Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • (συνέχεια από το προηγούμενο ποστ)

    Το σενάριο και το lore είναι από τα καλύτερα που μας έχει δώσει η σειρά. Αλήθεια, το πιστεύω αυτό. Ο κόσμος στο FFXV έχει αρκετά πλούσια μυθολογία και lore και τα έχει όλα: Χαμένους πολιτισμούς, αναφορά στην δημιουργία του κόσμου και στα ανώτερα όντα που βρίσκονται από πίσω και αρκετή ανάλυση γύρω από την ιστορία του κόσμου. Το άσχημο βέβαια είναι ότι μέρος του lore βρίσκεται σε dlc (το επεισόδιο Ardyn συγκεκριμένα). Όπως και να έχει έμεινα πολύ ικανοποιημένος.

    Ακόμη, το παιχνίδι είναι γεμάτο από πολύ δυνατές στιγμές. Από το δέκατο επεισόδιο και μετά η πλοκή απογειώνεται κυριολεκτικά και είναι γεμάτη με αξιομνημόνευτα σκηνικά που εγώ προσωπικά τα θεωρώ από τα πιο δυνατά που έχω δει σε FF. Για παράδειγμα
     
    το σκηνικό στο τραίνο, η επιστροφή του Noctis και η συνάντησή του με τους πολίτες στην Insomnia όπου όλοι τον υποδέχονται και τον ζητωκραυγάζουν απλά με είχαν αφήσει με ανοιχτό το στόμα. Πραγματικά το game μου είχε προκαλέσει ΠΟΛΥ έντονα συναισθήματα και ανατριχίλα, είχα να παίξω ΠΟΛΛΑ χρόνια Final Fantasy το οποίο να με καθηλώσει έτσι. Φυσικά, αυτό το οποίο με συγκλόνισε ήταν η έξοδος του Noctis από τη σπηλιά στην αρχή του 15
     

    ου
    επεισοδίου. Με το που έγραψε στην οθόνη « World of Ruin” απλά υποκλίθηκα.
    Αναμφισνήτητα το 15 έχει πολύ περισσότερεςς αξιομνημόνευτες σκηνές από ολόκληρη την τριλογία του 13.
    ( η οποία παίζει να μην είχε και καμία,
    )



    Αυτά πάνω κάτω. Σίγουρα υπάρχουν και άλλα που μπορώ να πω αν κάτσω να σκεφτώ περισσότερο αλλά ήδη έχω γράψει πάρα πολλά και έχω ψιλοκουραστεί.


    Να πω πως παρόλο που είμαι τόσο ενθουσιώδης με τον τίτλο αναγνωρίζω τα μειονεκτήματά του και τα λάθη του αλλά για εμένα προσωπικά ο τίτλος έχει ψυχή και τόσες πολλές δυνατές σκηνές που το σώζει και με το παραπάνω. Προσωπικά θα του έβαζα ένα 7/10 για την αρχική έκδοση και ένα 8/10 για το τελικό, μετά τις προσθήκες και τις διορθώσεις, game. Είναι ένα ακατέργαστο διαμάντι το οποίο αξίζει σίγουρα να παίξει ένας οπαδός της σειράς, αφού έχει να προσφέρει μερικά από τα πιο εντυπωσιακά σκηνικά που έχουμε δει, όμως ταυτόχρονα απογοητεύει γιατί θα μπορούσε να είναι ένας τίτλος τέλειος που θα αποτελέσει σταθμό όσον αφορά την ιαπωνική σχολή rpgs.
    Last edited by Deus; 25-08-2019, 10:32 PM.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • Ωραίος ρε, μπράβο, καιρό το παίδευες αλλά τελικά ασχολήθηκες κι εσύ μαζί του όπως του άξιζε. Διάβασα τα σχόλιά σου και ξαναθυμήθηκα για ποιον λόγο μου άρεσε τόσο το παιχνίδι. Στην αρχή μας είχε πιάσει ο αναμενόμενος ενθουσιασμός, όμως τώρα βλέπω πολύ πιο ξεκάθαρα τα αρνητικά του, μερικά από τα οποία ανέφερες κι εσύ. Έχουμε γράψει πολλές σελίδες, όμως πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να πάρεις το thread και να διαβάσεις τις εντυπώσεις μας. Βέβαια εμείς παίξαμε το παιχνίδι day one και δεν ξέρω αν κάποιος ασχολήθηκε με το επιπλέον περιεχόμενο που έβαλαν αργότερα. Γενικά τι παίζει; Νομίζω ξεκαθάρισαν πως δεν θα ξαναβγάλουν τίποτα έξτρα, άρα έχει λήξει το παιχνίδι; Αξίζει πιστεύεις να ξανασχοληθεί κάποιος για να δει τα επεισόδια των χαρακτήρων και ό,τι άλλο επιπλέον μπορεί να έχουν προσθέσει;

