Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts



  • Πηγα να το βαλω στο topic του star citizen (για ευνοητους λογους ) αλλα anyway. Περισσοτερα τον Ιουνιο!

    Comment


    • Emena mou exei fygei to FF7 remake hype
      Den kserw den mou aresei afto pou vlepw, isws einai kalytero pio meta alla den entypwsiazomai apo afto to trailer
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Originally posted by Ground_zero View Post
        Emena mou exei fygei to FF7 remake hype
        Den kserw den mou aresei afto pou vlepw, isws einai kalytero pio meta alla den entypwsiazomai apo afto to trailer
        Καλα εσυ ποτε δεν ηθελες FFVII remake θυμαμαι να κραζεις οσους ηθελαν επισης. Επειδη αυτο σου φαίνεται φυσιολογικό για κάποιον που θα παίξει τον τίτλο το 20ΧΧ..



        Πριν πεις για τα αλλα FF οπως VI και ΙΧ να σου πω οτι δεν εχουν το ιδιο art, το VII έχει γεράσει πολύ άσχημα και χρειάζεται το remake.

        Comment


        • IHNE θα συμφωνήσω πως από αισθητικής άποψης το παιχνίδι είναι άσχημο. Ομως όσον αφορά το gameplay παραμένει ένα εξαιρετικό παιχνίδι που παίζεται άνετα ακόμα και σήμερα. Αν προσπεράσει κανείς τα άθλια sprites των χαρακτήρων.


          Όπως και να έχει, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.


          Από την άλλη, δεν ξέρω για ποιον λόγο ο Ground Zero είναι ξενερωμένος με το παιχνίδι, ή έστω δεν είναι ενθουσιασμένος, όμως υπάρχουν αρκετοί λογικοί λόγοι για να είναι κανείς επιφυλακτικός με το παιχνίδι.


          Αρχικά να πω πως όλα τα Final Fantasy από το XII και μετά είχαν προβληματική ανάπτυξη. Ο Λ Α μηδενός εξαιρουμένου.


          Για όποιον δεν θυμάται θα κάνω μια σύντομη αναδρομή.


          Το XII ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι με βάθος σε gameplay mechanics που ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του και που στέκεται εξαιρετικά ακόμα και σήμερα αλλά η ιστορία του είχε θέματα. H Squarenix δεν μπορούσε να αποφασίσει τι ήθελε να κάνει με το παιχνίδι και αυτό φάνηκε σε όλους όσους το έπαιξαν: Αλλιώς ξεκινάει, αλλιώς συνεχίζει και τελειώνει έχοντας πάρει μια τροπή που φαίνεται ξεκάρφωτη. Για αυτό ευθύνονται τα μεγάλα κεφάλια της εταιρείας, αντί να αφήσουν τον Matsuno να ολοκληρώσει τον τίτλο βάσει του οράματος που είχε, επενέβησαν για να το κάνουν πιο προσιτό στο ιαπωνικό κοινό. Έτσι θυμόμαστε όλοι τι συνέβη, έγιναν αλλαγές που δεν άρεσαν σε κανέναν πχ ο Vaan ήταν ο κεντρικός ήρωας αντί για τον Balthier. Όπως και να έχει, ο τίτλος, παρόλα αυτά τα θέματα ήταν εξαιρετικός.


          Για το XIII μην τα ξαναπώ, τα έχουμε πει χιλιάδες φορές. Απλά αδιανόητο το ότι μια εταιρεία με την εμπειρία της Squarenix κατάφερε να τα θαλασσώσει έτσι. Τόσο αυτό όσο και οι συνέχειές του ήταν προβληματικοί τίτλοι. Όχι κακοί, ήταν αξιοπρεπή παιχνίδια, αλλά δεν είχαν καμία σχέση με την ποιότητα που μας είχε συνηθίσει η σειρά.


          Το XIV ήταν απλά απαράδεκτο. Απορώ πως μετά από ένα σκασμό MMORPGS που έθεσαν τόσο ψηλά τα standards έγινε greenlight και κυκλοφόρησε τόσο κακό nline rpg. Θυμόμαστε όλοι τι έγινε, να μην τα επαναλαμβάνω, ο Ground τα ξέρει πάρα πολύ καλά και καλύτερα από τον καθένα.


          Το δε XV απέσπασε διφορούμενα σχόλια και κριτικές. Κατά γενική ομολογία είναι ένα πολύ καλό παιχνίδι με ψυχή και πολύ καλά στοιχεία αλλά με πάρα πολλά χαζά λάθη που δεν επιτρέπονται σε μια εταιρεία κολοσσό. Όλοι είπαμε πως θα μπορούσε να είναι ένα από τα καλύτερα FF αν δεν είχε τα λάθη που είχε.


