Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mario Kart 8 - Τώρα και σε Deluxe έκδοση!! (Switch/Wii U)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Λοιπόν, παίζω πλέον για τα 3 αστερια στο Mirror και μπορώ να πω ότι όντως είναι το πιο εύκολο Mario Kart.

    Πρόσεξα ότι προσπάθησαν να του δώσουν ένα πιο γρήγορο ρυθμό από τα αλλα. Για παράδειγμα όταν πέφτεις στο κενό δεν υπάρχει τόση καθυστέρηση να ξαναγυρίσεις στην πιστα, τα item boxes επανεμφανίζονται γρηγορότερα, όταν σε χτυπα item δεν καθυστερείς όσο στα προηγούμενα, όταν είσαι σε antigravity phase και χτυπηθείς από item μπορείς στην συνεχεια να γίνεις boost από κάποιον αν συγκρουστούν τα οχήματα σας, και άλλες τέτοιες διαφορες πινελιές που μου δίνουν την εντύπωση του πιο γρήγορου ρυθμού.

    Τα items/όπλα δεν μπορώ να πω ότι είναι από τα καλύτερα αλλα ok, κάνουν την δουλειά τους. Το Boomerang Flower μέχρι τώρα μου είναι κάπως αδιάφορο. Το Super Horn είναι αρκετά ενδιαφέρον και δεν έρχεται όσο σπανια είχα φανταστεί ακόμα και αν είσαι στην πρώτη θέση (αποκρούει το Blue Shell, όλα τα υπόλοιπα items, και χτυπα οτιδήποτε είναι γύρο σου και καθαρίζει τον δρόμο βασικά). Το Piranha Plant δεν είναι κακό, όμως δεν μου φαίνεται να κάνει τόσο καλή δουλειά όσο ο Chomp στο το Double Dash. Το κλασσικό Bullet Bill μπορώ να πω είναι το σπανιότερο από όλα, ποτε μου δεν το έπιασα.

    Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα στο παιχνίδι είναι αυτό που περίμενα, τα bikes. Στο Mario Kart Wii είχα ξενερώσει καθώς αυτός που μάθαινε καλά τα road bikes τότε είχε μεγάλο προβάδισμα. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν άσχημο control (βασικά δεν έχουν καλο traction σαν road bikes άλλωστε) και δεν μου κάνει ούτε το βρίσκω τόσο fun, έμαθα να παίζω με αλλου είδους control με τόσα Mario Kart που έπαιξα. Έτσι και σε αυτό το Mario Kart λοιπόν τα road bikes έχουν το καλύτερο speed και acceleration. Με τα σωστά λάστιχα λοιπόν αν μάθει κάποιος να παίζει καλά μαζί τους τότε οι άλλοι όσο καλο drift και να κάνουν δύσκολα θα τον πιάσουν. Ακόμα δεν κατέληξα στο τι όχημα και λάστιχα θα παίρνω, ίσος τελικά αναγκαστώ και εγώ να μάθω road bike.

    Γενικά είναι πολύ όμορφο, αν και μετά το SM3DW δύσκολα να ενθουσιαστώ με κάτι ανάλογο. Το antigravity mode το περίμενα να είναι πιο έντονο, να τονίζει περισσότερο ότι είσαι ανάποδα, όμως ίσος έτσι να σου έφερνε και ζαλάδες, άρα ίσος να είναι και 100% πετυχημένο έτσι.

    Έπαιξα και online, χαμός! Κλασσικά αν δεν καταφέρεις να κερδίσεις κάποια απόσταση από τους άλλους τότε την έβαψες όσο καλός και αν είσαι. Δεν είδα ιδιαίτερο lag. Το πρόβλημα μου είναι τα online functions του Wii U που δεν είναι τόσο εύχρηστα. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα για πράγματα όπως voice chats και το να καλέσω κάποιον να παίξουμε μαζί.

    Comment


    • Με bikes δεν έχω ασχοληθεί αλλά έχοντας παίξει αμέτρητες ώρες online έχω παρατηρήσει ότι οι κορυφαίοι είναι μοιρασμένοι σε karts/bikes. Καμία σχέση με του Wii όπου όλοι ανεξαιρέτως οι καλοί είχαν bikes. Από εκεί καταλαβαίνω ότι είναι αρκετά balanced. Επίσης εντύπωση μου προκαλεί ότι είναι επίσης μοιρασμένοι σε heavy και light χαρακτήρες και parts.
      Κάτά τ'άλλα εννοείται karts για πάντα. Ποιος τα χέζει τα bikes.

      Comment


      • Χαιρομαι που ναι balanced, θυμαμαι ειχαν κανει κι ενα βιντεο που εδειχναν το πως αναλογα με τη πιστα αλλαζε το οχημα που χε πλεονεκτημα.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • Bikes για πάντα από μένα!Inside drift rules them all και κάνει τη διαφορά με τα karts και τα bikes που δεν έχουν inside drift(αυτά απορώ γιατί τα βάλανε!)
          Πράγματι πάντως σε ορισμένες πίστες τα karts έχουν μικρό προβάδισμα σε σχέση με τα bikes.Έχει ισορροπήσει το πράγμα λόγω και της απουσίας της σούζας κυρίως!Αλλά αυτή τη φορά τα bikes έχουν διπλό drift όπως και τα karts!
          Nintendo I.D.: paixtis
          3ds friend code: 2664-2347-7128

          Comment


          • Όντως το unbalance δείχνει να μην είναι τόσο έντονο όσο ήταν στο Wii. Θα κάνω και κάποια tests σε time trials. Εννοείτε παίζουν ρολο και οι πιστες. Αχ αυτή η Dolphin Shoals, ΑΧ.

