Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda: A Link Between Worlds

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • The Legend of Zelda: A Link Between Worlds




    Ανοιγω το θεμα για το τελευταιο μερος της σειρας Zelda μιας και σημερα τελειωσα το παιχνιδι, οποτε ευκαιρια να γραψω και 2 λογια.

    Η σειρα επιστρεφει στις 2d ριζες της μετα απο καιρο και μετα απο καποιες παραφωνιες (κατ' εμε παντα) στο DS. Το παιχνιδι ειναι sequel του ALTTP στα ολα του (σχεδον) γιατι θυμιζει σε μεγαλο βαθμο τον προκατοχο του, παταει οσο πρεπει στο παιχνιδι του SNES και ενσωματωνει και καποιες καλες νεες ιδεες αν και ειναι στα μετρα των απαιτησεων της εποχης, κοινως στη δυσκολια μας τα χαλαει λιγο.

    Τα dungeons ειναι πολλα και χορταστικα, πολυ ωραιος σχεδιασμος και εξισου καλη μουσικη.. Ολα αυτα δημιουργουν μια πολυ ωραια ατμοσφαιρα. Η Hyrule ειναι (σχεδον) οπως τη θυμοσασταν και απο το ALTTP και η Lorule ειναι μια light εκδοχη του Dark World που ειχαμε δει στο SNES.

    Οπτικα το παιχνιδι ειναι πανεμορφο, δε μπορω να πιστεψω πως μου αρεσε οταν τα βιντεακια που βλεπα μεχρι πριν λιγους μηνες με ξενερωναν. Η κινηση ειναι φανταστικη, τα 60 fps δινουν αλλον αερα στον τιτλο και παροτι τα γραφικα ειναι απλα, τουλαχιστον χαιρεσαι το 2d κλιμα, παρα τις ουκ ολιγες 3d πινελιες.

    Το wall merging mechanic ειναι πολυ καλο και το χαρηκα πιο πολυ απ' οσο στο καθε Paper Mario γιατι οδηγει σε πιο ενδιαφεροντα puzzles.

    H ενοικιαση αντικειμενων για μενα δεν αλλαξε την εμπειρια. Τελειωσα το παιχνιδι σχεδον με 8.000 rupees ξερω γω γιατι αντι να αγοραζω νοικιαζα (οταν πεθανεις χανεις ο,τι ειχες νοικιασει). Το παιχνιδι μου φανηκε πολυ ευκολο .. μια χαρα μπορεις να πεθανεις αλλα εχοντας παιξει τοσα Zelda μου φανηκε αδυνατο να χασω. Απο ενα σημειο και μετα παιρνεις και ποσα power-ups και δε σε αγγιζει τιποτα. Καποια dungeons ηταν λιγο πιο δυσκολα απο τα αλλα, αλλα η δυσκολια παραμενει χαμηλη.

    Η ελευθερια επιλογης σειρας των dungeons δεν πιστευω πως αλλαζει κατι ουσιαστικο, ολα πανω κατω ειναι εξισου δυσκολα (ευκολα για την ακριβεια) και στην τελικη το καθε dungeon ειναι φτιαγμενο για να βγαινει με wall merging + 1 αντικειμενο. Καθε dungeon εχει το αντικειμενο του οπως ξεραμε αλλα πλεον αυτο το 1 αντικειμενο αρκει... Παλια τουλαχιστον μετα απο 6-7 dungeons ηθελες κυριως το αντικειμενο του εκαστοτε dungeon αλλα και ολα τα παλια παραλληλα, τωρα παει κι αυτο.

    Οπως και να χει το παιχνιδι ειναι πολυ καλο και δε νομιζω πως του λειπει τιποτα. Το κρινω πιο αυστηρα γιατι μετα απο 10+ Zelda μου φανηκε περιπατος, αλλα σιγουρα ειναι ενα Zelda χωρις αλλα εμφανη μειονεκτηματα και δεν περιμενω να διχασει οπως τα περισσοτερα τελευταια Zelda.