          Για να καταλήγω κάπου, θέλω να πω πως έχει απόλυτο δίκιο όποιος είναι καχύποπτος απέναντι στην Square. Όλα της τα παιχνίδια, τα FF τουλάχιστον, είχαν προβληματική ανάπτυξη και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ποιότητα των τελευταίων τίτλων της σειράς να πέσει αισθητά. Για αυτόν τον λόγο και επειδή τολμάνε να κάνουν remake ένα από τα καλύτερα και πιο αγαπημένα παιχνίδια όλων των εποχών είναι λογικό να είναι δύσπιστο το κοινό.


          Προσωπικά μου άρεσε αυτό που είδα πάρα πολύ στο τελευταίο τρεηλερ. Ανυπομονώ να έρθει ο Ιούνιος για να μάθουμε περισσότερα και εδώ θα είμαστε και το συζητάμε.


          Έχω και άλλα να πω, θα τα προσθέσω αργότερα αν κινηθεί το τοπικ.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • Για το XIII για να πω την αληθεια δεν θυμαμαι αν ηταν προβληματικη η αναπτυξη. Εχω την εντυπωση οτι πηγε normal το development απλα το παιχνιδι ηταν διαφορετικο απο αυτο που περιμεναμε. Αυτα που ειχαν σιγουρα προβληματικη αναπτυξη ηταν το XII που το κανανε scrap νομιζω και ενταξει ηταν λογικο δεδομενου οτι ειναι επαναστατικος τιτλος και ειναι δυσκολο στο να καταληξεις τι ακριβως θες να κανεις για να πας και το ειδος μπροστα και μετα το XV που οκ ξερουμε το γολγοθα που περασε. Το XIV μπορει να ειχε πολυ κακο launch αλλα με το relaunch που εγινε στη συνεχεια και βλεποντας το και σημερα ειναι απο τα καλυτερα mmo που κυκλοφορουν (δεν εχω ασχοληθει αλλα συνεχιζω και το παρακολουθω πως πηγαινει).

            Παντως tbh εγω προτιμω ολα τα FF απο το XII και μετα απο το Χ . Μπορει να ειναι παιχνιδια που εχουν θεματα κλπ κλπ αλλα η S-E δινει καθε επεισοδιο σε διαφορετικη ομαδα, που φερνει διαφορετικο gameplay και δομη (ας συγκρινει πχ καποιος το XIII με το XV), δειχνει οτι υπαρχει ελευθερια για πειραματισμο και γενικοτερα καθε επεισοδιο ειναι φρεσκο και ΠΟΛΥ διαφορετικο απο καθε jrpg που κυκλοφορει. Ακομα και το ΧΙΙΙ που ας πουμε ειναι απο τα χειροτερα FF στην λιστα αυτων που εχω παιξει για πολλους λογους (ειδικα η αισθητικη του Motobu Toriyama που τον θεωρω και τον χειροτερο σκηνοθετη ever) χαιρομαι εν τελει που βγηκε και το παιξαμε γιατι ειναι κατι πολυ ιδιαιτερο. Τελος το XV, και ως εχει, μην εχοντας ασχοληθει καθολου με το post launch υλικο και παροτι αναγνωρισω οτι εχει τα θεματα που εχει, ε για μενα ειναι το καλυτερο FF ever . Ειναι ενας πολυ ξεχωριστος open world τιτλος, με το καλυτερο σεναριο ισως και μετα το VII και με το πιο φιλοδοξο battle system ever που πραγματικα καταφερνει να φερει κοντα το action με το turn based στοιχειο.

            Για το VII τωρα ενταξει ουτε εγω εχω πολλες ελπιδες και οι λογοι ειναι οτι:

            1) Το σκηνοθετει ο Nomura , ενταξει ο ανθρωπος θεωρω οτι ειναι πολυ καλος στη δουλεια του αλλα δεν μπορει να εχει lead ρολο σε projects τετοιου μεγεθους. Δεν μπορει να τα διαχειριστει ουτε οικονομικα, ουτε σχεδιαστικα και κυριως ουτε χρονικα. Οτι παιχνιδι του εχουν δωσει το εχει καθυστερησει οσο δεν παει και οταν το development διαρκει 10ετιες αυτο φερνει αλλου ειδους προβληματα (τα ειπα και στο star citizen).
            2) Δεν φτανει οτι το σκηνοθετει ο Nomura ειναι και episodic . Δηλαδη του πηρε 7 χρονια να φτιαξει τη Midgar που ειναι οι πρωτες 5+ ωρες του παιχνιδιου αρα για να ολοκληρωθει το παιχνιδι θα περασουν αλλα 100 χρονια και 20 episodes .

