Announcement

Collapse
No announcement yet.

Tomb Raider

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tomb Raider

    αρχισα το καινουργιο tomb raider...δεν εχω να πω πολλα, οσοι θελετε survival τρεξτε!!

  • #2
    Στα χναρια του Vaynard εβαλα κι εγω το Tomb Raider αποψε. Επαιξα μονο το opening segment, αλλα και παλι ηταν αρκετο για μια πολυ θετικη πρωτη εστω εντυπωση. Οι συγκρισεις με Uncharted ειναι αναποφευκτες προφανως, παντως αν ειναι λιγοτερο γραμμικο και λιγοτερο scripted (ως τωρα το 2ο δεν ισχυει ), τοτε I am in for a treat. Δεν ξερω αν θα το συνεχισω αμεσα μιας και εχω κατι αλλα στη μεση, αλλα θα παιξω λιγο σιγουρα και αυριο γιατι τωρα δεν την παλευω, να δω τι λεει και το combat system. Ξαφνικα μου λειπει το 360 pad, μου βγηκε το χερι για να κανω tilt σαν τρελος αριστερα δεξια το left stick του ds3 στα διαφορα QTEs.

    Comment


    • #3
      Tomb Raider, καιρο ειχα να κολλησω ετσι με game..

      Comment


      • #4
        Originally posted by i Have no Equal View Post
        Tomb Raider, καιρο ειχα να κολλησω ετσι με game..
        x2. To χουν κάνει πολύ καλό.
        sigpic

        Comment


        • #5
          x3 δεν το πίστευα όταν το ξεκίνησα πως θα μου άρεσε τόσο πολυ.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #6
            Οποιος το τελειωσει πρωτος ας ανοιξει και θεμα να πουμε τιποτα πιο αναλυτικα. Στο σημειο που ειμαι τωρα παντως δεν ειναι οπως ηταν τις πρωτες 2-3 ωρες, εχει περισσοτερη δραση, πολυ λιγοτερο exploration και παρα πολλα set pieces σε φαση Uncharted 3, κοινως το παιχνιδι παει ολιγον τι στον αυτοματο πιλοτο. Η πλοκη και οι χαρακτηρες τελος δε βοηθανε ιδιαιτερα, ευτυχως τα action κομματια παραμενουν fun ακομα.

            Comment


            • #7
              Περίμενα x4 από σένα Xeno.Ανοίξτε θέμα,κι εγώ θα το ξεκινήσω με το που έρθει πάντως.
              Carpe diem

              Comment


              • #8
                Originally posted by Xeno View Post
                Οποιος το τελειωσει πρωτος ας ανοιξει και θεμα να πουμε τιποτα πιο αναλυτικα. Στο σημειο που ειμαι τωρα παντως δεν ειναι οπως ηταν τις πρωτες 2-3 ωρες, εχει περισσοτερη δραση, πολυ λιγοτερο exploration και παρα πολλα set pieces σε φαση Uncharted 3, κοινως το παιχνιδι παει ολιγον τι στον αυτοματο πιλοτο. Η πλοκη και οι χαρακτηρες τελος δε βοηθανε ιδιαιτερα, ευτυχως τα action κομματια παραμενουν fun ακομα.
                Καταλαβα που εισαι και οντως ισχυει σε ενα βαθμο, μετα γινεται ξανα λιγο οπως στην αρχη και μετα παλι γραμμικο τουλαχιστον μεχρι εκει που ειμαι εγω. Δυσκολα θα προχωρουσε η ιστορια ομως αν δεν γινοταν ετσι, εμενα δεν με χαλαει καθολου προσωπικα και πιστευω αν θες να ψαξεις να βρεις πραγματα εχει αρκετο υλικο. Τα παω αυτοματο πιλοτο αυτα τα παιχνιδια αλλα εδω οπου βρω Tomb μπαινω να εξερευνησω..

                Comment


                • #9
                  Το ξεκίνησα και εγώ χτες, αλλά είμαι ακόμα στην αρχή. Πάντως την Lara την έχουν κάνει απίστευτα loveable χαρακτήρα.

