Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οι τρείς αγαπημένες μου κονσόλες!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    master system / SNES / N64

    Το snes δε το είχα αλλά πάντα το ζήλευα πάντως αυτό το τοπικ έχει να κάνει με το ποιές κονσόλες επηρέασαν κάποιον ώστε να επιλέξει PS και όχι sega ή Ν64 στην 3D μετάβαση...

    Πάντως δεν χώνευα το PS ενώ μου άρεσε απίστευτα το saturn..

    Comment


    • #17
      Egw den eixa kamia apo aftes tis konsoles, syxnaza kai argotera douleva se konsoladiko opou eixa prosvash se oles apo thn epoxh tou SNES mexri kai to telos ths genias tou PS2 - GC - Xbox.
      H prwth mou konsola htan to PS2 kai afto konta sta teleiwmata tou..

      Afto pou me ekane na epileksw Sony omws htan kathara h seira Final Fantasy kai ta Fighting games.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #18
        NES
        SNES
        N64

        Comment


        • #19
          N64
          NES
          X360 (ή DS αν συμπεριλαβουμε handhelds)
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #20
            Μaster System
            SNES
            Saturn

            Στο NES θυμάμαι Contra παίζαμε και πάπιες. Δεν είχαν πολλοί NES σε αντίθεση με Master System. Στο 8μπιτο της Sega πήρα τα πρώτα gaming at home ερεθίσματα.

            Αν και Mega Drive πήρα πρώτα από SNES, τα Super Metroid, A Link to the Past, Chrono Trigger και Final Fantasy VI δεν υπήρχαν πουθενά αλλού. Έχω αγαπημένους τίτλους και στις δύο, απλά το SNES μου έχει μείνει περισσότερο.

            Κλασσικά, συνέχισα Sega και στα 32-bit πριν με απορροφήσει κι εμένα η κονσόλα της Sony καθώς και οι επόμενες. Καλά το πρώτο Play είχε ένα τσουβάλι παιχνιδάρες, απλά, κι εδώ, έχω μια ιδιαίτερη προτίμηση στη κονσόλα της Sega.

            Aπό φορητά, Gameboy γκρι και Advance και τέλος.
            sigpic

            Comment


            • #21
              Μαλλον nostalgia επειδη επετυχε το Saturn παιζει, αλλιως το psx ηταν ισως η καλυτερη κονσολα ever απο αποψη τιτλων..

              Comment


              • #22
                E αγαπημενη δεν σημαινει απαραιτητα καλυτερη.
                Αγαπημενη μου ηταν το saturn σε εκεινη την γενια και πηρα πολυ μετα Psone ,αλλα σιγουρα ηταν καλυτερο το τελευταιο.Mπορει τοτε να μην το παραδεχομουν τα πρωτα χρονια ,αλλα ηταν.

                Comment


                • #23
                  Master System
                  Mega Drive
                  Playstation

                  Τώρα που το βλέπω είχα πολύ Sega πράμα, είχα και NES αλλά μόνο με Mario Vs Donkey Kong αλλά στο Master System είχα τρελό πράμα: Lion King, Wonder Boy, Donald Duck, Alex Kid in the miracle world που ήταν ενσωματωμένο στην κονσόλα, Terminator, Rambo 3 με όπλο (Duck hunt σου λέει μετά ) και άλλα που δεν θυμάμαι.

                  Όσο για mega drive, όλη μέρα έλιωνα Power Rangers the movie, Jurasic Park και Sonic.

                  Ε για ps1 δεν έχω να πω τίποτα περάσαν αμέτρητα games από τα χέρια μου και ακόμα και να είχα N64 δεν νομίζω να πέρναγα περισσότερη ώρα σε αυτό.

                  Comment


                  • #24
                    Master System
                    Megadrive
                    Sega Saturn

                    To Saturn ειναι μαλλον η αγαπημενη μου κονσολα παροτι επαιξα μαλλον το λιγοτερο σε αυτη. Tην ειχα αγορασει με δοσεις 2-3 μηνες πριν η sega ανακοινωσει το τελος της υποστηριξης της... την κρατησα ενα περιπου χρονο και μετα την πουλησα και πηρα psx . Ανετα θα ελεγα οτι ηταν η κονσολα που με ειχε εντυπωσιασει περισσοτερο με τις δυνατοτητες-παιχνιδια της απο οποιαδηποτε αλλη ever. Παιχνιδια οπως τα sega rally, sonic R, panzer dragoon, burning rangers, nights into dreams κλπ ακομα τα εχω στο μυαλο μου ως τον ορισμο των καινοτομων 3d παιχνιδιων.

                    Comment


                    • #25
                      nooto εισαι εγω ή ειμαι εσυ.

                      Comment


                      • #26
                        1)dreamcast-αρα
                        2)saturn-αρα
                        3)mega drive
                        και 4ο) (γιατι μπορω) ps2 .
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Η πιο ολοκληρωμενη προταση απο αποψη τιτλων ειναι η κονσολα που ασχολουμαι αυτη τη στιγμη, το Xbox 360. Η πρωτη μου αγαπη παντως η οποια οσες γενεες κι αν περασουν παντα θα εχει περιοπτη θεση στις προτιμησεις μου ειναι το Sega Saturn. Λιγοτεροι τιτλοι σε σχεση με τους ανταγωνιστες αλλα τα δημιουργηματα της Sega απο Virtua Fighter, Shinobi Legions και Torico μεχρι Panzer Dragoon Saga, Bug και Shining Force 3 (μην αναφερω και αλλα) ξεχωρισαν για την ποιοτητα τους. Τελος, βαζω το Dreamcast με πρωτο και καλυτερο το Shenmue που παραμενει ο πιο μαγευτικος τιτλος που εχω παιξει ever. το DC ομως το βαζω τελευταιο στη λιστα διοτι εζησε πολυ λιγοτερο απο οσο περιμενα και σχεδον ολοι οι κορυφαιοι τιτλοι του ειτε εχουν περαστει σε αλλες κονσολες χανοντας ετσι μεγαλο μερος της μοναδικοτητας του ειτε δημιουργηθηκαν ανωτερες συνεχειες τους. Το fan factor παντως της κονσολας ακομα και σημερα παραμενει υψηλο.

                          Οποτε:
                          1) Saturn
                          2) Xbox 360
                          3) Dreamcast

                          Comment


                          • #28
                            1.Dreamcast
                            2.Mega Drive
                            3.N64

                            Dreamcast στην πρώτη θέση γιατί όταν το είχα πρωτοαγοράσει ότι έβαζα να παίξω έγραφε (Soul Calibur, HotD2, Hydro Thunder) και με τον καιρό έφτιαξε τρομερή συλλογή από arcade-ports που είναι playable ακόμα και σήμερα.

                            Υ.Γ:Ryu πέρνα να παίξουμε κανα Samba de amigo!!

                            Comment


                            • #29
                              SNES
                              N64
                              Wii

                              edit :

                              Ok Ok περασα καλα με το wii, εκμεταλευτηκα και το backwards compatiblity για να παιξω λιγο gamecube αλλα παντα λιγουρευομουνα - λιμπιζομουνα - ζαχαρωνα ενα dreamcast !!

                              Comment

                              Working...
                              X