            Εγω αυτο που βλεπω στο video μου αρεσει, ειναι αισθητικα κοντα στο original κλπ, απλα αυτο δεν λεει και πολλα. Το προβλημα μου ειναι οτι σαν project παιζει να μην ολοκληρωθει ποτε με αυτους τους ρυθμους (και το λεω με τη λογικη οτι βλεποντας το video, αυτο που φαινεται να εχουν φτιαξει ειναι η εισαγωγη του παιχνιδιου). Το orginal παντως και εγω το παιζω ανετα και σημερα , πρεπει να ειμαι απο τους λιγους δε που μου αρεσει αυτο το look που εχει (νομιζω δηλαδη οτι το ανεβαζει κιολας αρτιστικα).
            Last edited by nooto; 11-05-2019, 08:10 PM.

            Comment


            • Ρε παιδιά πόσο δύσκολο ειναι να κανεις ενα remake σωστο οταν εχεις τις βάσεις?? Εδω το εκανε η capcom με το RE2, παραλίγο να το κάνουν modders/χομπιστες πριν απο αυτη απλα έτρεξε να τους προλάβει. Οκ το FFVII ειναι σε εντελώς αλλο scale απο το 2ωρο close quarters RE2 αλλα με τα resources της SE θα έπρεπε να έχει γίνει ..χτες. Αυτο που ειπα για τον GZ ειναι οτι οταν πριν χρόνια συζητούσαμε εδω μεσα για πιθανό remake και ποσο το θέλουμε/το εχει αναγκη ο συγκεκριμενος τιτλος ελεγε "οχι ειναι μια χαρα ας βγαλουν νεα παιχνιδια καλυτερα" και μαλιστα του εσπαγαν τα νευρα οποτε αναφερόταν καν, η καπως ετσι τελος παντων αρα λοιπον πως "του εφυγε το hype" αφου ποτε δεν το είχε αυτό αναρωτιέμαι εγω..

              Ειδαμε ποσο καλα ηταν και τα νεα παιχνιδια που έβγαλε με εξαίρεση το FF XV που και για εμένα μπαίνει στο top 5 εύκολα μονο και μονο για τον κοσμο και την ιστορια αν και προσωπικά βρηκα το battle system κατωτερο των προσδοκιών και κάπως προβληματικό ολα τα υπόλοιπα ειναι άριστα. Ειδαμε και πως πηρε τα πανω της η Capcom με ενα σωστο remake του RE2 το οποιο ζήταγαν οι fans εδω και χρονια.

              Για το FF XII, επαιξα το zodiac age στο ps4, ειναι καλό ff με καλο battle system το οποιο ομως καταληγει να εχει μηδενικό interaction απο τον παιχτη εφόσον θέσεις τα jobs/gambits σωστά. Ειναι παρα πολυ ωραιο οταν χτιζεις το team και πειραματιζεσαι με διαφορους συνδυασμούς αλλα εντελως βαρετο οταν φτιαξεις το end-game build σου γιατι απλα δεν κανεις σχεδον τιποτα. Γενικα ομως σαν βάθος ειναι παρα πολυ καλό, σαν ιστορια ειναι μετριοτατο στην καλυτερη.

              Comment


              • Παιδιά πολύ ωραία ποστ.

                Θα απαντήσω αύριο αναλυτικά γιατί τώρα θα βγω, απλά για την ώρα θα γράψω πως και εγώ λάτρεψα το FFXV και θεωρώ πως έχει το καλύτερο ίσως lore σε FF απλά έχει κάποια προβλήματα στο σύστημα μάχης που το αποτρέπουν από το να χαρακτηριστεί αριστούργημα. Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ αλλά θεωρώ κάποια θέματα που έχει. Περισσότερα θα γράψω αύριο.


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • Δεν έχω ιδέα ποιο είναι το καλύτερο Final Fantasy καθώς δεν έχω παίξει έως τώρα ούτε ένα τίτλο της συγκεκριμένης σειράς. Από την άλλη σκοπεύω στα steam sales να αγοράσω το Final Fantasy XV, κάπου στα 25 ευρώ το δίνουν. Μ'αρεσε το ντέμο του καθώς και ότι έχω δει απο gameplay video στο youtube, ωραίος κόσμος και γραφικά.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • Katarxas na ekshgisw oti aftes oi shzhthseis gia to remake pou kaname htan prin dekades xronia kai htan kathara hoaxes.
                    Enweitai pws protimw akomh kai twra anakoinwsh gia FF16 para remake gia to 7, alla o kyrws logos pou spazomoun me ekeines tis syzhthseis htan epeidh OLOI to kserame oti den yphrxe kamia anakoinwsh gia remake kai den htan kan mesa sta sxedia kati tetoio, apla kavalousane/te oloi to bandwagon gia ena anyparkto remake, opote htan poly fysiologiko na tous/sas thn elega.

