Announcement

Collapse
No announcement yet.

Xbox One

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    To τραίνο δεν σταματάει.

    The Xbox One doesn't have to be online all the time, but it does have to be online. Not just once in a while—once a day, according to Microsoft vice president Phil Harrison.


    Kotaku: If I’m playing a single player game, do I have to be online at least once per hour or something like that? Or can I go weeks and weeks?
    Harrison: I believe it’s 24 hours.
    Kotaku: I’d have to connect online once every day.
    Harrison: Correct.

    Comment


    • #32
      Εγω ειμαι θετικος, δεν με πειραζει καθολου το online ετσι ημουν ετσι και αλλιως οταν επαιζα 360 και τα used games δεν ειναι και κατι το τρομερο για μενα..

      Δωστε αποκλειστικοτητες και ολα θα ειναι μια χαρα, εμενα προσωπικα μου αρεσει η ιδεα της ms για μια entertainment συσκευη που τα κανει ολα και δεν περιμενω να το πετυχει σωστα με την πρωτη..

      Comment


      • #33
        Απελπισία με τα όλα της φαίνεται η κονσόλα :xp:.

        Δεν αγοράζεις παιχνίδι, αγοράζεις τον κωδικό. Αν δώσεις το δισκάκι σε έναν φίλο σου, αυτός πρέπει να αγοράσει τον κωδικό δίνοντας τα ίδια χρήματα, επομένως μπορείς απλά να μην του δώσεις το δισκάκι και να του πεις να το αγοράσει online ο ίδιος. Κοροϊδευόμαστε μου φαίνεται.

        Για να το κάνεις register, χρειάζεται να έχεις internet, επομένως δεν μπορείς να κρατήσεις offline την κονσόλα (για τους χ/ψ λόγους). Επίσης δεν είναι ανάγκη να είσαι "always online" αλλά από την άλλη χρειάζεται να μπαίνεις online μία φορά την ημέρα αν θέλεις να χρησιμοποιείς τα παιχνίδια σου. Μας κοροϊδεύουν στα μούτρα δηλαδή σαν να λέμε

        Όσο για το online content, είναι τραγελαφικό να μην περνάει στο One το XBLA, αλλά να σου λένε μην ανησυχείς επειδή έχεις ακόμα τα gamerscores και achievements σου. Γενικά, απελπισία από όλες τις πλευρές, μέχρι και το όνομα είναι fail.

        Κρίμας. Μοναδική περίπτωση αγοράς είναι (ότ)αν με το καλό hackαριστεί.

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #34
          We know there is some confusion around used games on Xbox One and wanted to provide a bit of clarification on exactly what we’ve confirmed today. While there have been many potential scenarios discussed, today we have only confirmed that we designed Xbox One to enable our customers to trade in and resell games at retail.

          Beyond that, we have not confirmed any specific scenarios.

          Another piece of clarification around playing games at a friend’s house – should you choose to play your game at your friend’s house, there is no fee to play that game while you are signed in to your profile.
          We know there is some confusion around used games on Xbox One and wanted to provide a bit of clarification on exactly what we’ve confirmed today. While there have been many potential scenarios discussed, today we have only confirmed that we designed Xbox One to enable our customers to trade in and resell games at […]


          Επισης:

          Comment


          • #35
            Another piece of clarification around playing games at a friend’s house – should you choose to play your game at your friend’s house, there is no fee to play that game while you are signed in to your profile.
            Παίζει να κάνω λάθος, όμως μέχρι στιγμής δεν είχες ένα ορισμένο όριο συσκευών στις οποίες μπορούσες να κάνεις log in; Επίσης και πάλι, για να δουλέψει ένα τέτοιο σύστημα, απαιτείται ο φίλος σου να έχει ίντερνετ. Και αφού το κάθε παιχνίδι πρέπει να γίνει install στον σκληρό δίσκο, θα πρέπει να περαστεί και στην κονσόλα του φίλου σου; Και τι γίνεται με το παιχνίδι όταν φύγεις, απλά του τρώει GB χωρίς να μπορεί να τα χρησιμοποιήσει;

            Πιστεύω πως αν τα παιχνίδια έπαιζαν μεταχειρισμένα παντού, θα το έλεγαν καθαρά και ξάστερα. Από τη στιγμή που δεν κάνουν κάποια ξεκάθαρη δήλωση και μασάνε τα λόγια τους, τα πράγματα πιθανότατα είναι έτσι όπως τα περιγράφει όλος ο κόσμος (εδώ, neogaf, kotaku, κλπ).