    Ελπιζω να το παιξουν κι αλλοι το παιχνιδι να γινει και λιγη κουβεντα.
    Btw 15 και κατι ωρες μου πηρε, δεν το λες και μικρο αλλα σιγουρα δεν ηταν και πολυ μεγαλο παρα τα αρκετα dungeons που ειχε...


  • #2
    Η μόνη βλακεία είναι ότι το Hero mode δεν είναι διαθέσιμο από την αρχή α λα WWHD. Απ'ότι ακούω εκεί το παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο.

    Comment


    • #3
      Το πήρα κι εγώ- το bundle μάλιστα μιας και ήθελα πάντα ένα zelda themed handheld- μαζί με το preorder treasure chest. Δεν έχω χρόνο στην παρόυσα φάση για να ασχοληθώ( το ίδιο και για το Super Mario 3d World)

      Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως χαίρομαι που διαβάζω θετικά σχόλια από τον Xeno γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα το ευχαριστηθώ κι εγώ- το A LttP είναι το top για μένα. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι πως εν κινήσει τα γραφικά δεν έχουν καμμία σχέση με το πώς φαίνονται σε screenshots ή στα vids, είναι αρκετά πιο όμορφα.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #4
        Το animation με εξέπληξε κι εμένα, δεν περίμενα να είναι τόσο καλό. Στις εικόνες φαίνεται πολύ άσχημο αλλά με το που είδα τον link να κινείται, απλώς ενθουσιάστηκα.

        Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να πει κάποιος για τον τίτλο. Ακολουθάει τη γνωστή επιτυχημένη συνταγή των 2D Zelda, χωρίς όμως να είναι επηρεασμένο από το μικρόβιο του κακόγουστου "portable iteration" του WW. Καθαρό gameplay όπως παλιά, χωρίς κάποιο gimmick και με την προσθήκη μίας "open-ended" λογικής, μιας και σχεδόν τα πάντα σου είναι διαθέσιμα από την αρχή του τίτλου.

        Μόλις μπήκα στη Lorule και αντί να πάω σε νέα dungeons, εξερευνώ τον κόσμο, προσπαθώντας να ανακαλύψω τα όποια μυστικά υπάρχουν. Ευχάριστη προσθήκη είναι και τα διάφορα mini-games, τα οποία, αν και ελαφρώς ανούσια, μου φαίνεται άκρως διασκεδαστικά (ειδικά αυτό με τις κότες).

        Μόνο αρνητικό, τουλάχιστον ως τώρα, είναι η σχεδόν ανύπαρκτη δυσκολία. Επίσης το σύστημα μάχης του Minish Cap έχω την αίσθηση ότι είναι ελαφρώς ανώτερο, τουλάχιστον από αυτά που θυμάμαι. Για να είμαι ειλικρινής βέβαια, δε με απασχολεί τίποτα από αυτά τα δύο, το παιχνίδι είναι αυτό που περίμενα, έχει την κλασική TLoZ αισθητική που λατρεύω και αυτό μου είναι πέρα για πέρα αρκετό.