                    Otan anakoinwthike telika epishma to 2015 me pithano release date to 2017 gia ta 20 xronia tou paixnidiou (pou to elega eksarxhs an thymaste pws an einai na vgei remake mia kalh hmeromhnia tha htan to 2017) nai eimoun hyped.
                    Alla me tis kathysterhseis, me ta mh yparxonta nea, me to spasimo tou paixnidiou se 3 games ktl ktl exasa to hype mou.
                    Afto pou me enoxlei sto trailer pou eida omws einai oti to game pou vlepw moiazei me game tou 2015, eprepe na deixnei POLY kalytero to 2019.

                    Extes ksekinhsa na paizw to FF15 BTW tha pw thn gnwmh mou otan asxolithw parapanw, alla kai gia mena isxyei oti to FFXII einai to teleftaio agaphmeno mou FF.
                    Epishs nai symfwnw pws to FF7 pleon xreiazetai remake, aplws egw proswpika epeidh gnwrisa to FF7 ston kairo tou kai den exw thema me ta grafika tou, akomh to protimw se apeftheias syngrish, metraei kai h nostalgia.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Εμένα πάλι ούτε κρύο, ούτε ζέστη μου κάνει το remake.

                      Επίσης δεν θεωρώ πως το Final Fantasy VII, έχει γεράσει άσχημα οπτικά. Τα μοντέλα chibi είναι απλοϊκά αλλά από την άλλη όταν θυμάμαι τον Cloud παιδί να κουνάει τα πόδια του ενώ συζητάει με την Tifa, τον Barret όταν κρατάει το χέρι ξέρετε ποιου πριν πέσει κτλ κτλ ακόμη αισθάνομαι πως δραματουργικά δεν λείπει κάτι, ίσα ίσα ηταν ένα μεγάλο βήμα μπροστά σε σχέση με τη μέχρι τότε jrpg "σκηνοθεσία". Επίσης σίγουρα σε όλους τους τότε τίτλους, παίζει τεράστιο ρόλο, το ότι "συμπληρώναμε τα κενά¨" της απεικόνισης με τη φαντασία μας. Όσο ωραία και αν ήταν τα γραφικά στις μάχες( που ήταν), όταν έπαιξα την τελευταία μάχη με τον Sephiroth 1 on 1( αυτή που δεν μπορείς να χάσεις) έμεινα κάγκελο με τα γραφικά.

                      Από την άλλη, προφανώς και μιλάω σαν ένα άτομο που το βίωσε στην εποχή του με όλο το hype, το έχω παίξει πολλές φορές έκτοτε και αποτελεί έναν από τους αγαπημένους μου τίτλους ever.

                      Σίγουρα θα παίξω και το remake και θέλω να πιστεύω πως το battle system θα είναι καλό, δεν πιστεύω πως θα είναι 100% action άνευ στρατηγικής, όπως του 15 που αν και πολύ θεαματικό, in retrospect έπασχε σε αρκετά σημεία( χρωστάω και ένα replay πλέον στο 15 με όλα τα DLCs, ενέδωσα και πήρα 25ευρώ την royal edition)

                      Το μόνο που ήθελα εγώ από το remake και ξέρω πως δεν ήταν εφικτό, ήταν να διατηρήσει το art direction του Nomura από το original Final Fantasy VII( όπως ήταν οι χαρακτήρες δλδ στα cut scenes και στο art στο booklet) Παραδόξως στο νέο trailer οι χαρακτήρες και ο σχεδιασμός μου αρέσουν κάπως περισσότερο( τα γυαλιά του Barret ομως meh...)
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • Για το FF XV:
                        Εξαιρετικος κοσμος, εξαιρετικα γραφικα, εξαιρετικη ιστορία αλλα με combat system που για εμενα έπασχε παρα πολυ. Τερματισα το παιχνιδι κυριολεκτικά κανοντας dash και κρατωντας ενα κουμπί πατημένο Ο nooto που ασχοληθηκε παραπανω ειχε πει απότι θυαμαμαι οτι εχει βαθος αν ψαξεις τα mechanics, εγω προσωπικα δεν το ειδα αυτο και αν ισχυει δεν χρησιμευει και τοσο λογο της φυσης του τιτλου (δεν ειναι Sekiro να πρεπει να κανεις master το combat system αλλιως δεν εχει progression), επισης τουλαχιστον στο vanilla υπηρχαν καποια σοβαρα θεματα με την καμερα δεν ξερω αν εφτιαξαν μετα. Γενικα κατι παραπανω απο ικανοποιημενος με το συγκεκριμενο FF.

