Announcement

Collapse
No announcement yet.

GameCube VS Xbox

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Το GC με απογοητευσε γιατι περιμενα αντιστοιχο quality σε τιτλους απο τη Ν64 εποχη. Το Wind Waker πχ δεν εφτασε τα ΟοΤ/ΜΜ, το Blue Storm δεν ηταν WR64, το MKDD δεν ηταν MK64, το Sunshine δε το παιξα ποτε επειτα απ'οσα ειχα διαβασει και δει. Η ελλειψη των τιτλων της Rare ηταν υπερβολικα αισθητη. Τελικα απολαυσα τιτλους που δε περιμενα οπως το Smash, το Eternal Darkness, το Soul Calibur 2 και μερικα ακομη. Πολυ αργοτερα επαιξα το FE Path of Radiance και ειναι απο τα αγαπημενα μου games ever. Επισης σχεδον τελειωσα το Baten Kaitos με το οποιο ειχα φαει τρελο κολλημα καποια στιγμη - εν τω μεταξυ σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω πως βρεθηκε στα χερια μου αυτο το παιχνιδι και γιατι το αγορασα, μαλλον απο αγγελια, πραγματικα δε θυμαμαι καθολου. Υπηρχαν πολλοι τιτλοι που ηθελα να παιξω οπως το Paper Mario 1000 year door αλλα καπου ειχα ξενερωσει που τα πιο πολλα games που αγγιζα δε τα επαιζα πολυ και σταματησα να αγοραζω. Ηταν η πρωτη gaming κριση που περασα.

    Xbox δεν ειχα και εχω παιξει ελαχιστα, νομιζω Halo μονο μια φορα στο σπιτι του Getta Robo (cult).

    edit
    Ξεχασα το Metroid Prime στους τιτλους που δε περιμενα οτι θα απολαυσω και με εξεπληξε απιστευτα, οπως επισης ξεχασα το Starfox Adventures το οποιο ειναι στη κατηγορια αυτων που με ξενερωσαν - το τερματισα μεν και ηταν ωραια αλλα πιο πολυ σαν αγγαρεια το ειδα.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #17
      XBOX γιατί εκεί έλιωσα ένα σωρό παιχνίδια.Gamecube μπορεί να έχω 3,αλλά το πρώτο ειδικά μου το χαρίσανε,τα άλλα 2 αφήστε,μεγάλη ιστορία.
      Στο ΧΒΟΧ θυμάμαι την πρώτη φορά που έπαιξα Halo,και είχα μείνει με το στόμα ανοικτό.Ρε,τι γραφικά είναι αυτά.Αλλά ακόμα και μετά που πέρασε ο καιρός και το είχα συνηθίσει και ότι και να βλεπα δεν μου έκανε τόση εντύπωση,ήταν κάποιοι τίτλοι που όταν τους έβλεπα έμενα και πάλι.Αναφέρομαι στα Otogi,Panzer Dragoon Orta,Oddworld Stranger's Wrath.Και μετά από όλα αυτά ήρθε το Splinter Cell Chaos Theory.Δεν το πίστευα ότι το έβλεπα αυτό στο εξμποξάκι μου.Ένιωθα λες κι έπαιζα σε νέας γενιάς κονσόλα.Το είχα δει πιο πριν για ΠΣ2 και μου είχε φανεί νορμάλ,αλλά στο ΧΒΟΧ ήταν απίστευτο πραγματικά.Επίσης μου άρεσε πολύ που είχε σκληρό δίσκο και δεν χρειαζόταν να σβήνω saves,μου άρεσε που δεν χρειάστηκε ποτέ να πάρω dvd player γιατί ότι ταινία ήθελα την έβλεπα εκεί.Μου άρεσε που έπαιρνα το αγγλικό Xbox Magazine και είχε μέσα δισκάκια με επιπλέον αποστολές για το Splinter Cell 1 θυμάμαι χαρακτηριστικά.
      Κάποιοι τίτλοι που έπαιξα στο ΧΒΟΧ:

      Halo
      Halo 2
      Ninja Gaiden
      Genma Onimusha
      Panzer Dragoon Orta
      Grand Theft Auto 3
      Grand Theft Auto Vice City
      Grand Theft Auto San Andreas
      Return to Castle Wolfenstein
      Otogi (demo)
      Oddworld Stranger's Wrath
      Jade Empire
      Serious Sam

      έβαλα μόνο τίτλους που έχω τελειώσει και που δεν υπήρχαν στο GC.

