Announcement

Collapse
No announcement yet.

GameCube VS Xbox

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GameCube VS Xbox



    Εδω σας θελω.
    Εαν εβαζα ps2 vs gc vs xbox νομιζω ξερω ποιος θα νικαγε και με διαφορα κιολας ,οποτε θα το κανω λιγο ποιο tricky.Δυο κονσολες οι οποιες πουλησαν σχεδον τα ιδια.
    Εχει λιγο ζουμι εδω γιατι παροτι πολλοι λενε πως το xbox ειχε πολυ καλυτερο hardware,στην πραγματικότητα το gamecube ηταν πολυ κοντα και με πολυ φτηνοτερο hardware και φυσικα τιμη.To xbox ειχε σιγουρα βεβαια 2 δυνατα πελονεκτηματα ,dvd support σε αντιθεση με το mini dvd του GC (το οποιο mini dvd δημιούργησε προβληματα σε ports αλλα ειχε φοβερα loading times) και σκληρο δισκο.

    Η μαχη φυσικα θα πρεπει να κριθει στα παιχνιδια και θα βοηθησω γραφοντας πολλα απο τα κορυφαια για καθε κονσολα.
    Το xbox ειχε 2 απιστευτα Halo και chronicles of ridick,το GC ειχε δυο απιστευτα metroid prime.
    To GC ειχε 2 zelda,το xbox ειχε ..sudeki.....??
    To GC ειχε F-Zero,το xbox ειχε Forza,rallisport challenge,PGR ( <<<3 )
    To GC ειχε Smash bros
    Το Xbox ειχε Panzer Dragoon orta
    Το GC ειχε super mario sunshine,το xbox ειχε blinx?
    Το xbox ειχε KotOR και jade empire,morrowind,psychonauts,ninja gaiden,san andreas,fable
    To GC ειχε Resident evil 4,resident evil remake (και code veronica x και το 3 εαν θυμαμε καλα) eternal darkenss,pikmin και starfox adventures

    Πιστευω η μαχη θα ειναι σκληρη

    /Continue
    0
    GameCube
    0%
    0
    Xbox
    0%
    0

    The poll is expired.


  • #2
    Για μένα cube>>>>>all. Εντάξει τελείως υποκειμενικά τα κριτήρια αλλά έτυχε εκεί στην κρίσιμη καμπή που είτε παρατάς το Gaming είτε συνεχίζεις (μέχρι όσο πάει) ήταν αυτό το οποίο τελικά με κράτησε. Μετά βέβαια πήρα και xbox που και αυτό το ευχαριστήθηκα (δεν μετάνιωσα που το προτίμησα από το ps2) αλλά οκ σαν τον κύβο δεν ήταν για μένα...

    Comment


    • #3
      Eιχα ps2-xbox.
      Ευκολα θα το αλλαζα σε GC-ps2 αν γυρναγα τον χρονο πισω.

      Comment


      • #4
        Θελω και σχολια για τα controller απο οσους επαιξαν και με τα 2.
        Για εμενα το S του xbox ηταν σχεδον αψογο,αλλωστε η εξελιξη του μας εδωσε το xbox360 controller που για πολλους ειναι το καλυτερο controller ολων των εποχων.Ειχε και το βυσμα στο μεσον περιπου του καλωδιου που ανοιγε για να μην ριξεις την κονσολα η κοψεις το καλωδιο εαν σκονταψεις επανω του.Το duke ηταν πολυ μεγαλο για τα γουστα μου.
        Φυσικα του gamecube εδενε απιστευτα στο χερι και ειχε ωραιες σκανδαλες αλλα οι σκανδαλες του xbox μου αρεσαν περισσοτερο αν και χωρις το "κλικ" και ο δευτερος μοχλος του gamecube ηταν ψιλομουφα.
        Τα face buttons του gamecube ηταν περιεργα και δεν ειμαι φαν τους..

        Comment


        • #5
          Τα ειχα και τα 2, δυσκολο να αποφασισω αλλα μαλλον προς GC θα πηγαινα λογο του εξαιρετικου REmake και RE zero..

