Announcement

Collapse
No announcement yet.

Tomb Raider

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Έχοντας φτάσει κοντά στο τέλος- μιας και έχω σχεδόν τα πάντα από collectibles εκτός από την τελευταία περιοχή- μπορώ να πω, πως μου αρέσει περισσότερο σαν σύνολο από το Uncharted και δη το δεύτερο μέρος, μιας και το τρίτο δεν το έχω παίξει ακόμη.

    Αν το παει κανείς μονοκοπανιά μέχρι το τέλος χωρίς να ασχοληθεί με την πλειονότητα από τα collectibles, μιλάω φυσικά και για τα egg poacher etc τότε χάνει αρκετά από το platforming και την εξερεύνηση.( ειδικά το δεύτερο Uncharted που είναι και αγαπημένο μου, σε σημεία παραήταν scripted και πέθαινες για την πλάκα αν έβγαινες λίγο από τον προγραμματισμένο δρόμο... ωστόσο στα set pieces και το shooting ήταν imo καλύτερο) Μου άρεσε πάρα πολύ το πόσο επηρεασμένο-σαν το Arkham αν και εκείνο θεωρώ πως είναι ανώτερος τίτλος- από action adventure τίτλους δίνει βάρος σε εξερεύνηση των περιοχών, οι οποίες σε αρκετά σημεία φέρνουν σε μεγάλα playgrounds και μπορείς σε ορισμένες οπως το village να κατέβεις από τέρμα θεού και ουσιαστικά να πας όπου βλέπεις. Το μειονέκτημα για μένα είναι η δυσκολία και μετανιώνω που το ξεκίνησα στο normal. Δεύτερο playthrough θα ριξω σίγουρα στο hard. Γενικά από τα blockbuster games που χάρηκα πάρα πολύ, ίσως ήταν το timing και η σχετική αποχή που με κάνουν να αισθάνομαι έτσι. Επίσης το survival instinct παραείναι handholding, το είχα διαβάσει βέβαια και δεν το χρησιμοποιήσα καθόλου σε puzzles- τα οποία περισσότερο physics puzzles- παρά μόνο για collectibles. Οι tombs θεωρώ πως πρέπει να αναβαθμιστούν στο δεύτερο μέρος.

    Το melee θα έπρεπε να μην είναι τόσο imba με κάποια upgrades- πχ το evade που ρίχνεις σκόνη ή το evade με το QTE- σκοτώνεις ορδές για πλάκα... Τo bow νομίζω επισκιάζει τα υπόλοιπα όπλα μιας και είναι, imo φυσικά, πιο απολαυστικό. Επίσης τα shooting scenes είναι σωστά με τις κλασικές παγίδες, βαρέλια etc που βοηθούν να σκοτώσεις τους εχθρούς και δίνει περιθώρια για πειραμαιτσμούς με το rope bow φερ'ειπείν.

    Επίσης αν θέλετε platforming τίτλο Tomb Raider με καλά puzzles αλλά επιεικώς μέτριο action, το Anniversary με κλειστά τα μάτια. Δεν έχω παίξει το Underworld από τα τρία προηγούμενα αλλά το Anniversary ήταν απίστευτο. Χαλαρά μετά το τέλος του reboot παίζει να βάλω to Underworld.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #17
      Υπάρχει σε PC??
      Nintendo I.D.: paixtis
      3ds friend code: 2664-2347-7128

      Comment


      • #18
        ναι κατεβασέ το απο εδώ:

