Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ε οκ, τα ηχεία θα τους ξέφυγαν, λογικά θα τα φτιάξουν στο τελικό παιχνίδι. Είχατε κατεβάσει το benchmark; Σε σχέση με εκείνο πώς είναι το τελικό; Επειδή διαβάζω πως υπάρχουν μερικές διαφορές (προς το καλύτερο). Π.χ. σε κάποιους να έδειχνε πως δεν παίζει και τόσο καλά, όμως το demo παίζει πιο smooth κλπ. Επίσης ξέρουμε αν το demo είναι μέρος του παιχνιδιού ή είναι «έξτρα story» όπως το Platinum Demo που είχε κυκλοφορήσει παλιότερα; Αν είναι π.χ. απλά το πρώτο κεφάλαιο ξέρω 'γω, μην το ξανακατεβάσω, κρίμα είναι .

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • To demo fenete na einai meros tou paixnidiou. Egw eixa stutters sto benchmark alla den eixa tetia themata sto demo. Akousa oti an to baleis se hdd kai oxi se ssd tha exeis kapia thematakia

      nai kai egw me 1080ti kai 1440p eimai sta ~80-90fps all max.
      Last edited by Soldier76; 01-03-2018, 06:36 PM.

      Comment


      • Ακούω πάντως ότι είναι πολύ καλά optimized το παιχνίδι, όλοι λένε πολύ καλά λόγια. Όπως είπα και πιο πριν, θα το πιάσω όταν ξεμπερδέψω από το Xenoblade.

        Επίσης, ανακοινώθηκε επίσημα ότι θα συνεχίσουν να βγαίνουν dlcs για το παιχνίδι... τόσο το 2018 όσο και το 2019.

        Πάντως, παρόλο που δεν μου αρέσουν γενικά τέτοιες πρακτικές, το 15 είναι η μόνη περίπτωση που το δέχομαι, το παιχνίδι έχει απίστευτο potential και ίσως να το φτάσει αν συνεχίσει να αναβαθμίζεται. Η Squareenix φαίνεται να έχει όλη την καλή διάθεση πάντως.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Ωπ, τώρα το είδα αυτό. Βλέπω πως είχαν πει για 3 επεισόδια το 2018, τώρα λένε για 4 επεισόδια ως το 2019. Ο Tabata βλέπω λέει είδε πως ο κόσμος δεν είναι ικανοποιημένος και δεν θέλει να το αφήσει έτσι. Δεν ξέρω αν είναι PR αηδίες ή τα πιστεύουν και θα τα κάνουν, όμως αν είναι για να γίνει καλύτερο το παιχνίδι, οκ, τι να πω, εδώ θα είμαστε για να το κρίνουμε. Ελπίζω να μην βγάλουν απλά επεισόδια χαρακτήρων και να βελτιώνουν με updates τεχνικά προβλήματα που έχουμε αναφέρει εδώ μέσα κατά καιρούς.

          Υ.Γ.




          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • Episis lene oti stoxos einai ta 2 mil agores sto steam. https://www.pcgamesn.com/final-fanta...sy-xv-pc-sales
            makari na to petuxoun

            Comment


            • Άμα το πάρω θα ειναι το πρώτο FF που θα έχω αγοράσει

              Οσοι έχουν παιξει το παιχνίδι στις κονσόλες, πόσες ώρες διαρκεί; επισης ο χάρτης τι μέγεθος έχει; μιλάμε για μεγέθη Witcher 3 ή έστω GTAV; εχει περιεχόμενο και δραστηριότητες;

              τρεις εικόνες απο το ντέμο, το TAA ναι μεν προσφέρει εξαιρετικο antialiasing αλλα μου φαινεται πως θολώνει λιγο την εικόνα, απο την άλλη το FXAA εχει κακιστη εφαρμογη με πολυ aliasing
               




              Last edited by BigBOSS; 02-03-2018, 03:51 PM.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • Όσοι από εδώ μέσα το παίξαμε με το που βγήκε χωρίς επεισόδια χαρακτήρων και updates, νομίζω θα μας πήρε λίγο πολύ στις 100+ ώρες. Εγώ το έχω αφήσει στις ~120 και έχω ακόμα να βγάλω 2 dungeons, το μυστικό boss και ό,τι επιπλέον περιεχόμενο έβαλαν από τότε. Βέβαια αν το πας τρέχοντας, μπορείς να το βγάλεις και στις 35 ώρες ξέρω γω, όμως χάνεις όλη την ουσία έτσι. Για τον χάρτη δεν ξέρω, δεν έχω παίξει αντίστοιχα παιχνίδια όπως αυτά που ανέφερες, όμως δεν ένιωθα να με περιορίζει κάπου.
                Last edited by Phantom Duck; 02-03-2018, 07:49 PM.