      Με το GC δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ η αλήθεια είναι,έχω τελειώσει μόνο 1 τίτλο,που τον έλιωσα μεν Super Smash Bros Melee και είχα φτάσει λίγο πριν το τέλος το Starfox Adventures το οποίο ενώ μου αρέσει πάρα πολύ,δεν μπόρεσα ποτέ να περάσω το σημείο που πρέπει να απελευθερώσεις τον δεινόσαυρο.Αυτό το σημείο,ευθύνεται για τις μπουνιές που βάραγα στον καημένο τον Κύβο.Όχι ότι έπαθε τίποτα,δε μάσησε,απλά λέμε τώρα.
      Carpe diem

      Comment


      • #18
        Αν έπρεπε να διαλέξω οπωσδήποτε μια για συναισθηματικούς λόγους θα ήταν το GC.

        Και με τις 2 βέβαια πέρασα αρκετές ώρες και στις 2 έχω παίξει τα πιο γνωστά παιχνίδια τους (εκτός από τα Halo) και το Xbox με εντυπωσίασε αρκετές φορές αν και το αγόρασα όταν ήδη είχαν βγει οι κονσόλες της νέας γενιάς.

        Αλλά οι σειρές της Nintendo πάντα ήταν οι αγαπημένες μου και αυτό που είδα όταν έβαλα Metroid για πρώτη φορά δεν ξεχνιέται.
        I'm back bitches... Version 2.0

        Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

        Comment


        • #19
          Καμία κονσόλα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα επομένως δεν ψηφίζω. Παρ' όλ' αυτά το GameCube ήταν η χαρά του Resident Evil. Ένας φίλος είχε νοικιάσει την κονσόλα μόνο για αυτά και είχαμε ρίξει μαραθώνιο. Πρώτα παίξαμε το Resident Evil 4 που μας φάνηκε ως η υπέρτατη παιχνιδάρα, μετά παίξαμε το remake του Resident Evil 1 και εκεί είπαμε πως τα είχαμε δει όλα, και στο τέλος παίξαμε το Resident Evil 0 και οκ, εκεί ολοκληρωθήκαμε σαν fans. Πραγματικά ΑΑΑ τίτλοι, από τα γραφικά και το soundtrack μέχρι το gameplay και το horror στοιχείο. Ειδικά το Zero μου είχε αφήσει την εντύπωση της απόλυτης next gen horror εμπειρίας. Άσε που η κονσόλα είχε και το Code Veronica, άλλον τέλειο τίτλο από εκεί, όμως αυτόν τον τερμάτισα στο Dreamcast.

          Πω ρε, κοίτα τι θυμήθηκα. Μιλάμε για TOP των TOP υλικό. Από τα πολύ τέλεια της σειράς, και όχι ένα και δυο. Και τώρα ψάχνουμε για τέτοια παιχνίδια με το σταγονόμετρο. Ά ρε Capcom τι μας έχεις κάνει... Εκείνη την περίοδο θυμάμαι η Capcom είχε κάνει μία 5ετή σύμβαση με τη Nintendo και της είχε παραχωρήσει όλη τη σειρά. Είχαν βγάλει τα RE 0, REmake και RE 4, ενώ παράλληλα κυκλοφόρησαν porst των υπόλοιπων RE 2, RE 3 και το Code Veronica. Αρχικά στόχευαν να βγάλουν remake και στα 2 και 3, όμως τελικά το σχέδιο ναυάγησε, μάλλον επειδή ναυάγησε και η ίδια η κονσόλα.