                  Comment


                  • #10
                    Πάνε τα βυζά.
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • #11
                      όλα φουλ σε 720p εξαιρετική δουλειά τα πάντα προσεγμένα...

                      Comment


                      • #12
                        lol 720p...

                        Comment


                        • #13
                          Τελος απο εμενα, δεν ξερω ποσες ωρες βεβαια μου πηρε (αν καπου το γραφει και λογω στραβομαρας δεν το χω δει πειτε το μου κι εμενα). Επιτελους ενα πραγματικα καλο reboot με σωστο reboot και στο χαρακτηρα (γκουχ γκουχ DmC). Τα παλια TR ως εκει που ειχα φτασει (τα 2-3 πρωτα) με αφηναν αδιαφορο. Το οτι πηραν ιδεες απο Uncharted με εκανε να ασχοληθω και παλι με τη σειρα, μιας και απο τα οσα ειχα δει εκαναν μπαμ οι επιρροες. Σε καποια σημεια ειπα πως κακως πηραν πιο πολλα απ' οσα επρεπε απο τα UC. Tο τελικο αποτελεσμα μπορει να μην αγγιζει το UC2 αλλα παιζει να ειναι καλυτερο εστω απο τα υπολοιπα UC, αν αυτο λεει κατι στους οπαδους της σειρας.

                          Στην αρχη ειχα χαρει πολυ απο το οτι φαινοταν να εχει πολυ platforming, exploration κτλ, στην πορεια τα set pieces ειχαν platforming βγαλμενο απο Uncharted και παλι και το παιχνιδι επισης εγινε πιο combat heavy. Οι μαχες βεβαια δε με ενοχλησαν ποτε, ηταν αρκετα χορταστικες, υπηρχε μια σχετικη ποικιλια στα οπλα, ενα τοξο που σε εκανε να νομιζεις πως εισαι ο Legolas και ενα pickaxe για ολες τις βρωμοδουλειες, η Lara το αθωο κοριτσακι θερισε κοσμο με αυτο με πολυ βιαια melee kills.

                          Τελειωσα ολα τα hidden tombs (το hidden ειναι σχετικο, μπαμ εκαναν τα περισσοτερα), ωραια ιδεα μεν, αλλα ηθελε περισσοτερα ή μεγαλυτερα και σιγουρα δυσκολοτερα tombs. Επισης το να πατας ενα κουμπι και να βλεπεις με τη μια ολα τα collectibles και ολα τα αντικειμενα προς interaction παροτι αρχικα φαινεται cool, στην πορεια κουραζει γιατι κανεις scan το χωρο συνεχεια (και εν τελει σου σερβιρει τα παντα στο πιατο). Το παιχνιδι ειναι πολυ γραμμικο βεβαια και δε γινεται να χαθεις, αντε να βγεις απο το δρομο σου μερικες φορες για collectibles ή hidden tombs.

                          Ωραια η ιδεα του να παιρνεις exp points και να αποκτας νεα skills και να αναβαθμιζεις και τα οπλα σου. Γενικα τα gameplay mechanisms ηταν πολυ καλα, εχουν μπει καλα θεμελια σε περιπτωση που ακολουθησουν και αλλα TR. Η πλοκη ηταν οντως αδιαφορη ως το τελος και σε αυτο συμβαλλουν και ολοι οι χαρακτηρες περαν της Lara, μιας και ειναι αρκετα βαρετοι. Απο ροη ο τιτλος παει μια χαρα, δε σε αφηνει λεπτο να βαρεθεις. Σε κατι σημεια παντως νομιζα πως θα κλαταρει η κονσολα (στο fortress ας πουμε) μιας και ηταν τοσα τα scripted events, εκρηξεις, ιστοριες κτλ που το PS3 ειχε γονατισει.

