Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by straier View Post
    [ΣΕΝΤΟΝΙ ΠΟΣΤ]

    Εξαιρετικά ποστ, τα διάβασα μέχρι και την παραμικρή τελεία. Ύστερα από τόσον καιρό, λίγο πολύ συμφωνώ πλέον κι εγώ. Το παιχνίδι θα μπορούσε να είναι πολλάαααααα περισσότερα από όσα προσέφερε. Γενικά, εκεί στην Squenix το έχουν χάσει λίγο μου φαίνεται, ελπίζω να ξαναβρούν τα βήματά τους σύντομα. Βασικά, ας μην αφήσουν τον Nomura να αναλάβει οτιδήποτε δεν είναι Kingdom Hearts και είμαστε εντάξει

    Πάντως, αν και καταλαβαίνω 100% τα παράπονά σου, το παιχνίδι μου έχει αφήσει πολύ ωραία συναισθήματα, και το έπαιξα κιόλας day one, όταν είχε έεεενα σωρό προβλήματα ακόμα. Μου έχουν μείνει τα καλά στοιχεία του, σε αντίθεση π.χ. με το ΧΙΙΙ που το έχω διαγράψει από την μνήμη μου. Γενικά, το έχω συνδέσει με τους καλούς τίτλους της σειράς. Δεν είναι στην κορυφή, όμως ούτε στη μέση.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • Ωραία posts όντως αλλά θα διαφωνήσω λίγο, ιδιαίτερα στο θέμα της ιστορίας η οποία ναι δεν βγάζει πάντα νόημα αν θες να το ψάξεις πολύ και ναι είναι σπασμένη σε διάφορα μέσα αλλά με δεδομένο το development hell που πέρασε το παιχνίδι νομίζω ότι στην τελική είχαμε κάτι πολύ καλό με αρκετές δυνατές σκηνές, πολύ καλό main villain και φυσικά κάτι που μετράει πολύ για εμένα στα FF ένα πάρα πολύ καλό και memorable finale. Αναγνωρίζω τα προβλήματα του αλλά δεν ξέρω στην τελική μου έχει αφήσει πολύ καλή γεύση και αυτό μετράει. Να πω εδώ ότι έχω παίξει μόνο το vanilla σε ps4 και κανένα dlc, μάλλον καλύτερα σύμφωνα με αυτά που διάβασα παίζει να έγινε χειρότερο το παιχνίδι.

      Πάντως σχεδόν όλα τα προβλήματα που αναφέρεις (combat system, side-quests) έχουν λυθεί στο FFVIIR οπότε νομίζω η σειρά είναι σε καλό δρόμο.

      Καθαρά σαν story το xv είναι στα δικά μου top ff.

      Comment


      • Επί της ουσίας, δε νομίζω πως διαφωνούμε με κάτι από αυτά που λέτε, όντως το παιχνιδι έχει πολύ δυνατές σκηνές και σου αφηνει σε μεγάλο βαθμό μια όμορφη επίγευση. Απλά για μένα τα καλά στοιχεία δείχνουν πόσο χαμένο potential είχε το παιχνίδι. Δηλαδή, και μόνο που πέρασε development hell το θεώρω μείζον πρόβλημα, παρά το σχετικά καλό αποτέλεσμα.
        Δεν ξέρω τις ακριβείς αλλαγές σε σχέση με το vanilla παιχνίδι, αλλά ΟΚ το consensus είναι πως βελτίωσε πράγματα, ενώ και τα DLC αξίζει να τα παίξεις. Δεν ξέρω βέβαια αν προστέθηκαν μετά πολλά από τα ανούσια side-quests...
        Το σύστημα μάχης στο FFVIIR όντως φαίνεται κλάσεις ανώτερο, από το demo κιόλας. Παίζει το boss του FFVIIR demo να ήταν καλύτερο από τις περισσότερες μάχες του FFXV. Βέβαια δεν είναι τόσο ποζεριάρικο όσο του FFXV αλλά μάλλον αυτό είναι μέρος της λύσης.

        Στην κριτική μου μπορεί να φαίνομαι υπερβολικά αρνητικός αλλά θεωρώ πως έχει περισσότερο νόημα να επικεντρωθώ στα σημεία που επιδέχονται βελτίωση (που είναι πολλά δυστυχώς) παρά στα καλά. Ίσως πρέπει να το προωθήσω στην SquareEnix μπας και βάλουν μυαλό.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Συμφωνώ απόλυτα περί χαμένου potential, το παιχνίδι θα μπορούσε να ήταν GOAT material imo. Έχω πάρει την Royal Edition σε κάποιο sale αλλά δεν τα έχω παίξει ίσως το κάνω αν ξεμπερδέψω από xenoblade/ys viii/horizon για την ώρα δεν με βλέπω.

          Πάντως το σύστημα μάχης του VIIR δεν έχει να ζηλέψει και πολλά από θέμα ποζεριάς imo, ειδικά όταν το μάθεις καλά (για αυτό πρέπει να παίξεις το Hard mode οπωσδήποτε) μπορείς να βγάζεις πολύ εντυπωσιακά combos και synergies on the fly, για να μην πω για materia combinations. Στο XV ηταν warp strike/attk/overwhelm/regroup και repeat όπως θυμάμαι.

