Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy 7 modding

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Final Fantasy 7 modding

    Ήθελα εδώ και χρόνια να ρίξω ένα καλό replay σε ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια ever,το final fantasy 7 δηλαδή,όταν είχα μια φαεινή ιδέα.Λέω δεν ρίχνεις μια ματιά αν παίζουν τίποτα mods μπας και βελτιώνουν την όλη εμπειρία;

    Έπειτα από σύντομη έρευνα βρέθηκα προ εκπλήξεως,η modding community είναι πραγματικά πάρα πολύ δραστήρια όσον αφορά αυτό το παιχνίδι,υπάρχει σωρεία από mods που βελτιώνουν τα πάντα, από γραφικά και textures έως τις μάχες.

    Εγώ χρησιμοποιώ το gjorulevs hardcore mod το οποίο είναι απλά εκπληκτικό.Αυτό το mod κάνει το παιχνίδι πάρα πολύ δύσκολο,για την ακρίβεια το 7 με αυτό γίνεται ένα από τα δυσκολότερα, αν όχι το δυσκολότερο, παιχνίδι της σειράς.Πέρα από τα αυξημένα στατιστικά των τεράτων,ξαναγράφει το AI πολλών τεράτων, κάποια έχουν επιθέσεις που προκαλούν status changes και MP damage, κάποια άλλα έχουν τόσο υψηλά στατιστικά που έχουν immune στο sense και προκαλούν damage τόσο υψηλό που καθιστούν τα buffs και materia όπως elemental απαραίτητα. Επίσης, έχουν προστεθεί πολλά επιπλέον τέρατα αλλά και bosses! Τα bosses αυτά εμφανίζονται κυρίως ως guardians κάποιων summons materia αλλά και στις κρυφές materia caves και είναι πολύ ξεχωριστές και προκλητικές μάχες. Έχει προστεθεί επίσης και ένα super boss το οποίο λένε ότι είναι πιο δύσκολο ακόμα και από τα weapons! Αξίζει να σημειωθεί πως κάποια materia που βρίσκονται στο τελικό dungeon είναι διαθέσιμα στα materia caves, αυτό έγινε για να είναι διαθέσιμα νωρίτερα για να αξιοποιηθούν.Κάποιες από τις αλλαγές του mod δεν μου άρεσαν, πχ κάποια spells και abilities έφαγαν τρελό nerf, αλλά μικρό το κακό,το mod έχει ένα μενού και έτσι μπορούμε να επιλέξουμε τι θα περάσει και το όχι.

    Το παιχνίδι με το mod το παίζω και έχω να πω τα καλύτερα λόγια.Βελτιώνει πάρα πολύ τον τίτλο και δίνει πάτημα για να στύψει κανείς το μυαλό του και να αξιοποιήσει το materia system όσο δεν πάει. Το έχω φτάσει στο boss ερπετό στα χιονισμένα βουνά (schizo) που φυσάει πάγο και φωτιά και είναι πολύ δυνατό,θα παίξω με τα resistances των δικών μου και θα ξαναπροσπαθήσω. Έχω δει πολλές φορές το game over πάντως.

    Ελπίζω να το δει και κανένας άλλος το mod.

    Φορουμ για το mod μαζί με download links και λοιπές οδηγίες.



    Για να τρέξει το mod χρειάζεται η pc έκδοση του παιχνιδιού,είτε η steam είτε η πιο παλιά.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

  • #2
    Εγω θελω να ριξω ενα playthrough ξανα στην εκδοση για Steam, σκεφτομαι τα mods για τα γραφικα περισσοτερο. Η δυσκολια ηταν οκ απ'οσο θυμαμαι και δεν νιωθω πολυ ανετα να βαλω mods που εππηρεαζουν το ΑΙ. Αν δουλευουν τα mods στο steam θα τα βαλω οπωσδηποτε και θα το ξαναπαιξω να παρω και κανενα achievement.

    Εγω δεν καταλαβαινω κατι, το εβγαλαν που το εβγαλαν ξανα τους χαρακτηρες τουλαχιστον δεν μπορουσαν να τους φτιαξουν?? Εδω το εκαναν οι ερασιτεχνες modders, και ας σου εδινε την επιλογη να το αλλαζεις απο το μενου αν ηθελες τους κλασσικους οπως κανουν τοσα παιχνιδια με new/old graphics επιλογες..

    Comment


    • #3
      Αρπαχτή σου λέει κάτι; Αυτή η επανέκδοση είναι ορισμός.

      Comment


      • #4
        Διαβασα σε ενα modding site οτι η square-enix "κυνηγαει" τους modders για αυτο και δεν αφηνει να υπαρξει steam workshop και αυτο γιατι ειναι Ιαπωνικη εταιρεια και θεωρει οτι οποιαδηποτε παρεμβαση στο original εργο προσβαλει τον δημιουργο.. Η κατι τετοιο τελος παντων..

        Επισης διαβασα οτι η μουσικη ειναι σε Midi(αν ειναι δυνατον) και οτι η SE "Εχασε" το original source του παιχνιδιου.. Δεν ξερω τι ισχυει απο ολα αυτα αλλα ειναι τραγικα οπως και να χει..