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • Χαχα, έτσι είναι, το κούρασα πολύ αλλά τελικά κατάφερα να το τελειώσω επιτέλους. Όπως είπα και πριν το καταχάρηκα το παιχνίδι αλλά ήθελα να δώσω μια όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική γνώμη.

        Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, θα έλεγα πως αξίζει και με το παραπάνω να παίξει κανείς την τελική έκδοση του παιχνιδιού. Αυτήν τελείωσα και τα έχω κάνει σχεδόν όλα. Τα μόνα που άφησα ήταν τα Pitios dungeon και Episode Prompto.

        Προτού πω περισσότερα, να πω πως το παιχνίδι έχει πλέον ολοκληρωθεί. Δεν θα κυκλοφορήσει άλλο update ή/και dlc. Οπότε, τώρα είναι η καταλληλότερη στιγμή για να το (ξανα)παίξει κάποιος.

        Σχετικά με τις προσθήκες τώρα... Πέρα από τα επιπλέον cutscenes έχουν γίνει και προσθήκες στο gameplay. Η πιο σημαντική είναι αναμφισβήτητα η δυνατότητα να εναλλάσεις σε πραγματκό χρόνο όποτε θέλεις τον χαρακτήρα που ελέγχεις στη μάχη. Έτσι, το gameplay της μάχης εμπλουτίζεται πάρα πολύ αφού οι Prompto, Gladiolus και Ignis παίζουν εντελώς διαφορετικά από τον Noctis. Επίσης, υπάρχει και ένα άλλο Armiger mode, το Armiger unleashed, κάτι το οποίο είναι καλοδεχούμενο. Προσφέρει απίστευτη δύναμη στον Noctis και επιπλέον κινήσεις αλλά, σε αντίθεση με το πρώτο Armiger, είσαι ευάλωτος όσο διαρκεί.

        Ακόμη, έχει η τελευταία περιοχή είναι πολύ πιο μεγάλη σε έκταση. Είναι κανονικό dungeon τώρα και έχει μάλιστα και επιπλέον περιεχόμενο. Έχει προστεθεί ένα story boss fight λίγο πριν το Citadel, ένα super boss το οποίο μάλιστα είναι ένα κλασσικό superboss το οποίο έχει εμφανιστεί σε παλιότερα Final Fantasy και είναι το δυσκολότερο τέρας του παιχνιδιού (και έχει μπόλικο fan service για τους παλιούς οπαδούς της σειράς) και, το σημαντικότερο, επιπλέον story cutscenes και story bosses ΑΦΟΥ μπεις στη Citadel. Στην πρωτότυπη έκδοση του παιχνιδιού από ότι ξέρω έχει μόνο τη τελική μάχη. Τώρα υπάρχουν ενδιάμεσα άλλα 3 bosses, ΠΟΛΥ εντυπωσιακά και επικά και με ΦΟΒΕΡΑ cutscenes με έντονη αλληλεπίδραση μεταξύ των ηρώων. Προσωπικά μου άρεσαν πάρα πολύ οι προσθήκες.