        Comment


        • #5
          Το Ζέλντα αρκετά καλό, επιτέλους ένα Ζέλντα χωρίς τις ηλίθιες gimmickιες των προηγούμενων τίτλων του DS. Πρόκειται για ένα αρκετά πειραγμένο remake του ALTTP. Η μεγαλύτερη "καινοτομία" του παιχνιδιού είναι πως έχει πρακτικά όλα τα εργαλεία (με 2-3 εξαιρέσεις) από την αρχή σχεδόν του παιχνιδιού διαθέσιμα (και σε γενικές γραμμές μπορείς να κάνεις τα dungeon με όποια σειρά θες). Αυτό από μόνο του δεν είναι κακό αλλά έχει ως αποτέλεσμα το reward system να είναι πολύ φτωχό. Το 95% των μπαούλων στο παιχνίδι περιέχουν ρουπίες που αν και χρειάζονται (τουλάχιστον μέχρι τα μισά του παιχνιδιού), δεν είναι ίδια η αίσθηση όταν βρίσκεις έναν νέο εργαλείο. Επίσης πρακτικά όλα τα dungeon χρειάζονται μόνο ένα εργαλείο που μειώνει κάπως την πιθανή ποικιλία των γρίφων, ενώ τα bosses είναι πάντα το κλασικό όπου πρέπει να χρησιμοποιήσεις το όπλο που χρειάζεται αυτό το dungeon. Σα δυσκολία μου φάνηκε αρκετά δύσκολο σε κάποια φάση αλλά μάλλον φταίει που έκανα τα Ice Ruins πολύ νωρίς (ενώ θεωρητικά είναι το τελευταίο dungeon που θα πρέπει να κάνεις) χωρίς upgrades αλλά από κει και πέρα είναι όλα πολύ βατά. Σα γρίφοι στα επίπεδα που έχουμε συνηθίσει αν και κόλλησα σε 2 περιπτώσεις προσπαθώντας να πάρω κάποια optional μπαούλα σε dungeons. Έκανα σχεδόν τα πάντα, μόνο με mini-games δεν ασχολήθηκα, όλα τα άλλα είναι σχετικά απλό να τα βρεις σε ένα απόγευμα, μου λείπει μόνο ένα κομμάτι καρδιάς που δεν είναι από mini-game ενώ δεν έχω δοκιμάσει το advanced course του treacherous tower.

          Αυτά.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • #6
            Το ξεκινησα αν και δεν επαιξα πολυ αλλα παρ'ολα αυτα προλαβα να δω καποια πραγματα.

            Επιτελους μετα απο πολυ καιρο ενα Zelda που μπαινει σε ροη αμεσα και δε σου τρωει 3 ωρες με μπλα μπλα, tutorials και δημοσιες σχεσεις με τους NPCs!!

            Οπτικα ειναι πραγματι καλυτερο απ'οτι πιστευα, ιδανικη προσεγγιση για top down, κι αμεσως με κερδισε η ομαλοτατη κινηση και η αμεσοτητα στο χειρισμο.

            Περιεργαζομνος το box art, παρατηρησα οτι εσωτερικα υπηρχε δευτερο art - ειχα διαβασει γι αυτο οταν ειχε βγει αλλα το χα ξεχασει - και με πολυ ενθουσιασμο εκανα την αλλαγη!



            Ωραια ιδεα και σε αππαλλασει κι απο pegi stickers ή αλλα χειροτερα (βλεπε Batman)
             



            Επιτελους, τετοιο ενθουσιασμο για νεο Zelda ειχα να ζησω απο το Phantom Hourglass - που κατεληξε σε μεγαλη ηττα!
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #7
              Συνεχιζω το μοναχικο playthrough...

              Αρχικα να πω οτι μ αρεσε πολυ ο τροπος που εισηγαγαν στο παιχνιδι το μηχανισμο της αλλης διαστασης. Ωραια "νταρκιλα" να βλεπεις ενα μαγο να βαζει ανθρωπους σε πορτραιτα κι ακομη πιο δυνατο οταν βλεπεις να το κανει και σε σενα. Μου θυμισε το MM, οταν σε μεταμορωωνει σε deku.

              Εβγαλα το πρωτο dungeon, μικρο κι απλο αλλα ευχαριστο, αγορασα ασπιδα (εχει πλακα που απλα αγοραζεις πραγματα), πηρα και το τοξο δανικο εστω κι ειμαι ετοιμος να σωσω το κοσμο.

              Δε καταλαβαινω γιατι βαλαν ενα μονο hot key, αφου και το Χ ελευθερο ειναι οπως και το L τουλαχιστον μεχρι τωρα.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #8
                Εκανα κλικ στο θρεντ και μου κανε εντυπωση ποσο λιγη κινηση ειχε το εν λογω θεμα. Tι γνωμη εχετε οσοι το τελειωσατε τωρα που περασε και λιγος καιρος; Μου αρεσε εξαρχης σαν παιχνιδι και τωρα που ξανασκεφτομουν τι εντυπωσεις μου αφησε μπορω να πω με σιγουρια πως οντως ειναι απο τα πολυ καλα παιχνιδια της σειρας.

