Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ποτέιτο, ποτάτο. Ο καθένας κρίνει ανάλογα με την οπτική του. Κι εμένα ο υπολογιστής κράτησε από το 2011 έως σήμερα. Από τη μία έβγαλε 8,5 χρόνια αξιοπρεπέστατα ουσιαστικά μόνο με μια αναβάθμιση +4Gb Ram, μπόμπα μου έκατσε. Καμία κονσόλα δεν θα μπορούσε να προσφέρει ό,τι μου πρόσφερε αυτό το μηχάνημα. Από την άλλη, τώρα που πήγα να κάνω αναβάθμιση επεξεργαστή, έφυγε αναγκαστικά ντόμινο και όλο το υπόλοιπο σύστημα. Θεωρητικά μπορείς να κρατήσεις εξαρτήματα όπως τροφοδοτικό, σκληρούς και πιθανόν κουτί, όμως πρακτικά θα τα αλλάξεις κι αυτά. Άλλες ανάγκες watt είχε το παλιό σύστημα, άλλο μέγεθος μητρικής είχε το παλιό κουτί (mATX μόνο), άλλες θύρες για δίσκους / optical drives (ναι, χρησιμοποιώ ακόμα DVD / Blu Ray drive), και εν ολίγοις, καλύτερα να πάρεις π.χ. ένα καινούργιο τροφοδοτικό, παρά να ρισκάρεις να σου μείνει στα χέρια, ή να τα παίξει ο δίσκος ή whatever.

    Ωραία όλα αυτά για τα πισιά, όμως ακόμα και αν κάποιος ξοδέψει χρόνο για να κυνηγάει προσφορές, μαγαζιά και site μεταχειρισμένων, δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσον μπορεί να αγοράσει από το μηδέν ένα PC αντίστοιχο με ένα PS4 των ~280€ (καινούργιο) ή ~200€ (μεταχειρισμένο). Αλλά ακόμα και αν τα καταφέρει, το PC αυτό θα πάει στράφι, αφού η κατασκευή του είναι θεωρητική, και δεν έχει πλέον νόημα να ξοδέψεις χρήματα για να αγοράσεις σήμερα ένα τέτοιο σύστημα, που αν ξοδέψει χρήματα για αναβάθμιση, θα είναι σαν να χτίζει σε σαθρά θεμέλια. Καλύτερα να ξοδέψεις λίγα περισσότερα και να πάρεις κάτι που μπορεί να αντέξει μερικά χρόνια ακόμα. Αν κάποιος θέλει να δώσει σήμερα δυόμιση κατοστάρικα για να παίζει παιχνίδια, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο value for money από μια κονσόλα. Και γενικά παίζουν πολλές ακόμα παράμετροι που νομίζω τις παραβλέπουμε εδώ μέσα χάριν της κουβέντας .
    Last edited by Phantom Duck; 06-09-2019, 02:07 PM.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • Originally posted by nooto View Post
      Αυτο το 2 μετρα και 2 σταθμα παντως πολυ μου αρεσει. Ο ενας συγκρινει το μεταχειρισμενο pc που μπορει να φτιαξει με το καινουργιο ps4 που πηρε ο Altair σε day one price. Γιατι δεν το συγκρινετε με ενα μεταχειρισμενο ps4 που μπορεις να το βρεις στα 50-70 ευρω? Γιατι δεν κανετε το ιδιο και για τα παιχνιδια? Ο αλλος λεει οτι δεν το ενδιαφερουν τα αποκλειστικα παιχνιδια των κονσολων γιατι δεν ειναι πρωτοποριακα, ειναι μια απο τα ιδια και ειναι cinematic experiences. Πολυ ωραιο επιχειρημα για καποιον που δεν εχει ιδεα για τι πραγμα μιλαει (δεν εχει παιξει ουτε ενα απο αυτα) και που οταν πει καποιος κατι αντιστοιχο για τα pc του λεει οτι ειναι console peasant. Μετα ο πρωτος ξαναλεει οτι τα αποκλειστικα ειναι 1-2 και ψαχνει να βρει ποιο ειναι το τριτο και υποστηριζει οτι εχει εικονα της βιομηχανιας... Απο την αλλη αν του πει καποιος κατι αντιστοιχο για τα pc του απανταει για τα 10.000 παιχνιδια που βγηκαν στο steam μονο φετος. Ειναι φαιδρο να προτεινεις σε εναν gamer να παιξει το God of War ή το Last of Us. Αυτες οι εμπειριες δεν του λενε τιποτα γιατι δεν μπορει να τις παιξει στο pc του που τον αφηνει πληρως ικανοποιημενο. Ειναι φαιδρο γιατι απαξ και δεν μπορει να παιξει αυτα τα παιχνιδια στο pc του αυτο συνεπαγεται και οτι δεν υπαρχουν, δεν κυκλοφορησαν ποτε.