        EDIT (Xeno):
        Οχι download links, δε θελει και πολυ ψαξιμο αλλωστε για να το βρει κανεις.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • #19
          Μόλις το γκουχγκουχ αγόρασα...
          (ryu τέλειο native 3d)
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • #20
            to xekinisa sto pc to pezo me ola ta settings sta maximum mexri stigmis ine epos
             
            ime sto simio pou prepi na pas sto radio tower molis esosa ton roth

            Comment


            • #21
              Το ξεκίνησα κι εγώ,έχω παίξει κάνα 7ωρο και υποθέτω πως είμαι περίπου στη μέση,μόλις έφτασα Shanty Town.Οι απόψεις μου συμφωνούν συγκλίνουν προς του Sinclair.Ο τίτλος δεν έχει καμία σχέση με Uncharted πέρα από κάποια κοινά σημεία.Καταρχήν δεν είναι linear & scripted μέχρι αηδίας,ο κόσμος είναι ανοικτός και μπορείς να πας παντού ανά πάσα στιγμή.Το σύστημα μάχης είναι απολαυστικότατο ως τώρα,και να είμαι ειλικρινής περίμενα πολύ περισσότερες μάχες.Το τόξο το λατρεύω,δεν χρησιμοποιώ τίποτ'άλλο.Ελπίζω μόνο,στη συνέχεια να χρειάζεται να κυνηγήσεις κάπως,γιατί πέρα από το tutorial δεν έχει ξαναχρειαστεί.
              Carpe diem

              Comment


              • #22
                Ελπίζω μόνο,στη συνέχεια να χρειάζεται να κυνηγήσεις κάπως,γιατί πέρα από το tutorial δεν έχει ξαναχρειαστεί.
                Mπαααααα
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • #23
                  12 ώρες κι έχω ακόμα,έφτασα σε ένα δάσος,κι επιτέλους ηρέμησαν κάπως τα πράγματα από το συνεχόμενο πιστολίδι,τις εκρήξεις κλπ.Μ'αρέσουν οι εναλλαγές του.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #24
                    Τέλος κι από μένα.Περίπου 22 ώρες για το 96%,άφησα μόνο κάποια challenges που βαριέμαι να ψάξω.Γενικά τον καταευχαριστήθηκα τον τίτλο,δεν υπήρξε στιγμή να με κουράσει ή έστω να βαρεθώ.Πολύ καλός τεχνικός τομέας,όμορφα σκηνικά,ωραία μάχη,γαμώ.Η Λάρα φοβερή,μας δείχνει ωραία το ξεκίνημά της από απλό κοριτσάκι σε πολεμική μηχανή προς το τέλος.Θα'θελα περισσότερους και καλύτερους γρίφους καθώς και παγίδες.Επίσης θα'θελα καλύτερο τελικό και περισσότερο έντονο το στοιχείο του survival.Γενικά το λάτρεψα το παιχνίδι,το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους.Ακόμα και οι μάχες που στα βίντεο θυμίζουν Uncharted πιστέψτε με δεν έχουν καμία ουσιαστική σχέση.Έχεις τόξο,έχεις πυροβόλα όπλα,έχεις counters,έχεις finishers.Στο Uncharted στις περισσότερες μάχες είσαι απλά πίσω από ένα τοίχο και βαράς.Εδώ εγώ ήμουν πίσω από κάνα τοίχο ίσα να χηλάρω και ξανά στο χαμό της μάχης.Ειδικά προς το τέλος που σκάνε μύτη
                     
                    οι σαμουράι
                    πολύ ωραία μάχη.
                    Ειδική μνεία στις ατάκες των εχθρών μετά το τέλος του παιχνιδιού που είτε μιλάνε για άσχετα θέματα είτε ψάχνουν τι δικαιολογία να πουν που δεν βρίσκονταν στο μάτι του κυκλώνα,στις ατάκες της Λάρας κατά τη διάρκεια της μάχης και προς το τέλος που μαγκεύει,στα finishers που δε χορταίνω να τα βλέπω και στους υπέροχους θανάτους που έχουν φτιάξει για τη Λάρα.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #25
                      Σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Εγώ το είχα τελειώσει πρπ 7ημέρες μετά την επίσημη με 100% στο Normal επίπεδο και κάπου το μετάνιωσα γιατί ήταν κάπως εύκολο. Στα μειονεκτήματα θα προσθέσω σε όσα ανέφερε ο Altair και τις melee επιθέσεις, οι οποίες ήταν αρκετά εύκολες με ορισμένα upgrades να σε μεταμορφώνουν σε war machine Επίσης η τελική μάχη ήταν anticlimactic αν και υπάρχει αναφορά στα παλιότερα Tomb Raiders- περισσότερα δε λέω μη σας το χαλάσω ;)