            Πάντως βρήκα τον χαραχτήρα μου:



            Έχει και την φωνή του Nappa από το DragonBall Z.

            Comment


            • Είναι φοβερός και πολύ ισορροπημένοείναι για heavy χαρακτήρας!Εγώ λάτρεψα όμως το lemmy!Τον πιο μικρό από τα koopalinks!Πραγματικά θαυματουργός!
              Nintendo I.D.: paixtis
              3ds friend code: 2664-2347-7128

              Comment


              • paixtis αυτό μισό, το inside drift. Καλά ρε, τόσο καιρό Mario Kart πως έπαιζες? Δεν έχει τριβή, δεν μπορείς να παίξεις πολύ μαζί τους. Η σόουζα μας έλειπε, εκεί θα ήταν το unbalance της αρκούδας.

                Comment


                • Το inside drift βοηθάει στις στροφές!Τις παίρνεις καλύτερα οπότε έχεις το πλεονέκτημα!
                  Nintendo I.D.: paixtis
                  3ds friend code: 2664-2347-7128

                  Comment


                  • Δεν είναι τόσο απλό ρε. Καταρχήν συνηθίσαμε με εντελώς διαφορετικό χειρισμό. Εγώ στο υποσυνείδητο μου έχω το κλασσικό drift. Επίσης σε απότομες και μεγάλες στροφές δύσκολο να αντεπεξέλθεις με inside drift όπως ένα απλό kart πάνω στην ένταση και το boost. Πρέπει να κανεις πολύ practice.

                    Γενικά πρέπει να παίξεις με συνδυασμούς. Οι heavy χαραχτήρες είναι καλύτεροι μέσα στο νερό, όμως υστερούν αλλούν. Επίσης οι χαραχτήρες εκτος από light/medium/heavy χωρίζονται και σε υποκατηγορίες, υπάρχουν ας πούμε πιο heavy από τους απλούς heavy. Αν έχεις πολύ heavy character τότε δύσκολα να πάρεις boost όταν είσαι πίσω από κάποιον χαραχτήρα εκτος και αν είναι το ίδιο μεγάλος μαζί σου. Εσύ με τον Lemmy δεν θα έχεις πρόβλημα σε αυτό, αλλα θα τρως σπρώξιμο του αλλου κόσμου.

                    Comment


                    • Στο Mario Kart Wii ήμουν expert με inside drift γι'αυτό και το προτιμώ.Εκεί ήταν ακόμη δυσκολότερο για να το μάθω στην αρχή.Έριξα άπειρο practice στην πρώτη πίστα.Εδώ με τη μία το'βγαλα.Απλά έχω θέμα ακόμη με την αλλαγή πορείας όταν κάνω drift.Φεριπήν θέλω να πάρω ένα coin ή ένα boost panel και δεν το παίρνει λόγω του inside boost.Θέλει λοιπόν να αφήνεις το drift και να το ξαναχρησιμοποιείς την κατάλληλη στιγμή.Προσπαθώ να βρω το συγχρονισμό τώρα.Επίσης θέλει προσοχή σε hazards και σε περιοχές με χώμα στις άκρες των στροφών όπως στην πίστα με τα γλυκά!
                      Nintendo I.D.: paixtis
                      3ds friend code: 2664-2347-7128

                      Comment


                      • Τι είναι το inside drift; Πείτε και σε μας που δεν παίζουμε με bikes.

                        Comment


                        • Πάρε road bike και δοκίμασε να κανεις drift. BINGO!

                          Σκέψου το MOTO GP, όπως περνούν τις στροφές κλειστά... Δεν υπάρχει δηλαδή ιδιαίτερο traction, δεν σέρνει πολύ στο drift το όχημα.

                          Comment


                          • Inside drift είναι όταν κάνεις drift να σε οδηγεί κοφτά μέσα στην στροφή και να μην σε πετάει κολιές.Αυτό το'χουν ορισμένες μηχανές.Είναι το πλεονέκτημα των μηχανών έναντι των Kart στις στροφές.Τα Kart δεν πετάνε μεν κολιές αλλά δεν κλείνουν όπως οι μηχανές με inside drift στις στροφές.
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment


                            • Οι sport bikes έχουν το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό- σκέψου moto GP που είπε κ ο aion.
                              Το παρακάτω vid το εξηγεί καλύτερα
                              http://www.GameXplain.comWith Mario Kart 8 just around the corner, a lot of people are wondering if the Inside Drifting feature seen with some of the motorcy...
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Οπότε ακόμα μία φορά karts>bikes.
                                Αν δεν πετάξεις κώλο τότε τι σκατά παίζεις ΜΚ;

                                Comment

                                Working...
                                X