      Ποιος εγραψε για μεταχειρισμενο PC?
      PS4 στα 50-70€ Προφανως μπερδεψες το 4 με το 3. Ισως βρεις και κανα PS2 με 50€ αν ψαξεις καλα. Μιλαμε για τιμες 2013?

      Το οτι τα PC εχουν περισσοτερα αποκλειστικα games ειναι η αληθεια, ειναι κουραστικο οποτε καποιος τολμαει να πει κατι τετοιο να πεταγετε ο κονσολας να πει για τα ιδια 2-3 παιχνιδια που εχει το ps4 λες και αν δεν τα παιξεις δεν ξερεις απο videogames. Ναι ειναι 2-3 τα παιχνιδια που αναφερονται συνεχεια, και αν παει ο πισας να μιλισει για PC exclusives τοτε ξαφνικα αυτα δεν ειναι cinematic experiences και δεν πιανονται σαν παιχνιδια. Ξερουμε πολυ καλα ποιος δεν εχει εικονα της βιομηχανιας.
      Ειπε κανεις πως δεν υπαρχουν console exclusives? Απλα λεμε πως ειναι λιγα και για καποιους δεν ειναι λγος αγορας κονσολας. Ναι μπορει να ακουγεται ανηκουστο αλλα δεν καιγονται ολοι να παιξουν uncharted και god of war. Ναι οκ δεν ειναι 2-3 που ανεφερα για "dramatic effect", μπορει να ειναι παραπανω, ειναι η δεν ειναι 2-3 τα πραγματικα system sellers, ο μεσος κονσολας παιζει να μην εχει ιδεα για παραπανω απο αυτα τα 2-3..
      Last edited by Roronoa; 06-09-2019, 04:17 PM.

      Comment


      • Originally posted by BigBOSS View Post
        Προφανώς δεν με ενδιαφέρει κανενα God of War (μόνο Zelda BOTW θελω πολυ΄να παιξω), αλλιώς θα ειχα ήδη πάρει ps4 και το Star Citizen και στην Αlpha φάση που βρίσκεται ειναι απειρως πιο πρωτοποριακο παιχνιδι απο την συνταγή του God of War και το καθέ on rail cinematic action παιχνιδιού. Τα βαρέθηκα αυτά εγώ κυνηγώ το νέο, σαν το Star Citizen, δεν ειμαι διατεθιμένος να παιζω αναμασημένα πράματα στον αιώνα τον άπαντα.

        Και οσο για τα παιχνιδια Ρεν στο pc μου μπορώ να τρέξω πολλαπλασια παιχνιδια απ'οτι εσύ στο ps4 ή xbox (δεν ξέρω τι έχεις) με την συλλογή μου να ειναι και αυτή πολλαπλασια απ'οσα games έχεις σε ps4 ή xbox one. Απo hardcore crpg μέχρι strategy, fighting, mmo γενικά οτι ειδος vg υπάρχει. Το pc μου ειναι η χαρά του gamer με λιγα λογια, απειρα games και εξαιρετικές επιδοσεις. Και θα έχει και Shenmue III.

        Οποτε το να αναφέρεις το GOW, σαν να ειναι το ιερο δισκοπότηρο του gaming, σε κάποιον που ειναι απολυτα ικανοποιημένος και καλυμμένος απο το pc του ειναι άστοχο και φαιδρο.
        Μια που σε αναφέρει η ακρίβεια και θεωρείς σημαντικό το να ξέρει κάποιος για το τι πράγμα μιλάει (έτσι αναφέρεις πιο πάνω στον Αλταηρ) θα σου πω πως έχεις άδικο, το God of War δεν έχει καμία σχέση με το
        on rail cinematic action παιχνιδι που νομίζεις ότι είναι. Καλό θα ήταν προτού γνωμοδοτήσουμε για ένα παιχνίδι να ξέρουμε για το τι πράγμα μιλάμε, έτσι δεν είναι; Τέλος, η σύγκριση με το Star Citizen είναι άτοπη, συγκρίνουμε ένα παιχνίδι που ψηφίστηκε και καλύτερο παιχνίδι της περσινής χρονιάς από το σύνολο του ξένου τύπου με ένα που δεν κυκλοφόρησε ακόμα, δεν ξέρουμε πότε και αν θα κυκλοφορήσει και αν βγει και καλό.