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • Μου πήρε 40 ώρες κάνοντας αρκετά πράγματα. Αν το είχα τρέξει πιστεύω έβγαινε στο μισό.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • 33% discount sto steam store. Den exw xanadei na ginete toso kali prosfora se game pou den exei bgei oute ena mhna. Pisteuw axizei

                    Comment


                    • Παιδιά δεν ξέρω αν το ποσταρε κανένας σε άλλο θέμα αλλά τεσπα, αν υπάρχει και εδώ.

                      Λοιπόν, όπως φαντάζομαι θυμάστε, επρόκειτο να κυκλοφορήσουν άλλα 4 dlcs για το παιχνίδι μέσα στο 2019, μέσω των οποίων υποτίθεται θα μαθαίναμε περισσότερα πράγματα για κάποιους από τους βασικούς χαρακτήρες του παιχνιδιού...

                      Ε λοιπόν, όλα από αυτά ακυρώθηκαν με εξαίρεση το episode Ardyn που θα κυκλοφορήσει τον Μάρτιο και ο επικεφαλής του FFXV project παραιτείται και αποχωρεί από τη Squareenix. Προφανώς τον σκάσανε οι υψηλά ιστάμενοι της εταιρείας και δεν άντεξε άλλο, τα βρόντηξε και έφυγε.


                      Το παιχνίδι οπότε είναι σχεδόν ολοκληρωμένο. Θα το πιάνω σιγά σιγά μόλις ξεμπερδέψω από κάτι υποχρεώσεις που έχω.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • Καιρός ήταν να αφήσουμε το 15 και να κοιτάξουμε σιγά σιγά και το 16.Εχω αγορασει την πρώτη έκδοση καθως και την royal edition παρόλο που δεν έχω ασχοληθεί με τα dlc εκτός από το πρώτο που μου άφησε μέτριες εντυπώσεις.

                        Comment


                        • Δεν επαιξα κανενα DLC, το main story ηταν πολυ καλο το τελος επίσης και νομίζω οτι δεν χρειάζεται να το κουράσουν παραπάνω. Ικανούς τους εχω να βγαλουν και κανα alternative ending επειδη δεν αρεσε σε μερικούς..

                          Comment


                          • Και εγω συμφωνω απολυτα. Tbh το story του παιχνιδιου το βρηκα απο τα καλυτερα της σειρας και ανετα θα το εβαζα στο top 3 μου.

                            Comment


                            • Μια χαρά παιχνίδι ήταν δεν αξίζει το κράξιμο που τρώει.Ολη η διαδικασία ξεκίνησε στραβά και τελείωσε στραβά με την ακύρωση των dlc.Θεωρω ότι η se έμαθε από τα λάθη τής και από εδώ και πέρα θα δούμε φοβερά πράγματα

                              Comment


                              • Αυτό είναι ένα post που απλά το χρωστούσα.

                                Ως ένας από τους μεγαλύτερους Final Fantasy fans εκεί έξω έπρεπε να γράψω ένα μεγαλειώδες post τελικών εντυπώσεων για το Final Fantasy XV, ένα videogame το οποίο περίμενα πως και πως για πάνω από μια δεκαετία. Από την στιγμή που ανακοινώθηκε το θρυλικό εκείνο trailer, ναι, εκείνο που δείχνει τον Noctis να κάθεται πάνω στον θρόνο, επιβιβάστηκα στο hype train και δεν κατέβηκα ποτέ. Π Ο Τ Ε. Ακόμα και όταν η Squarenix έβαλε το project στον πάγο για χρόνια.
                                Όταν κυκλοφόρησε το παιχνίδι απλά δεν το πίστευα. Περίμενα πως και πώς να το πάρω και ανα το ξεκινήσω. Θυμάμαι μάλιστα ότι μαζί με τον Phantom Duck μετρούσαμε αντίστροφα τις μέρες μέχρι την κυκλοφορία του. Η πλάκα είναι πως το έπαιξα λίγες ώρες αλλά μετά δεν το συνέχισα, εκείνη την περίοδο ξεκίνησα το μεταπτυχιακό μου και έτσι χρόνος δεν έπαιζε ούτε για αστείο. Το έπιασα όμως πριν λίγους μήνες, καθυστερημένα το ξέρω αλλά το καλό το πράγμα αργεί να γίνει. Όπως και να έχει, έπαιξα την royal edition η οποία περιέχει όλα τα updates, dlcs και το επιπλέον περιεχόμενο που προστέθηκε από την στιγμή που κυκλοφόρησε το παιχνίδι μέχρι σήμερα. Έτσι, έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα και μπορώ να κρίνω το παιχνίδι.