                        Για το remake του FF VII:
                        Δεν ξερω ποτε θα βγει και αν θα κανει 10 χρονια σαν το XV παντως απο οτι ειδα μου αρεσει, τη μηχανη γραφικών του XV να εχει και να μην κανουν μεγαλες αρτιστικες αλλαγές και πιστευω θα βγει παρα πολυ καλο. Η μαχη για εμενα θα επρεπε να είναι turn based οπως στο vanilla, το octopath απεδειξε οτι το turn based δεν ειναι obsolete και μπορει να δουλεψει μια χαρα και σε σύγχρονο τίτλο. Το στοίχημα του remake ειναι το target audience να μην είναι μονο οι 30+ νοσταλγοί αλλα να εκτιμηθεί και απο την τωρινή γενιά των 18-25, δεν νομιζω να εχει το ιδιο impact που ειχε σε εμας βέβαια γιατι δεν ειναι κατι που δεν έχουν ξαναδεί. Το unplayable που ειπα ειναι ισως λιγο υπερβολικο αλλα απο ολα τα FF ειναι αυτο που εκτος της μαχης μου χτυπαει ασχημα στο ματι, ειναι σαν να παιζεις Lego: Final Fantasy..

                        Comment




                        • Το συγκεκριμένο trailer προβλήθηκε σήμερα στο Tokyo Game Show.

                          Είμαι σίγουρος ότι το παιχνίδι θα είναι εκπληκτικό και το περιμένω πως και πως.

                          To trailer έχει πάρα πολλά ενδιαφέροντα σημεία άξια σχολιασμού. Ξεχώρισα έναν καινούριο χαρακτήρα που δεν υπήρχε στο πρωτότυπο (ο ξανθός), το ότι εμφανίζεται ο Sephoroth (η πρώτη του εμφάνιση γινόταν πολύ πιο μετά στην ιστορία) καθώς και ότι γίνεται χρήση summon spells. Να υπενθυμίσω πως στο FFVII του Psone το πρώτο summon spell το παίρνουμε αρκετά μετά την Midgar. Επομένως, θα έχει αρκετό ενδιαφέρον να δούμε πως θα εξελίσσεται το gameplay και η πλοκή στο remake.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • Τα summons δεν είναι δύσκολο να τα βάλουν νωρίτερα. Ούτως ή άλλως δεν ήταν σημαντικά για την πλοκή όπως σε άλλα FF οπότε είναι κάτι που γίνεται εύκολα. Ο Sephiroth ίσως είναι flashback.
                            Πιστεύω θα προσθέσουν καινούργια events στη Midgar, Η σκηνή με την Tifa και τον Cloud είναι στη φυλακή ή στο πανδοχείο;

                            Επίσης είναι Aerith τελικά.
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • Originally posted by Deus View Post


                              Το συγκεκριμένο trailer προβλήθηκε σήμερα στο Tokyo Game Show.

                              Είμαι σίγουρος ότι το παιχνίδι θα είναι εκπληκτικό και το περιμένω πως και πως.

                              To trailer έχει πάρα πολλά ενδιαφέροντα σημεία άξια σχολιασμού. Ξεχώρισα έναν καινούριο χαρακτήρα που δεν υπήρχε στο πρωτότυπο (ο ξανθός), το ότι εμφανίζεται ο Sephoroth (η πρώτη του εμφάνιση γινόταν πολύ πιο μετά στην ιστορία) καθώς και ότι γίνεται χρήση summon spells. Να υπενθυμίσω πως στο FFVII του Psone το πρώτο summon spell το παίρνουμε αρκετά μετά την Midgar. Επομένως, θα έχει αρκετό ενδιαφέρον να δούμε πως θα εξελίσσεται το gameplay και η πλοκή στο remake.
                              Αν εβγαινε στο Switch θα ταν παιχνιδαρα. Αυτη τη στιγμη ειναι ενα αδιαφορο remake ενος πολυ παλιου παιχνιδιου, για ενα 10ρικακι δε θα ναι κακο, παραπανω δεν αξιζει να δωσεις.
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • Νομίζω θα συμφωνήσω.

                                Comment

                                Working...
                                X