Announcement

Collapse
No announcement yet.

Όταν ήμουν 8...(για "παιδιά" από 8 εώς 108 χρονών ;P)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αυτό ήταν με κάτι παιδάκια σε ένα ερειπωμένο σπίτι και διάφορες μηχανικές παγίδες;
    Σίγουρα έτσι λεγόταν;
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Αν και πλέον ποστάρω σπάνια, με κάνετε να φύγει 2ο ποστ στο ίδιο τόπικ σήμερα. Γενικά παλιά κυκλοφορούσαν επιτραπεζιάρες. Σαν παιδιά οι γεννημένοι πριν το 90 νομίζω ότι ήταν ασχολία ισάξια των video games, θα μπορούσα να σκεφτώ πάρα πολλά ακόμα που είχαν φοβερή πέραση μέχρι τα μέσα της δεκαετία του 90.
      Αυτό που μου κάνει φοβερή εντύπωση είναι ότι ενώ έχουν πάψει να υπάρχουν επιτραπέζια με την αναγνωρισιμότητα που είχαν κάποια από τα παλιά, οι καφετέριες με επιτραπέζια έχουν τρελή πέραση και έχω παίξει και αρκετά ωραία πράγματα κι εκεί.

      Comment


      • Εγώ πάντως googlαρα για πάρτη σου το "πριαπισμός"! (Άξιζε η αναζήτηση πάντως! )
        Ναι τα μαγαζιά τύπου play house νομίζω είναι καλή επιχειρηματική κίνηση
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • 1) μου κάνει εντύπωση ότι δεν το ήξερες
          2) θα μπορούσες να με ρωτούσες κι εμένα
          3) θα σου απαντούσα ότι είναι η κατάσταση στην οποία θα εισέλθουμε μόλις ανακοινωθεί το Shenmue 3

          Comment


          • Παιχνιδάρα Titus το είχαμε λιώσει κι αυτό.Θυμάται κανείς την Πολιορκία;Την Τηλεφωνοσαλάτα την ήξερε κανείς;Απλό παιχνίδι,αλλά αρκετά εθιστικό.
            Carpe diem

            Comment


            • Κάθε φορά που ανοίγει τέτοια συζήτηση με πιάνει ένας κόμπος στο στομάχι, nostalgia is a bitch, με αυτά που διαβάζω και ώρες-ώρες νιώθω λες και έχουμε μεγαλώσει όλοι μαζί στην ίδια γειτονιά και παίζαμε στις ίδιες αλάνες.


              Σίγουρα αυτό οφείλετε στο ότι μεγαλώνουμε και οι εμπειρίες από την παιδική ηλικία είναι κάτι το πολύ ιδιαίτερο για όλους, κάτι που μπορεί να σε ενώσει με κάποιον, αλλά νομίζω, όσο παίρναν οι γενιές γίνονται όλο και λιγότερο ρομαντικά τα παιδικά χρονιά. Εμείς πιστεύω είμαστε ίσως η τελευταία γενιά που μπορεί να χαρακτηριστεί ως ρομαντική.

              Αυτό το θρεντ δεν πρέπει να το ξανανοίξω ενώ ώρα εργασίας :xp:.

              Comment


              • Πωπωπω!!Τί παιχνιδάρες! Hero Quest, Hotel, Monopoly,τα πιγκουινάκια που ανεβοκατέβαιναν ασταμάτητα και μετά έκαναν τσουλήθρα, το ποδοσφαιράκι με τις μπίλιες (αυτό που οι παίχτες είχαν ελατήρια στα πόδια),Αγωνία(γκρινιάρης), αξέχαστες εποχές! Μαζευόμασταν όλα τα πιτσιρικια της γειτονιάς και λιώναμε με τις ώρες! Επίσης ένας φίλος μου είχε το Pacman σε επιτραπέζιο



                Έπος, τί να λέμε τώρα! Τότε πριν πλακώσουν τα παιχνιδάδικα (Jumbo,Μουστάκες,etc.) τα πανηγύρια ήταν πιο mainstream.

