Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ο πόλεμος των ειδών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ο πόλεμος των ειδών

    Οι περισσοτεροι θα θυμαστε ενα αρθρο που ειχε κανει το gamepro σχετικα με την διακριση των ειδων και την πορεια τους μεσα στο χρονο... Η μπαλα πεφτει σε μας τωρα.. Το topic εχει να κανει με το ειδος των παιχνιδιων που ο καθενας απο εμας παιζει περισσοτερο. Rpg ? action ? platformers ? Fps ? simulators ? ...

    Με ποια ειδη ασχολειστε και τι σας τραβαει περισσοτερο ?

  • #2
    nice!

    Προσωπικά με όλα σχεδόν τα είδη έχω ασχοληθεί ωστόσο προτιμώ και έχω ασχοληθεί περισσότερο με τα

    platformers
    Fps
    Action-adventure
    racing
    puzzle


    και πολύ μετά ακολουθούν τα υπόλοιπα, από beu,sport,adventures κτλ.
    NDS themes

    Comment


    • #3
      Aπτο 1999/2000 ειμαι RPG Fanatic οποτε επιλεγω τα RPGs ως κορυφαια κατηγορια. Μετα τα Adventures/
      Oμως gaming δεν ειναι οι μονο RPGs/Advs γιαυτο και προσπαθω να καταμεριζω (πλεον) χρονο και σε αλλα ειδη.

      Σαν σειρα προτιμησης:

      RPGs
      Adventures
      Strategies
      Simulation (dating sims, building etc)
      Platforms (2d Κυριως)
      Sports (ποδοσφαιρο κυριως)
      FPS
      Misc/Special (Cooking etc)
      Fighting
      Shooters
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • #4
        προσωπικα πλεον παιζω μονο Fighting games (αν και τα καινουργια Tekken και Soul Calibur με απογοητευσαν λιγακι) κι αντε Action / Adventures (σαν το Devil May Cry) ή Action / RPGs (οπως το Kingdom Hearts, Zelda) με λιγα Platformers αλλα οχι πολυ βαρετα. παλιοτερα ομως ασχολιομουν πολυ με RPGs ενω γουσταρα και Shooters, τωρα εχω πολυ καιρο να δω καποιο καινουργιο και καλο. γενικα θελω γρηγορη δραση γιατι βαριεμαι πανευκολα!

        Comment


        • #5
          Ασχολούμαι σχεδόν με όλα τα είδη στον ίδιο βαθμό, με εξαίρεση τα Sports, τα οποία δεν μου τραβάνε το ενδιαφέρον.
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • #6
            Με σειρά προτίμησης
            RPG(προφανώς. Προτιμώ turn-based από action και κοιτάω κυριότερα το σενάριο. Επίσης μου αρέσει πολύ το υβριδικό rpg-adventure-platform όπως είναι τα νέα castlevania)
            Adventure(είτε point and click όπως broken sword και phoenix wright είτε action adventure όπως lost in blue, silent hill κά)
            Platform(μόνο Castlevania και Sonic)
            Shoot-em-up(όπως r-type,gradius κά)
            Εκτός από αυτά λίγα πράγματα(κάνα fifa,outrun,mortal)
            https://www.emulator-zone.com
            I am an iteration closer to my desired solution!
            The World Ends With You

            I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
            Castlevania Lords of Shadow

            I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
            Hyperdimension Neptunia

            Comment


            • #7
              Χμμμ με σειρά προτίμισης
              1)RPG
              2)FPS
              3)Strategy(κυρίως σε LAN Parties)
              όλα τα άλλα στον ίδιο βαθμό με εξαίρεση τα ποδοσφαιράκια που μου την δίνουν!
              You are a hero...and you must leave

              Comment


              • #8
                Βασικά ασχολούμαι λίγο-πολύ με απ'όλα εκτός από οτιδήποτε έχει θέμα τα sports. Δέν τα κατέχω και μόνο στην θέα με πιάνει έντονη νύστα .

                Επιπλέον δέν μου αρέσουν ορισμένα κάπως πολύπλοκα παιχνίδια που απευθύνονται σε ειδικό κυρίως κοινό όπως flight simulators,tycoons,sims κτλ κτλ...

                Πάντως περισσότερο θα έλεγα πως ασχολούμαι με
                -Survival horror
                -Rpg
                -Action και Stealth
                -Fps

                Comment


                • #9
                  Προσωπικά κατά κύριο λόγο ασχολούμαι και αγαπώ τα εξής :
                  -FPS
                  -Platformers
                  -Action Adventures
                  -Sports
                  ..

                  Δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με rpg's

                  Comment


                  • #10
                    Kai egw paizw ligo poly me otidhpote alla oi pragmatikes mou asxolies epikentrwnontai sta:

                    1) JRPG (kai action RPG)
                    2) Fighting games (kyriws Soulcalibur alla kai ta Tekken, GGAC, CVS2, Virtua Fighter den pane xamena)
                    3) Action Adventures
                    4) Adventures
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #11
                      Σχεδόν τα πάντα αν εξαιρέσουμε τα puzzle όπου μόνο Tetris έχω ακουμπήσει και τα adventures όπου,δυστυχώς,εχω ασχοληθεί μόνο με Monkey Island,Larry Love for Sail,Sam & Max...