                      Imho και έχοντας παίξει τα δύο πρώτα Uncharted- με το δεύτερο να παραμένει για μένα μεσα στα εντυπωσιακότερα games της γενιάς- το Tomb Raider χειρίζεται πιο ορθά την αναλογία platforming και shooting. Εν συντομία, το platforming στο Tomb Raider δεν είναι τόσο scripted όσο στο Uncharted και αφήνει περιθώρια ελιγμών και λάθους( που είναι και το κυριότερο) Αν ψάξει κανείς για τα collectibles, το game φέρνει σε κάτι από το Prince of Persia Sands of Time, μιας και το περιβάλλον μεταμορφώνεται σε playground όπου μπορεί κανείς να εξασκήσεις τις ακροβατικές ικανότητες της Lara... Οκ σε κάποιες σεναριακές ασάφειες θα μπορούσε να σταθεί κανείς.
                       
                      πχ το πώς η Lara ενώ νιώθει ενοχές μετά τον πρώτο φόνο σκοτώνει ορδές εχθρών ή το πώς μετά το ελάφι που σκοτώνει και του ζητάει συγγνώμη, σκοτώνει ανεξαιρέτως όλη την πανίδα του νησιού


                      αλλά εκεί imho κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Ποτέ, μα ποτέ τα Tomb Raider δεν είχαν το τέλειο σενάριο, ούτε και χρειάζεται να το έχουν. Αυτό που καταφέρνει το νέο Tomb είναι να ανανεώσει τα combat mechanics που ήταν αρκετά παρωχημένα και hit or miss, ενώ παράλληλα δίνει ένα πιο blockbuster ύφος στην όλη σειρά. Το μόνο που- κακώς imo-χάθηκε στη μετάφραση είναι η εξερεύνηση των tombs, αλλά, θέλω να πιστεύω, στον επόμενο τίτλο θα τους επαναφέρουν. Χαλάρά υποψήφιο για GotY για μένα.

                      Επίσης για να κλείσω, θέλω να ελπίζω σε ένα single player dlc, έστω το Croft mansion ανανεωμένο. Να προσθέσω πως με το multi δε θα ασχοληθώ, μιας και από όσο είδα και από reviews περισσότερο μια προσθήκη που έπρεπε να γίνει θυμίζει, παρά κάτι το ουσιαστικό. Να σημειώσω, πως οι επίδοξοι tomb raiders( sic) καλό θα ήταν να το παίξουνε στο hard, στο normal χωρίς να χάνει σε challenge από ένα σημείο και μετά γίνεται περίπατος.

                      Δώστε πόνο στο λαό τώρα με reboot Legacy of Kain
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #26
                        Υπάρχει ένα single player dlc,ένα ακόμα Tomb και κοστίζει 240 ποντάκια,2μισι ευρώ δηλαδή για ένα τάφο διάρκειας 10 λεπτών.Αίσχος.Από κει και πέρα,αν θες πες με σπόιλερ ταγκς την αναφορά στα παλιά,έχω περιέργεια.
                         
                        Όσον αφορά τα όσα λες περί ενοχών κλπ,κοίτα στην αρχή είναι κάπως,αλλά μετά από λίγο σου φαίνεται λογικό,άλλωστε αν θυμάσαι σε κάποιο σημείο απαντάει σε κάποιον,νομίζω στον Ροθ,έγινε εύκολο πλέον και αυτό με φοβίζει.Εμένα πάντως πιο πολύ μου κακοφάνηκε στο Uncharted εκεί που είσαι απλά ένας αρχαιολόγος να σκοτώνεις τόσο κόσμο και παράλληλα να σκάει μύτη και η κοπελιά και να γαζώνει κι αυτή κόσμο,ενώ είναι απλή δημοσιογράφος.


