Announcement

Collapse
No announcement yet.

Tomb Raider

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Τελος και απο μενα με 100%, εντυπωσεις παρα πολυ θετικες.

    Γενικα συμφωνω πληρως με οσα εχει γραψει ο Sinclair, το μονο που μπορω να πω οτι δεν μου αρεσε ειναι ο τιτλος ανα στιγμες σου εδινε την αισθηση οτι δεν εχει ξεκαθαρη ταυτοτητα. Εχει στοιχεια απο uncharted, arkham series και resident evil 4, απλα σε σημεια αισθανεσαι οτι τα στοιχεια αυτα οντως εχουν δανειστει και δεν ειναι κτημα του τιτλου. Απο κει και περα θεωρω οτι σαν παιχνιδι ειναι πολυ καλυτερο, πλουσιοτερο, βαθυτερο, πολυπλοκοτερο απο οποιοδηποτε uncharted. Αυτο που θα ηθελα να σημειωσω ειναι η διαφορα που μπορει να κανει ενα πιο συνθετο level design στην αναδειξη των σημερινων platform μηχανισμων (παροτι το παιχνιδι εχει autopilot δεν αισθανεσαι οτι σε οδηγει απο το χερι). Επιπλεον πιστευω οτι πανω σε αυτο το game θα μπορουσε να πατησει ανετα το επομενο resident evil (υπηρχαν horror στοιχεια και καταπληκτικη ατμοσφαιρα).... Γενικοτερα το tomb raider κλεβει απο αλλους τιτλους αλλα παραλληλα δινει νεες προοπτικες στο πως μπορουν να χρησιμοποιηθουν ηδη υπαρχοντες μηχανισμοι ανα τα διαφορα genres...

    Kατα τα αλλα, εχω παιξει ολα τα tomb raider εκτος απο Αngel of Darkness, Anniversary και Underworld και ειναι η πρωτη φορα που βλεπω σε τιτλο της σειρας τοσο ενδιαφερον σεναριο και τετοια (καταπληκτικη) αφηγηση... props, ο συγκεκριμενος τομεας κρατουσε το ενδιαφερον αμειωτο. Τα υπολοιπα εχουν πανω κατω ειπωθει, σκεπτομαι να κανω μια βολτα μηπως βρω και τους αλλους 2 τιτλους της CD που δεν εχω παιξει. Anyway, πολυ καλο reboot και ενας χορταστικοτατος- γεματος τιτλος. Go for it οσοι δεν εχετε ακομα ασχοληθει μιας και ειναι το βρισκει κανεις σε πολυ χαμηλες τιμες.

    Comment


    • #47
      Βλέποντας το trailer του Uncharted 4 θυμήθηκα πόσο πολύ γουστάρω αυτό το υβρίδιο platform/ adventuring/ third person shooting και πόσο πολύ έχω διασκεδάσει με όσους τίτλους συνδυάζουν όλα αυτά τα είδη. Ως fanboy των Uncharted σκέφτηκα να ρίξω ένα 5ο playthrough στη σειρά, αλλά διαβάζοντας το post του nooto, στο οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ εκθείαζε το Tomb Raider, είπα να δοκιμάσω ένα replay του συγκεκριμένου τίτλου, μπας και το εκτιμήσω περισσότερο από ότι την πρώτη φορά που το τερμάτισα...

      Παιδιά έχω πωρωθεί άσχημα xD . Μέσα σε 2 μέρες έχω ρίξει ένα ωραιότατο 9ωρο κι έχω ολοκληρώσει το 50% του τίτλου. Δεν μπορώ να σταματήσω να παίζω λέμε. Τα προβληματάκια που εντόπισα την πρώτη φορά που το έπαιξα με ενοχλούν ακόμα (ανύπαρκτη δυσκολία, shaky κάμερα που με ενοχλεί πάρα πολύ σα σκηνοθετική επιλογή, πολύ streamlined ανάπτυξη χαρακτήρα), αλλά είναι τόσο ευχάριστο σαν παιχνίδι που πραγματικά δεν κολλάω σε τίποτα.

      Στην όλη εμπειρία προσθέτει πάρα πολύ και το ότι αυτή τη φορά το παίζω σε αθόρυβο μηχάνημα, σε μία 42άρα plasma και με 5.1 surround sound, το οποίο προσθέτει πάρα πολύ στην όλη εμπειρία. Βασικά το surround το χαίρομαι τόσο πολύ, που σκέφτομαι ότι αξίζει να ρίξω replay στα 5-10 καλύτερα blockbuster της προηγούμενης γενιάς.