                          Απο τη μια λοιπον δε μου αρεσε το οτι καναν abuse τετοια events για το wow effect, απο την αλλη οσο επαιζα το fun factor ηταν αμειωτο. Ο απολογισμος εν τελει ειναι σιγουρα θετικος παρα τις οποιες γκρινιες, οσο να ναι δεν εχουμε μαθει να βλεπουμε τετοια παιχνιδια και χαιρομαι που καποιος αλλος τολμησε να κανει ο,τι εκανε ως τωρα μονο η Naughty Dog. Η Crystal Dynamics ξεπερασε τη ND σε πολλα σημεια, κυριως στις μαχες που ηταν και το αδυναμο σημειο ολων των Uncharted. Περιττο να πω επ' ευκαιριας πως τα καλυτερα current-gen games απο S-E δεν ηταν της ιδιας της S-E.
                          Δεν πιστευω πως εχει καποιο replay value το παιχνιδι οποτε δε θα το προτεινα για day 1 αγορα, παντως σε τιμη γυρω στα 20ε τσιμπηστε το χωρις 2η σκεψη. Οσο για μενα τι να πω, best 0 euros ever spent, παμε γι' αλλα τωρα.

                          Comment


                          • #14
                            Τελος και απο εμενα.

                            θα συμφωνησω σε αρκετα με Xeno αλλα νομιζω οτι εισαι και καπως αυστηρος. Ηταν γραμμικο σε μερικα σημεια οκ αλλα ηταν απαραιτητο για τη συνεχεια της ιστοριας. Εγω προσωπικα θα ηθελα περισσοτερους και μεγαλυτερους Tombs για εξερευνηση εκτος του main story και ισως λιγο ποιο καλα κρυμμενους. Επισης οι γριφοι ηταν πανευκολοι αλλα καλα να λεμε που υπηρχαν και αυτοι με βαση το συγχρονο easy mode game design. Αυτα ειναι τα μονα που μπορω να βρω ως αρνητικα, οι χαρακτηρες ηταν οντως αδιαφοροι αλλα η Lara κλεβει την παρασταση και "γεμιζει" το παιχνιδι ανετα και δεν φαινεται αυτο τοσο.

                            Στο main story τωρα (μην το δειτε οσοι δεν το εχετε τελειωσει)
                             
                            Η Himiko με απογοητευσε καπως γιατι μονο κατι αστραπες εριχνε για το εφε, περιμενα κατι παραπανω και ενα καλο final battle. Εκει που ριχνεις το Oni λεω τωρα θα γινει το transform και θα εχουμε final boss αλλα τιποτα τελειωσε πολυ αποτομα και ευκολα. Αυτο στα αρνητικα μονο για μια γενικα πολυ ωραια ιστορια, και το supernatural στοιχειο το ειχε χωρις να πολεμας δαιμονες σε ολο το game οπως γινεται συνηθως. Απλα υπηρχε μια κινηματογραφικη αισθηση οτι κατι περιεργο συμβαινει και μου αρεσε πολυ αυτο. Στα highlight οτι πολεμας Samurai με Assault rifles και Shotguns κατι που παντα ηθελα να κανω.. Σιγουρα θελω να δω sequel και μπορω να πω οτι ειμαι hooked με το story..


                            Συγκριση με τα παλια δεν νομιζω οτι μπορει να γινει, εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ περισσοτερο αυτο θεωρω οτι ειχε το σωστο μιγμα action>exploration>story για τα δικα μου κριτηρια παντα και με δεδομενο οτι δεν εχω απειρο χρονο να λυνω γριφους και να ψαχνω πλεον.

                            Uncharted ειχα παιξει μονο το ενα και δεν με τραβηξε, αν μου αρεσε αυτο θα μου αρεσει το 2 εξισου? Να το δοκιμασω αν ειναι τοσο καλο..

                            Comment


                            • #15
                              Ουτε εγω διαφωνω με κατι απο αυτα που λες, απλα οπως λες επι της ουσιας δεν εχεις παιξει τα Uncharted, οποτε δεν ειχες και καποιο μετρο συγκρισης. Εχοντας παιξει και τα 3 παιχνιδια και σχετικα προσφατα κιολας το βλεπω αλλιως το ολο θεμα και απλα λεω πως καλα εκαναν και πατησαν σε αυτη τη σειρα, απλα παραλληλα θα μπορουσαν να δωσουν λιγη ελευθερια παραπανω ετσι ωστε να μην ξεχνανε και τις ριζες του TR ως franchise.

                              Comment

                              Working...
                              X