        Comment


        • #5
          Maresoun emena tetoies arpaxtes.
          Etsi gia na goustaroun aftoi pou theloun epanekdosh tou 7.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #6
            Επισης διαβασα οτι η μουσικη ειναι σε Midi(αν ειναι δυνατον) και οτι η SE "Εχασε" το original source του παιχνιδιου.. Δεν ξερω τι ισχυει απο ολα αυτα αλλα ειναι τραγικα οπως και να χει..
            Ναι αυτό μου το έλεγε και ο αδελφός μου όταν το ξεκίνησε και δεν τον πίστευα, μέχρι που το άκουσα και λέω ok ήμαρτον. Υπάρχουν 25000 διασκευές εκεί έξω και 10000 ενορχηστρωμένες εκδόσεις που είναι κι επίσημες, αυτή η φάση με τα midis είναι εκτός πραγματικότητας. Στην τελική οι διάφοροι modders κατάφεραν να αποκτήσουν το original source, αυτοί πώς στο διάολο δεν μπορούσαν;

            Comment


            • #7
              Αυτό με τη μουσική δεν το έπιασα. Midi ήταν και η αρχική μουσική.
              Και να ήθελαν να βάλουν ενορχηστρωμένες εκδόσεις δεν υπάρχουν για όλα τα τραγούδια...
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #8
                Υπαρχει ενα ολοκληρο thread στο Steam με petition για να επανέλθει η original μουσικη, μπορει να ηταν σε καλυτερη ποιότητα δεν ξερω..

                Το thread: http://steamcommunity.com/app/39140/...8223080118201/

                Και ενα comparison video που ειδα/ακουσα μολις τωρα: http://steamcommunity.com/app/39140/...3165530217301/

                Δε με χαλαει και του PC οσο το ακουω, περιμενα κατι πολυ χειροτερο μετα τα petition..

                Comment


                • #9
                  Αααααααααααααααααααααααααα, πες το έτσι. Δεν ήξερα πως υπήρχε τέτοια διαφορά, εγώ ήξερα μόνο την PS1 έκδοση... Η παλιά έκδοση για πισι είναι σα να λείπουν τα μισά κανάλια ενώ η καινούργια σα να έχουν κάνει άθλιο mixing και να το ακούς με ηχώ.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • #10
                    πεφτει ξυλο σε αυτο το mod οχι αστεια



                    Comment


                    • #11
                      Παιδιά όσο αστείο και αν φαίνεται, η se κατάφερε το πορτ να έχει χειρότερο ήχο από το πρωτότυπο...Τα μουσικά κομμάτια είναι λες και έχουν γίνει downgrade για να τα παίξει φορητή κονσόλα και δεν ακούγονται με τίποτα.Υπάρχει όμως mod που αποκαθιστά την πρωτότυπη μουσική, απαραίτητο για να απολαύσει κανείς το παιχνίδι.

                      Vaynard πέφτει ξύλο δεν θα πει τίποτα,εγώ μέχρι τώρα είχα δεκάδες game overs.Η στρατηγική και η έξυπνη αξιοποίηση των materia είναι πλέον απαραίτητη. Λένε πάντως πως το τελικό boss είναι πλέον πάρα πολύ δύσκολο, σε σημείο να θέλει σοβαρή προετοιμασία για να νικηθεί.

                      Εγώ έβγαλα το schizo και το έχω αφήσει στο crater, στο σημείο που βρίσκεις το neo bahamut materia. Εκεί όμως έχει έναν επιπλέον boss, έναν χρυσό δράκο που πραγματικά ρίχνει ΤΡΕΛΟ ξύλο,μια φορά που πήγα να τον πολεμήσω έχασα, θα ξαναπροσπαθήσω πιο σοβαρά όταν βρω χρόνο.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • #12
                        To PC port ανεκαθεν ειχε χειροτερο ηχο απο την εκδοση του PSΧ παντως.

                        Comment


                        • #13
                          Για πιο λογο βέβαια δεν ξερει κανείς, με το δεδομένο οτι στην digital version δεν υπαρχει προβλημα χωρου και θα μπορούσαν να βάλουν ακομα πιο uncompressed audio για καλύτερη ποιότητα..

                          Anyway το κατεβάζω στο steam και για αρχή θα βάλω mods που δεν επηρεάζουν τα cloud saves και τα achievements..

                          Comment


                          • #14
                            Το συνεχίζω που και που και είπα να γράψω δύο λόγια.

                            Πέρασα και το σημείο που μαζεύεις τα 4 μεγάλα materia, τελείωσα με το chocobo breeding,μάζεψα τα πάντα από το gold saucer και έμεινε μόνο το battle square.Αυτό θα το κάνω αργότερα,μόλις ανεβάσω κάποια materia.

                            Kάποια σχόλια. Από story bosses το πιο δύσκολο ως τώρα ήταν η jenova death.Πραγματικά τρελό το boss,πέρα από υψηλό damage μηδενίζει τα mp,προκαλεί status changes και death sentence.Όλα όμως αντιμετωπίζονται με κατάλληλα resistances και materia.

                            Το ιδιαίτερο είναι τα materia caves.Πλέον στο mod πέρα από τα γνωστά materia(mime,hp/mp,kotr,quadra magic) υπάρχουν και τα materia που βρίσκονται στο τελικό dungeon (ο τύπος που έφτιαξε το mod τα έβαλε εκεί για να είναι πιο νωρίς προσβάσιμα) με την διαφορά όμως πως στα materia caves υπάρχουν πανίσχυρα bosses που πρέπει να νικηθούν.Αυτά είναι bosses που πραγματικά πρέπει να βάλει κάποιος το μυαλό του να δουλέψει για να βγάλει setup αποτελεσματικά setup με materia.Έχω βγάλει τις 2 από τις 4 έχοντας κερδίσει τα mime,w magic kai quadra magic.

                            Παραθέτω βιντεάκια για όποιον θέλει να δει τι παίζει.





                            Tidy!

                            Do not blame me.Blame yourself or God.
                            In Matsuno we trust.

                            Comment

                            Working...
                            X