Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Mario 3D World

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Aion View Post
    Βλέπετε για πιο λόγο είπα να αφήσω για κάποιο χρονικό διάστημα XBOX PlayStation και PC? Μα δείτε ομορφιές. Αλλου είδους παιχνίδια. Μονο η Nintendo. Είχα πολύ καιρό να ασχοληθώ μαζί της, και μου έλειψε. Είχα που είχα σκοπό να πάρο Wii U τα Χριστούγεννα, τώρα με βλέπω να το παίρνω bundle με Super Mario 3D World. Προς το παρόν 3DS ftw!

    Btw, επειδή έμεινα πίσω με Nintendo/Mario, τι ακριβώς εννοείτε με τα mario 2.5D? Αυτά που είναι του style Castlevania: Lords of Shadow - Mirror of Fate?
    Σχετικα με το τελευταιο που λες..


    Today, the term "2.5D" can normally be associated with games that have polygonal graphics in a 3D environment, and a fixed-perspective camera. The moment-to-moment gameplay will primarily take place on a 2D plane. Even if the mechanics of the engine allow for variations and scripted sequences, the player will seldom have direct control over the camera or character movement in 3D space. Establishing this limitation on player freedom gives the game designer control for technical and aesthetic reasons.

    Comment


    • #32
      Got it. Όμως όντως, αν και δεν έχω παίξει τα 3D Mario, αυτό δεν φαίνεται σαν τα Sunshine και Galaxy ας πούμε, και ας λέγεται/είναι 3D. Μπορεί να μην είναι 2.5D, απλά σαν 3D σου δίνει μια ενδιάμεση και πρωτότυπη εικόνα, σε αντίθεση με τα κλασσικά 3D. Πιστεύω και εγώ πως αν η Nintendo ήθελε να βγάλει νέο τίτλο Mario, απόγονο τον προηγούμενον κλασσικών 3D που να κάνει μπαμ, δεν θα ήταν αυτό, ή τουλάχιστον δεν θα το ονόμαζε έτσι.

      Το Super Mario 3D Land δουλεύει σαν 2.5D?

      Comment


      • #33
        To 3D Land είναι κανονικό 3D με τα όλα του.Άλλο εννοεί ο παίκτης αν κατάλαβα καλά.Ότι δεν έχει εξερεύνηση κλπ.
        Carpe diem

        Comment


        • #34
          Originally posted by Enpsty View Post
          Πλήρως 3D είναι.


          Όχι δεν είναι...Πάμε παρακάτω!!
          Αυτό που λέει ο Aion εννοώ.Δεν είναι το next big thing.Αυτό που με τα γραφικά του θα δείξει τις δυνατότητες του WiiU.HD Mario με πλήρη κίνηση σε 3d περιβάλλον και όχι σημαιούλες στο τέλος..
          Nintendo I.D.: paixtis
          3ds friend code: 2664-2347-7128

          Comment


          • #35
            OK αλλα με αντικειμενικους gaming ορους ειναι 3D.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #36
              Tι παμε παρακατω ρε παιχτη, δε σου φταινε σε τιποτα οι αλλοι επειδη δε μπορεις να ορισεις το 3d gaming. Ξεκολλα και μη χαλας καθε τοπικ με τα κολληματα σου.
              Αν θελετε να συζητησουμε για το παιχνιδι εχει καλως, αν συνεχισουμε αυτη την καραμελα ολα τα σχετικα posts θα παρουν ποδι.

              Comment


              • #37
                Δεν είναι το next big thing.Αυτό που με τα γραφικά του θα δείξει τις δυνατότητες του WiiU.HD Mario
                Ποιες είναι δλδ οι δυνατότητες του; Είναι κάτι παραπάνω από το HD που αναφέρεις ότι είναι απλά ένα HD Mario; Και στην τελική τι το τόσο τρομερό περιμένεις να δεις σε ένα τίτλο MArio στα γραφικά;

                Comment


                • #38
                  Επίσης μην ξεχνάμε πως δεν είναι 3D με τον ίδιο τρόπο που είναι τα παιχνίδια στο 3DS οπότε άλλος ένας λόγος για να μη λέγεται 3D.

