Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ταξίδι/Διακοπές στην Ελλάδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ταξίδι/Διακοπές στην Ελλάδα

    Λέω για καλοκαίρι, αρχές Ιούλη, να έρθω Ελλάδα για πρώτη φορα, να βγω στην ακρόπολη με την φανέλα του Κράτου να νιώσω epicness. Θα με φιλοξενήσουν κάποιοι φίλοι το πιο πιθανόν για καμια βδομάδα, κέντρο Αθηνας μένουν νομίζω.

    Μετά λέμε να πάμε σε κάποιο νησί με πλοιαράκι, για 4-5 μέρες. Δεν ξέρω πως ακριβώς θα γίνει, ούτε και σε πιο νησί θα πάμε. Τι προτείνεται?

    Αν και ήθελα Μύκονο, μάλλον θα το αποφύγω (για αυτή την φορα τουλάχιστον) καθώς ούτε μεγάλη παρέα θα είμαστε, ούτε party animals είμαστε, ούτε έχω πολύ ψηλό budget λεφτών.

    Κάπου γραφικά, να συνδυάζει φύση και θάλασσα, να υπάρχει και το μοντέρνο και η νυχτερινή διασκέδαση (λίγο πιο χαμηλά από τους τόνους της Μυκόνου), και να μην είναι πανάκριβα.

    Για την ώρα σκεφτόμαστε για Κέρκυρα ή Κρήτη, αν και δεν έχουμε ιδέα για το που μπορούμε να πάμε ή πως ακριβώς είναι. Έχουμε ακούσει για μια ωραία περιοχή στην Κέρκυρα, την Corfu.

    Για ξενοδοχείο δεν κοίταξα ιδιαιτερα, κάπου είδα online αυτό http://www.cheapis.gr/654411/deals/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%AD%CF%81%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B1-5-%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%83%CE%B5-double-room-%CE%B3?network=linkwise&lkws_221=5193e287-220c-3b94-aeb9-da0f2e15ded8 όμως μου φαίνεται κάπως ύποπτη η τιμή, ίσος να είναι λίγο απομονωμένη η τοποθεσία. Θα κοιτάξω και κάποια sites για πακέτα και για reviews ξενοδοχείων από τους πελάτες που πήγαν.

    Δώστε μου και κανένα tip ή κάποια πρόταση. Έχω και κάποιες ερωτήσεις:

    Το budget μου υπολογίζω να είναι γύρο στα 500-600 Ευρώ, για μια βδομάδα Αθηνα (μονο προσωπικά έξοδα θα έχω και για φαΐ, που ούτος ή αλλιώς θα φέρω κονσέρβες μαζί μου μιας και κάνω διατροφή), για εισιτήρια μεταφορών ή οτιδήποτε χρειαστεί εντός Αθηνας, και για το ξενοδοχείο και τις εξόδους στο νησί, είναι λίγα? Απόσο ξέρω δεν είναι ακριβή χωρα.

    Στο νησί σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε μεταφορικό μέσο, πιθανόν μηχανή. Εδώ μπορείς να νοικιάσεις μηχανή μικρού κυβισμού με μαθητική άδεια μηχανής, ισχύει και εκεί το ίδιο ή θα πρέπει να έχει κάποιος κανονική άδεια μηχανής?

    Ξέρετε κάποιο site για ειδικά πακέτα ή ξενοδοχεία?

  • #2
    Πρώτο post μετά από 3 μήνες σε gaming site και ψάχνεις πληροφορίες για διακοπές, θεός
    Με τα λεφτά που λες λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αν είσαι εγκρατής στο φαί τουλάχιστον. Για ξενοδοχείο δες καλύτερα στο http://www.booking.com/city/gr/corfu...;dcid=1;inac=1
    Επίσης χωρίς να ξέρω, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η Κέρκυρα δεν θα είναι και από τα πιο φθηνά μέρη για διακοπές.

    Comment


    • #3
      Από τα νησιά, η Μήλος δεν είναι καθόλου άσχημη επιλογή.

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • #4
        Originally posted by sub_zero View Post
        Πρώτο post μετά από 3 μήνες σε gaming site και ψάχνεις πληροφορίες για διακοπές, θεός
        Με τα λεφτά που λες λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αν είσαι εγκρατής στο φαί τουλάχιστον. Για ξενοδοχείο δες καλύτερα στο http://www.booking.com/city/gr/corfu...;dcid=1;inac=1
        Επίσης χωρίς να ξέρω, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η Κέρκυρα δεν θα είναι και από τα πιο φθηνά μέρη για διακοπές.
        Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα
        Και εγώ αυτό άκουσα για την Κέρκυρα.
        Θα τσεκάρω το site που έδωσες.
        Originally posted by Phantom Duck View Post
        Από τα νησιά, η Μήλος δεν είναι καθόλου άσχημη επιλογή.
        Έχει τα χαραχτηριστικά που ανέφερα?

