Announcement

Collapse
No announcement yet.

H κατάσταση του gaming σήμερα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @Enpsty Δεν ειδα καμια ειρωνεια εγω παντως.. Anyway..

    @Gz Το free 2 play παντα θα εχει καποιο ειδος payment δεν το βγαζουν για την ψυχη της μανας τους.. Υπαρχουν και καλα free 2 play μοντελα ομως, ενα παραδειγμα μεχρι στιγμης ειναι το Marvel Heroes. Εκει λοιπον ειναι τα παντα δωρεαν μπορεις να βρεις ολους τους chars και τα costumes απο drops αλλα αν θες πλερωνεις και παιρνεις αμεσα αυτον που θες να παιξεις. Δεν το βρισκω καθολου κακο ενα τετοιο μοντελο, καπως πρεπει να βγαλουν και αυτοι. Γινεται ομως χωρις να ειναι pay to win(ακομα τουλαχιστον.) και να εππηρεαζει το gameplay.

    Το path of exile επισης δεν φαινεται να ειναι pay to win, απο το λιγο που ασχοληθηκα ας πουν και αυτοι που το ελιωσαν αν ισχυει pay to win κατασταση.. Και ενταξει ειπαμε free 2 play αλλα μεχρι ενα σημειο, οι developers ξοδεψαν χρονο και χρημα για να φτιαξουν κατι δεν μπορουν να στα δωουν ολα τζαμπα. Ειναι καλο ομως γιατι δοκιμαζεις οσο θες και αν σου αρεσει και κολλησεις δινεις καποια λεφτα(σαν να αγορασες το game πες..) για να κανεις αυτο που θελεις.

    Ενα κακο παραδειγμα pay to win ειναι το diablo 3 το οποιο δεν ειναι καν free.. Και εγω εχω μπει στον πειρασμο να δωσω καποια λεφτα και να κανω re-gear την DH(και παιζει να το κανω.. ) οποτε πιανει το συστημα..

    Comment


    • #17
      @Gz Το free 2 play παντα θα εχει καποιο ειδος payment δεν το βγαζουν για την ψυχη της μανας τους.. Υπαρχουν και καλα free 2 play μοντελα ομως, ενα παραδειγμα μεχρι στιγμης ειναι το Marvel Heroes. Εκει λοιπον ειναι τα παντα δωρεαν μπορεις να βρεις ολους τους chars και τα costumes απο drops αλλα αν θες πλερωνεις και παιρνεις αμεσα αυτον που θες να παιξεις. Δεν το βρισκω καθολου κακο ενα τετοιο μοντελο, καπως πρεπει να βγαλουν και αυτοι. Γινεται ομως χωρις να ειναι pay to win(ακομα τουλαχιστον.) και να εππηρεαζει το gameplay.
      Ama theloun na vgaloun lefta na to kanoun timia kai oxi koroidevontas me.
      Otan tha dw ena "free to play" pou tha me ikanopoihsei tha sou pw.
      Afto sto Marvel akougetai kalo efoson ta drop rates den einai 1/10000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000000000000000000000000000 0000000000000000000000000000000000

      Kai lew oti mas koroidevoun epeidh einai PROFANES oti vgazoun perissotero xrhma apo to Free to play para apo to standard payment modelo, alliws oute pou tha skeftontan na to allaksoun.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #18
        Μεχρι στιγμης στην beta βρηκα 3-4 heroes και 4-5 costumes και ο Vaynard νομιζω βρηκε κατι.. Tωρα αν θα τα αυξησουν τη δυσκολια στο release δεν ξερω, παντως σιγουρα ευκολοτερο θα ειναι απο το να βρεις gg item στο diablo..

        Comment


        • #19
          Egw den lew oti sto Diablo to kanoun kala, isa isa h perissoterh apogohtefsh mou apo ta Free to play modela proexretai apo to Diablo.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #20
            To diablo δεν ειναι free 2 play ομως, αν ηταν θα μπορουσα να του συγχωρησω περισσοτερα..

            Comment


            • #21
              Giafto paizw akomh.
              (Gia thn akriveia paizw akomh gia na gemizw ton xrono mou mexri to FFXIV)

              Kai giati na sygxwroume perissotera sta Free to play?
              Den sygxwrw tipote, ti einai ta Free to play, dikaiologia gia xeirotera games kai perissotero income?
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #22
                Το Path of Exile πάντως μου δίνει την εντύπωση πως το κάνει σωστά, από όσο έχω ασχοληθεί μαζί του. Άλλωστε τα περισσότερα πράγματα που μπορείς να αγοράσεις είναι καλλωπιστικά εφέ για αντικείμενα / skills, επιπλέον animations στους χαρακτήρες, pets (που απλά υπάρχουν, δεν έχουν ιδιότητες) και τα συναφή.

                Το μόνο που μπορείς να αγοράσεις (μέχρι στιγμής) που ουσιαστικά σου δίνει ένα κάποιο ατού στο gameplay σχετικά με άλλους παίχτες, είναι επιπλέον χώρος στο inventory και χώρο για επιπλέον χαρακτήρες στο account σου. Που οκ, μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου και με αυτά που σου δίνει by default. Αν τώρα θες να ασχοληθείς τόσο πολύ, δίνεις και το κατιτίς σου στην εταιρία για να την υποστηρίξεις.