                      Aπό εκεί και πέρα χωρίς απαραίτητα σειρά προτίμησης
                      RPGs(κυρίως j)

                      action/adventure

                      shooterακια(από FPS μέχρι vertical etc)

                      Fighting έπαιζα πάρα πολύ παλιότερα αλλά πλέον λίγο Super Street Fighter II και κανά Soul Calibur...Και πάντα στο πρόγραμμα τα imba Marvel VS Capcom,Marvel Super Heroes etc
                      platform αρκεί να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον.Kαι φυσικά το αγαπημένο Guilty Gear X και δη τη Millia αν και με το ΧΧ έχω ασχοληθεί λίγο...

                      Ακόμη έπαιζα πάρα πολύ Pro Evo αλλά μετά το 5 δε μου αρέσει καθόλου και το παράτησα...Άντε να παίξωπ λέον κανά ISS στο SNES έτσι για να ξεσκουριάζω.Ε και κανά arcade style racing,με αγαπημένα τα NFS Hot Pursuit-το παλιό-το Outrun coast 2 coast(ελάχιστα στο ps2 του Sith αλλά μου άρεσε)και από εκεί και πέρα κανά PGR που όσο έπαιξα μ άρεσε.Τα sims δεν είναι για μένα...Αν και το πρώτο GTourismo το πάλευα...

                      και σχεδόν ποτέ real time strategy.Ακόμη και το Warcraft III μέχρι το τέλος του δεύτερου chpater το είχα φτάσει,μετά έχασα το save στο format.Μία περίοδο είχα καταπιαστεί και με το Warcraft II το οποίο επίσης μου άρεσε...

                      Για MMORPG δεν το κόβω πιθανό,εκτός κι αν μου κεντρίσει κάτι το ενδιαφέρον και έχω πολυυυυ χρόνο.Αυτά μέσες άκρες.

                      Btw τα 2d platformers etc δε θα τα βαρεθώ ποτέ...

                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #12
                        Χμ θα κρινω συμφωνα με το τι εχω παιξει γενικοτερα ως τωρα πιο πολυ και οχι τι παιζω τα τελευταια χρονια.

                        Απο αποψης single player η σειρα παει καπως ετσι:

                        1)Platforms /Action-Adventures
                        2)JRPGs
                        3)Puzzles

                        Για multi τα πρωτεια πανε ανετα στα fighting games με ενασχολση απο το Street Fighter 2 μεχρι το Virtua Fighter 5.
                        Ακολουθουν τα ποδοσφαιρακια στα οποια εχω δαπανησει αμετρητες ωρες αλλα ευτυχως τα τελευταια 2-3 χρονια τα περιορισα αρκετα.

                        Τωρα σε θεματα PC... χμμ....

                        Τα strategy μαλλον κερδιζουν εδω χαρη σε παιχνιδια οπως warcraft 2, starcraft, homm2, red alert και τα ρεστα.

                        Comment


                        • #13
                          Εγώ παίζω κυρίως JRPG που δε μένουν μόνο στην Ιαπωνία . Από εκεί και πέρα οτιδήποτε είναι πραγματικά καλό, εκτός από sports και adventures. Τέλος πάντων, ποτέ δεν ήμουν της κατηγοριοποίησης, αλλά κυρίως JRPG. That's all .

                          Comment


                          • #14
                            Παίζω World Of Warcraft

                            Γενικά μ'αρέσουν τα RPG ---ΟΧΙ ΤΑ J ---- αρκετά γενικά καθώς και τα ποδοσφαιράκια, ειδικά τα πρωταθληματάκια.

                            Και τα beat em up κλασσικά 2d αλλά πάντα χάνω <_< είμαι Loser αλλά μαρέσουν να ασχολούμαι.

                            Tα Shoot Em Up κλασσικά και ειδικά σε arena για deathmatch ;)

                            Και τα Strategy τύπου Age Of Empires για LAN με κολλητούς
                            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                            Comment


                            • #15
                              Μου αρέσουν και παίζω όλα τα είδη ανεξαιρέτως χωρίς να κάνω διακρίσεις.Αν έπρεπε ντε και καλά να επιλέξω κάποιες αγαπημένες μου κατηγορίες αυτές θα ήταν:

                              1)CRPGs
                              2)Adventure
                              3)Οποιοδήποτε action game είτε είναι 1st person είτε 3rd person
                              4)Strategy

                              Για να μην παρεξηγηθώ τονίζω και πάλι ότι ασχολούμαι με όλα τα είδη απλά ξεχωρίζω τα παραπάνω(ε δε μείνανε και πολλά έτσι κι αλλιώς)
                              Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                              Comment

                              Working...
                              X