        Εγώ θα πω μόνο σχετικά με τις τιμές των games στις κονσόλες. Roronoa αναφέρεις κατά εξακολούθηση πως τα games στις κονσόλες είναι ακριβότερα. Φαίνεται ότι δεν έχεις επαφή με την αγορά των κόνσολών πλέον. Φυσικά και δεν σε κατηγορώ για αυτό, απλά σου το επισημαίνω. Αυτό που λες συνέβαινε μια γενιά πριν. Πλέον υπάρχουν τόσες πολλές προσφορές, τόσο στα ψηφιακά καταστήματα της κάθε κονσόλας όσο και στα καταστήματα, ώστε είναι εξευτελιστικά εύκολο να αποκτήσει ο καθένας πλέον ένα ΑΑΑ game με λιγότερο από 10 ευρώ, πολλές φορές και με 5 ευρώ. Με άλλα λόγια, οι περίφημες τιμές steam υπάρχουν και στις κονσόλες πλέον. Ακόμη, στο launch ενός παιχνιδιού, oı τιμές είναι οι ίδιες με το steam. Τα Devil May Cry V, Resident Evil 2 remake, Sekiro και Assassins Creed Odyssey όταν κυκλοφόρησαν όλα κόστιζαν 59.90 και στις κονσόλες και στο steam. Για ποια φθηνότερα παιχνίδια μιλάμε; Αυτό ίσχυε πριν. Καλά αν βάλουμε στην εξίσωση και στα σκρουτζομάγαζα τότε πολλές φορές γίνεται και δυνατό να αγοράσουμε ένα ΑΑΑ game φθηνότερα από το steam και μάλιστα θα έχουμε και την ιδιοκτησία του τίτλου, όχι απλώς δικαίωμα χρήσης. Με δύο λόγια, το αν βρούμε ένα game φθηνότερο στο pc είναι πλέον απλά θέμα τύχης, αν τύχει δηλαδή να το βγάλει το steam και το όποιο steam φθηνότερα από psn, xbox δηλαδή. Παρόλα αυτά, το steam συνέβαλε σε αυτήν την κατάσταση, το αναγνωρίζω, χωρίς αυτό οι τιμές στο gaming θα ήταν πολύ πιο υψηλές.

        Παρόλα αυτά Roronoa αυτό που λες ισχύει μόνο για τις κονσόλες της Nintendo. Εκεί οι τιμές δεν πέφτουν εύκολα και οι προσφορές είναι αρκετά πιο σπάνιες και με χαμηλότερα ποσοστά έκπτωσης.

        Τέλος, σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό που αναφέρθηκε πιο πριν, ότι οι υπολογιστές είναι plug and play και μπορείς να παίξεις απροβλημάτιστα. Ναι, έχει κάνει βήματα προς το plug and play αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχουν φτάσει τα επίπεδα των κόνσολών. Ασυμβατότητες με drivers, κάρτες γραφικών, ram memories και πολλών ειδών προβλήματα υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Εγώ έχω αντιμετωπίσει πολλά τέτοια θέματα. Προσωπικά δεν μπορώ με την καμία πλέον να αφιερώνω χρόνο για να ασχολούμαι με τα τεχνικά κάθε υπολογιστή, ο ελεύθερος χρόνος για εμένα είναι πλέον αγαθό πολύτιμο και δυσεύρετο και για αυτό επιλέγω κονσόλα. Ακόμη, με την καμία δεν είναι το στήσιμο ενός tower pc εύκολη υπόθεση. Ναι, μπορεί να το μάθει ο καθένας αν αφιερώσει ΠΟΛΥ χρόνο όπως μπορεί να μάθει να κάνει βασικά μερεμέτια στα υδραυλικά και στα ηλεκτρολογικά του σπιτιού του. Όμως και πάλι δεν είναι καθόλου απλή και εύκολη δουλειά.

        Το έχω ξαναπεί, η κόντρα pcs vs consoles είναι η πιο αχρείαστη και παράλογη όλων. Είναι εντελώς διαφορετικά μηχανήματα και η κάθε περίπτωση έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της. Ο καθένας διαλέγει και παίρνει αναλόγως τι τον βολεύει. Παρόλο που προτιμώ να παίζω στην κονσόλα γιατί με βολεύει περισσότερο και όχι λόγω προτίμησης σε games έχω παίξει πάρα πολλά παινίδια στον υπολογιστή μερικά εκ των οποίων είναι από τα αγαπημένα μου όλων των εποχών και έχω μια συλλογή από αυθεντικά games που θα ζήλευαν πάρα πολλοί που δηλώνουν Pc gamers. Τα τελευταία τα αναφέρω επειδή δεν θέλω να θεωρηθεί ότι είμαι pc hater η κάτι τέτοιο. Αυτά από εμένα.
        Last edited by Deus; 06-09-2019, 05:00 PM.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Μέχρι να βγει τελικά το Star Citizen,το ταξίδι στο διάστημα θα είναι τόσο εύκολο όσο να πας μέχρι το περίπτερο.