                Ramparter νομιζω το παιχνιδι ειναι ο,τι πρεπει για σενα, απλο gameplay, εξυπνες ιδεες και φυσικα οχι υψηλη δυσκολια .

                Comment


                • #9
                  Καθαρό gameplay όπως παλιά, χωρίς κάποιο gimmick και με την προσθήκη μίας "open-ended" λογικής
                  Νομίζω αυτό τα συνοψίζει όλα.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • #10
                    Εχω ξεκινησει το παιχνιδι και ειμαι κοντα στη μεση (εχω σωσει 2 απο τους 7 sages). Σαν πρωτα σχολια να πω οτι το παιχνιδι ειναι πανεμορφο (τρεχει νιμζω και στα 60 fps αν εξαιρεσεις τις εναλλαγες στα segments του χαρτη) με πολυ ωραιο animation και πολυ καλη μουσικη (ειδικα το Lorule theme ειναι φανταστικο). Τα dungeons μεχρι στιγμης ειναι πολυ ευρηματικα (γινεται καλη χρηση και του picture mechanic που υπαρχει καθως και των αντικειμενων) με πολυ ωραια puzzles και γενικοτερα σε οτι αφορα gameplay και συνολικο σχεδιασμο ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Παιζω το παιχνιδι στο Hero btw και εχω φαει καλα (παροτι ανεβαζω τις καρδιες ειμαι μονιμα 1 or 2 shot καθε φορα που μπαινω σε μια νεα περιοχη).

                    Στα αρντητικα θα εβαζα οτι το παιχνιδι δεν ειναι τοσο rounded στο τι προσφερει (τουλαχιστον σε σχεση με OoT και MM) και υπαρχει μεγαλο focus στα dungeons και λιγοτερο στο exploration και τα side quests. Επισης η ιστορια ειναι ενα retelling της ιστοριας του OoT imo και τωρα που αρχιζω να αποκτω μια παραπανω επαφη με τη σειρα βλεπω και αυτο που σημειωναν οι περισσοτεροι, οτι κατα βαση δεν υπαρχει ξεχωριστη ιστορια σε αυτα τα παιχνιδια (ειναι παντα τα ιδια γεγονοτα σε εναν αλλο κοσμο χρονικα και με εναν αλλο ηρωα) το οποιο ok tbh δεν θα ελεγα οτι μου αρεσει (και φυσικα εκει ειναι που το MM ειναι και τοσο ξεχωριστο και μοναδικο) γιατι παροτι μιλαμε για τελειως διαφορετικα παιχνιδια μηχανικα, ο καθε τιτλος να ειναι reimagining του προηγουμενου δεν εχει τοσο ενδιαφερον αν γινεται συνεχεια (με επιφυλαξεις αυτα μιας και οκ οπως ειπα δεν ειναι οτι εγινα και κανενας βετερανος απο το πουθενα).

                    Αυτα, θα γραψω περισσοτερα οταν το τελειωσω, γενικα οπως ειπα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος με το παιχνιδι (το οποιο βεβαια δεν φτανει σε καμια περιπτωση την συνολικη ποιοτητα του MM remake κατεμε τουλαχιστον). Ασχετο αλλα θα γουσταρα παρα πολυ να αποδειχθει οτι ο κακος της υποθεσης ειναι η Hilda και να μου τα ανατρεψει ολα (εχει μια σκηνη σε μια φαση που μιλαει με την πλατη γυρισμενη στον παιχτη εχοντας τον πινακα της Zelda και λεει ποσο τυχεροι ειναι στη Hyrule κλπ, πολυ evil vibes αν και μαλλον εγινε κατα λαθος ).
                    Last edited by nooto; 09-10-2018, 06:05 PM.