                                Θα ασχοληθώ πρώτα με τα αρνητικά του και γενικότερα τα πράγματα που δεν μου άρεσαν. Αυτό το κάνω γιατί θέλω τα θετικά που θα αναφέρω να είναι στο τελευταίο μέρος του post μου ούτως ώστε να μείνουν περισσότερο στον αναγνώστη τα θετικά παρά τα αρνητικά. (Για εμένα εξάλλου τα πρώτα υπερτερούν των τελευταίων κατά πολύ)

                                Ένα από τα πράγματα που μου έκανε πολύ αρνητική εντύπωση ήταν τα sidequests. Το Final Fantasy XV είναι ένα ακόμα πολύ παράδειγμα videogame που δείχνει πως η ανατολική σχολή των rpgs απλά δεν μπορεί να προσαρμοστεί, να εκμοντερνιστεί και να υιοθετήσει στοιχεία των δυτικών rpgs. Αντί λοιπόν να βάλουν λίγα και καλά sidequests οι της Squarenix ακολουθούν την πανεύκολη λύση: Τα sidequests είναι πάρα πολλά, κυριολεκτικά εκατοντάδες, αλλά είναι σχεδόν όλα ανούσια και χωρίς περιεχόμενο. Πρόκειται για βαρετά fetch/ kill quests τα οποία μάλιστα επαναλαμβάνονται. Σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα κουράζουν άσχημα. Δεν χρειαζόταν να υπάρχουν 3-4 αποστολές στις οποίες καλείσαι να πιάνεις βατράχια, να φωτογραφίζεις τα τοπία, να βρεις φορτίο που δέχτηκε επίθεση από τέρατα κτλ κτλ. Αλήθεια, με κούρασε ΤΟΣΟ πολύ, όταν εμφανιζόταν ερωτηματικό κάπου απλά αναστέναζα. Έλεγα από μέσα μου: Ουφ ΠΑΛΙ sidequest; Προς το τέλος του παιχνιδιού μόνο άρχισαν να σκάνε μύτη πιο ουσιώδεις αποστολές με προκλητικά τέρατα και με πολύ καλές ανταμοιβές. Σε γενικές γραμμές θα ήταν πολύ καλύτερα αν σε όλο το παιχνίδι υπήρχαν μόνο 20 αποστολές αλλά η καθεμία να έχει μοναδική και να έχει sidestory, να συμμετέχουν χαρακτήρες, να υπάρχουν διάλογοι και lore.

                                Ως προς την ιστορία, αρχικά να πω πως μου άρεσε πάρα πολύ, είναι ίσως το Final Fantasy που έχει το βαθύτερο lore. Ναι, το είπα, ακόμα βαθύτερο από τα ιερά τέρατα της σειράς, τα 6, 7 και 10 δηλαδή. Απλά δεν τιμάει καθόλου την Squarenix o τρόπος που διαχειρίστηκαν την ιστορία του τίτλου και τη μυθολογία της σειράς. Για να καταλάβει ο παίκτης τι ακριβώς γίνεται πρέπει να δει μια ταινία (την οποία πρέπει να την αγοράσει ή να την νοικιάσει αν θέλει να είναι νόμιμος) και να δει κάποια anime επεισόδια τα οποία, ευτυχώς, είναι διαθέσιμα στο youtube προτού καλά καλά ξεκινήσει το παιχνίδι γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να καταλάβει τίποτα. Με το που επιλέξει new game το παιχνίδι απλώς δείχνει μια εντελώς ξεκάρφωτη σκηνή με τους 4 ήρωες να σπρώχνουν ένα αυτοκίνητο κάπου στον αυτοκινητόδρομο χωρίς να εξηγείται πως βρέθηκαν εκεί, τι κάνουν εκεί και γενικά χωρίς να γίνεται έστω αναφορά των (εξαιρετικά) σημαντικών γεγονότων που προηγήθηκαν της αρχής του παιχνιδιού. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού συμβαίνει αρκετές φορές, (3 με 4) να φύγει από την ομάδα προσωρινά ένας από τους 4 βασικούς ήρωες. Το τι συμβαίνει λοιπόν όταν αυτοί λείπουν δεν φαίνεται πουθενά στο παιχνίδι. Ούτε εξηγείται. Ούτε καν αναφέρεται. Ο μόνος τρόπος λοιπόν για να μάθει κανείς τι συνέβη είναι να αγοράσει τα dlc. Μεγάλο φαουλ από την εταιρεία παραγωγής, ένα μέρος της πλοκής του τίτλου είναι κλειδωμένο και αποκαλύπτεται μόνο μέσω της αγοράς των dlc.