          Κατά τ'άλλα,ενώ παλιά θα νευρίαζα με αυτά που γράφετε,πλέον δεν έχετε ιδέα πόσο γελάω.Σας παρακαλώ συνεχίστε να θάβετε κονσόλες με τα σαθρά σας επιχειρήματα.

          Σε ένα μόνο θα σταθώ,γιατί στα υπόλοιπα με κάλυψαν οι προλαλήσαντες.
          Αν κάποιος πάει να πάρει τώρα PS4,μια χαρά επένδυση είναι που θα του βγει για πολλά χρόνια.PS5 θα πάρει πριν βγει το PS6 κλπ.Θα αγοράσει την καλύτερη κονσόλα της αγοράς,σε πολύ χαμηλή τιμή και θα βρίσκει τα παιχνίδια του σε τιμή χώμα.Ο κολλητός μου πχ πήρε PS3 το 2014 και πήρε retail games για αυτό με 1-5 ευρώ έκαστο,με αποτέλεσμα να έχει μία τεράστια συλλογή με πάνω από 100 παιχνίδια.
          Κατά τ'άλλα,μιας και αναφερθήκατε σε pc exclusives,πείτε μου ποιο από αυτά κέρδισε το GOTY από το RDR2 με την ποιότητά του.
          Αυτό το πράγμα που στους pc gaming κύκλους,έχετε αναγάγει κάποια παιχνίδια σε αριστουργήματα (που μπορεί όντως να είναι),αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος δεν ασχολείται με αυτά,δε σας λέει κάτι;
          Πότε έγινε ντόρος τελευταία φορά για κάποιο pc EXCLUSIVE?Να τα χαίρεστε λοιπόν τα 1.000.000 pc exclusives σας,να βρείτε και χρόνο να τα παίξετε,εγώ προτιμώ λίγα και καλά,και πάλι δεν βρίσκω χρόνο να τα παίξω.Ξέρετε ποιες άλλες πλατφόρμες έχουν πολλά exclusives;Τα κινητά.Η ποιότητα βέβαια είναι άλλο θέμα.

          Τελικά με καταφέρατε βρε μπαγάσικα,έγραψα περισσότερα απ'όσα υπολόγιζα.
          Carpe diem

          Comment


          • Το vfm της κονσολας δεν το φτανει το pc, ουτε και το plug n play της.
            Τα ΑΑΑ cinematic φάση παραγωγές επίσης.
            Η κονσόλα δεν πλησιάζει καθόλου το performance και το customization του pc.
            Και τα 2 μπορούν να βγαλουν προβλήματα, hw ειναι οπως και να εχει, ισχυει ομως οτι στην κονσολα δεν θα κανει ο end-user το troubleshooting.
            Και τα 2 εχουν exclusives.

            Προσωπικα προτιμω τα multiplatform στο pc αλλα καταλαβαινω γιατι αρκετοι επιλεγουν κονσολες, κατα τα αλλα καλα τα ειπε ο Deus.

            Comment


            • PS4 στα 50-70€ Προφανως μπερδεψες το 4 με το 3. Ισως βρεις και κανα PS2 με 50€ αν ψαξεις καλα. Μιλαμε για τιμες 2013?
              Εσυ μιλησες πριν για μεταχειρισμενα parts και ποσο τουμπανο pc μπορεις να φτιαξεις με 300 ευρω αν ξερεις που να ψαξεις. Στο ebay κατα καιρους (και τωρα αμα μπεις) υπαρχουν μεταχειρισμενα ps4 στις τιμες που λεω. Αναφερομαι στο σημερα, οχι στο 2013. Φυσικα και το 13-14 μεταχειρισμενα μηχανηματα ηταν πιο φθηνα απο τα 399 που ηταν η βασικη τιμη. Για καποιο λογο ομως ενω επιτρεπεται να μιλαμε για μεταχειρισμενα pc parts, η μεταχειρισμενη κονσολα δεν υπολογιζεται στις επιλογες.