        Όσον αφορά τα dlc, του Gladiolus είναι ψιλοαδιάφορο καθώς δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικό όσον αφορά τη πλοκή και το lore. Δεν έχω παίξει του Prompto όμως ακούω ότι είναι καλό και υποθέτω ότι είναι σημαντικό καθώς μαθαίνεις τι παίζει πραγματικά με τον χαρακτήρα. Του Ignis πρέπει να το παίξουν όλοι. Έχει πολλές φοβερές σκηνές, γίνονται πολύ σηματικά πράγματα όσον αφορά την ιστορία και οδηγεί και σε εναλλακτικό τέλος για το Final Fantasy XV. Απλά πρέπει να το παίξουν όλοι. Τέλος, το episode Ardyn το παρακολούθησα στο youtube, δεν το έπαιξα, αλλά θεωρώ πως είναι και αυτό must play. Διαρκεί κανα δίωρο αλλά έχει πάρα πολύ lore, εξηγεί πάρα πολλά πράγματα σημαντικά για την πλοκή όπως για τον κόσμο, τι παίζει με τα Archaens, την κόντρα μεταξύ ifrit και της ανθρωπότητας και φυσικά τι πραγματικά συνέβη στον Ardyn και είχε αυτήν την κατάληξη.

        Ελπίζω να διαφώτισα, αν κάτι δεν το εξήγησα επαρκώς ευχαρίστως να εμβαθύνω. Αν θέλετε συζητάμε για το σενάριο του παιχνιδιού...


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Ενδιαφέροντα πράγματα. Υπάρχει κάποια πλήρης έκδοση; Νομίζω πως η Royal Edition δεν περιλαμβάνει το επεισόδιο του Ardyn, σωστά; Γι' αυτό λογικά το είδες στο γιουτούμπ.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • Originally posted by Phantom Duck View Post
            Ενδιαφέροντα πράγματα. Υπάρχει κάποια πλήρης έκδοση; Νομίζω πως η Royal Edition δεν περιλαμβάνει το επεισόδιο του Ardyn, σωστά; Γι' αυτό λογικά το είδες στο γιουτούμπ.
            Για PC https://store.steampowered.com/bundl...PLETE_EDITION/

            Περιμενεις για sale εννοειται στη μιση τιμη..

            Δεν τα διαβασα ακομα τα post του Deus και δεν εχω παιξει κανενα DLC, ουτε ειμαι σιγουρος οτι θελω να το κανω ηταν τελειο οπως ηταν τουλαχιστον απο θεμα σεναριου, τωρα πιθανες βελτιωσεις στο gameplay κλπ δεν μπορω να πω οτι με ενδιαφερουν.

            Comment


            • Φαντομ το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να έχεις πρόσβαση σε όλο αυτό το περιεχόμενο είναι να αγοράσεις την Royal Edition, μπορείς να την βρεις πολύ φτηνά στα σκρουτζομάγαζα. Το κακό σε αυτήν την έκδοση είναι πως το περιεχόμενο δεν περιέχεται στο blue ray αλλά δίνεται μέσω download code. Το επεισόδια Ardyn δεν περιέχεται αλλά μικρό το κακό, περιμένεις sale και το τσιμπάς τότε. 10 ευρώ κοστίζει κανονικά.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Νόμιζα πως η Royal ήταν καινούργιο δισκάκι, αλλά αν είναι κωδικός δεν έχει νόημα, αν είναι αγοράζω μόνο το DLC. Fail μεγάλο. Το πιθανότερο είναι πως θα τσιμπήσω το επεισόδιο Ardyn Complete στο PC που δεν ήξερα ότι υπήρχε. Σε 2-3 χρόνια με κόβω, δεν έχω καμιά ιδιαίτερη κάψα μιας και το έχω πρόσφατο. Θα έχει πέσει και η τιμή του, μια χαρά

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • Κοίτα αν το pc σου είναι αρκετά δυνατό για να το τρέξει αγόρασέ το στο Steam και παίξτο εκεί. Θα σου πρότεινα όμως πρώτα να κατεβάσεις το demo για να δεις αν το αντέχει το μηχάνημά σου, μιλάμε πρόκειται για ΠΟΛΥ βαρύ παιχνίδι.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • Ισχυει αυτο που λεει ο Deus, εγω θα προτεινα ps4 και το επαιξα χωρις το ps4pro boost για unlocked frame rate. Διαβαζω για stuttering/crashes στα steam reviews (αλλα συνηθως ειναι τυποι με potato pc ) αν το θες παντως παιζει η complete edition μαζι με το episode Αrdyn αυτη τη στιγμη -50% στα 30ε.