      Ήθελα να τερματίσω το Bioshock Infinite μέχρι αύριο το πρωί που επιστρέφω Ελλάδα, αλλά με τούτα και με εκείνα με βλέπω να επιστρέφω τον Ιανουάριο και να βασανίζω τον εαυτό μου με 2 παιχνίδια, αντί για 1 που αρχικά είχα στο μυαλό μου .

      A ρε nooto... φωτιές ανάβεις .

      Comment


      • #48
        Ελπίζω ότι το trailer του Uncharted 4 να είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα του τελικού προϊόντος διότι ξεφεύγει αρκετά από το υπερβολικά γραμμική πορεία των προηγούμενων Uncharted. Θα είναι σίγουρα εξαιρετικός τίτλος αλλά μία πορεία προς την εξερεύνηση θα ήταν καλοδεχούμενη.
        Το reboot του Tomb Raider το διασκέδασα πολύ και μου άρεσε αυτή η metroidvania λογική του έστω και αν ο ουσιαστικότερος σκοπός της ήταν η συλλογή των collectibles. Από την άλλη τα σημεία εξερεύνησης ήταν ελάχιστα ενώ και το challenge που είχαν ήταν απλοϊκό. Αδημονώ για το sequel και από αυτά που λέει η ομάδα ανάπτυξης ότι το Rise of the Tomb Raider θα είναι πιο σκοτεινό και θα εστιάσει στην εξερεύνηση και τα tombs με κάνουν να έχω ελπίδες για κάτι πραγματικά καλό.
        Καλώς ή κακώς η τεράστια διάρκεια του Revelations, τις τότε εποχές του πρώτου Playstation σε συνδυασμό με τις πολλές παγίδες και γρίφους του με κάνουν να νοσταλγώ τέτοια gameplay mechanics στα σημερινά Tomb Raider. Δεν ξέρω για εσάς αλλά τα Tomb Raider Legend και Underworld δεν είχαν την πολυπλοκότητα του παλιού Revelations. Το Anniversary ήταν φόρος τιμής για το original Tomb Raider οπότε έχει ξεχωριστή θέση στις προτιμήσεις μου.
        Εν πάσει περιπτώσει, ας βγει καλό το νέο Tomb Raider και βλέπουμε. Πολύ θα ήθελα να δω πόσο πολύ θα το σνομπάρουν τα βαμμένα fanboys της Sony τώρα που η MS είναι ο εκδότης του τίτλου αλλά, και πόσο πολύ θα το συμπαθήσουν (αν) λυθεί η αποκλειστικότητα της MS.

        Ελπίζω να μην βάλουν Multiplayer στο νέο game. Δεν του ταιριάζει καθόλου.

        Comment


        • #49
          Εμενα που δεν μου αρεσαν τα uncharted το tomb raider το λάτρεψα παντως και περιμενω το sequel. Καλυτερα που δεν ειχε εξερεύνηση οπως την ηθελαν οι old school gamers, δεν υπηρχε περιπτωση να κατσω να ψαχνω σαν χαζος οπως με τα πρωτα tomb raider.. Αυτο που ειχε ηταν αρκετο imo, κινηματογραφικη εμπειρια, ωραιο platforming, εθιστικο gameplay και αρκετα upgrades να κυνηγήσεις. Δεν θες κατι αλλο σε ενα τετοιο παιχνιδι αλλιως θα κούραζε πιστευω.

          Comment


          • #50
            Καλά ναι γούστα είναι αυτά. Μου άρεσε και μένα το game αλλά όπως είπα τα παλιά πρόσεχες για παγίδες, για time mechanisms, πότε και που θα πηδήξεις, κοίταζες μην πέσεις από πολύ ψηλά και πεθάνεις από την πτώση. Οι εχθροί ήταν μετρημένοι και δεν πολέμαγες στρατό μέχρι να τελειώσεις το game + ότι κάποιες πίστες ήταν ιδιαίτερα δαιδαλώδεις. Το καινούριο είναι συναρπαστικό game αλλά καλώς ή κακώς είναι πολύ πιο φιλικό προς το χρήστη και αυτό είναι κάτι που δεν με κάνει να πετάω από την χαρά μου στα σημερινά games. Καλό είναι να μην παρέχεις απλόχερα τα πάντα στον παίκτη και να τον ωθείς να ψαχτεί λιγάκι. Το Reboot είναι διασκεδαστικό, κινηματογραφικό, είναι αυτό, είναι το άλλο αλλά στα δίνει όλα στο πιάτο. Έτσι τλχ. το είδα εγώ. Σε πολλούς αυτό δεν είναι πρόβλημα. Για μένα αυτό είναι η διαχωριστική γραμμή για το αν αυτά τα games αξίζουν full price ή σε bargain prices. Συνήθως τα αγοράζω σε τιμές σκότωμα.