                        εντιτ:Θέλω να κάνω και τα υπόλοιπα challenges και βαριέμαι.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #27
                           
                          Σκοτώνεις τον Mathias με δύο handguns ;). Συμφωνώ στα όσα λες, άλλωστε σε όλα μα όλα τα summer blockbusters μην πω και στα jppgs και anime, οι περισσότεροι ήρωες σιχαίνονται να σκοτώνουν αλλά εν τέλει το κάνουν με τον πιο cool τρόπο Θέλω να πω, πως δεν περίμενα από το TR να δώσει σοβαρά σεναριακά πράγματα- διλήμματα, φιλοσοφικά ερωτήματα, αναλύσεις- όσον αφορά το ψυχολογικό προφίλ της Lara και τη μεταστροφή της σε adventurer. Προσωπικά αυτό που περίμενα και ήθελα το πήρα. Ένα στιβαρότατο action- adventure με επαρκές σενάριο, το οποίο χάρηκα από την αρχή μέχρι το τέλος. Άλλωστε και στα προηγούμενα TR, τον μισό πλανήτη και το άλλο μισό ζωϊκό βασίλειο καθάριζες- μην αναφέρω και το τέλος του Legend αναφορά σε Soul Reaver( https://www.youtube.com/watch?v=0I8ImVJfAkw) Kαι o Μαξ ο Πόνος όλο αναρωτιέται για ζωή και θάνατο και στην πορεία έχει καθαρίσει τη μισή Βραζιλία, δε με χάλασε. Είναι, imo πάντα, σαν να αναζητώ επαφή με την πραγματικότητα σε Indiana Jones και Die Hard


                          EDIT:
                          Στα θετικά τα "ορθώς εκτελεσμένα" QTE... Πιάνεσαι από μια τραχεία επιφάνεια με την αξίνα πχ πατώντας το Χ, θα χρησιμοποιείς το Χ στα QTE γι'αυτό το λόγο και τα ανάλογα κουμπιά για τις αντίστοιχες πράξεις. Δεν υπάρχει η λογική ανακολουθια άλλων τίτλων- πχ ενώ σε όλο το game επιτίθεσαι με το Α, να πρέπει σε ένα QTE να πατήσεις για επίθεση το Β και σε επόμενο το X...
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • #28
                            Α σε αυτό αναφερόσουν;Κάπου το περίμενα να σου πω,από την αρχή του τίτλου ότι θα γίνει κι αυτό.Νόμιζα τίποτα πιο ψαγμένο,σχετικό με υπόθεση/χαρακτήρες κλπ.
                            Σωστή η παρατήρηση για τα QTE τα οποία μάλιστα ήταν ελάχιστα,εξαιρούνται τα finishers & stealth kills.Το άλλο καλό ήταν πως όταν πχ πρέπει να καρφώσεις την αξίνα για να σκαρφαλώσεις και σου λέει πάτα το Χ,στο λέει μόνο την πρώτη φορά,από κει και πέρα δεν εμφανίζεται συνέχεια,είναι απλά ένα πλήκτρο ακόμα που πρέπει να πατήσεις για να χρησιμοποιήσεις την αξίνα,δεν είναι δηλαδή QTE αλλά κανονικός μηχανισμός του τίτλου.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #29
                              Δεν είπε ότι το να χρησιμοποιήσεις το Χ για την αξίνα είναι QTE... είπε ότι τα QTE βασίζονται στην λογική του κανονικού χειρισμού (πχ αξίνα) ακολουθώντας το ίδιο μοτίβο
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • #30
                                Ουπς σωστά.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X