                    Comment


                    • #11
                      Molis parw kainourio PC ta xristougenna, mpoukarw emulator kai tha paiksw kai afto kai to Breath of the wild
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #12
                        Τελος, overall και γαμω τα games . Πρεπει να επαιξα κοντα στις 30 ωρες κανοντας νομιζω τα παντα (μου λειπει μονο μια καρδια απο ενα minigame μαλλον που δεν ολοκληρωσα), στο hero οπως εγραψα. Το παιχνιδι στο Hero ειναι σχετικα δυσκολο (εισαι one-two shot επι μονιμου βασεως και σε συνδιασμο με το συστημα του renting εχει λιγο περα δωθε, μεχρι να αγορασεις εν τελει τα οπλα και να μην ξανασχοληθεις) αλλα απο τη μεση και μετα οπου και παιρνεις την μπλε στολη, αναβαθμιζεις και το master sword κλπ, η δυσκολια αρχιζει και γινεται ok (και πεφτει εκθετικα με την κοκκινη στολη, αλλα οκ αυτη σου την δινει στο τελος το παιχνιδι).

                        Τα Dungeons μου αρεσαν παρα πολυ γενικα, πολυ ωραια puzzles και παρα πολυ καλο gameplay. Στα συν τα γραφικα και το super smooth animation + 60 fps, μαζι με την πολυ καλη μουσικη. Το παιχνιδι επισης παροτι ειναι focused στα dungeons εν τελει δινει και exploration για οποιον ενδιαφερεται και συνολικα θα ελεγα οτι εφαγα αρκετες ωρες στο χαρτη. Παραλληλα οντως ισχυει οτι καθε dungeon βασιζεται μονο σε ενα tool καθε φορα αλλα γενικα δεν με πειραξε μιας και οπως ειπα βρηκα τα puzzles πολυ καλα δομημενα και δεν βαρεθηκα ουτε στιγμη. Επισης να σημειωσω οτι σαν τιτλος δινει πολυ ελευθερια και μπορεις να ακολουθησεις οτι σειρα θες τις περιοχες του παιχνιδιου, κατι το οποιο θεωρω πολυ θετικο και δινει εναν αερα open ended. Σε οτι αφορα το σεναριο, η αληθεια ειναι οτι

                         
                        δεν περιμενα να βγω αληθινος για την Hilda, θελω να πω το παιχνιδι σου βγαζει απο την αρχη evil vibes για να το καταλαβεις αλλα απο την αλλη μιλαμε για nintendo game οποτε δεν περιμενα οντως να συμβει κατι τετοιο. Props που δεν εγραψε κανεις τιποτα να μου το χαλασει

                        θεωρω παντως οτι ηταν super και με παρα πολυ ωραιο και παραμυθενιο τελος.

                        Τα μονα αρνητικα που θε ελεγα οτι εχει ειναι οτι η κινηση του Link δεν ειναι 3d αλλα μπορει να κινηθει μονο σε 8 διαφορετικες κατευθυνσεις (σταυρος και διαγωνιες), το οποιο μου προκαλεσε καποιες φορες προβλημα στην στοχευση κυριως με τα long range weapons και tools. Τελος, οπως και το 3d Land, το παιχνιδι εχει φτιαχτει με 3d effect του 3ds in mind και καποιες φορες υπηρχαν κομματια των levels που δεν μπορουσαν να καταλαβω την δομη τους (πολλες καθετες πλατφορμες που χωρις το 3d υπαρχει θορυβος στο να καταλαβεις ακριβως σε ποιο επιπεδο βρισκεσαι).

                        Συνολικα θα ελεγα οτι αν δω και τα 3 Zelda μαζι μαλλον θα τα εβαζα ως εξης: MM>ALBW>>>>>>>>>>OoT. Σε επιπεδο ''ευχαριστησης'' ισως αλλαζα τη σειρα των πρωτων 2, απλα το MM ειναι παραμενει πιο ιδιαιτερο και ετσι κερδιζει την πρωτη θεση. Δειτε το οπωσδηποτε οσοι δεν το εχετε κανει και δεν θα χασετε, πραγματικα υπεροχο game.
                        Last edited by nooto; 16-10-2018, 03:54 PM.

                        Comment

                        Working...
                        X