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • #23
                  Ελεγα οτι συγχωρω περισσοτερα γιατι αν ηταν free 2 play το diablo πχ, εγω αντι να δωσω το 60αρι εκει το εδινα για να ντυσω ενα char και ταυτοχρονα να υποστηριξω την εταιρεια επειδη μου αρεσει το παιχνιδι. Τωρα πληρωσα μια φορα και πρεπει να δωσω και αλλα για να ευχαριστηθω το game οπως θελω εγω(optional προσωπικη αποψη) οποτε μου φαινεται καπως, βεβαια εχω κανει αποσβεση και με το παραπανω για τις ωρες που επαιξα αλλα λεμε τωρα..

                  Επισης με το free 2 play δεν μπορεις να εχεις απαιτησεις γιατι ειναι δωρεαν, ειναι σαν να σου κανει καποιος μια εξηπηρετηση στη δουλεια πχ. θα γυρισεις να του πεις δεν το εκανες καλα και τετοια?? Οχι μαλλον ευχαριστω θα πεις και θα παρεις αλλον να στο κανει καλυτερα επι πληρωμη.. Ετσι βλεπω και το free 2 play απο τη στιγμη που ειναι free δεν μπορω να εχω απαιτησεις να ειναι στα μετρα μου..

                  Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ το μοντελο, ειδικα αν βγαινει και σωστα οπως στα games που ανεφερα. Το diablo ειναι ειδικη περιπτωση, 1 χρονο μετα γκρινιαζουμε αλλα συνεχιζουμε να παιζουμε..

                  Comment


                  • #24
                    το d3 δεν ειναι pay to win, pay να νικησεις τι ακριβως?
                    pay to farm faster or pay to grind my diabloprogress ranking θελετε να πειτε


                    την νεα μοδα που βγαζουv ενα game το ονομαζουv τελικο σταδιο beta για να μην μπορουν να τους κραξουν αν κατι παει στραβα αλλα στην ουσια το παιχνιδι εχει κυκλοφορησει (path of exile, neverwinter και αλλα) πως την βλεπετε?


                    edit: ναι το path of exile δεν ειναι pay to win , ΕΚΤΟS αν διαθετεις acount και gold forum στο d2jsp

                    Comment


                    • #25
                      Δεν υπαρχει open beta σε free 2 play παιχνιδι, release ειναι απλα το λεμε beta για να γλυτωσουμε το κραξιμο αν κατι παει στραβα.. Κοινη πρακτικη παντου οχι μονο στα games, και στις εταιρειες το εχω δει, σηκωνουν ενα website τιγκα στα bugs κολλανε το beta διπλα για να μη μπορει κανεις να πει τιποτα..

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Ground_zero View Post
                        Free to play = karkinos
                        Giati panta eite einai metamfiesmeno se pay to win, eite prokeitai gia trelo tease pou se anagazei na agoraseis kapoia pragmata.

                        Enolighs pote den einai alhthino Free to play kai egw eimai kata afths ths nootropias.
                        League of Legends
                        DotA 2
                        Team Fortress 2

                        Οι παραπάνω υλοποιήσεις δείχνουν οτι το F2P μπορεί να γίνει σωστά.

                        Comment


                        • #27
                          οσους ξερω που λιωνουν LoL (οταν λεμε λιωσιμο....λιωσιμο ομως) εχουν σταξει ΤΟ χρημα παντως, μην κολλατε στο pay to win μονο, δεν ειναι απαραιτητο το WIN part



                          edit:πισης αλλη μια παραμετρο που δεν εχει αναφερει κανενας ειναι το streaming και ποσο εχει επηρεασει το συγχρονο core gaming

                          Comment


                          • #28
                            Οντως "pay" δεν σημαινει απαραιτητα και "win", αν δεν νιωθεις και 1000ε μπορει να πεταξεις στο d3 πχ και να φτιαξεις εναν sub-par character.. LoL και Dota δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω.. Οπως το να παρεις ντοπες δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα γινεις τουμπανο αν κανεις randomies στο γυμναστηριο..

                            Comment


                            • #29
                              χαχα ναι ειναι φοβερο, atm στο d3 μπορεις να σκασεις 1000-3000 ευρο και αν δεν ξερεις πως να κανεις min/max τα stats του εξοπλισμου που θα παρεις μπορει να μην μπεις καν τοπ 500

                              Comment


                              • #30
                                Ετσι ειναι ακριβως..

                                Εγω παντως ειμαι απο αυτους που δεν με πειραζει να δωσω καποια παραπανω λεφτα αν οντως διασκεδαζω με το game, τα DLC οταν γινουν σωστα θα τα αγορασω αν οχι απλα θα τα κανω pass και κανενα προβλημα. Γενικα με ενοχλει στον extreme βαθμο του στυλ hard mode only in DLC και να σου βγαλουν το μισο story και το αλλο μισο σαν DLC οπως το Operation Raccon city που ηταν απαραδεκτο σε αυτον τον τομεα.

                                To Blood Dragon μου αρεσε παρα πολυ(αν και standalone) και θα το αγορασω παροτι το επαιξα πριν, απλα και μονο για να στηριξω την ιδεα. Τωρα αν μου εβγαζαν το πραγματικο τελος του FC3 σε DLC only ε εκει θα σπαζομουν και δεν θα το αγοραζα σε καμια περιπτωση(Το PB να ειναι καλα για αυτα.. )

                                Comment

                                Working...
                                X