                Comment


                • Πολιορκία ήταν αυτό με κάτι βαλλίστρες που πέταγες κάτι βλήματα στο κάστρο του αντιπάλου;

                  Εμείς πιστεύω είμαστε ίσως η τελευταία γενιά που μπορεί να χαρακτηριστεί ως ρομαντική.
                  Δεν το πιστεύω αυτό. Και οι νέες γενιές όταν έρθει η ώρα τους θα έχουν ανάλογες κοινές εμπειρίες με άλλα πράγματα φυσικά.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • Originally posted by straier View Post
                    Π

                    Δεν το πιστεύω αυτό. Και οι νέες γενιές όταν έρθει η ώρα τους θα έχουν ανάλογες κοινές εμπειρίες με άλλα πράγματα φυσικά.

                    Καλά πάντα η παιδική ηλικία θα είναι κάτι το ιδιαίτερο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εμείς μεγαλώσαμε σε εποχές που ήταν πιο ρομαντικές πχ έπαιζες ένα game και όταν κόλλαγες κάπου, δεν μπορούσες να βρεις αμέσως την λύση στο ιντερνετ, εσπαγες το κεφάλι σου για μέρες, ρώταγες και ξαναεπαιζες το σημείο με φίλους μήπως τους έρθει καμιά ιδέα, περίμενες να σου δώσει ο ξάδερφος του γνωστού ενός φίλου σου, το περιοδικό που τύχαινε να έχει το walkthrough του παιχνίδι που έπαιζες.

                    Για να μιλήσεις με φίλους συνήθως τους συναντούσες, έβλεπες και μιλούσες με ορισμένους φίλους από άλλες πόλεις κάθε καλοκαίρι στο χωρίο, γιατί δεν είχες κινητό και ίντερνετ. Για να δεις τσόντα κάποτε ήταν ολόκληρη υπόθεση .

                    Τώρα σχεδόν όλα είναι μασημένη τροφή στο πιάτο και πριν καν παίξεις Metal Gear Solid, ξέρεις ότι πρέπει να αλλάξεις port στο dualshock για να νικήσεις τον Psycho Mantis

                    Comment


                    • Gia tsontes eixa prosvash se ena video club ths geitonias (to opoio htan kai konsoladiko).
                      Otan efevge o idiokthths gia na paei mexri to periptero gia tsigara, mas afine monous epeidh mas empistevotan kai empena mesa kai eperna tis kassetes (VHS) tis vlepame oloi oi filoi mou kai otan den tis xreiazomastan poia tis evaza pisw.

                      Pote den me piasane!
                      Mission accomplished!
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Για να μιλήσεις με φίλους συνήθως τους συναντούσες, έβλεπες και μιλούσες με ορισμένους φίλους από άλλες πόλεις κάθε καλοκαίρι στο χωρίο, γιατί δεν είχες κινητό και ίντερνετ.
                        Δε νομίζω πως ένα παιδάκι 8-10 χρονών σήμερα κάνει κάτι φοβερά διαφορετικό, σιγά μην ψάχνει το gamefaqs και να μιλάει μέσω σκύπε με τους φίλους του. Στην Ελλάδα τουλάχιστον.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Δε νομίζω πως ένα παιδάκι 8-10 χρονών σήμερα κάνει κάτι φοβερά διαφορετικό, σιγά μην ψάχνει το gamefaqs και να μιλάει μέσω σκύπε με τους φίλους του. Στην Ελλάδα τουλάχιστον.
                          Kai parola afta ta cheats gia to GTA ta kseroun kai ta 5xrona
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Gavan paidia, me ellhnikh metaglwttish.
                            Kai gamw!!
                            Apla akouste to!

                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment




                            • Καλά πολύ δυνατό χτύπημα το Hero Quest, έχω να δω το κουτί του 20 χρονια τώρα. Όπως είπατε, έτσι και εγώ το είχα αγοράσει κάπου 7-8 άντε το πολύ 9 χρόνον και δεν ήξερα να βγάλω τα ματια μου. Απλά έπαιζα με τις φιγούρες μέχρι που τα διέλυσα όλα. Με βάλατε σε σκέψης τώρα... Ποίες οι διαφορες του Ελληνικού με του ξένου δηλαδή? Μιας και δεν το έχω παίξει ποτε στην ουσία θα ήθελα του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία.

                              Η φωνή στην διαφήμιση πολύ γνωστη, ποιος είναι είπαμε?

                              Comment


                              • Cybernet, ποιοι το βλέπατε? Έκανα μεγάλη χαρά κάθε φορα που το έβλεπα. Πως έχουν αλλάξει τα πράγματα...

                                Comment

                                Working...
                                X