                    Experience the full journey and roadtrip of a lifetime with the FFXV Complete Edition. This bundle includes FINAL FANTASY XV WINDOWS EDITION and the FINAL FANTASY XV EPISODE ARDYN DLC.


                    Για εμενα ειναι και παλι αρκετα για ενα παιχνιδι που εχω παιξει ηδη αλλα δεν ξερω και ποσο χαμηλότερα μπορει να παίξει tbh, μονο σε κλειδαδικο τυπου IG εχει 16ε+5ε το episode Ardyn αγορα ξεχωριστα στο steam και σου βγαινει ~22ε.

                    Comment


                    • Ωραία προσφορά φαίνεται αν δεν έχεις το παιχνίδι, όμως το έχω πρόσφατο και να το αγοράσω, θα μείνει στο ράφι. Μου φαίνεται πως θα το αφήσω για το μέλλον, και όποτε έχω όρεξη να ξανασχοληθώ, θα με απασχολήσει τότε .

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • Εναλλακτικά μπορείς να βρεις το παιχνίδι σε πολύ καλή τιμή στα σκρουτζομάγαζα.


                        Tidy!

                        Do not blame me.Blame yourself or God.
                        In Matsuno we trust.

                        Comment


                        • Σε 2-3 χρόνια θα έχουν βγάλει και συγκεντρωτική έκδοση με τα πάντα μέσα για το PS5, κομπλέ.

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • Το γράφω εδώ για τον Xeno , για να μην γράφουμε στο άλλο θέμα.

                            Το FF XV το ευχαριστήθηκα επειδή είχαμε μαζευτεί μεγάλη παρέα και το ξεκινήσαμε ταυτόχρονα όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει. Εμένα μου άρεσε πολύ η όλη εμπειρία, όμως μέσα σε αυτή βάζω και τις όποιες κουβέντες κάναμε εδώ μέσα, αναλύσεις επί αναλύσεων, έρευνα που έπεφτε online, που ο κόσμος ανακάλυπτε ταυτόχρονα τον κόσμο, αναρωτιόμασταν για νέες φήμες, τι μυστικά μπορεί να κρύβονται στα quests, κλπ κλπ. Υπήρχαν πολλά προβλήματα, όμως απ' ό,τι διαβάζω έχουν διορθώσει κάποια από αυτά. Δεν νομίζω πως μπορώ να βαθμολογήσω το παιχνίδι αντικειμενικά, επειδή λαμβάνω υπ' όψιν όλα τα παραπάνω. Πάντως το ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο από άλλους τίτλους, και για εμένα, είναι μακράν καλύτερο π.χ. από το FF X.

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • Τα περισσοτερα που λες τα καταλαβαινω και σιγουρα βοηθαει η κουβεντα οταν ψαχνεσαι στα τυφλα να βρεις τι εχει να σου δωσει το παιχνιδι απο μηχανισμους και sidequests / equipment / rewards κτλ. Εγω νομιζω καπου μετα τα 3-4 πρωτα chapters και ενω εκανα αρκετα sidequests/hunts καταλαβα πως το παιχνιδι οσο ναι επαναλαμβανεται, πραγμα οχι απαραιτητα απροσμενο γιατι οσο να ναι 9/10 (j)rpgs τετοια sidequests εχουν, αλλα ενιωθα πως αν συνεχιζα θα εκανα burn out.

                              Η ιστορια πηγαινε πολυ αργα χωρις να γινει κατι σημαντικο, για να φτασουμε σε καποια φαση προς chapter 8-9 δε θυμαμαι ακριβως στην Altissia οπου το παιχνιδι με την ιστορια ειχε την πρωτη "κορυφωση" του. Εκει ενιωθα πως μια φουσκα εσκασε γιατι εγιναν πραγματα υποτιθεται σημαντικα, αλλα γιναν ολα πολυ ξαφνικα, ενω προηγουμενως δεν ειχε γινει σχεδον τιποτα και ειχαμε μονο μια υποτυπωδη αναλυση του background Noctis/Luna, σχεδον καμια πληροφορια για το bro party και νομιζω και τιποτα για τους κακους της υποθεσης.