              Το οτι τα PC εχουν περισσοτερα αποκλειστικα games ειναι η αληθεια, ειναι κουραστικο οποτε καποιος τολμαει να πει κατι τετοιο να πεταγετε ο κονσολας να πει για τα ιδια 2-3 παιχνιδια που εχει το ps4 λες και αν δεν τα παιξεις δεν ξερεις απο videogames. Ναι ειναι 2-3 τα παιχνιδια που αναφερονται συνεχεια, και αν παει ο πισας να μιλισει για PC exclusives τοτε ξαφνικα αυτα δεν ειναι cinematic experiences και δεν πιανονται σαν παιχνιδια.
              Ρε μαν να στο πω απλα, αν για σενα οι κονσολες εχουν 2-3 αποκλειστικα, τοτε για μενα το pc εχει 0. Τελος. Και καλα κανουν και λενε στον pcα αυτα που λενε γιατι μου φαινεται πως δεν καταλαβαινεις με τιποτα ουτε εσυ ουτε οι pcαδες. Εχουμε φτασει στο 2019-2020 και εξαιρωντας το Χ1 για το οποιο οι περισσοτερες κυκλοφοριες του πλεον βγαινουν και αλλου (οποτε δεν εχει αποκλειστικα με την παραδοσιακη εννοια), οι αλλες 2 κονσολες εχουν στην βιβλιοθηκη τους τουλαχιστον 2ψηφιο αριθμο exclusive τιτλων η καθεμια, που ο καθε gamer θα χασει αν δεν τους παιξει, οχι μονο απο πλευρας διασκεδασης αλλα και απο την ιδια την ιστορια του μεσου μιας και καποιοι ειναι και medium defining. To ιδιο πιστευω και για το pc για να σε προλαβω, θεωρω οτι υπαρχουν ενα σωρο τιτλοι που δεν τους εχω δει και πραγματικα εχω χασει. Εσυ συνεχιζεις εδω και τοσα χρονια το ιδιο τροπαριο λες και ειμαστε forum με 15χρονους.

              Ειπε κανεις πως δεν υπαρχουν console exclusives? Απλα λεμε πως ειναι λιγα και για καποιους δεν ειναι λγος αγορας κονσολας. Ναι μπορει να ακουγεται ανηκουστο αλλα δεν καιγονται ολοι να παιξουν uncharted και god of war. Ναι οκ δεν ειναι 2-3 που ανεφερα για "dramatic effect", μπορει να ειναι παραπανω, ειναι η δεν ειναι 2-3 τα πραγματικα system sellers, ο μεσος κονσολας παιζει να μην εχει ιδεα για παραπανω απο αυτα τα 2-3..
              Το λεω ξανα, οτι εσυ εδω και τοσα χρονια μεσα σε αυτο το forum συνεχιζεις και λες για το uncharted και τα cinematic experiences δειχνει ποσο καλα ξερεις τι παιζει στην βιομηχανια. Σου ειναι τοσο δυσκολο να δεχθεις οτι υπαρχουν σημαντικες εμπειριες εκτος απο τις 2-3 που εχεις σαν ευαγγελιο και δεν βρισκονται στο συστημα σου? Ολοι οσοι εχουν κονσολες εδω μεσα (και εγω μαζι) γιατι δεχονται το αντιστοιχο για τα pc? Δεν σου ειπε κανεις να αγορασεις κονσολα αν δεν βρισκεις το λογο, ουτε να σε ενδιαφερουν τα αποκλειστικα της καθε εταιρειας ντε και καλα (αν και ειμαι σιγουρος οτι σε καμια 10ετια θα τα παιζεις σε emulators και θα γραφεις για το ποσο αριστουργηματα ειναι). Το να προσπαθεις ομως να παρουσιασεις την γνωμη σου σαν το universal truth ξερω γω πραγματικα δεν το καταλαβαινω. Οκ για καποιους μια σειρα απο αυτα τα παιχνιδια ειναι λογος αγορας κονσολας, τοσο κακο ειναι δηλαδη?
              Last edited by nooto; 06-09-2019, 08:36 PM.

              Comment


              • Originally posted by Deus View Post

                Εγώ θα πω μόνο σχετικά με τις τιμές των games στις κονσόλες. Roronoa αναφέρεις κατά εξακολούθηση πως τα games στις κονσόλες είναι ακριβότερα. Φαίνεται ότι δεν έχεις επαφή με την αγορά των κόνσολών πλέον. Φυσικά και δεν σε κατηγορώ για αυτό, απλά σου το επισημαίνω. Αυτό που λες συνέβαινε μια γενιά πριν. Πλέον υπάρχουν τόσες πολλές προσφορές, τόσο στα ψηφιακά καταστήματα της κάθε κονσόλας όσο και στα καταστήματα, ώστε είναι εξευτελιστικά εύκολο να αποκτήσει ο καθένας πλέον ένα ΑΑΑ game με λιγότερο από 10 ευρώ, πολλές φορές και με 5 ευρώ. Με άλλα λόγια, οι περίφημες τιμές steam υπάρχουν και στις κονσόλες πλέον. Ακόμη, στο launch ενός παιχνιδιού, oı τιμές είναι οι ίδιες με το steam. Τα Devil May Cry V, Resident Evil 2 remake, Sekiro και Assassins Creed Odyssey όταν κυκλοφόρησαν όλα κόστιζαν 59.90 και στις κονσόλες και στο steam. Για ποια φθηνότερα παιχνίδια μιλάμε; Αυτό ίσχυε πριν. Καλά αν βάλουμε στην εξίσωση και στα σκρουτζομάγαζα τότε πολλές φορές γίνεται και δυνατό να αγοράσουμε ένα ΑΑΑ game φθηνότερα από το steam και μάλιστα θα έχουμε και την ιδιοκτησία του τίτλου, όχι απλώς δικαίωμα χρήσης. Με δύο λόγια, το αν βρούμε ένα game φθηνότερο στο pc είναι πλέον απλά θέμα τύχης, αν τύχει δηλαδή να το βγάλει το steam και το όποιο steam φθηνότερα από psn, xbox δηλαδή. Παρόλα αυτά, το steam συνέβαλε σε αυτήν την κατάσταση, το αναγνωρίζω, χωρίς αυτό οι τιμές στο gaming θα ήταν πολύ πιο υψηλές.