            ΕΔΙΤ
            Εν τω μεταξύ πριν λίγες ημέρες διάβασα πως η ΕΑ σταματάει να απαιτεί έξτρα αγορά online passes στα παιχνίδια της. Μου έκανε εντύπωση πως η κατ' εξοχήν εταιρία που προβαίνει σε τέτοιες κινήσεις, σταμάτησε να απαιτεί χρήματα. Βέβαια όπως λέει ο ο Ρικ παρακάτω στο 01:30

            "Keep in mind that EA doesn't really give a crap about the consumer, and the drop of the online pass COULD BE because of the fact of the Xbox one is going to block used games, so they don't care anymore

            It's just something funky. I just can't picture EA doing something that really benefits the consumer"

            Αν το συνδυάσουμε και με το γεγονός πως η ΕΑ έκανε αποκλειστικές συμφωνίες με το ΧΒΟΧ, makes perfect sense που λένε

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • #36
              "Fans of Rare and Rare IP I think will be pleased with what we're going to show at E3," Spencer said. "We had a limited amount of time today and a lot of story to tell. But Rare remains an incredibly important part of our development capability.

              "That historic IP that they've built I think can play a real important role on Xbox One."
              Lol, let the speculation begin.

              Comment


              • #37
                Killer Instinct?
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #38
                  Κι εγώ αυτό σκέφτηκα. Αλλά και πάλι, πόσο σημαντικό ρόλο να παίξει πλέον για την κονσόλα; Είμαστε στο 2013, κοντεύουμε 20 χρόνια από τη δημιουργία του παιχνιδιού.

                  PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                  Comment


                  • #39
                    Η παρουσίαση ήταν απογοητευτική. Και μόνο το γεγονός πως αφιέρωσαν ένα τέταρτο σε έναν multiplatform τίτλο μιας σειράς που συμβολίζει την αδράνεια και την έλλειψη δημιουργικότητας στη βιομηχανία, μοστράροντας ως αβαντάζ την περιορισμένη αποκλειστικότητα των DLC, ξέρουμε που πηγαίνουμε. Εξ' άλλου, πολλές υπηρεσίες που παρουσίασαν αφορούσαν μονάχα την Αμερική. Τι άλλο, άλλο ένα racing sim, σειρά Halo στη τηλεόραση στ'@@ μας... Αν υπήρχε κάτι αισιόδοξο στη conference, ήταν το παιχνίδι της Remedy, μια ομάδα που εμπιστεύομαι.
                    Δε μου αρέσουν οι βλέψεις της Microsoft. Κινούνται σε μια λογική που απεχθάνομαι, στην εξέλιξη των gaming πλατφόρμων σε entertainment systems. Θα έχω το νου μου και στην E3 αλλά απ' όσα έχουμε δει (και δεν είναι λίγα) το PS4 υπερνικάει.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by Enpsty View Post
                      To design πάντως είναι τραγικό. Είπαμε να μοιάζουν οι κονσόλες με dvd players, αλλά όχι με VHS δεκαετίας 80.
                      θα παιζει και κασέτες με τον στάθη ψάλτη





                      O Καζ Χιραι κανει πλάκα

                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Phantom Duck View Post
                        Απελπισία με τα όλα της φαίνεται η κονσόλα :xp:.

                        Δεν αγοράζεις παιχνίδι, αγοράζεις τον κωδικό. Αν δώσεις το δισκάκι σε έναν φίλο σου, αυτός πρέπει να αγοράσει τον κωδικό δίνοντας τα ίδια χρήματα, επομένως μπορείς απλά να μην του δώσεις το δισκάκι και να του πεις να το αγοράσει online ο ίδιος. Κοροϊδευόμαστε μου φαίνεται.

                        Για να το κάνεις register, χρειάζεται να έχεις internet, επομένως δεν μπορείς να κρατήσεις offline την κονσόλα (για τους χ/ψ λόγους). Επίσης δεν είναι ανάγκη να είσαι "always online" αλλά από την άλλη χρειάζεται να μπαίνεις online μία φορά την ημέρα αν θέλεις να χρησιμοποιείς τα παιχνίδια σου. Μας κοροϊδεύουν στα μούτρα δηλαδή σαν να λέμε

                        Όσο για το online content, είναι τραγελαφικό να μην περνάει στο One το XBLA, αλλά να σου λένε μην ανησυχείς επειδή έχεις ακόμα τα gamerscores και achievements σου. Γενικά, απελπισία από όλες τις πλευρές, μέχρι και το όνομα είναι fail.

