Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Mario 3D World

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Phantom Duck View Post
    Δεν είχα κάποιο θέμα με ragequit προς το παρόν.
    Τα κρατάς μαζεμένα για την Champion's Road;

    Comment


    • Το Champion's road το είχα δει θυμάμαι τόοοοτε, όταν είχε πρωτοβγεί το παιχνίδι. Δεν μου φάνηκε κάτι το τρομερό, όμως από την άλλη όταν ο τύπος που βλέπεις είναι προ και δεν χάνει ζωή, όλα εύκολα σου φαίνονται. Δεν είχα παίξει και το παιχνίδι τότε για να ξέρω τους μηχανισμούς. Τώρα ευτυχώς δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα από την πίστα, θυμάμαι μόνο πως μου είχε φανεί spoil, επομένως όταν φτάσω στο champion's road, θα είναι σαν να παίζω την πίστα για πρώτη φορά. Βοήθησε και το κολπάκι για τις ζωές πάντως, με 1.000+ ζωές δεν σε απασχολεί τίποτα, και παίζεις απλά για να παίζεις. Δεν έχεις και δικαιολογία για να τα παρατήσεις

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • Εδω ειμαστε παλι μερικα χρονακια μετα, να ναι καλα το Bowser's Fury που τρωγομουν πολυ να το δω παροτι ειχα ηδη παιξει το 3D World.

        Για το 3D World απλα να πω πως ηδη το επαιξα μεχρι το τελος τελος του και μου φανηκε και παλι ιδιαιτερως απολαυστικο. Οι αναφορες που εχει σε παλιοτερα παιχνιδια της σειρας ειναι φανταστικες και ιδιως προς το τελος βλεπει κανεις πολυ ομορφες πινελιες που κανουν τη διαφορα και λογικα θα κανουν κλικ σε καθε φαν του franchise. Αξιζει να πω και παλι πως παροτι ειναι γνωστο πως το παιχνδι ειναι το μονο 3d mario που στην ουσια παιζει σαν τα 2d games της σειρας, αυτο το πραγμα το εχουν πετυχει παρα μα παρα πολυ καλα και γι' αυτο νομιζω πως το εχω τοσο ψηλα.

        Περα απο τη solo ολοκληρωση παιζουμε ηδη 3πλο online με Ramparter και sain't και υπαρχει και slot για 4ο παικτη. Deus τι λες μιας και σε βλεπω ηδη δραστηριο; Αν το χει καποιος αλλος ας το πει.

        Το παιχνιδι σε multiplayer μεσα στο χαος του βγαζει απειρο γελιο. Εχουμε ηδη μαζεψει ποσα clips και σιγουρα ειναι τελειως διαφορετικη εμπειρια που σε κανει να βλεπεις το παιχνιδι πολυ διαφορετικα απ οταν το παιζεις solo.

        Το Bowser's Fury τωρα ηταν κατι πολυ φρεσκο σαν ιδεα και το χαρηκα πραγματικα. Παιρνει ολα τα καλα gameplay elements του Mario 3D World και τα κανει twist με φοβερο τροπο. Η εμπειρια ειναι συντομη (6-8 ωρες ισως το πολυ), αλλα ακρως απολαυστικη. Απλα να πω πως το ολο πακετο το προτεινω ανεπιφυλακτα και μακαρι να δουμε και τη Nintendo να συνεχιζει τα πειραματα με μη συμβατικα Mario a la Bowser's Fury.

        Comment


        • Να πω πρώτον πως παίζω κι εγώ (στον Cemu) το παιχνίδι, έχω μπει μόλις στο postgame και μάλλον είναι το αγαπημένο μου 3D Mario. Μου αρέσει πιο πολύ από το Odyssey επειδή είναι πιο εστιασμένο και συμπαγές. Μόνο ιδέες, η μια μετά την άλλη. Δεύτερον για όποιον έχει όρεξη να χαζέψει, το thread έχει από την αρχή πολύ πολύ πλάκα.