          Γενικά το Gamecube το έχω συνώνυμο με τη σειρά της Capcom. Είχαμε νοικιάσει και τα κλασικά της Nintendo Zelda, Mario, Metroid κλπ, όμως δεν μας έκαναν καμία απολύτως εντύπωση, ειδικά σε σύγκριση με τα παραπάνω μεγαθήρια. Το remake του Metal Gear Solid επίσης μου έκανε άσχημη εντύπωση, καμία σχέση με ό,τι περίμενα ύστερα από το remake που είχα δει στο RE.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • #20
            Μαλλον δε δωσατε στο Metroid την ευκαιρια που του αξιζε, γιατι οπως το θετεις ακουγεται λιγο ισοπεδωτικο αυτο. To Prime 1 και το RE4 συγκεριμενα ειναι ευρεως αναγνωρισμενα ως τα παιχνιδια που σημαδεψαν την εν λογω κονσολα.

            Comment


            • #21
              Ναι, δεν κρύβω πως δεν ασχολήθηκα με τους άλλους τίτλους της Nintendo που ανέφερα, απλά έμεινα στην πρώτη εντύπωση που μου έδωσαν. Και η αλήθεια είναι πως το Metroid το ξεκινήσαμε με όρεξη όμως το παρατήσαμε για να συνεχίσουμε τον RE μαραθώνιο. Γι' αυτό και δεν μπορώ να τα κρίνω αντικειμενικά.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • #22
                Η αγορα του GC γυρω στο 2004 αντε 2005 ηταν για μενα η πρωτη φορα που ειχα πανω απο 1 κονσολα της ιδιας γενιας. Τα προηγουμενα χρονια δεν ενημερωνομουν απο πουθενα και στο μυαλο μου τοτε ειχα ξεγραψει τη Nintendo μιας και μετα απο SNES, N64 ειχα δανειστει PS1 και μετα πηρα PS2 για να παιξω τα παιχνιδια που με ενδιεφεραν (μονο JRPGs, fighting και κανα PES με ενδιεφεραν τοτε). Καπου ειχα δει το GC μολις ειχε βγει και γελουσα με το χειριστηριο. Ειχαν βαλει ενα demo καποιου FIFA θυμαμαι και απορουσα γιατι το gamepad ειναι ετσι και εγω ημουν σε φαση "lol ok whatever".

                Οπως και να χει το GC vs XBOX ειναι πολυ διαφορετικο νομιζω για αυτους που ειχαν και για αυτους που δεν ειχαν PS2. To PS2 ηταν μακραν η πιο ολοκληρωμενη κονσολα της γενιας, το XBOX παλευε να ακολουθησει και καπου πιο πισω ερχοταν και το gc. Εχοντας ηδη καλυψει αυτα που ηθελα με το PS2 (τα JRPGs που ειχα παιξει εκεινα τα χρονια με ειχαν ψιλοαπογοητευσει σε σχεση με τα PS1 era RPGs) και επειδη ειχα την ανεση και το χρονο μου ρθε να παρω αλλη μια κονσολα. Το ΧΒΟΧ ποτε δε μου περασε απ' το μυαλο, χωρις να ξερω πολλα περιμενα πως δε θα με καλυψει μια κονσολα που δεν ειναι στα γουστα μου, οπως και να χει ηθελα κατι πιο ιαπωνικο γιατι ετσι ειχα μαθει.

                To GC το πηρα κοψοχρονια απο καποιο forum (μπορει και το cult animexclusive), κατι σε φαση ουτε 100ε μαζι με 2ο pad, mem card, Zelda WW, Smash Bros Melee. Δεν ηξερα τι να περιμενω και τι θα βρω, μολις ειχα αρχισει να ψαχνομαι λιγο πιο σοβαρα με forums και τα ρεστα.