                  Πραγματικά στα γραφικά τι ακριβώς περιμένεις; Πότε τα Μάριο ήταν το σημείο αναφοράς τεχνολογικά μετά το Μάριο 64; Το artwork των Μάριο είναι τέτοιο ώστε να φαίνονται όμορφα και σε σχετικά αδύναμες κονσόλες, δεν πιέζουν την κονσόλα στα όριά της...

                  Χωρίς να είμαι ειδικός μου φαίνεται 3D στο στυλ των Galaxy περίπου, δηλαδή κίνηση στις τρεις διαστάσεις αλλά σε σχετικά περιορισμένες πίστες. Λείπει το adventure στοιχείο του Sunshine αλλά αυτό μάλλον καλό είναι.

                  Η μονη μου ενσταση ειναι στην 8 κατευθυνσεων κινηση αλλα ισως ειναι πιο πρακτικη με αυτη τη καμερα.
                  Τι εννοείς;
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by straier

                    Χωρίς να είμαι ειδικός μου φαίνεται 3D στο στυλ των Galaxy περίπου, δηλαδή κίνηση στις τρεις διαστάσεις αλλά σε σχετικά περιορισμένες πίστες. Λείπει το adventure στοιχείο του Sunshine αλλά αυτό μάλλον καλό είναι.

                    Τι εννοείς;
                    Ακριβως, design wise φαινεται συνεχιστης των Galaxies. Απλα νομιζω οτι του βαλανε περιτυλιγμα α λα SM3DLand και χρησιμοποιησαν αυτη τη καμερα για να το κανουν μαλλον πιο προσβασιμο στους casuals. Γενικα ειναι ενα θεμα το ποσο περισσοτερο προσελκυουν το κοσμο τα 2D απο τα 3D Mario και ψαχνουν να βρουν τη σωστη φορμουλα.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • #40
                      Καπως ετσι φαινεται, αλλωστε και τα Galaxy ηταν αρκετα γραμμικα σε σχεση με τα SM64 / SMS. Αυτο δεν αναιρει τη 3d φυση ολων των παιχνιδιων, απλα τωρα οπως σωστα λεει ο Ramparter αλλαζει το περιτυλιγμα και πανε για μια διαφορετικη αισθητικα προσεγγιση.

                      Εν τω μεταξυ μετεφεραν το νεο DKC για Q1 2014, μου φαινεται χλωμο να το καναν επειδη δεν εχει τελειωσει η αναπτυξη, μαλλον θελουν να αποφυγουν το να επισκιαστει το DKC απο το Mario.

                      Comment


                      • #41
                        Πιστεύω ότι με το 3D World προσπαθούν να ενώσουν όλα τα Mario μαζί, λίγο από 2D Mario, λίγο από SMB2, λίγο 64, λίγο Galaxy. Η αρχή έγινε με το 3D Land τώρα πάνε για ένα βήμα παραπέρα. Η κάμερα είναι σε προοπτική 3/4 προκειμένου να μπορεί να παιχθεί το multiplayer χωρίς split screen. Αλλά όπως φαίνεται και στο gif που παρέθεσα στο single player θα μπορείς να την χειριστείς όπως θες.
                        Το μόνο που με χαλάει στον τίτλο είναι ότι δεν έχει online. Καταλαβαίνω ότι το offline σε τέτοια games ταιριάζει περισσότερα, αλλά ας υπήρχε η επιλογή.