          Comment


          • Μπραβο πολυ ωραιος. Πώς σου φαινεται ως τωρα; Τι εχεις ξεχωρισει; Ιδιως τον πρωτο κοσμο του post-game τον ξεχωριζω και με το παραπανω (world star).
            Επισης ναι, διαβασα σχεδον ολο το θεμα κι εγω πριν κανω το προηγουμενο ποστ μου, πολλη πλακα δε λες τιποτα .

            Comment


            • Originally posted by Raf View Post
              Να πω πρώτον πως παίζω κι εγώ (στον Cemu) το παιχνίδι, έχω μπει μόλις στο postgame και μάλλον είναι το αγαπημένο μου 3D Mario. Μου αρέσει πιο πολύ από το Odyssey επειδή είναι πιο εστιασμένο και συμπαγές. Μόνο ιδέες, η μια μετά την άλλη. Δεύτερον για όποιον έχει όρεξη να χαζέψει, το thread έχει από την αρχή πολύ πολύ πλάκα.
              Κι εμενα θα μ αρεσε αν επαιζα σε emu γιατι θα κανα overuse το save state

              Χτες παιξαμε online το post game κι ειναι οντως γεματο ωραιες ιδεες αλλα προσωπικα δε χωνευω πλεον παιχνιδια που σε τιμωρουν.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • Xeno Δεν έχω προχωρήσει παραπέρα, είμαι στο 9-2 και τώρα αρχίζει όντως και δυσκολεύει. Ο Ramparter μάλλον εννοεί πως στην απώλεια ζωής πριν από checkpoint -αν αυτό υπάρχει- σε γυρίζει στην αρχή του επιπέδου. Αυτό μπορώ να το δεχτώ, ακόμα και στις μετέπειτα πίστες — και έχω δει πως είναι η Champion's Road. Άλλωστε πρόκειται για ένα παιχνίδι με καλό χειρισμό, κι εκτός από σπάνιες περιπτώσεις autoscrolling ποτέ δεν ένιωσα πως έχασα άδικα. Αν άλλαζα κάτι θα ήταν η ύπαρξη ζωών ως ενός αριθμού που συλλέγεις και αυξάνεται. Να ένα πράγμα που αρχίζει όλο και λιγότερο να έχει νόημα ύπαρξης και μπορεί να αντικατασταθεί από έναν απλό μετρητή ή κι από τίποτα. Αλλά κι αυτό ακόμα είναι συζητήσιμο. Πάντως εγώ, μετά τα credits, αποπειράθηκα το exploit και είμαι στις 1100+ για να μπορώ να συνεχίσω χωρίς το άγχος του game over.

                Από την τελευταία φορά που έπαιξα κυρίως συμπληρώνω αστέρια από προηγούμενες πίστες. Το προχωράω πολύ αργά γιατί πολύ απλά δεν θέλω να τελειώσει. Μου αρέσει κυρίως που μπαίνοντας σε μια πίστα δεν έχω ιδέα τι πρόκειται να δω. Το pacing είναι τέλειο: εκτελείται άψογα η γνωστή συνταγή της ιδέας που εισάγεται σε έναν βασικό βαθμό και μετά ξανασυναντάται ένα ή δυο σκαλιά δυσκολότερη και πολυπλοκότερη. Σχεδόν όλη η διάρκεια ως τώρα ήταν gameplay μοναδικής ποιότητας. Μηδέν filler ή επαναλαμβανόμενο περιεχόμενο. Απουσιάζουν τα high points του Odyssey (βλέπε μεγαλειώδη σκηνικά New Donk City), αλλά όπως είπα μου αρέσει πιο πολύ συνολικά γιατί ό,τι collectible υπάρχει προσθέτει στην ουσία και τον ρυθμό του παιχνιδιού το ίδιο. Το gameplay είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση, ισορροπώντας ανάμεσα σε 2D και 3D, και λόγω της ποικιλότητας των επιπέδων πότε πηγαίνει περισσότερο στο ένα και πότε στο άλλο. Το cat suit το ψιλοσνόμπαρα σαν εικόνα πριν παίξω το παιχνίδι, μα τελικά είναι πολύ διασκεδαστικό και πάντα χαίρομαι όταν το συναντάω κι ακόμα περισσότερο όταν ανακαλύπτω νέους τρόπους να το αξιοποιήσω. Μου αρέσει η απουσία tutorial για την πλούσια κινησιολογία των χαρακτήρων. Όπως και σε άλλα Mario, έτυχε να ανακαλύψω νέες κινήσεις απάνω στο παιχνίδι, πράγμα που δημιουργεί μεγάλη έκπληξη και ικανοποίηση. Φαίνεται, τέλος, πολύ γεμάτο - ο κάθε κόσμος δεν είναι 8 πίστες και τελειώσαμε, έχει μικρά εξτραδάκια και διαφορετικού τύπου challenges, όπως οι πίστες του Toad, minibosses, σερί από platforming minigames κ.α, κι απ' ό,τι καταλαβαίνω το postgame δεν είναι μόνο ένας κόσμος. Η έκδοση για το Switch που περιλαμβάνει ακόμη το Bowser's Fury είναι πολύ ελκυστική, αφενός επειδή είμαι πολύ περίεργος να δω τι απίθανο έχουν κάνει με το Bowser's Fury, αφετέρου επειδή το 3D World ήδη έγινε για εμένα κλασικό.