                Εν τελει μου εδωσε τα 3 καλυτερα single player experiences που εζησα σε αυτη τη γενια. To Metroid Prime με εστειλε αδιαβαστο μιας και μεχρι τωρα νομιζω πως ειναι το πιο ολοκληρωμενο 3d game που εχω παιξει. Επειτα το F-Zero GX ηρθε για να γινει μακραν το καλυτερο racer που εχω παιξει ποτε χωρις καν να με νοιαζει το multiplayer, ηταν η απολυτη arcade εμπειρια, ασυλληπτα γραφικα, ασυλληπτο frame rate και επισης εκει εκτιμησα παρα πολυ το pad του GC, το φοβερο του grip και την ακριβεια του αναλογικου που δεν ειχε καμια σχεση προφανως με αυτη του dual shock που ως τοτε ηταν το standard για εμενα. Τελος ηρθε το Resident Evil 4 το οποιο το πηρα day 1 χωρις να εχω τελειωσει κανενα παιχνιδι της σειρας, απλα πειστηκα απο το hype και ηξερα πως και οι φιλοι μου θα θελουν να το δουν και οντως το τελειωσαμε μεσα σε 2 μερες 3-4 ατομα μαζι. Το παιχνιδι με εκανε να ασχοληθω με μια σειρα που πιο πριν εγω προσωπικα τη θεωρουσα σχεδον unplayable λογω χειρισμου που με ξενιζε και στατικης καμερας, αλλα στο 4 ειδα τοσες νεες ιδεες που επαθα πλακα. Παμπολλες φορες ειπα "πω ρε τι σκεφτηκαν παλι οι τυποι".

                Στο multiplayer τα sessions με την παρεα δεν ειχαν καμια σχεση με αυτα του N64, δεν υπηρχε κατι ανταξιο των MKart64, Goldeneye, Diddy Kong Racing και τα ρεστα, πλην του Smash Bros το οποιο τιμησαμε και με το παραπανω. Το παιχνιδι ηταν απο τις πιο ολοκληρωμενες προσπαθειες της Nintendo, τοτε βεβαια δε μπορουσα να το εκτιμησω ουτε αυτο, ουτε την τελειομανια του Sakurai που δεν ηξερα καν ποιος ειναι. Το μονο αλλο παιχνιδι που παιξαμε πολυ με καποιους απο εδω κιολας ηταν το Beach Spikers, ωραιες εποχες κι αυτες.

                Το Zelda WW με ειχε εντυπωσιασει οπτικα αν και δε με ξετρελανε και το Super Mario Sunshine εγινε το μονο Mario που αρχισα και δεν τελειωσα. Επισης ειχε ενδιαφερον η απιστευτη υποστηριξη της SEGA στους πρωην bitter rivals, κατι Super Monkey Ball κτλ με εκαναν οντως να πιστευω πως το GC ειναι μια κονσολα που συμπληρωνει τελεια το PS2.
                Απο τα λιγα RPGs που ειχε τα μονα που μου αρεσαν ηταν τα Paper Mario 2: TTYD (μακραν η καλυτερη 1st party αποπειρα για Mario RPG) και το Baten Kaitos που με εκανε να ξανασχοληθω με τα JRPGs μετα απο μια αποχη 1-2 ετων μιας και μου τραβηξε το ενδιαφερον το πολυ πρωτοτυπο battle system του.

                Ο απολογισμος για να μη μακρηγορω περαιτερω ηταν πολυ θετικος και αυτη η κονσολα νομιζω πως με εκανε να ασχοληθω πιο σοβαρα με το χωρο γιατι ως τοτε μονο σε sites για JRPGs εμπαινα, δεν εκανα τον κοπο να δω τιποτα αλλο σε single player. Αν το GC ηταν η μονη μου κονσολα βεβαια παιζει να χτυπουσα το κεφαλι μου στον τοιχο. Στο PS2 αφιερωσα υπερ-πολλαπλασιες ωρες κυριως λογω των απειρων multiplayer sessions με φιλους παιζοντας PES και καθε fighting game που υπηρχε, οποτε δε μπορω να διανοηθω αυτη τη γενια χωρις PS2, παροτι δεν επαιξα το 90% των AAA games που θα ελεγαν οι πολλοι (απο GTA μεχρι DMC και τα ρεστα).

