Announcement

Collapse
No announcement yet.

HTPC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HTPC

    Έχει ασχοληθεί κανένας από εσάς με το στήσιμο HTPC; Τώρα με την τηλεόραση αποφάσισα να στήσω ένα front end για να μην αναγκάζομαι να μεταφέρω πληκτρολόγιο/ποντίκι στον καναπέ και τα αποτελέσματα ως τώρα, που είμαι σε ένα σχετικά αρχικό στάδιο, είναι πολύ ικανοποιητικά.

    Ουσιαστικά αυτό που έκανα είναι να κατεβάσω και να εγκαταστήσω το XBMC και να κάνω ως main display την τηλεόραση με ένα shortcut στο πληκτρολόγιο. Με το ίδιο shortcut ανοίγει και το XBMC απευθείας, οπότε μεταφέρομαι σε full screen περιβάλλον που το χειριζομαι μέσω του 360 controller.

    Το κορυφαίο είναι όταν αρχίσεις να παραμετροποιείς τις λειτουργίες του XBMC και να ορίζεις launcher για να ξεκινάς εφαρμογές μέσω του interface του. Αυτή τη στιγμή έχω φτιάξει λίστες με emulators και με τα παιχνίδια αυτών που έχω κατεβασμένα.

    Επίσης χρησιμοποιώ το xpadder για να παραμετροποιώ τη συμπεριφορά του 360 controller βάσει της εφαρμογής που τρέχει. Σκεφτείτε λοιπόν ότι όταν τρέχω Steam (έχω shortcut για steam big picture μέσα στο XBMC), κρατώντας πατημένο για 1 δευτερόλεπτο το back button του 360 pad, μεταφέρομαι πίσω στο XBMC. Όταν έχω ανοιχτό το SNES emulator, κρατώντας το ίδιο κουμπί για 2 δευτερόλεπτα, κλείνει αυτομάτως και πηγαίνω πάλι πίσω στο XBMC.

    Εν ολίγοις, παραμετροποιώντας αυτές τις μικρές λεπτομέρειες, πλησιάζω σε ένα περιβάλλον το οποίο το ελέγχω μόνο με το 360 pad και κάνω όλες τις gaming και media consumption λειτουργίες που επιθυμώ.

    Όταν ολοκληρώσω το σύστημα έτσι όπως το θέλω και αφού βεβαιωθώ ότι όλα λειτουργούν σωστά, ίσως ανεβάσω ένα video και γράψω έναν οδηγό για το πώς να το κάνετε. Ξέροντας ότι διάφοροι εδώ μέσα έχουν παρόμοια setups (PC, Monitor, TV, Consoles, όλα στον ίδιο χώρο), ίσως φανεί χρήσιμο.

  • #2
    Μηδαμινό ενδιαφέρον τελικά . Συνεχίζω εγώ την προσπάθειά μου, παραθέτοντας μερικές εικόνες με επεξηγήσεις του πώς λειτουργεί το όλο σύστημα (στο περίπου).



    Αυτό είναι το αρχικό μενού, στο οποίο μπορείς να επιλέξεις τις κατηγορίες ταινιών, σειρών κι ότι άλλο έχεις ορίσει να εμφανίζεται σε αυτό. Υπάρχει και υποκατηγοριοποίηση, όπως φαίνεται στην οθόνη.

    Οι επόμενες τρεις εικόνες απεικονίζουν τα menus των ταινιών, των σειρών και των επεισοδίων αυτών. Οι πληροφορίες των ταινιών και των σειρών (plot, artwork και όλα τα σχετικά meta data) έρχονται από τα sites που θα ορίσεις (iMDB, TMDB, TVDB κτλ).





    Τώρα έρχεται το ωραίο κομμάτι: emulators και games.



    Αυτή είναι η οθόνη επιλογής κονσόλων. Οι emulators λειτουργούν ως κατηγορίες παιχνιδιών, ενώ η Steam είναι συντόμευση που ανοίγει αυτομάτως το Steam Big Picture.





