Announcement

Collapse
No announcement yet.

GameCube VS Xbox

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Ειναι παιχνιδαρα το Metroid Prime, δεν ξερω αν ειναι καλυτερο απο Halo αλλα σιγουρα ηταν καταπληκτικος τιτλος.. Εμενα το GC μου αρεσε περισσοτερο για τα RE(Huge fan τοτε και ακομα) και θεωρησα οτι ειναι καπως αδικημενη κονσολα ενω το Xbox απο την αλλη αν και επαιξα και εκει αρκετα καλα games τα περισσοτερα exclusives του δεν με συγκινησαν και πολυ..

    Βεβαια αξιος διαδοχος του N64 δεν ηταν σε καμια περιπτωση οπως για παραδειγμα το PS2 με το PS1..

    Comment


    • #32
      Σαφώς και είχε δόση υπερβολής το ποστ μου πιστεύω ότι ήταν προφανές. Όσο για το Halo ούτε το μικρό δαχτυλάκι της Samus δεν φτάνει.

      Πάντως ένα θα σας πω. Αυτός που ανέλαβε το level design του MP είναι ιδιοφυία μεγαλύτερη του Stephen Hawking. Κυριολεκτώ.

      Comment


      • #33
        Gamecube για μένα.
        sigpic

        Comment


        • #34
          Originally posted by Ground_zero View Post
          To FP meros eidika htan pou me ksenerwse afantasta...
          Εγώ πάλι, μετά το Metroid Prime, μόνο σαν βήμα προς τα πίσω θα έβλεπα κάποιο 3rd person Metroid (εκτός φυσικά αν μιλάμε για side-scroller). Η προοπτική πρώτου προσώπου ταίριαξε άψογα στη σειρά και έκανε την όλη εμπειρία απίστευτα immersive.

          Γενικά, τίτλοι που δίνουν έμφαση στην εξερεύνηση, στη περιπλάνηση και στη παρατήρηση των environments, κατά τη γνώμη μου, ευνοούνται πολύ από το first person.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #35
            Kala o kathenas opws thn vriskei, egw antipathw se terastio vathmo thn FP kamera, pistevw pws den tairiazei se kanena paixnidi ektos apo kanena adventure, h apo kanena railway shooter opws Time Crisis kai House of the Dead.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #36
              Για μένα ο κύβος ήταν μεγάλη ήττα. Σχεδόν όλα τα ports υπολείπονταν του ανταγωνισμού (με εξαίρεση τα Sonic Heroes,Batman Dark Tomorrow). Ακόμα και τα PALs ήταν υποδεέστερα των NTSCs!!! Σίγουρα υπήρχαν κάποια πολύ δυνατά exclusives αλλά δεν κατάφεραν να κεντρίσουν το ενδιαφέρον του κόσμου.

              Comment


              • #37
                Μαλλον ειχες XBOX και οχι PS2 γιατι στο PS2 τα πραγματα ηταν ακομα χειροτερα στα PAL games (εκλαιγα με τις PAL εκδοσεις των παιχνιδιων που ειχα μεχρι να βαλω modchip, βλεπε FFX, KH1, DMC1 κ.α.).
                Επισης τα ports που λες υπολειπονταν του XBOX κατα κυριο λογο και οχι του ανταγωνισμου ετσι γενικα.

                Comment


                • #38
                  Γουστάρω GameCube γιατί έχω όλη την κλασσική συλλογή των Resident evi, Paper Mario,l και το κορυφαίο Eternal Darkness. Γουστάρω Xbox γιατί το Halo κίνησε γη και ουράνο στα FPS. Έπαιξα KotOR, Otogi, Ninja Gaiden, Splinter Cell, Stranger' Wrath, Jade EMpire και γενικά τις αγάπησα και τις 2 κονσόλες. Την μόνη κονσόλα που συμπάθησα το λιγότερο είναι το PS 2 που ασχολήθηκα αφού έλιωσα με τις υπόλοιπες και μόλις είδα τις γραφικές διαφορές τους στην TV (έχω πολλούς τίτλους) μου έβαλα τα κλάματα. Έχει πολύ μεγαλύτερη γκάμα τιτλων από τις υπόλοιπες αλλά τα δυνατά χαρτιά του για μένα είναι αδιάφορα σε σχέση με των άλλων 2. Ότι και να πείτε περί του αντιθέτου το σέβομαι αλλά δεν το δέχομαι.