                Το steam ειναι ακριβο πια, εδω και χρονια δηλαδη, οι καλες τιμες ειναι εκτος steam. Ξερω πολυ καλα πως παιζουν πολλες προσφορες σε κονσολες και πολυ συχνα sales, αλλα και παλι δυσκολα φτανουν τις τιμες σε PC games. Σιγουρα παντως φτανουν συχνα πια σχετικα κοντα τις τιμες των PC games, ειδικα τα τελευταια 2 χρονια, αλλα δεν ηταν ετσι σε ολη την γενια. Και πολυ ευκολο να αποκτησεις dirty cheap παιχνιδια απο humble bundle monthly και λοιπες υπηρεσιες οπως monthly subcriptions μεχρι και τλεειως free.
                Ισως θελει λιγο περισσοτερη ερευνα αγορας απο εμενα αλλα απο οσο εχω ψαξει ειναι ακομα φτηνοτερα τα PC games, οχι οπως παλια ομως. Υπαρχουν παντως παιχνιδια που σε κονσολες τα βρισκεις φτηνοτερα απο PC, i know. Ισως οντως να μην εχω καλη επαφη, γενικα δεν αγοραζω πια πολλα παιχνιδια και ποτε καινουργια..

                Originally posted by nooto View Post
                Ρε μαν να στο πω απλα, αν για σενα οι κονσολες εχουν 2-3 αποκλειστικα, τοτε για μενα το pc εχει 0. Τελος. Και καλα κανουν και λενε στον pcα αυτα που λενε γιατι μου φαινεται πως δεν καταλαβαινεις με τιποτα ουτε εσυ ουτε οι pcαδες. Εχουμε φτασει στο 2019-2020 και εξαιρωντας το Χ1 για το οποιο οι περισσοτερες κυκλοφοριες του πλεον βγαινουν και αλλου (οποτε δεν εχει αποκλειστικα με την παραδοσιακη εννοια), οι αλλες 2 κονσολες εχουν στην βιβλιοθηκη τους τουλαχιστον 2ψηφιο αριθμο exclusive τιτλων η καθεμια, που ο καθε gamer θα χασει αν δεν τους παιξει, οχι μονο απο πλευρας διασκεδασης αλλα και απο την ιδια την ιστορια του μεσου μιας και καποιοι ειναι και medium defining. To ιδιο πιστευω και για το pc για να σε προλαβω, θεωρω οτι υπαρχουν ενα σωρο τιτλοι που δεν τους εχω δει και πραγματικα εχω χασει. Εσυ συνεχιζεις εδω και τοσα χρονια το ιδιο τροπαριο λες και ειμαστε forum με 15χρονους.
                Η πρωτη σου φραση δειχνει το mentality του κλασικου κονσολα, altair #2.

                Επειδη γραφω για 2-3 exclusives δεν σημαινει πως δεν ξερω πραγματικα ποσα (και ποια) exclusives εχει η καθε κονσολα, εξηγησα τι εννοουσα αλλα εσυ αδιαφορησες.
                Πεταγετε ο ren να μας πει για την cpu του ps4 που παιζει το god of war λες και ειναι το παιχνιδι της χιλιετιας και εμεις πρεπει να μεινουμε με το στομα ανοιχτο.

                Προσπαθουσαμε να κανουμε μια legit συζητηση για τα κοστη αλλα επρεπε να πεταχτειτε παλι altair και λοιποι να κανετε flame και να κανετε την συζητηση παλι να γυριζει γυρω απο τα παιχνιδια. Και φυσικα εσεις που αλλαξατε την συζητηση θα ειστε οι ιδιοι που θα λετε πως οι πισαδες κανουν σαν μικρα παιδια και το ποσο μουφα ειναι αυτο το thread. whatever. (οκ φταιει και ο big boss Που τσιμπισε παλι )

                Comment


                • Όλα ξεκίνησαν από το ποστ 1175,δες ποιος το έγραψε.