                        Κρίμας. Μοναδική περίπτωση αγοράς είναι (ότ)αν με το καλό hackαριστεί.

                        Από τα λίγα που διάβασα, νομίζω πως αυτό τα λέει όλα. Welcome to the next generation.

                        Επίσης το μηχάνημα είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ άσχημο. Είναι πραγματικά σα video ή σα μεγάλο DVD player, πραγματικά εμετικό. Το μόνο που λείπει είναι ένα σεμεδάκι να πέφτει μπροστά.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • #42

                          Comment


                          • #43
                            BigBoss το ξερεις οτι ειναι fake account ετσι;

                            Λοιπον η παρουσιαση ξεκινησε ωραια αλλα μετα κατρακυλα, καταρχην σε προετοιμαζουν για παπαδες και στο τελος τιποτα. Το αστειο ειναι οτι το πιο εντυπωσιακο σημειο για μενα ηταν η χρηση του Kinect στο navigation το οποιο ομως επι της ουσιας δεν ειναι λογος να παρεις κονσολα.

                            Τωρα προσπαθω να μαθω αυτα που δεν ειπαν, δηλαδη τα περι used games κλπ. Ενα αλλο που ειδα στο gaf ειναι οτι δεν υπαρχει self publishing, τουλαχιστον για την ωρα, τη στιγμη που Sony & Nintendo εχουν κανει μεγαλο ανοιγμα/καλεσμα στους indies και μαλιστα υποστηριζουν την Unity 3D engine.

                            Οπως λοιπον ειχε αρχισει να φαινεται απο το δευτερο μισο της προηγουμενης γενιας, η Microsoft παιρνει μια εντελως διαφορετικη κατευθυνση απο αυτη που θελω, παει σε ενα κλειστο μοντελο που απευθυνεται σε αμερικανακια και αναποφεκτα θα αντιμετωπισει τις συνεπειες των πραξεων της αργα ή γρηγορα, μαζι με τις ΕΑ & Activision.

                            Αυτη τη στιγμη Nintendo & Sony θα πρεπει να τριβουν τα χερια τους.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by i Have no Equal View Post
                              .........εμενα προσωπικα μου αρεσει η ιδεα της ms για μια entertainment συσκευη που τα κανει ολα και δεν περιμενω να το πετυχει σωστα με την πρωτη..
                              Δηλαδή σου αρέσει για τα features, που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στην χώρα σου και αν μάλιστα δεν είναι και λειτουργικά δεν σε πειράζει γιατί σαν ιδέα σου φαίνεται cool. Ο ορισμός του ideal consumer (από την πλευρά των εταιριών) είσαι .

                              Comment


                              • #45
                                Καλά αυτά τα σχόλια solid snake δεν αφορούν κανέναν, είναι δεδομένο ότι θα κυκλοφορήσουν κάποια exclusives που θα ενδιαφέρουν κάποιον και το Xbox One θεωρητικά μπορεί να παρέχει το πιο αξιόπιστο online και αυτή τη γενιά.

                                Οπως λοιπον ειχε αρχισει να φαινεται απο το δευτερο μισο της προηγουμενης γενιας, η Microsoft παιρνει μια εντελως διαφορετικη κατευθυνση απο αυτη που θελω, παει σε ενα κλειστο μοντελο που απευθυνεται σε αμερικανακια και αναποφεκτα θα αντιμετωπισει τις συνεπειες των πραξεων της αργα ή γρηγορα, μαζι με τις ΕΑ & Activision.
                                Το θέμα είναι ότι η MS ακολουθεί τη λογική του κλειστού συστήματος εδώ και πλέον 1 χρόνο σχεδόν με τα Windows 8, κατακερματίζοντας πλήρως μία αγορά που η ίδια έφτιαξε και συντήρησε κοντά 20 χρόνια. Το νέο Xbox είναι απλώς η επιτομή στην αλλαγή της πολιτικής τους και κατά την άποψή μου η λιγότερο επικίνδυνη, δεδομένου ότι επηρεάζει τα σπίτια των gamers κι όχι ολόκληρο το computing όπως το ξέραμε ως τώρα.

