Announcement

Collapse
No announcement yet.

Fire Emblem: Awakening

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Μη σου γινεται εμμονη να τον κανεις level up σε κανονικα missions, αστο για μετα που θα σου ρχονται καμποσα encounters στο χαρτη που ειναι optional και ειναι καλη ευκαιρια για να ανεβασεις τους πιο αδυναμους χαρακτηρες σου (η δυσκολια των εχθρων που εμφανιζονται στο χαρτη εχει να κανει με το σε ποιο mission εμφανιζονται, πχ αν δεις εχθρο εκει που ηταν το chapter 1 θα ειναι πανευκολος κ.ο.κ.).

    Comment


    • #17
      Thanks Xeno. Βασικά δεν το έχω ψάξει καθόλου τι παίζει με τα side missions, items, εξοπλισμό, currency κτλ και αγχώνομαι αρκετά. Τελικά τον έκανα lvl up στη side mission και τον έκανα recruit- ελπίζω να αξίζει αργότερα. Btw έχουν ανοίξει αρκετοί χαρακτήρες από τα προηγούμενα FE και μερικούς τους έκανα( spotpass υποθέτω) να εμφανιστούν στο χάρτη αλλά το lvl τους στην παρούσα φάση είναι απαγορευτικό. Να υποθέσω ότι πρέπει να τους πολεμήσω για να τους κάνω recruit? Γενικά πολύ μου φάνηκε πως άνοιξε το game- από άποψη side missions, recruitable chars- έχω και τις σχέσεις μεταξύ χαρακτήρων που δεν ξέρω κατά πόσο τους έχω ταιριάξει καλά- εγώ τον Chrom τον έκανα ζευγάρι βάσει και του story με την Sumia και προς το παρόν πάει πολύ πολύ καλά. Τον δικό μου από την άλλη τον έχω κάνει pair με την Miriel. Τέσπα θα διαβάσω όταν βρω χρόνο ένα guide στα πρόχειρα να δω τι πρέπει να προσέξω γιατί κάπου χάθηκα ενώ το game μου άρεσει πάρα πολύ. ( η τελειομανία μου τα φταίει xD)
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #18
        Για τους νεους χαρακτηρες δεν ξερω, οταν επαιζα το παιχνιδι δεν ηταν καν διαθεσιμοι. Chrom Sumia ειναι οκ, τον Robin τον εκανες κιολας pair με Miriel; Αυτο που λεγα πιο πανω ειναι να περιμενετε λιγο πριν πατε σε S rank μεχρι να ξεκαθαρισουν τα πραγματα, τουλαχιστον καλα εκανες και διαλεξες Mage. Η Tharja νομιζω πως ειναι παντως η καλυτερη mage, αλλα κι εγω την εκανα pair με αλλον χαρακτηρα (Henry νομιζω ή και Ricken). Για τον Robin διαλεξα την Anna (μια merchant που παιρνεις σε paralogue) χαλαρα απο τις χειροτερες δυνατες επιλογες. Γενικα αγνοηστε χαρακτηρες που συν τοις αλλοις δεν εχουν support events σχεδον με κανεναν (η Anna αντε να χε support µε 3 χαρακτηρες).

        Comment


        • #19
          To έφτασα έβδομο κεφάλαιο και συνεχίζω.Το παιχνίδι τα σπάει.

          Από ζευγάρια κατέληξα chrom με sumia και τον τοξότη μαζί με την πρώτη τύπισσα σε άλογο.Τα πάνε πολύ καλά σαν pair αυτοί οι δύο.Μετά το σκέφτομαι,σκέφτομαι να παντρέψω τον vaike με την panne, αμφότεροι βαρβαροφέρνουν.Έπειτα το αβαταρ δεν μπορώ να αποφασίσω με ποια να τον ταιριάζω,το ψήνω με εκείνη την σοφιστικε μάγισσα αλλά θα δείξει,θα πειραματιστώ και βλέπουμε.

          Χενο οι random μάχες που εμφανίζονται στον χάρτη είναι περιορισμένες ή βγαίνουν συνέχεια;Μέχρι τώρα δεν έχω ασχοληθεί με αυτές.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • #20
            Η Panne δε μου αρεσε γιατι δεν παιρνει promotion (πρεπει να της δωσεις 2nd seal και να την κανεις reclass) οποτε ξεχνας το taguel για ωρα (μπορεις βεβαια να την περασεις απο αλλα 2 classes και να την ξανακανεις πχ taguel).
            Ποια ειναι η τυπισα σε αλογο, η Sully; Αν ναι δεν ειναι κακο να τη βαλεις με τον Virion. Vaike τον παντρεψα με τη Cherche, ηταν απο τα αγαπημενα μου ζευγαρια. Ο Vaike εχει μικρο mobility, παντρεψε τον με χαρακτηρα που κινειται σε μεγαλο range (pegasus/wyvern knight). Γι' αυτο διαλεξα τη Cherche και δεν το μετανιωσα καθολου.

            Random μαχες βγαινουν συνεχεια, αν κλεισεις το 3ds τωρα και το ξανανοιξεις αυριο θα εχουν βγει κι αλλες. Επισης οι NPCs πουλανε ενα item, το reeking box που οπου το κανεις use εμφανιζεται μαχη στο χαρτη (οποτε πας στο chapter που θες αναλογα τη δυσκολια και κανεις use).

            Αvatar με Miriel δεν ειναι κακο, απλα τοτε μετραει να κανεις και τον Robin mage in the long run για να τα τσακιζουν ολα με dark magic κτλ.