                  Κατά τ'άλλα,το κάναμε το θέμα γύρω από τα παιχνίδια σε ένα φόρουμ που ονομάζεται GAMER'S Odyssey και αυτό είναι κακό;

                  Για πες.Το TLOZ καλό;Παιχνίδι κονσόλας δεν είναι;Γιατί δεν παίζεις τα άπειρα pc exclusives σου;Λέω εγώ τώρα.

                  Keep it up,το γέλιο κάνει καλό,σας ευχαριστώ.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Originally posted by Altair View Post
                    Όλα ξεκίνησαν από το ποστ 1175,δες ποιος το έγραψε.

                    Κατά τ'άλλα,το κάναμε το θέμα γύρω από τα παιχνίδια σε ένα φόρουμ που ονομάζεται GAMER'S Odyssey και αυτό είναι κακό;

                    Για πες.Το TLOZ καλό;Παιχνίδι κονσόλας δεν είναι;Γιατί δεν παίζεις τα άπειρα pc exclusives σου;Λέω εγώ τώρα.

                    Keep it up,το γέλιο κάνει καλό,σας ευχαριστώ.
                    sorry ρε altair αλλα δεν εχει νοημα να κανω συζητηση μαζι σου. Πηγαινε παιξε εσυ στις κονσολες σου, αγνοωντας ολα τα PC games που υπαρχουν, και ασε με εμενα να παιξω οτι γουσταρω στο χρεπι μου.

                    Comment


                    • Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Στο Epic Games Launcher υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμίσεις controllers από τον client;
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Ο Altair εν τω μεταξύ παίζει και να έγραψε μιάμιση γραμμή στη μέση της κουβέντας, παράνοια, μου είχαν λείψει αυτά τα σκηνικά

                        Originally posted by straier View Post
                        Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Στο Epic Games Launcher υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμίσεις controllers από τον client;
                        Λίγο πρόχειρα που το είχα ψάξει, δεν βρήκα κάτι. Τελικά κατέφυγα στο DS4Windows για να παίξω το Celeste και θυμήθηκα πόσο τέλειο είναι που το Steam αναγνωρίζει αυτόματα το Dual Shock 4. Αν βρεις κάποια λύση, κότσαρέ την εδώ και για εμάς. Γενικά, η Epic έχει ακόμα δρόμο μέχρι να βελτιώσουν το πράμα. Προς το παρόν προσωπικά απλά μαζεύω τα τζάμπα παιχνίδια.

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • Δεν θα σχολιάσω την ουσία του θέματος, άλλωστε έχουν εκφραστεί εύστοχα ο Deus και άλλοι. Θα πρέπει να σχολιάσω όμως το ότι, σε γενικές γραμμές πάντοτε, οι δυο αντιμαχόμενες πλευρές έχουν μια βασική ποιοτική διαφορά στην έκφραση των επιχειρημάτων τους.

                          Παραβλέποντας το τετριμμένο της συζήτησης, η οποία μάλλον δείχνει πως ο έφηβος μέσα μας ζει και βασιλεύει --και δεν είναι κακό-- παρατηρώ πως οι κονσολάδες αυτό που κάνουν στην ουσία είναι να υπερασπίζονται τις προτιμήσεις τους χρησιμοποιώντας τη γλώσσα της κοινής λογικής απέναντι στο ισοπεδωτικό σκεπτικό του πισά που μπορεί να συνοψιστεί ως "με τις επιλογές που εγώ έχω κάνει βρίσκομαι σε θέση πιο προνομιακή απο εσένα". Σκεπτικό από το οποίο δεν απουσιάζει εξολοκλήρου η αλήθεια, καθώς πράγματι δεν μπορεί να αμφισβητηθεί η ευελιξία και η ιπποδύναμη που υπό προυποθέσεις έχει το PC σαν πλατφόρμα gaming.

                          Το πρόβλημα δεν είναι τα διπλά στάνταρ, ούτε οι χοντρές γενικεύσεις, ούτε οι ανακρίβειες που έχουν ειπωθεί σε αυτή τη μεγάλη κουβέντα. Το πρόβλημα αρχίζει όταν υποτιμώνται οι διαφορετικές ανάγκες και προτεραιότητες του άλλου. Πίσω απ' αυτό νομίζω κρύβεται αδυναμία κατανόησης του διαφορετικού, και όταν γίνεται είναι ενοχλητικό, δεδομένου πως κανείς μας πια δεν είναι εφηβάκος. Ευτυχώς πλέον βρίσκομαι σε φάση όπου η φυσική μου αντίδραση στις παπαριές είναι να παίρνω στα σοβαρά όλο και λιγότερο όποιον τις πετά.