                                Κάτι ακόμα που πρέπει να αναφερθεί είναι η κάμερα. Ειλικρινά μου φαίνεται πολύ περίεργο το ότι η Squarenix, μια εταιρεία που έχει τεχνογνωσία και εμπειρία δεκαετιών, που μας έχει δώσει έναν μεγάλο αριθμό από action rpgs που είχαν πλήρως λειτουργική κάμερα, ανέπτυξε παιχνίδι το οποίο είχε άκρως προβληματική. Σε αρκετές περιπτώσεις στο οπτικό πεδίο μπαίνουν θάμνοι, δέντρα, βράχοι και άλλα αντικείμενα, κάτι το οποίο γίνεται πολύ ενοχλητικό κατά τη διάρκεια της μάχης. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο έντονο όσο ακούγεται, δεν είναι σε καμία περίπτωση unplayable το game, σε κάνει όμως να απορείς το πώς μια εταιρεία κολοσσός μπορεί να παρέδωσε το 2016 τίτλο με τέτοιο θέμα.

                                Τέλος, δεν μου άρεσε ο τρόπος που χρησιμοποιούνται τα αντικείμενα στο παιχνίδι. Στα περισσότερα action rpgs υπάρχει ένα σύστημα που περιορίζει την χρήση αντικειμένων: Σε άλλο παιχνίδι υπάρχει όριο που μπορεί να έχει ο παίκτης μαζί του, σε άλλο υπάρχει cooldown μετά τη χρήση και σε άλλο επιτρέπεται περιορισμένη χρήση σε κάθε μάχη. Στο Final Fantasy XV όμως δεν υπάρχει κανένας απολύτως περιορισμός. Έτσι, όποτε τα hit points μειωθούν επικίνδυνα, ο χρήστης απλά πατάει ένα κουμπί που παγώνει τη δράση, επιλέγει από ένα menu το αντικείμενο που θέλει και έτσι οι playable characters θεραπεύονται αυτόματα χωρίς να υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος π.χ. να χτυπήσει ένα τέρας και να σταματήσει το healing animation. Επίσης, είναι εφικτό να χρησιμοποιηθεί phoenix down στον βασικό χαρακτήρα ακόμα και όταν του έχουν αδειάσει τα hit points. Ο μόνος περιορισμός που υπάρχει είναι να έχουν καταναλωθεί όλα τα σχετικά αντικείμενα, πράγμα δύσκολο όταν το όριο είναι 99 και μπορούν να αποκτηθούν σχετικά εύκολα από ένα σημείο και μετά. Με άλλα λόγια, η χρήση αντικειμένων σπάει το παιχνίδι. Είναι εύκολα το πιο overpowered mechanic που έχουμε δει στη σειρά, αν ο παίκτης κουβαλάει αρκετά healing items είναι πρακτικά αδύνατο να χάσει. Κρίμα γιατί το παιχνίδι έχει αρκετά καλή πρόκληση και προσφέρει μεγάλη ποικιλία από προκλητικά τέρατα.

                                Αυτά όσον αφορά τα αρνητικά. Όσον αφορά τα θετικά, έχουμε αρκετά πράγματα να πούμε.

                                Το σύστημα μάχης μου άρεσε. Θα την προτιμούσα λιγότερο αυτοματοποιημένη αλλά είναι αρκετά χορταστική και εντυπωσιακή και το παιχνίδι προσφέρει πολύ μεγάλη ποικιλία εχθρών. Πολλοί από αυτούς είναι πολύ μεγάλοι σε μέγεθος κάτι που καθιστά τις μάχες ιδιαιτέρως εντυπωσιακές. Ακόμα, ο μηχανισμός με το warp είναι αρκετά έξυπνος και κάνει τις μάχες αρκετά εντυπωσιακές. Μου άρεσε επίσης το ότι οι 4 βασικοί χαρακτήρες συνεργάζονται πολύ αρμονικά και ωραία μέσα στις μάχες. Φυσικά δεν είναι όλα τέλεια. Αρχικά, μερικές φορές η κάμαρα κάνει τα δικά της όπως έγραψα και πιο πριν. Επίσης, στην αρχή τουλάχιστον, μπορεί ο παίκτης να μπερδευτεί καθώς η μάχη είναι αρκετά γρήγορη και στην αρχή δίνει την εντύπωση ότι είναι χύμα και δεν έχει στρατηγική. Με τον καιρό βέβαια όταν υπάρξει εξοικείωση τα πράγματα αλλάζουν καθώς υπάρχουν αρκετές στρατηγικές και τακτικές αλλά η πρώτη εντύπωση είναι αυτή.