            Comment


            • #51
              Ολη αυτή η συηζητηση που έχετε για το tomb raider reboot με έψησε να τερματίσω το παιχνίδι για δεύτερη φορά.

              Πράγματι ήταν και ειναι ενα εξαιρετικο παιχνίδι για το ειδος και κατά την ταπεινή μου γνώμη καλυτερο των Uncharted. Σε συγκριση με τα Uncharted προσέφερε platforming, πολύ περισσοτερη ελευθερια, γκάτζετς. Επισης σιγουρα ειχε και καλυτερο οπτικο τομέα συγκριτικά με τα Uncharted εαν μιλάμε για την pc έκδοση ή την έκδοση για ps4,xbox one. Tην Λάρα νομιζω την απέδωσαν εξαιρετικά και την έκαναν να φαινεται ιδιαιτερα συμπαθής. Η ιστορια χωρις να αποτελεί βέβαια κάτι το αξιομνημονευτο ήταν αρκετα συμπαθητική.

              Τώρα για τα παλαιότερα Tomb Raider θυμαμαι και γω πως έπρεπε να υπολογιζεις την φορα και τα βήματα πριν καθε αλμα, λεγοντας "τώρα θα πιαστώ δεν θα πιαστώ". Γενικά ήταν παιχνίδια που απαιτούσαν πολύ ψάξιμο ώστε να προχωρήσεις στο εκάστωτε επιπεδο. Οι εχθροι ηταν πολύ λιογοτεροι και η εξερεύνηση και το platforming κατείχαν δεσπόζουσα θέση. Απο τα Tomb Raider, αν θυμάμαι καλά το Angel of Darkness δεν το ακουμπισα καθόλου, και νομιζω οτι ειχε βγει μεγάλη μουφα αν και διαφημιζονταν ιδιαίτερα στο playstation 2. Aπο το Legend και μετά έπαιξα λιγο χωρις να τερματησω κανένα Tomb Raider. To αμέσως επόμενο Tomb Raider που τερμάτησα μετά το Chronicles (2000) ήταν το περσινό Tomb Raider reboot.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • #52
                Έχω ξεκινήσει λοιπόν,το Rise of the Tomb Raider και είμαι κάπου στη μέση,ίσως λίγο πιο μετά.
                Ο τίτλος είναι υπέροχος,με πανέμορφες τοποθεσίες κι εκπληκτικές λεπτομέρειες στα περιβάλλοντα.Στο μοντέλο της Λάρα έχει γίνει καταπληκτική δουλειά,ενώ μου άρεσε πολύ και η ερμηνεία της στα διάφορα βιντεάκια.Το gameplay περίμενα να έχει περισσότερη δράση.Πλέον εδώ βλέπω πως έχει αρκετή εξερεύνηση,άπειρα μυστικά,μπόλικο hunting & crafting και ωραίους γρίφους στα Tombs.Δυστυχώς,αν κι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά και υπάρχει βελτίωση σε σχέση με το προηγούμενο,πάλι θα'θελα κάτι παραπάνω στον τομέα των γρίφων.
                Είναι νωρίς ακόμα για κάποιο συμπέρασμα.Πάντως ως τώρα,το προτείνω ανεπιφύλακτα.
                Carpe diem