                                Οι indies το ξέρουν εδώ και 3-4 χρόνια ότι το Xbox είναι το χειρότερο δυνατό περιβάλλον για αυτούς. Επίσης εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον κυκλοφορούν όλες αυτές οι φήμες περί κατάργησης των μεταχειρισμένων παιχνιδιών. Η παρουσίαση δε μας έδωσε καμία καινούρια πληροφορία, κάνοντας την εμφάνιση της κονσόλας μία από της πιο anti-hype στιγμές του gaming. Στα χαρτιά να το δεις, είναι ολόιδιο (και χειρότερο) από το PS4, με connectivity μεταξύ 4 διαφορετικών συσκευών, προσανατολισμένο σχεδόν πλήρως σε ένα και μόνο κοινό.

                                Το άρθρο που παρέθεσα στο gamasutra έλεγε κάτι εξαιρετικά ενδιαφέρον σχετικά με το μέλλον του entertainment. Η ερώτηση που έθετε είναι κατά πόσο η τηλεόραση είναι όντως το κέντρο της οικιακής διασκέδασης, δεδομένου ότι πλέον έχουμε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που παρέχει το Xbox One μέσω πολλών άλλων συσκευών (υπολογιστές, smart TVs, κινητά, υπολογιστές, PS3/4 κτλ) και το multitasking μεταξύ όλων αυτών των συσκευών είναι επίσης τεράστιο. Μία ενοποίηση όλης της διασκέδασης σε 1 συσκευή δε μου ακούγεται ιδιαίτερα πειστικό σενάριο.

                                Επίσης, ο τίτλος είναι γελοίος γιατί αυτοαναιρείται. Δε μιλάμε για ενοποίηση όλων σε 1 (ούτε υπηρεσιών, ούτε συσκευών). Μπορεί να παρέχονται πολλά μέσω του μηχανήματος, αλλά για να δουλέψει αυτό ολόσωστα και όπως προβλέπεται, πρέπει να είναι συνδεδεμένα 1 τηλεόραση, 1 Xbox One, 1 Kinect, 1+ controller, 1 σύνδεση στο internet σε ένα χώρο που θα πρέπει να προϋποθέτει ορισμένες συνθήκες. Θα δούμε πάλι τα θεϊκά προβλήματα με το calibration του Kinect το οποίο θα απαιτεί σίγουρα 1-2 μέτρα απόσταση από τον καναπέ, θα υπάρχουν σίγουρα λάθη στο voice recognition ή ακούσιων καταχωρήσεων εντολών κτλ κτλ. Στην πολύ αισιόδοξη περίπτωση που όλα θα δουλεύουν άψογα και με ελάχιστο κόπο, η όλη λογική και μόνο της σύνδεσης 4 συσκευών για την επίτευξη αυτής της περιβόητης ενοποίησης, που η MS θεωρεί "revolutionary," εμένα μου φαίνεται αφελέστατη.

                                Edit:

                                Εμένα το Xbox με έχασε από τη μέρα που η Sony "θεσμοθέτησε" την υποστήριξη των ανεξάρτητων κι ετερόκλητων (θεματικά) exclusives. Εκεί που υπήρχε μία σύγκλιση των δύο μεγάλων κονσολών της προηγούμενης γενιάς, η Sony αποφάσισε να ξεχωρίσει μέσω των ιδιαίτερων exclusives που απομακρύνονταν από τη λογική του βίαιου shooter. Το Xbox One προφανώς και θα κινηθεί στα ίδια ακριβώς gaming πρότυπα, με τις αποκλειστικότητές του να είναι είτε time exclusives, είτε "ένα ακόμα imba shooter/ gore feast." Αν τώρα δούμε κάτι πιο ενδιαφέρον και πρωτότυπο, το οποίο θα ανοίξει μία νέα τάση στο οικοσύστημα της κονσόλας, ευχαρίστως να επενδύσω κι εκεί. Προς το παρόν όμως, η όλη λογική του κλειστού συστήματος, του TV προσανατολισμού και των παντελώς αδιάφορων exclusives δε με ενδιαφέρει ούτε 1%.

                                Εγώ απορώ πάντως γιατί παράτησαν έτσι το XBLA, που για πόσα χρόνια ήταν με τεράστια διαφορά η καλύτερη υπηρεσία για χαλαρό και ενδιαφέρον gaming :-[ .

                                Comment

                                Working...
                                X