                Comment


                • Θα συμφωνησω οτι οι ζωες εχουν χασει το νοημα τους και δε θα τις ηθελα πια. Επισης θεωρω οτι οι πιστες δε χρειαζεται να χουν χρονο εκτος απο αυτες στις οποιες εχεις 100" μονο (εκει ο χρονος εξυπηρετει καποιο σκοπο και δε με χαλασαν οι συγκεκριμενες).
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Συμφωνώ και ξέχασα να το αναφέρω κι αυτό.

                    Comment


                    • Οι ζωές και ο χρόνος είναι όντως απαρχαιωμένα κατάλοιπα του παρελθόντος. Ήταν καλά στις πρώτες γενιές όταν γινόταν η μετάβαση από τα arcades, όμως κάθε φορά που τα βλέπω σε σύγχρονα παιχνίδια, μόνο ως εμπόδιο λειτουργούν, εκτός από παιχνίδια τύπου New super Luigi U που βασίζονται στον μειωμένο χρόνο και την speedrun λογική. Στο 3D World δεν είχα θέμα, αφού το exploit για τις 1.000+ ζωές παίρνει μόλις λίγα λεπτά, ενώ ο χρόνος γενικά είναι αρκετός, όμως και πάλι, βλέπεις μια παιχνιδάρα με παλαιολιθικά στοιχεία. Επίσης νομίζω πως η σειρά χρειάζεται πιο σύντομο respawn ανάμεσα στις ζωές, τέτοιες αλλαγούλες που αν τις ζήσεις σε άλλα παιχνίδια, δύσκολα ξαναγυρνάς πίσω.

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • Εγώ σκεφτόμουν πάλι πως ενώ είμαι υπέρ για εκσυγχρονισμό κάποιων πραγμάτων όπως ζωές και μετρητής, ωστόσο ο χρόνος για να ξεκινήσεις ξανά εξυπηρετεί σε ένα παιχνίδι Mario για να κατακάτσει το feeling της αποτυχίας. Δεν είναι το ίδιο με το Celeste ας πούμε, που μπορεί να πεθάνεις κάθε 5 δευτερόλεπτα οπότε θες άμεσο respawn.

                        Comment


                        • Οσο πιο αμεσο το retry τοσο πιο ευχαριστη η εμπειρια. Ηταν το μονο μελανο σημειο στο fury. Δεν χανεις ευκολα αλλα εχει αρκετο loading οταν χανεις λογω του ανοιχτου κοσμου.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Στο 3D World άλλωστε παίρνει περίπου 5 δευτερόλεπτα να ξεκινήσεις ξανά. Λεπτομέρειες όπως η χαρακτηριστική μελωδία δεν θα ήθελα να εξαφανιστούν.

                            Comment


                            • Μπορεί άνετα όμως να μειωθεί σχεδόν στο μισό . Το Fury τι είναι;

                              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                              Comment


                              • Ελπιζω ο φυσιολογικος τροπος να το παιξει

                                Comment

                                Working...
                                X