                Comment


                • #53
                  Ατμόσφαιρα έχει αυτή την ωραία της απομόνωσης που είχε και το προηγούμενο;
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #54
                    Όχι,δε θα το έλεγα.Συχνά συναντάς χαρακτήρες που σου δίνουν αποστολές μάλιστα,ενώ υπάρχουν αρκετοί διάλογοι μέσα.Αλλά έχει απίστευτη ατμόσφαιρα μέσα στους τάφους.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #55
                      Τέλος το Rise of the Tomb Raider aka βαρέθηκα να πατάω το share και να βγάζω φωτογραφίες.Ναι ο τίτλος είναι πανέμορφος.Δε θυμάμαι το πρώτο να έχει τόσο όμορφα σκηνικά.Πολλές λεπτομέρεις στο περιβάλλον στα μοντέλα,στα εφέ,παντού.Γενικά πολύ προσεγμένη δουλειά/
                      Πάμε στα πιο ουσιαστικά τώρα.Ο τίτλος συνεχίζει στο μοτίβο του προηγούμενου,μόνο που εδώ η αναλογία γρίφοι/shooting/exploration είναι 25/30/45.
                      Σε σχέση με τον προκάτοχό του,το shooting γίνεται έντονο μόνο προς το τέλος,οι γρίφοι είναι αρκετοί αν και μικροί κι εύκολοι,και δεν περιορίζονται μόνο στους optional tombs.
                      Η εξερεύνηση καταλαμβάνει μεγάλο κομμάτι του τίτλου.Θα ψάξετε να βρείτε collectibles,challenges,crafting items,ammo.Το κυνήγι ζώων εδώ δεν περιορίζεται μόνο στον πρόλογο,αλλά το συναντάμε παντού.
                      Η ιστορία μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα χωρίς βέβαια να αποτελεί κάτι εξαιρετικό.
                      Γενικά το προτείνω ανεπιφύλακτα.Εγώ είμαι στο 80% και λογικά θα συνεχίσω για το 100%.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #56
                        Φήμη για νέο τίτλο,με την ονομασία Shadow of the Tomb Raider.
                        Δεν είναι λίγες οι φορές που πληροφορίες για προϊόντα και υπηρεσίες που δεν έχουν γίνει γνωστές έρχονται στη δημοσιότητα με ανορθόδοξο τρόπο και κάπως έτσι φαίνεται πως γίνεται η αποκάλυψη του νέου Tomb Raider game που θα ονομάζεται Shadow of the Tomb Raider.

                        To Kotaku γράφει πως ίσως το αναπτύσσει η Eidos Montreal (Thief,DE Mankind Divided),κάτι που ελπίζω να μην ισχύει,μιας και το Rise ήταν παιχνιδάρα και θα ήθελα να δω πως θα το εξελίξουν.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #57
                          Τελος το Rise και απο μενα, γενικα με αφησε πολυ γεματο και ευχαριστημενο.

                          Σεναριακα και ατμοσφαιρικα θα ελεγα οτι μου αρεσε λιγοτερο απο το προηγουμενο παιχνιδι (απο την αισθηση που εχω για αυτο μιας και δεν το θυμαμαι ιδιαιτερα για να πω την αληθεια) το οποιο μου ειχε κανει παρα πολυ καλη εντυπωση (εδω εχουμε κατι πιο κλασσικο) ωστοσο σε επιπεδο σχεδιασμου και περιεχομενου το βρηκα κατα πολυ βελτιωμενο. Οσοι εχετε ασχοληθει με τη σειρα μετα το reboot, γνωριζετε οτι παροτι υπαρχουν φαινομενικα ομοιοτητες με τα Uncharted στην πραγματικοτητα σαν παιχνιδια ειναι πιο κοντα στο Arkham Asylum και μαζι με αυτο ειναι απο τα λιγα 3d metroidvania που εχουμε. Semi open worlds με platforming και puzzles που βασιζονται στα gadgets του χαρακτηρα και backtracking αφου ξεκλειδωνεις νεες ικανοτητες προκειμενου να ανοιξεις νεες περιοχες και secrets. To optional υλικο του τιτλου ειναι τεραστιο και οι devs ακολουθησαν το feedback απο το προηγουμενο παιχνδι προσθετονταw περισσοτερα optional tombs που δινουν rewards και βασιζονται σε physics based puzzles. Oι γριφοι δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολοι αλλα ειναι παρα πολυ ευρηματικοι, εξυπνοι και χρησιμοποιουν με πολυ καλο τροπο το level design ωστε ο παικτης να αισθανεται οτι πετυχε κατι μετα τη λυση του.