            Comment


            • #21
              Υπάρχει υπόνοια για Gay Marriage ή είναι τελείως politically correct το παιχνίδι;

              Comment


              • #22
                Τι εννοεις; Νομιζα οτι επιβαλλεται να εχει gay marriage για να ναι politically correct
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #23
                  Μπααα αυτή είναι νέα μόδα δεν έχει περάσει ακόμα στην Ανατολή.

                  Comment


                  • #24
                    Μπα δεν εχει gay marriages το παιχνιδι, για japanese rpgs μιλαμε, ξαναδοκιμαστε σε 3-4 γενιες κονσολων μπας και δειτε καμια αλλαγη.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Xeno View Post
                      Η Panne δε μου αρεσε γιατι δεν παιρνει promotion (πρεπει να της δωσεις 2nd seal και να την κανεις reclass) οποτε ξεχνας το taguel για ωρα (μπορεις βεβαια να την περασεις απο αλλα 2 classes και να την ξανακανεις πχ taguel).
                      Ποια ειναι η τυπισα σε αλογο, η Sully; Αν ναι δεν ειναι κακο να τη βαλεις με τον Virion. Vaike τον παντρεψα με τη Cherche, ηταν απο τα αγαπημενα μου ζευγαρια. Ο Vaike εχει μικρο mobility, παντρεψε τον με χαρακτηρα που κινειται σε μεγαλο range (pegasus/wyvern knight). Γι' αυτο διαλεξα τη Cherche και δεν το μετανιωσα καθολου.

                      Random μαχες βγαινουν συνεχεια, αν κλεισεις το 3ds τωρα και το ξανανοιξεις αυριο θα εχουν βγει κι αλλες. Επισης οι NPCs πουλανε ενα item, το reeking box που οπου το κανεις use εμφανιζεται μαχη στο χαρτη (οποτε πας στο chapter που θες αναλογα τη δυσκολια και κανεις use).

                      Αvatar με Miriel δεν ειναι κακο, απλα τοτε μετραει να κανεις και τον Robin mage in the long run για να τα τσακιζουν ολα με dark magic κτλ.
                      Οκ xeno ευχαριστω για το ποστ.

                      Τελικα θα ακολουθησω την συμβουλη σου,θα ταιριαξω τον vaike με την cherche.Του χρειαζεται περισσοτερη ταχυτητα εξαλλου.

                      Οταν λεω τυπισσα σε αλογο εννοω την sully.Απλα δεν εχω μαθει ακομα τα ονοματα των χαρακτηρων.

                      Παμε τωρα και στο πρωτο παραπονο απο το παιχνιδι...Θεωρω πολυ χαζο το οτι οι εχθρικες μοναδες κανουν κινηση στον γυρο που εμφανιζονται.Ετσι μπορει να την πατησεις και να χασεις μοναδες απλα και μονο επειδη δεν ξερεις που εμφανιζονται!Στο εβδομο κεφαλαιο πχ τα πηγαινα αψογα,σκοτωσα μεχρι και το μπος μεχρι που ηρθαν οι τρεις δρακοποτες και θερισαν ολες τις αδυναμες μοναδες που ειχα στα μετοπισθεν.Δηλαδη πρεπει ναπαιξωτην πιστα,να την πατησω και επειτα να παρω τα μετρα μου.Συγνωμη,αλλα αυτο το θεωρω λιγο φτηνο.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • #26
                        Ειναι φτηνο και οντως θα φας τα μουτρα σου μερικες φορες, αλλα οκ μην αφηνεις ποτε μοναδες αβοηθητες .. Τουλαχιστον απο ενα σημειο και μετα θα χασεις το μετρημα με το ποσες επιθεσεις αντιπαλων θα μπορεις να κανεις dodge, οποτε κατι τετοιες εννοιες θα σταματησουν να σε απασχολουν.

                        Comment


                        • #27
                          Xeno μια ακομα ερωτηση.Επειδη ψηνομαι να ανεβασω την manakete,dragon stones βρισκεις η αν τελειωσουν την πατησες;


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #28
                            Μετα απο καποιο chapter βρισκεις απο shop (δε θυμαμαι chapter παντως αλλα θα λεγα πως ειναι μετα το 12). Εμενα δε μου πολυαρεσε η manekete, αλλα οκ δωσε της μια ευκαιρια.. Η κορη της ειναι πολυ καλυτερη αν και συγκριτικα θα δεις παιδια που σπερνουν κανονικα και κανουν το παιχνιδι να φαινεται πανευκολο.

                            Comment


                            • #29
                              Μόλις τελειωσα το demo του. Ατμόσφαιρα, σενάριο και οπτικά φαίνεται ενδιαφέρον. Το σύστημα μάχης δεν με ενόχλησε ιδιαιτερα, όμως δεν ξέρω... Θα προτιμούσα κάποιο πιο turn based με περισσοτερους από δυο χαραχτήρες ταυτόχρονα. Βεβαια έως εκεί που τελειώνει το demo δεν βλέπεις και πολλά ούτε σου επιτρέπει να κάνεις μια πιο advanced μάχη.

                              Απότι κατάλαβα είναι must buy για την κονσόλα ε? Κάποιο πιο απλό turn based υπάρχει?

                              Comment


                              • #30
                                Demo έπαιζες. Το κανονικό έχει μάχες με 7-8 χαρακτήρες και περίπλοκα maps.

                                Comment

                                Working...
                                X