                          Κι από την άλλη, για να το ελαφρύνουμε, το σκηνικό είναι λίγο κωμικό. Από τη μια έχουμε έναν πρώην μουτζαχεντίν σονάκια που κάθε λίγα χρόνια αποφασίζει να κουράζει για διαφορετικό λόγο. Από την άλλη έχουμε ατόφιο πισά αλλά με meme-status μπρίκι που προσπαθεί να πείσει κάποιον πως το PC είναι οικονομικότερο άθλημα απ' όσο νομίζουμε.

                          Κατά τα άλλα για να επαναλάβω αλλιώς αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω: σκόρδο κρεμμύδι.

                          Comment


                          • Originally posted by Roronoa View Post
                            sorry ρε altair αλλα δεν εχει νοημα να κανω συζητηση μαζι σου. Πηγαινε παιξε εσυ στις κονσολες σου, αγνοωντας ολα τα PC games που υπαρχουν, και ασε με εμενα να παιξω οτι γουσταρω στο χρεπι μου.
                            Προφανώς και δεν έχει νόημα,άλλωστε έχω δίκιο.Παίξε ότι θες κανείς δεν σε σταματά.Άλλωστε αυτό είναι όλο μου το point και πάντα αυτό ήταν.Τα παιχνίδια.

                            Originally posted by Phantom Duck View Post
                            Ο Altair εν τω μεταξύ παίζει και να έγραψε μιάμιση γραμμή στη μέση της κουβέντας, παράνοια, μου είχαν λείψει αυτά τα σκηνικά

                            .
                            Είδες;Το λακωνίζει εστί φιλοσοφείν.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Originally posted by BigBOSS View Post
                              Nαι μπορεις με ποιοτητα γραφικων σαν το βασικο ps4, δηλαδη medium-low settings, 30fps ή sub 30fps, 1080p ή sub1080p. Εσυ εισαι ικανοποιημένος με αυτά και παραμένεις σε αυτά κάποιος άλλος δεν είναι και θα κάνει αναβαθμιση η θα πάρει εντελως νέο pc αν ειναι παλιό.

                              Από την αλλη εγώ το 2013 με cpu (ι7 920) κτλ του 2008 και κάρτα γραφικών του 2013 έπαιζα τα παιχνιδια με 60fps, πολύ καλύτερα απο το ps4. Οποτε αφου δεν ξερεις τι μιλάς και εκτιθεσαι; Τι βάση έχει η αποψη σου όταν έχεις να πάρεις gaming pc έναν αιώνα η και περισσότερο; Εγώ τουλάχιστον ξέρω και την μια και την αλλη μεριά, τα θετικά και τα αρνητικά τους και προτιμώ το pc ξεκάθαρα

                              Αλταήρ ισως να θυμώσεις αλλά η cpu του ps4 (κονσόλα του 2013) δεν μπορει να πάει κοντρα στα ισια με i7 του 2008

                              Τώρα το είδα αυτό.
                              Καταρχήν άλλος εκτίθεται,μην τα ξαναλέμε.

                              Τώρα όσον αφορά τον Ι7 του 2008 και την σύγκριση με τη cpu του PS4,θα ήθελα να αντιπαραθέσω εδώ πως κι ένα Toyota Aygo του 2019 δεν μπορεί να συγκριθεί με μία Porsche του 2000 φερ ειπείν.Είναι θέμα και η τιμή απόκτησης έτσι;
                              Το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα είναι κακό,το ξέρω,δεν έχω ιδέα από αυτοκίνητα,αλλά καταλάβατε τι λέω.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Κάπου το 2025 που θα πεθάνει ολοκληρωτικά ο νόμος του Moore και το 5g θα υπάρχει σε καθενός το χέρι, θα στριμάρουμε Games από το PC/PS6/XWhatever και θα λήξει μια και καλή αυτό το debate.
                                Προβλέπω PS6/XWhatever να είναι υπολογιστές με Fixed Builds όπως είναι σήμερα τα Alienware κτλ. και μικρά πλεονεκτήματα μεταξύ τους (ίσως φθηνότερες συνδρομές στο PS/MS cloud?/Χειριστήρια?) τα οποία θα defaultάρουν σε multimedia λειτουργικό, αλλά θα μπορείς παράλληλα να σκας και πληκτρολόγιο ποντίκι πάνω και να τα δουλεύεις σαν πισιά.

                                Comment

                                Working...
                                X