                          Θα ηθελα να σχολιασω λιγο και το platforming, η αληθεια ειναι οτι ο automated σχεδιασμος προσωπικα με εχει κουρασει αρκετα (και το καταλαβα αυτο βαζοντας στη συνεχεια για λιγο το Uncharted 4) μιας και πλεον στα ματια μου αποτελει απλα ενα pause segment με minimal input απο τον παικτη για να μειωσει το pacing και δειξει στον παικτη το περιβαλλον πριν το επομενο shooting segment. Ωστοσο η CD εχει καταλαβει το συγκεκριμενο θεμα και η λυση που προσφερει προσωπικα με ικανοποιησε. Τα gadgets του χαρακτηρα λειτουργουν ωστε να αυξησουν το input του παικτη σε αυτα τα segments, χρησιμοποιεις διαφορετικο gadget (πατωντας διαφορετικα κουμπια και συνδιασμους) αναλογα με τον τυπο της πλατφορμας (και υπαρχει τεραστια ποικιλια στο πως εχουν σχεδιαστει τα επιπεδα ωστε να χρησιμοποιεις οσο το δυνατον περισσοτερα mechanics) ενω εχει προστεθει και το rope hook απο την προηγουμενη τριλογια και το uncharted 4 αλλα πλεον μπορεις να χρησιμοποιησεις παντου (πχ αν καπου δεν φτανεις να πιαστεις με ενα απλο jump μπορεις να χρησιμοποιησεις το hook και να φτασεις μια πλατφορμα που ειναι ειτε μακρια ειτε ψηλα) και οχι σε predefined σημεια οπως σε αυτα τα παιχνιδια. Γενικοτερα ολα αυτα τα mechanics και η χρηση των διαφορετικων gadgets δινει την αισθηση του βαθους και οτι οντως κατι κανεις στην πραγματικοτητα. Το συστημα για να το κανω πιο σαφες ειναι αρκετα κοντα στον τιτλο που εισηγαγε αυτη τη λογικη (με φανταστικο τροπο και που ολοι οι μεταγενεστεροι αφαιρεσαν στοιχεια για καποιο λογο κανοντας το platforming ανουσιο), του sands of time.

                          Αυτο που δεν μου αρεσε θα ελεγα οτι ηταν τα shooting segments. Αρχικα το κακο ειναι οτι επαιξα το παιχνιδι τωρα και εχοντας δει το Horizon που εχει παρομοιο συστημα μαχης αλλα παρουσιασμενο τοσο αψογα που κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι το state of the art αυτη τη στιγμη. Το rise βρισκεται πολυ πισω (λογικο μιας και το horizon βγηκε 2 χρονια αργοτερα και παταει στα θεμελια του rise και του πρωτου tr) αν και δεν με χαλασε τοσο αυτο οσο τα ιδια τα set pieces. Ενω σχεδιαστικα ειναι πολυ καλα φτιαγμενα και εχεις ενα σωρο τροπους να τα προσσεγγισεις (μεσω των gadgets, με stealth ή κλασσικα με shooting) το AI των εχθρων δεν ειναι τοσο καλο, δεχονται παρα πολυ λιγο damage πριν πεσουν νεκροι ενω η lara απο την αλλη, αν παιζεις μαζευντας και resources, μπορει να κανει craft απειρα medipacks. Γενικα θα ελεγα οτι το παιχνιδι ειναι πολυ ευκολο (παροτι το επαιξα στο survivor) και αυτο αφαιρει απο την ολη εμπειρια.

                          Τελος μιας και επαιξα την goty edition που εχει μεσα ολα τα dlcs, ασχοληθηκα με τα 2 single player (τα αλλα αφορουν ενα τυπου arcade mode στο οποιο δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια). Το ενα ειναι ενα side mission το οποιο εχει πολυ ιδιαιτερο χαρακτηρα και ατμοσφαιρα με ενα τελειο boss fight στο τελος με μονο αρνητικο οτι η διαρκεια του ειναι κατω απο μια ωρα και το δευτερο εξελισσεται μετα το τελος του παιχνιδιου στο croft manor και εχει λογικη gone home οπου προσπαθεις να λυσεις ενα μυστηριο (οποτε δεν υπαρχει platforimg και shooting παρα μονο περιηγηση και γριφοι). Γενικα πολυ καλα additions αν και δεν θα προτεινα να τα αγορασει καποιος που δεν εχει την goty μεσω season pass (λογω διαρκειας).

                          Αυτα, γενικα πολυ απολαυστικος τιτλος και θελω πολυ να δω τι θα κανουν με το shadow που κλεινει υποθετω την ολη ιστορια. Αν ειστε fans των metroidvania παινχιδιων και των pillars shooting-platforming-puzzles-exploring, θα ελεγα οτι προκειται απο τις καλυτερες προτασεις σε επιπεδο 3d υλοποιησης.
                          Last edited by nooto; 07-04-2018, 12:33 PM.

                          Comment


                          • #58
                            Είδε κανεις το τρειλερ του νέου Tomb raider που θα κυκλοφορήσει τον Νοέμβριο 2018 ;;;;;;;

                            Μου άρεσε γιατι το last revelations ήταν το αγαπημένο στο ps1

                            Comment

                            Working...
                            X