          Comment


          • #6
            Σωστος το ειχα ξεχασει το RE 0

            Comment


            • #7
              Πολύ δύσκολη ερώτηση αλλά ακόμα και κάνοντας πέρα το προφανή φανμποϊσμό μου με το πρώτο Xbox, πάλι αυτό θα διάλεγα. Στο GC δεν ενδοσκόπησα τόσο όσο και στο Xbox αλλά μου χάρισε μαγικά παιχνίδια όπως το Wind Waker, το Resident Evil 4 και το Twilight Princess. Σίγουρα και οι δύο κονσόλες είχαν μπόλικα άξια παιχνίδια αλλά το κουτί κερδίζει το κύβο στα σημεία: αρχιτεκτονική pc που μπόρεσε να δώσει τις καλύτερες εκδόσεις σχεδόν όλων των multiplatform (εκτός απο τα fighting και τα sport games που ανήκαν στο PS2, το Xbox ήταν ο βασιλιάς των multiplatform ενώ το GC δυστυχώς ο τρίτος) και να καθιστά, με τα κατάλληλα πειράγματα, το μηχάνημα ιδανικό media center και emulator.
              Απο πρακτική άποψη η μία κονσόλα είναι ογκώδης και βαριά και η άλλη ελαφριά και χαριτωμένη αλλά το "S" νομίζω είναι αδιαμφισβήτητα το ανώτερο controller απ' τα δύο, αν και το άλλο δεν είναι κακό, απλά πολύ ιδιαίτερο και δυστυχώς περιοριστικό όσον αφορά τα control schemes που ευνοεί.
              Οι γραφικές τεχνολογίες που εισήγαγε στις κονσόλες το Xbox ήταν περισσότερες αλλά αυτά είναι ψιλολόγια. Και το GC θυμάμαι είχε παιχνίδια ζωγραφιές σκέτες, όπως το Starfox Adventures και τα Rogue Squadron και φυσικά το RE4.

              Comment


              • #8
                XBOX εύκολα.

                Για την ακρίβεια, αν δε μετράμε το Dreamcast, το XBOX ήταν η κονσόλα που ευχαριστήθηκα περισσότερο στη προηγούμενη γενιά.

                Άσχετα από το πως τοποθέτησε η Microsoft το XBOX στην αγορά (δημιουργώντας του, λίγο πολύ, το προφίλ της dubebro-κονσόλας), το XBOX είχε πάρα πολλούς ενδιαφέροντες τίτλους.

                Πέρα απ' τα multiplatform, που συνήθως ήταν καλύτερα στη κονσόλα της MS, στο XBOX έπαιξα τις αποκλειστικότητες που με κέρδισαν περισσότερο.

                Fable
                Halo
                Panzer Dragoon Orta
                Jet Set Radio Future
                OutRun2
                Oddworld: Stranger's Wrath
                Ninja Gaiden
                Project Gotham Racing (με διαφορά η αγαπημένη μου, μοντέρνα, σειρά racing)
                Otogi

                Και, φυσικά, Knights of the Old Republic, Deus Ex: Invisible War και πρώτη επαφή με τα Elder Scrolls μέσω Morrowind.

                Από την άλλη το GameCube ποτέ δε το συμπάθησα ιδιαίτερα.

                Πιθανολογώ πως έχει να κάνει με το ότι συνέδεσα τη κονσόλα με δυο απογοητευτικά entries σε Mario και Zelda. Μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχα παίξει ποτέ κάποιο Zelda ή Mario που να με είχε απογοητεύσει, κι έτσι, τα Sunshine - Wind Waker αποτέλεσαν ένα σοκ που μου κάθισε πολύ άσχημα (ειδικά μετά τα Super Mario 64 και Ocarina of Time/Majora's Mask).

                Metroid Prime και F-Zero GX ήταν επικοί τίτλοι πάντως.

                Γενικά όμως, με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια, η προηγούμενη γενιά για μένα ήταν:

                XBOX > PS2 > GameCube
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • #9
                  τα είχα και τα δύο, το Χβοχ νομίζω γεφύρωσε την απόσταση pc-console δεν μου άρεσε σα κονσόλα, σκέτη αμερικανιά αν και με πολύ καλά γραφικά...

                  πάντως το GC είχε Virtua stricker 3 & Gotcha Force...

                  Επέλεξα GC επειδή ήταν και η τελευταία αξιόλογη νιντεντοκονσόλα

                  Comment


                  • #10
                    Xbox ήταν η πρώτη (και η μόνη για αρκετά χρόνια) κονσόλα που απέκτησα την προηγούμενη γενιά. Από GC δεν ξέρω , δεν είχα δικό μου, ποτέ δεν συνήθισα το χειριστήριο και έπαιξα μόνο Eternal Darkness, Twin Snakes και τα RE.

                    Από το xbox έχω να θυμάμαι τις καλύτερες εκδόσεις όλων των multiplatforms.

                    Και τα:

                    Fable
                    Halo
                    Panzer Dragoon Orta
                    Jet Set Radio Future
                    OutRun
                    Oddworld: Stranger's Wrath
                    Ninja Gaiden
                    Project Gotham Racing & Forza Motorsport
                    Doom 3
                    HL2
                    Riddick
                    Otogi
                    KOTOR
                    Jade Empire
                    Morrowind
                    Sid Meiers Pirates
                    Thief: Deadly Shadows


                    Ως και Silent Hill 2, MGS2, Shenmue 2 είχε.