                        Comment


                        • #42
                          Απλα επειδη πρεπει:


                          ΥΓ: Παρατηρησατε τα εικονιδια των χαρακτηρων πανω αριστερα στο hud? Μου βγαζουν πολυ 90s αισθητικη.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Xeno View Post
                            Tι παμε παρακατω ρε παιχτη, δε σου φταινε σε τιποτα οι αλλοι επειδη δε μπορεις να ορισεις το 3d gaming. Ξεκολλα και μη χαλας καθε τοπικ με τα κολληματα σου.
                            Αν θελετε να συζητησουμε για το παιχνιδι εχει καλως, αν συνεχισουμε αυτη την καραμελα ολα τα σχετικα posts θα παρουν ποδι.

                            Η απάντηση δώθηκε από τους πιο κάτω για το που ήθελα να πάει η κουβέντα.Τώρα για το αν θέλεις να με χαρακτηρίζεις με αυτόν τον τρόπο όντας και admin τι να πω ας το κρίνουν άλλοι..
                            Πάμε σε αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω.Θέλω να κάνει την μετάβαση σε ένα πιο ρεαλιστικό 3d Mario.Το έκανε πολύ καλά στο Mario Kart 8.Δεν καταλαβαίνω το λόγο να μην μπορεί να το κάνει και σε έναν πραγματικό 3d Mario τίτλο όπου θα έχεις την δυνατότητα να πας όπου θες,να μαζεψεις τα αστέρια σου με όποια σειρά θες.Το συγκεκριμένο είναι μια προσπάθεια να συνδυαστούν όλα κάτω από τη λογική ενός 2d Mario.Ενδιαφέρον,με κάνει να θέλω να πάρω WiiU αλλά θέλω και το άλλο.
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by paixtis View Post
                              Η απάντηση δώθηκε από τους πιο κάτω για το που ήθελα να πάει η κουβέντα.Τώρα για το αν θέλεις να με χαρακτηρίζεις με αυτόν τον τρόπο όντας και admin τι να πω ας το κρίνουν άλλοι..
                              Πάμε σε αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω.Θέλω να κάνει την μετάβαση σε ένα πιο ρεαλιστικό 3d Mario.Το έκανε πολύ καλά στο Mario Kart 8.Δεν καταλαβαίνω το λόγο να μην μπορεί να το κάνει και σε έναν πραγματικό 3d Mario τίτλο όπου θα έχεις την δυνατότητα να πας όπου θες,να μαζεψεις τα αστέρια σου με όποια σειρά θες.Το συγκεκριμένο είναι μια προσπάθεια να συνδυαστούν όλα κάτω από τη λογική ενός 2d Mario.Ενδιαφέρον,με κάνει να θέλω να πάρω WiiU αλλά θέλω και το άλλο.
                              Τι θες να σου πει δηλαδή όταν προσπαθείς να ξαναορίσεις gaming όρους και να μας βγάλεις όλους χαζούς; Ξέρουμε πολύ καλά τι είναι το 3d... Και στην πορεία για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα βάζεις στο παιχνίδι και τα γραφικά ότι δεν είναι αρκετά καλά

                              Comment


                              • #45
                                Νομίζω ότι το ζήτημα έγκειται αλλού και όχι σε συζητήσεις τύπου "τι είναι κανονικό 3D και τι όχι".

                                Το πιθανότερο είναι ότι το 3D World θα είναι καλός τίτλος, απλά, οι διαστάσεις της παραγωγής, παραπέμπουν περισσότερο σε μια έκδοση πολυτελείας ενός handheld τίτλου που κυκλοφόρησε δυο χρόνια πριν και λιγότερο σε κάτι που θα περίμενε να δει κανείς από το επόμενο console Mario με αφορμή τη μετάβαση της σειράς σε hardware νέας γενιάς.

                                Νομίζω ότι, και λόγω της παράδοσης της σειράς, οι περισσότεροι απλά θα ήθελαν να δουν μια μεγαλύτερη και πιο φιλόδοξη παραγωγή για το επόμενο console Mario απ' ότι είναι το 3D World.
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X