                Με το XBOX ασχοληθηκα στο 360 με τα λιγοστα παιχνιδια που υποστηριζονταν και ειχα παρει και δανεικο XBOX κατα καιρους. Τα ανατολικα παιχνιδια ηταν ελαχιστα και τα περισσοτερα δυτικα δε μου αρεσαν μιας και ηταν πολυ εξω απ' τα νερα μου. Τα μονα που μου ξεφυγαν και επρεπε να χα παιξει ειναι τα KOTOR, Otogi και PD Orta. Ακομα και το JSRF δε μου αρεσε, παροτι ειναι sequel ενος εκ των αγαπημενων μου παιχνιδιων. Κατι Jade Empire και Fahrenheit μου αρεσαν οσο τα παιζα, αλλα εν τελει δε μου αφησαν τιποτα. Για Halo ουτε λογος μιας και τοτε ιδιως δεν επαιζα FPS με τιποτα. Δε μετανιωνω που δεν πηρα XBOX, η κονσολα ηταν πολυ εξω απ' τα νερα μου, ομως για το μεσο gamer ηταν η 2η πιο ολοκληρωμενη προταση της αγορας και ειχε το πλεονεκτημα και του online gaming, και του hdd και των πολυ καλων specs που στα περισσοτερα multiplatform εδιναν στο XBOX μεγαλο αβανταζ εναντι του ανταγωνισμου.

                Comment


                • #23
                  GC γιατί Metroid Prime>όλα τα games του Xbox μαζί.

                  Comment


                  • #24
                    Ούτε καν όμως.Απλά κοίτα πόσο επηρέασε τη βιομηχανία το ΜΡ,και πόσο το Halo.
                    Halo:2 weapons only,χειροβομβίδες σε ξεχωριστό πλήκτρο αντί να χρειάζεται να τις επιλέγεις σαν όπλο,health regeneration,console online multiplayer.
                    Metroid Prime:Δεν ξέρω τι το κάνει τόσο γαμάτο,αλλά σίγουρα δεν είχε όσα έχει το Halo και σίγουρα δεν το βλέπουμε σε άλλους τίτλους.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #25
                      Δε νομίζω να το εννοούσε απ' αυτή την άποψη..

                      (παίξε Prime κάποια στιγμή)

                      Comment


                      • #26
                        Πρέπει να το παίξω κάποια στιγμή όντως,και αυτό και πόσα ακόμα.Λίγο που είχα δοκιμάσει το 1 πάντως,μου άρεσε πάρα πολύ η ατμόσφαιρά του.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #27
                          Εγώ δε θα έλεγα ποτέ Prime>όλα τα games του Xbox, θα έλεγα μάλλον Halo>όλα τα games του GC ( γιατί ήμουν και είμαι Halo fanboy μη το ξεχνάμε ) αλλά το Metroid Prime ήταν όντως μια δυνατή εμπειρία. Δεν ήταν FPS και εξ' ορισμού δε μπορούσε να αφήσει παρακαταθήκη στα FPS αλλά αυτό που έκανε ήταν να δείξει το πώς ένας 2D θρύλος μπορεί να μεταμορφωθεί σε ένα 3D αριστούργημα με τον πιο δημιουργικό τρόπο και απο μία πρωτοεμφανιζόμενη δυτική ομάδα αουτσάιντερ. Γι' αυτόν δε που μεγάλωσε με Super Metroid, το Prime ήταν αποκάλυψη.

                          Comment


                          • #28
                            Eimai o monos pou megalwse me Super Metroid kai den tou arese to Prime e?
                            To FP meros eidika htan pou me ksenerwse afantasta...
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #29
                              Χειροβομβιδες σε ξεχωριστό πλήκτρο είχε και το metal slug.
                              I'm back bitches... Version 2.0

                              Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Enpsty View Post
                                GC γιατί Metroid Prime>όλα τα games του Xbox μαζί.
                                Θα μπορουσα να δεχτω πως μεμονομενα ειναι ισως καλυτερο απο καθε παιχνιδι του xbox που θα το συγκρινεις ,αλλα metroid prime>ολα μαζι ειναι υπερβολικο.

                                Comment

                                Working...
                                X