War και το καθέ on rail cinematic action παιχνιδιού. Τα βαρέθηκα αυτά εγώ κυνηγώ το νέο, σαν το Star Citizen, δεν ειμαι διατεθιμένος να παιζω αναμασημένα πράματα στον αιώνα τον άπαντα.

                        Και οσο για τα παιχνιδια Ρεν στο pc μου μπορώ να τρέξω πολλαπλασια παιχνιδια απ'οτι εσύ στο ps4 ή xbox (δεν ξέρω τι έχεις) με την συλλογή μου να ειναι και αυτή πολλαπλασια απ'οσα games έχεις σε ps4 ή xbox one. Απo hardcore crpg μέχρι strategy, fighting, mmo γενικά οτι ειδος vg υπάρχει. Το pc μου ειναι η χαρά του gamer με λιγα λογια, απειρα games και εξαιρετικές επιδοσεις. Και θα έχει και Shenmue III.

                        Οποτε το να αναφέρεις το GOW, σαν να ειναι το ιερο δισκοπότηρο του gaming, σε κάποιον που ειναι απολυτα ικανοποιημένος και καλυμμένος απο το pc του ειναι άστοχο και φαιδρο.
                        Last edited by BigBOSS; 06-09-2019, 08:45 AM.
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • Άμα ήσουν ικανοποιημένος με το PC σου εσύ, και οι PC Masterαδες δεν θα σας έτρωγε ο πισινός να σχολιάζετε και να ποστάρετε κατά καιρούς βιντεάκια με ψήγματα frame drops και δήθεν φτωχά textures σε τίτλους που είναι γνωστοί για το τι έχουν πετύχει με επιχείρήματα επιπέδου Τσουκαλά. Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις συμφωνώ. Αν θέλουμε αγοράζουμε περισσότερα συστήματα, αν δεν γουστάρουμε γιοκ.

                          Comment


                          • Πίστεψε με κανένας pc user δεν ασχολείται με κονσολες επειδη ζηλευει κατι (δεν ζηλεύει απολύτως τίποτα γιατι έχει επιγνωση του τι έχει), αμα το κάνει θα το κάνει μονο για πλάκα για να τσιμπήσουν peasants σαν το Αλταήρ.
                            Last edited by BigBOSS; 06-09-2019, 09:13 AM.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                              Ναι αλλά με την CPU του PS 4 βλέπεις GOD OF WAR και άλλα games.

                              Ναι, και τι με αυτο?

                              Αν δεν σας ετρωγε και εσας τους κονσολαδες ο πισινος σας δεν θα πεταγοσασταν να αναφερετε τα 2-3 exclusive του ps4 (uncharted, god of war και... και? bloodborne? ) καθε φορα που τολμουμε να μιλησουμε για PC's
                              Last edited by Roronoa; 06-09-2019, 09:19 AM.

                              Comment


                              • Αυτο το 2 μετρα και 2 σταθμα παντως πολυ μου αρεσει. Ο ενας συγκρινει το μεταχειρισμενο pc που μπορει να φτιαξει με το καινουργιο ps4 που πηρε ο Altair σε day one price. Γιατι δεν το συγκρινετε με ενα μεταχειρισμενο ps4 που μπορεις να το βρεις στα 50-70 ευρω? Γιατι δεν κανετε το ιδιο και για τα παιχνιδια? Ο αλλος λεει οτι δεν το ενδιαφερουν τα αποκλειστικα παιχνιδια των κονσολων γιατι δεν ειναι πρωτοποριακα, ειναι μια απο τα ιδια και ειναι cinematic experiences. Πολυ ωραιο επιχειρημα για καποιον που δεν εχει ιδεα για τι πραγμα μιλαει (δεν εχει παιξει ουτε ενα απο αυτα) και που οταν πει καποιος κατι αντιστοιχο για τα pc του λεει οτι ειναι console peasant. Μετα ο πρωτος ξαναλεει οτι τα αποκλειστικα ειναι 1-2 και ψαχνει να βρει ποιο ειναι το τριτο και υποστηριζει οτι εχει εικονα της βιομηχανιας... Απο την αλλη αν του πει καποιος κατι αντιστοιχο για τα pc του απανταει για τα 10.000 παιχνιδια που βγηκαν στο steam μονο φετος. Ειναι φαιδρο να προτεινεις σε εναν gamer να παιξει το God of War ή το Last of Us. Αυτες οι εμπειριες δεν του λενε τιποτα γιατι δεν μπορει να τις παιξει στο pc του που τον αφηνει πληρως ικανοποιημενο. Ειναι φαιδρο γιατι απαξ και δεν μπορει να παιξει αυτα τα παιχνιδια στο pc του αυτο συνεπαγεται και οτι δεν υπαρχουν, δεν κυκλοφορησαν ποτε.
                                Last edited by nooto; 06-09-2019, 03:17 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X