                              Δεν εκατσα να ασχοληθω με side content / spinoffs που θα μου εδιναν καλυτερο insight στο world building (kingslaive το ελεγαν αυτο;), γιατι προσωπικα το θεωρω σχεδον προσβλητικο, αλλα ειναι κριμα οπως και να χει το ιδιο το παιχνιδι να νιωθω πως δε σεβεται το χρονο μου.

                              Με το ο,τι ακολουθησε ενιωθα πως οι devs αποδεχτηκαν το μερικο failure του project και ειπαν πως απο δω και περα βαζουμε το παιχνιδι on rails, μηδεν ελευθερια, ετσι επιτελους μπορουμε να πουμε την ιστορια με ενα σταθερο pace και ναι ηταν καλυτερο απο πριν αλλα και παλι 1 χρονο μετα δε θυμαμαι καν τι ακριβως ειδα, οποτε οπως φαινεται δε μου εμεινε τιποτα (και το ιδιο θα ελεγα και 1 μηνα μετα, ποσο μαλλον τωρα).

                              Μπορει απλα πλεον να μη συγκινουμαι ευκολα με JRPGs, αλλα και υπο αλλες συνθηκες και σε αλλη εποχη δε θα μπορουσα να πιστεψω πως τα τελευταια FF αγγιζουν στο ελαχιστο το imo golden era της σειρας 6-9 (αν σε παρηγορει το 10 το βαζω μετα απο αυτα ).

                              Comment


                              • Ναι, όλα αυτά ισχύουν, τα είχαμε αναφέρει όλοι μας κάπου εδώ μέσα στις 40 σελίδες του thread. Το Kingsglaive δυστυχώς είναι απαραίτητο για να καταλάβεις την πλοκή. Ακούγεται πως το έκοψαν από το παιχνίδι για να το κάνουν ταινία, και να χτίσουν το multi-million franchise τους, γι' αυτό χώρισαν μία μπερδεμένη ιστορία σε ακόμα περισσότερα κομμάτια, απαράδεκτοι απλά. Και για να το μετριάσουν, κάπου στην αρχή του chapter 3 αν θυμάμαι καλά, έβγαλαν ένα τεράστιο patch που είχε μέσα μερικές σκηνές από την ταινία στο σημείο που θα διαδραματιζόταν κανονικά. Λες και θα καταλάβει τίποτα κάποιος που δεν την έχει δει, χαζομάρες.

                                Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα προσωπικής προτίμησης. Εγώ π.χ. επένδυσα χρόνο, είδα την ταινία και τα 5 επεισόδια anime του Brotherhood, διάβασα ό,τι lore αναφερόταν σε κάτι ξεχασμένα βιβλία που έβρισκες στο παιχνίδι που ανέφεραν την προϊοστορία του κόσμου, έψαξα πολύ στο νετ να δω τι μου έχει ξεφύγει από έρευνες που έκανε ο υπόλοιπος κόσμος, κλπ. Οι περισσότεροι δεν θα τα κάνουν αυτά, λογικό. Ούτε εγώ θα τα έκανα εάν το έπιανα τώρα, απλώς εκμεταλλεύτηκα τον αρχικό ενθουσιασμό. Το μετάνιωσα; Όχι. Άξιζε τον κόπο όμως; Πιθανώς πάλι όχι, ειδικά για κάποιον που δεν έχει σκοπό να αφιερώσει τόσο πολύ χρόνο για κάτι που δεν είναι σίγουρος πως το αξίζει στο κάτω κάτω. Και ναι, τα 6-9 είναι σαφέστατα πολύυυυ πιο πάνω από το συγκεκριμένο. Και τα 4-5 βασικά τολμώ να πω, εάν πηγαίνουμε τόσο πίσω. ΤΟ 10 οκ, είναι περίεργη περίπτωση, μάλλον εγώ είμαι μειοψηφία που δεν το χωνεύω και πολύ
                                Last edited by Phantom Duck; 07-04-2020, 12:22 AM.

                                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                                Comment

                                Working...
                                X