                                Μια ακόμα παρατήρηση που θα κάνω είναι όσον αφορά το σύστημα εξέλιξης. Ενώ δεν είναι άσχημο απαιτεί grinding και κόλπα για να μαζευτούν τα απαραίτητα AP για την αγορά skills καθώς είναι πάρα πολύ ακριβά. Ακόμη, δεν υπάρχει η δυνατότητα διαμόρφωσης διαφορετικών builds. Απλά δίνεται η δυνατότητα αγοράς skills που ανεβάζουν στατιστικά ή/και μαθαίνουν κινήσεις. Φυσικά υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής εξοπλισμού αλλά δεν αλλάζει ο τρόπος που παίζει ο χαρακτήρας ούτως ώστε να μπορεί να γίνει λόγος για ύπαρξη διαφορετικών builds.

                                Αυτό που το παιχνίδι κάνει εξαιρετικά η απόδοση της σχέσης που έχουν οι 4 βασικοί χαρακτήρες μεταξύ τους. Σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία των ανατολικών rpgs που υπάρχει και καλά δέσιμο μεταξύ των χαρακτήρων το γράψιμο είναι μέτριο έως κακό και η απόδοση αυτού του δεσμού απλά δεν πείθει, στο Final Fantasy XV οι 4 βασικοί playable ήρωες είναι δεμένοι μεταξύ τους, πραγματικά νοιάζονται ο ένας για τον άλλο και αυτό φαίνεται τόσο στην ιστορία όσο και στο gameplay γενικότερα. Υπάρχουν άπειροι διάλογοι μεταξύ τους, πειράγματα, βοηθάει ο ένας τον άλλο στη μάχη αλλά και κατά τη διάρκεια της ιστορίας γίνονται πολλά γεγονότα μέσω των οποίων φαίνεται η μεταξύ τους σχέση και το πόσο δυνατή ομάδα είναι. Οι περισσότεροι δημιουργοί jrpgs καλό θα ήταν να δουν την προσέγγιση της Squarenix στο Final Fantasy XV, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων παίρνουμε παιχνίδια στα οποία ένα τσούρμο από ανήλικα σώζει τον κόσμο και αυτό χάρη στην φιλία τους η οποία μπορεί να υπερβεί κάθε εμπόδιο. Αυτό το μοτίβο έχει καταντήσει κουραστικό πλέον.

                                Κατά την ταπεινή μου γνώμη εξαιρετική δουλειά έκαναν οι της Squarenix στους χαρακτήρες. Το παιχνίδι βρίθει από αξιόλογους χαρακτήρες, οι 4 βασικοί πρωταγωνιστές είναι από τους πιο αξιομνημόνευτους χαρακτήρες που έχει δείξει η σειρά και σε αυτό συμβάλλει το ότι οι συγγραφείς επένδυσαν πάρα πολύ στη μεταξύ τους σχέση. Ο βασικός κακός είναι από τους καλύτερους που έχουν εμφανιστεί σε Final Fantasy και έχει πολύ ενδιαφέρον υπόβαθρο, προσωπικά έχω φτάσει στο σημείο να τον θεωρώ τραγικό χαρακτήρα, εξαιτίας των όσων του συνέβησαν είναι επόμενο να έχει εξελιχτεί έτσι. Προσωπικά θεωρώ πως είναι αρκετά πιο ενδιαφέρων χαρακτήρας από αρκετούς άλλους κακούς της σειράς που θεωρούνται μάλιστα και ως οι κορυφαίοι όλων των εποχών, πχ Kefka. Άλλοι που έχω ξεχωρίσει και μου άρεσαν πολύ είναι οι King Regis, Cor, Aranea. Από την άλλη όμως χαρακτήρες που φαίνονται σημαντικοί και ότι παίζουν σημαντικό ρόλο καταλήγουν απλά κομπάρσοι και με πολύ περιορισμένη εμφάνιση. (Πχ Lunafreya, Emperor Iedolas κα)


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X