        Comment


        • #5
          Originally posted by sub_zero View Post
          Επίσης χωρίς να ξέρω, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η Κέρκυρα δεν θα είναι και από τα πιο φθηνά μέρη για διακοπές.
          Η Κέρκυρα είναι μεγάλο νησί, υπάρχουν επιλογές για όλα τα βαλάντια.
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • #6
            Originally posted by TheCursed View Post
            Η Κέρκυρα είναι μεγάλο νησί, υπάρχουν επιλογές για όλα τα βαλάντια.
            Με τους ανάλογους συμβιβασμούς στην ποιότητα σαφώς και βρίσκεις τα πάντα, το θέμα είναι αν υπάρχει και νόημα από ένα σημείο και πέρα. Γενικά ο κανόνας είναι ότι μέρη που αποτελούν προορισμό βαράνε πιο πολύ στις τιμές. Αν είσαι με κάποιον που ξέρει το μέρος αυτό μπορεί και να το αποφύγεις βέβαια αλλά δεν μιλάμε για τέτοια περίπτωση εδώ.
            Και φυσικά μιλάμε για ένα μεγάλο νησί -που αν κρίνω από το μέρος μου που είναι ουσιαστικά παρόμοια φάση- χρειάζεσαι οπωσδήποτε μέσο για να μπορείς να πεις ότι είδες και 2 πράγματα, γεγονός που σίγουρα είναι ένα κόστος τόσο σε χρήμα αλλά και σε ασφάλεια αν μιλάμε για μηχανάκι.

            Comment


            • #7
              Για νησία δεν είναι κι άσχημα να πάτε στην Σαντορίνη(είναι και σχετικά κοντά στην Αθήνα απόπλου). Είναι και ήσυχα εκεί. Ότι πρέπει για θάλασσα.

              Η Κέρκυρα δεν προτείνεται, γιατί είναι ψιλοακριβή. Είχα πάει μία φορά εκεί πριν χρόνια με τους δικούς μου. Εκεί το κάθε σάντουιτς κοστολογείται τώρα στα €3. Το ποτό στα €5(απ' όσο έμαθα από φίλο Κερκυραίο).

              Κορφού δεν ξέρω τι παίζει, οπότε καλό είναι να ρωτήσεις κάποιον άλλον γι' αυτό.

              Και καλά κάνεις και δεν πάς στο νησί των πούστηδων(Μύκονο). Είναι και πανάκριβα.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Και η Σαντορίνη πανάκριβη είναι.Έλα στην Κω ρε,μπας και σε δω από κοντά.Ωραίο νησάκι με μερικά πολύ ωραία μέρη αν θες να κάνεις σεξοτουρισμό,ενώ έχει και τους απαράιτητους αρχαιολογικούς χώρους.
                Carpe diem

                Comment


                • #9
                  Έχουμε ακούσει για μια ωραία περιοχή στην Κέρκυρα, την Corfu.
                  Corfu είναι η Κέρκυρα στα Αγγλικά (νομίζω ιταλικής προέλευσης όνομα)

                  Η Κέρκυρα δεν προτείνεται, γιατί είναι ψιλοακριβή.
                  Ενώ η Σαντορίνη φθηνή; Επίσης δεν είναι και κοντά με την Αθήνα, 8 ώρες κάνει το αργό καράβι
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #10
                    Ενώ η Σαντορίνη φθηνή; Επίσης δεν είναι και κοντά με την Αθήνα, 8 ώρες κάνει το αργό καράβι
                    Μαρέσει που το συζητάτε κιόλας, με παρέα είπε ότι θα πάει, όχι με γκόμενα
                    Πάντως περί καραβιού, μία χαρά κοντά είναι, το blue star κάνει 5 ώρες περίπου και σε ώρες που δεν χρειάζεσαι καμπίνα.

                    Και η Σαντορίνη πανάκριβη είναι.Έλα στην Κω ρε,μπας και σε δω από κοντά.Ωραίο νησάκι με μερικά πολύ ωραία μέρη αν θες να κάνεις σεξοτουρισμό,ενώ έχει και τους απαράιτητους αρχαιολογικούς χώρους.
                    Έτσι όπως το λες θα νομίζει ότι μιλάς για την Ταϋλάνδη (στα περί σεξοτουρισμού) . Πάντως ισχύει ότι μετράει σαν προορισμός. Εσύ στην καρδάμαινα είσαι είχες πει; Το Χαμαμ υπάρχει ακόμα;

                    Comment


                    • #11
                      Μετά λέμε να πάμε σε κάποιο νησί με πλοιαράκι, για 4-5 μέρες. Δεν ξέρω πως ακριβώς θα γίνει, ούτε και σε πιο νησί θα πάμε. Τι προτείνεται?


                      Δε σε βλέπω να 'ρχεσαι εδώ καθώς το νησί δεν είναι budget επιλογή συν του οτι η πρόσβαση είναι δύσκολη (οχτώ νυχτερινές ώρες με blue-star) αλλά έχει όλα τα υπόλοιπα. Πάνω απ' όλα ποιοτικό κόσμο και ποιοτικές υπηρεσίες, πράγμα που λείπει συνήθως απο φθηνότερους προορισμούς.