                  Έκανα αμέτρητες προσπάθειες για να καταπιαστώ με το Metroid Prime αλλά πάντoτε το παράταγα διότι με κούραζε.
                  Ο αριστερός αναλογικός μοχλός του GameCube controller με τα κλειδώματά του στέλνει ότι έχει βγει μέχρι και σήμερα στο καναβάτσο. Μακάρι να το είχαν υιοθετήσει και στο χειριστήριο του Xbox 360.
                  Kudos στη Nintendo που φτιάχνει hardware που αντέχει στο crash testing. Το DS και το GameCube τα έχω μέχρι και σήμερα ενώ το Xbox ψόφησε από τη χρήση και το 360 το έστειλα 2 φορές στη MS ευτυχώς δωρεάν.

                  Comment


                  • #39
                    LOL για τις PAL εκδόσεις του PS2! Η ποιότητα των ports για το Gamecube είναι στην καλύτερη περίπτωση αμφιλεγόμενη, αμαυρώνοντας έτσι τη φήμη του μηχανήματος. Ειδικότερα εταιρείες όπως οι ΕΑ και Ubisoft δεν έδιναν καθόλου βάση. Μιλώντας για ανταγωνισμό απευθύνομαι στο χικουτο γιατί αυτή είναι η σύγκριση. Για PAL vs NTSC αναφέρομαι στο software κλείδωμα του progressive scan.

                    Comment


                    • #40
                      Ωραιο το prime αλλα επισης το μονο παιχνιδι που δεν τερματισα ποτε κυριως λογω motion sickness

                      Comment


                      • #41
                        Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με καμια απο τις 2 κονσολες (ειχα μονο ps2) ωστοσο μιλωντας για το ποια κονσολα θα ηθελα να εχω εκεινη την εποχη (με κριτηρια μιας ολοκληρωμενης προτασης), η ζυγαρια γερνει περισσοτερο προς το xbox. O λογος ειναι οτι μεσω του xbox ξεκινησε αυτο που καθιερωθηκε κατα καποιο τροπο στη σημερινη γενια κονσολων, δηλαδη η εναρξη της επαφης των ανθρωπων που επαιζαν μονο σε κονσολες με την δυτικη πλευρα της βιομηχανιας. Εισαγωγη των FPS στις κονσολες με μια πιο solid μορφη, εισοδος των wrpg ειδος αγνωστο για τους κονσολαδες, introducing δυτικων τιτλων τιτλων που εφερναν στοιχεια και δομες (πρωτες ενδειξεις του σημερινου συγχρονου gaming) πληρως αγνωστα στις κονσολες (splinter cell) κλπ.

                        Γενικα το xbox εφερε το console κοινο πιο κοντα στη δυση και εξαφανισε το μεχρι τοτε χασμα που υπηρχε. Αυτο σε συνδιασμο με πολλους αποκλειστικους τιτλους της Sega ηταν και οι λογοι που αν θα επαιρνα αλλη κονσολα μαλλον θα ηταν το xbox.

                        To Gamecube απο την αλλη μπορει να μην ηταν τοσο ολοκληρωμενη προταση αλλα ισως ηταν η τελευταια κονσολα της Nintendo που εβγαζε και προωθουσε (σε τετοιο βαθμο) αυτη την μαγεια που κρυβουν οι τιτλοι της. Εννοειται οτι εκεινη την εποχη ηθελα να παιξω πολλα απο τα first party ενω παραλληλα ημουν πολυ κοντα στο να αγορασω το μηχανημα οταν ανακοινωθηκε το RE4 ως αποκλειστικοτητα.

                        Comment

                        Working...
                        X