                    Μέτα από αυτά έπαιξα κάτι Advent Rising, Sudeki, Phantom Dust, Brute Force, Dead or Alive Xtreme, Gunvalkyrie, Galleon. Και κάπου εκεί πήρα ps2.

                    Comment


                    • #11
                      Μεγάλο απωθημένο το Phantom Dust, κρίμα που δεν κυκλοφόρησε ποτέ στην Ευρώπη.

                      Yukio Futatsugi ftw.

                      Το Gunvalkyrie θύμιζε πολύ μοντέρνα εκδοχή του Ranger-X.

                      Ωραίος τίτλος που, κατά τη γνώμη μου, περιοριζόταν αρκετά από την έλλειψη dual analog controls.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #12
                        Το xbox ειναι μια απο τις πιο αδικημενες κονσολες και πιστευω φταιει το ονομα microsoft.Για εμενα ηταν ανωτερη απο το GC οχι μονο τεχνολογικα.Με το cube δεν ασχοληθηκα τοτε αλλα δεν τα μετανιωσα τα 300ε που εδωσα οταν το GC ειχε σχεδον 100 οταν το πειρα.Ηταν μαλλον δυσκολη η αποφαση γιατι ειχε μεγαλη διαφορα στην τιμη αλλα τωρα πια βαζοντας κατω τους τιτλους το xbox κερδιζει σχεδον σε καθε genre.Το προτιμησα ακομα και πανω απο το PS2 αν και ο λόγος που το εκανα αυτο ηταν γιατι προτιμησα καλυτερα γραφικα.Παρολα αυτα πιστευω πως και στα παιχνιδια κοντραρει μια χαρα το ps2.
                        Τα γραφικα ηταν το κερασακι στην τουρτα,οταν επαιξα το chaos theory και το chronicles of riddick ειχα παθει πλακα κανονικη,θυμαμε εδειχνε cut scenes στο riddick και οταν τελειωναν εγω περιμενα να μπει σε "γραφικα παιχνιδιου".
                        Ο σκληρος δισκος ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του,μου ελυσε τα χερια.Ημουν απιστευτα χαρουμενος που δεν χρειαζόταν πια να σβησω κανενα save μου.Θυμαμε στο jade empire εκανα save σε νεο slot καθε φορα,χωρις λογο,απλα γιατι μπορουσα.Η MS ειχε φτιαξει τρελο hardware.

                        Comment


                        • #13
                          Gamecube για μένα γιατί αυτήν είχα από τη συγκεκριμένη γεννιά.Δεν θα μπω σε κάποια ψευτοαντικειμενική κρίση μεταξύ των δύο.Νομίζω είναι ανούσιο και ξέρετε και τι ισχύει οπότε μένω στην προσωπική μου προτίμηση.
                          Nintendo I.D.: paixtis
                          3ds friend code: 2664-2347-7128

                          Comment


                          • #14
                            Παδια οκ σε γραφικα πολυ καλο.Αλλα καμια επαφη με το software με ps2.Μιλαμε τωρα για μια κονσολα που πιθανοτατα ειναι απο τα φαβορι για το καλυτερο software ολων των εποχων.
                            Σιγουρα η συγκριση με το GC εχει χωρο για κουβεντα.Αντικειμενικα το XBOX ηταν καλυτερο σε παιχνιδια/γραφικα αλλα υποκειμενικα σιγουρα θα ανοιγα περισσοτερο το GC αν το ειχα αγορασει.
                            Βεβαια οι προτιμησεις ειναι διαφορετικες και το καταλαβαινω.

                            Comment


                            • #15
                              Το xbox είναι από τις κονσόλες που ευχαριστήθηκα περισσότερο. Ως ένα σημείο περισσότερο και από ps2, λόγο ηλικίας και γιατί ήταν η πρώτη και μοναδική κονσόλα για μεγάλο μέρος της προηγούμενης γενιάς, η όχι και τεράστια βιβλιοθήκη με έκανε να την ξεζουμίσω κυριολεκτικά.
                              Οταν όμως πήρα ps2 πραγματικά ένιωθα ότι έτρεχα και δεν έφτανα για να κάνω catch up με τα αξιόλογα games που υπήρχαν αλλά και με τα νέα που έβγαιναν . Εννοείται ότι το ps2 σαν βιβλιοθήκη δεν πιάνεται εύκολα, με κάποια games αλλά και σε κάποια genre έπαιζε μπάλα μόνο του.

                              Comment

                              Working...
                              X