          Ένα spoiler free video πχ αν και δεν δείχνει τόσο ωραία πράγματα απλά μια ιδέα.



          Σε άλλα νέα υπάρχουν φήμες για ανακοίνωση FF XVI στο PS5 event, για να δούμε γιατί υπάρχει και το Remake part 2 στη μέση, ελπίζω να μην τους πάρει πάλι 10 χρόνια.

          Comment


          • Straıer πολύ καλά ποστς και συμφωνώ απολύτως με όλα όσα λες.

            Βασικά παιδιά εμείς στο Gamers Odyssey κάνουμε την διαφορά πάλι. Όλος ο πλανήτης το έχει βγάλει σκουπίδι ενώ εμείς θεωρούμε ότι είναι ένα αρκετά καλό παιχνίδι με ψυχή, πολύ καλό σενάριο, δυνατές και αξιομνημόνευτες σκηνές αλλά με πολύ χαμένο potential.

            Θα συμφωνήσω επίσης πως δεν το έχουν με το development εκεί στην Square, όλα τα FF της τελευταίας δεκαετίας, με εξαίρεση το 7 REMAKE, πέρασαν από development hell και, σαν αποτέλεσμα, το τελικό προιον ήταν προβληματικό και απογοητευτικό. Δεν ήταν κακά παιχνίδια αλλά λόγω μιας σωρείας χαζών λαθών, που δεν δικαιολογούνται με τίποτα από μια εταιρεία του μεγέθους της Squarenix, απογοήτευσαν πολύ κόσμο και ήταν πολύ κατώτερα από την ποιότητα που μας είχαν συνηθίσει τα FF από το 12 και κάτω. Για το 15 ειδικά δεν δικαιολογούνται με τίποτα, απλά αν αντέγραφαν μηχανισμούς από τα Kingdom Hearts θα είχαν παραδώσει ένα πάρα πολύ καλό σύστημα μάχης, αφού έχουν την τεχνογνωσία και την εμπειρία είναι να απορείς.

            Φαίνεται πάντως να έχουν βρει τον ρυθμό τους με την κυκλοφορία του 7remake, ανυπομονώ να δω το επεισόδιο 2 και, αν ισχύει, το Final Fantasy XVI.



            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • Σε σχεση με το development cycle νομιζω ολοι οι τιτλοι απο το ΧΙΙ και μετα (και τα ΧΙΙ και VIIR μεσα) ειχαν προβληματικη διαδικασια αναπτυξης. Αυτο σε ενα βαθμο εχει να κανει με το οτι καθε project απο το XII και μετα εχει τελειως διαφορετικη δομη και βαση (με τη σειρα να αναπροσδιοριζεται συνεχως), κατι που δεν συνεβαινε σε τετοια εκταση με τα προηγουμενα επεισοδια του franchise, Τωρα ειδικα για το ΧΙΙΙ και το XV, η αναπτυξη τους συνεπεσε με την κρίση χρεους που ειχε και η Ιαπωνια και με την πτωση (εως εξαφανιση) του Ιαπωνικου ΑΑΑ gaming, με τους περισσοτερους developers ειτε να δινουν τα franchises τους σε δυτικες εταιρειες ειτε να τα εξαφανιζουν τελειως και να φτιαχνουν κουλοχέρηδες και παιχνιδια για κινητα.

              Το ΧΙΙΙ οριζει ουσιαστικα την αρχη αυτης της φασης και το ΧV την αρχη του τελους της, καθως ηταν απο τους πρωτους τιτλους που επανεφεραν την Ιαπωνια στο προσκηνιο. Εχω γραψει και πιο πανω οτι θεωρω πως ειναι ενας απο τους σημαντικοτερους τιτλους στην ιστορια του μεσου, οχι για αυτο που ειναι σαν παιχνιδι, αλλα γιατι το γεγονος οτι πετυχε επηρεασε σε ενα βαθμο την πορεια του ανατολικου gaming και την επανοδο του σε in house AAA παραγωγες (τουλαχιστον κατα τη γνωμη μου). Κατω απο αυτο το πρισμα εγω προσωπικα ενιωσα και νιωθω χαρουμενος με το τελικο προιον και τα οποια λαθη, παραφωνιες, ταινιες, anime. dlc του τα συγχωρω. Αλλωστε με το VIIR αλλα και με το ΧIV και το πως εξελισσεται, φαινεται πως τελικα η εταιρεια εχει βρει ξανα τον ρυθμο της. Ο μονος που φοβαμαι ειναι ο Nomuraς που οτι και να γινει φαινεται οτι θα κανει το δικο του αλλα τελος παντων τα πραγματα εχουν μπει σε μια σειρα.

              Σε οτι αφορα τα υπολοιπα, συμφωνω με τα πολυ ωραια posts του Straier, απλα θα ξαναπω οτι σε καθε περιπτωση εγω το παιχνιδι το εχω πολυ ψηλα ανεξαρτητα απο τα προβληματα του. Για μενα ηταν πολυ δυνατη εμπειρια και θα το εβαζα και εγω ψηλα στην λιστα απο τους τιτλους της σειρας.
              Last edited by nooto; 15-09-2020, 01:00 AM.

              Comment

              Working...
              X