                      Comment


                      • #12
                        Παράτα όλα τα σχέδια πάρε το BackPack σου και πήγαινε για ελεύθερο camping Κουφονήσια/Αντίπαρο/Ικαρία.

                        Comment


                        • #13
                          Θα πρεπει να κανεις προσεκτικη διαχειριση των χρηματων. Υπολογιζε 60 - 100€ για πλοιο αναλογα με το μερος που θα πατε. Επισης η διανυκτερευση στη καλυτερη να σου βγει 40€ για 4 βραδια, αν μοιραστεις δωματιο με αλλους 2 πχ και ειναι και απο τα πολυ φθηνα. Προσωπικα εγω χαλασα περιπου 300-350€ περυσι για 5 μερες Ναξο.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • #14
                            Ναι Sub,Καρδάμαινα ήμουν κι εκεί θα ξαναπάω.Εντάξει Ταϋλάνδη δεν είναι,αλλά γίνεται χαμός.Εγώ όταν πήγα πρόπερσι για διακοπές πέρασα πολύ καλά.Εξάρχεια,στην πόλη,και Καρδάμαινα ήταν οι top προορισμοί.Μόνο μείον,είναι ότι θες 51 ευρώ εισιτήριο και κάνει πολλές ώρες το καράβι.Το χαμάμ νομίζω είναι ακόμα εκεί πάντως,ναι.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #15
                              A κάτι που ξέχασα να αναφέρω, βασικό στοιχειο για το νησί, να έχει παραλια γυμνιστών.
                               
                              :ming::cunao:

                              Originally posted by sub_zero View Post
                              Μαρέσει που το συζητάτε κιόλας, με παρέα είπε ότι θα πάει, όχι με γκόμενα
                              Όντως, αυτό θα έλεγα. Η Σαντορίνη θεωρείτε ήσυχο και ρομαντικό νησί. Με κοπέλα και θα σκεφτόμουν αν θα πήγαινα κιόλας, ποσο μάλλον αντροπαρέα.
                              Originally posted by 丹野 View Post
                              Η Κέρκυρα δεν προτείνεται, γιατί είναι ψιλοακριβή. Είχα πάει μία φορά εκεί πριν χρόνια με τους δικούς μου. Εκεί το κάθε σάντουιτς κοστολογείται τώρα στα €3. Το ποτό στα €5(απ' όσο έμαθα από φίλο Κερκυραίο).
                              Αυτό είναι το πανάκριβο? Καλά θα περάσουμε τότε, αν σκεφτείς ότι αυτές ήταν σχετικά χαμηλές τιμές για την Κύπρο. Αν και με τα τελευταία γεγονότα έχουν πέσει κίάλλο εδώ.
                              Originally posted by Altair View Post
                              Και η Σαντορίνη πανάκριβη είναι.Έλα στην Κω ρε,μπας και σε δω από κοντά.Ωραίο νησάκι με μερικά πολύ ωραία μέρη αν θες να κάνεις σεξοτουρισμό,ενώ έχει και τους απαράιτητους αρχαιολογικούς χώρους.
                              Χμ... Τι ακριβώς παίζει εκεί? Θα το κοιτάξω κιόλας. Θα ήταν και ευκαιρία να τα πούμε και από κοντά όντως.
                              Originally posted by Somari View Post
                              Corfu είναι η Κέρκυρα στα Αγγλικά (νομίζω ιταλικής προέλευσης όνομα)
                              A ok. Έχω ακούσει για το Ιταλικό style στην Κέρκυρα, και μ'αρέσει, σαν ιδέα τουλάχιστον.
                              Originally posted by Raf View Post
                              Δε σε βλέπω να 'ρχεσαι εδώ καθώς το νησί δεν είναι budget επιλογή συν του οτι η πρόσβαση είναι δύσκολη (οχτώ νυχτερινές ώρες με blue-star) αλλά έχει όλα τα υπόλοιπα. Πάνω απ' όλα ποιοτικό κόσμο και ποιοτικές υπηρεσίες, πράγμα που λείπει συνήθως απο φθηνότερους προορισμούς.
                              Γιατί ρε? Ποσα υπολογίζεις να θέλω το λιγότερο δηλαδή?
                              Originally posted by Ramparter View Post
                              Θα πρεπει να κανεις προσεκτικη διαχειριση των χρηματων. Υπολογιζε 60 - 100€ για πλοιο αναλογα με το μερος που θα πατε. Επισης η διανυκτερευση στη καλυτερη να σου βγει 40€ για 4 βραδια, αν μοιραστεις δωματιο με αλλους 2 πχ και ειναι και απο τα πολυ φθηνα. Προσωπικα εγω χαλασα περιπου 300-350€ περυσι για 5 μερες Ναξο.
                              E κάτι τέτοιο υπολογίζουμε με το δωμάτιο. Καλά 300-350 Ευρώ καλά είναι για 5 μέρες.

                              Comment

                              Working...
                              X