    Με το που διαλέξεις κάποια από τις κατηγορίες, ανοίγει το αντίστοιχο παράθυρο με τη λίστα όλων των παιχνιδιών που είναι διαθέσιμα για την εκάστοτε κονσόλα. Οι πληροφορίες και τα artworks έρχονται απευθείας από το Gamefaqs. Αυτό που γίνεται ουσιαστικά είναι με το που επιλέγεται ένα από τα παιχνίδια, εκτελείται ο αντίστοιχος emulator, ξεκινώντας το παιχνίδι το οποίο έχει επιλεχθεί.

    Το XBMC το χειρίζομαι με το 360 χειριστήριο και με το xpadder κατάφερα να ορίσω κάποια shortcuts λειτουργιών που κάνεις με το πληκτρολόγιο στο χειριστήριο του 360. Κρατώντας το back πχ για 2 δευτερόλεπτα και πάνω εκτελείται το alt-f4, κλείνοντας την εφαρμογή που τρέχω εκείνη τη στιγμή, ενώ με RT+back εκτελείται alt+tab με τέτοιο ρυθμό, ώστε να μπορώ να επιλέξω την εφαρμογή στην οποία θέλω να μεταβώ. Με αυτόν τον τρόπο έχω πρόσβαση στις βασικές λειτουργίες που θέλω να εκτελώ για τη μετάβαση από πρόγραμμα σε πρόγραμμα, ενώ αν θέλω να τρέξω κάτι που έχω ήδη κλείσει, μπορώ να επανέλθω στο ΧBMC. Το αποτέλεσμα είναι ένα περιβάλλον για media consumption και gaming που δεν απαιτεί τη χρήση πληκτρολογίου. Η δε μετάβαση από το monitor στην τηλεόραση γίνεται με fn+f5, που ανοίγει XBMC και αλλάζει το display source αυτομάτως, ενώ με fn+f4 επανέρχομαι στο monitor.

    Αυτά τα ολίγα, αν κάποιος ενδιαφέρεται για παραπάνω λεπτομέρειες, ας πει .

    Comment


    • #3
      Εγω αυτο που κανω ειναι να συνδεω απλα το pc στην TV με HDMI οταν θελω να δω καμια ταινια, με εψησε αυτο το συστημα αλλα φαινεται λιγο μπελας, εχω 2 οθονες στο desktop και θα ηθελα να ανοιγει η TV σαν τριτο monitor μονο οταν το θελω εγω. Μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι γρηγορο απλα την κανω disable απο το CCC.

      Θα κανω μερικες δοκιμες με το XBMC σιγουρα και θα ποσταρω..

      Comment


      • #4
        Κοίτα, εγώ αφιέρωσα συνολικά γύρω στις 15 με 20 ώρες για να στήσω όλα όσα περιέγραψα παραπάνω. Ξέρω ότι είναι πολύς χρόνος κι ότι δύσκολα θα τον αφιέρωνε κάποιος, αλλά αυτή τη στιγμή απολαμβάνω τις ανέσεις, χωρίς να νοιάζομαι ιδιαίτερα για τίποτε άλλο. Το ότι μπορώ να κάνω όλες τις λειτουργίες του υπολογιστή που με ενδιέφεραν, χωρίς να χρειάζομαι kb/mouse είναι πολύ σημαντικό. Ο player του XBMC προσφέρει και subtitle downloading από τα γνωστά sites, οπότε ούτε για αυτό χρειάζεσαι υπολογιστή.

        Αν όλα αυτά τα συνδυάσεις με couch potato και ό,τι άλλο υπάρχει εκεί έξω για αυτόματο downloading ταινιών/ σειρών, έχεις ένα σύστημα άψογο για σαλόνι.

        Δοκίμασέ το και αν θέλεις βοήθεια σε κάτι, πες. Ρίξε μία ματιά και στο xpadder.

        Comment

        Working...
        X