Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • To Fınal Fantasy X είναι γραμμικό σαν παιχνίδι, έχεις δίκιο. Είναι μάλιστα το πιο γραμμικό της σειράς μαζί με το Final Fantasy XIII. Παρόλα αυτά αρκετά αργότερα ανοίγει πάρα πολύ το παιχνίδι, δεν θα σου πω περισσότερα γιατί δεν θέλω να ρίξω gameplay spoilers. Παρόλο που μπορεί να φαίνεται άσχημο το ότι είναι γραμμικό θα έλεγα ότι ταιριάζει πάρα πολύ στην εξέλιξη της ιστορίας, το σενάριο δηλαδή είναι έτσι στημένο ούτως ώστε να μην ξενίζει. Δεν ξέρω αν γίνεται αντιληπτό αυτό που λέω.

    Σχετικά με την μάχη όπου έχεις κολλήσει, σωστά κατάλαβες, πρέπει αρχικά να χτυπήσεις τα δύο άκρα του μέχρι να καταστραφούν. Έπειτα πρέπει να χτυπάς το κεφάλι. Σε κάποια φάση θα ξαναβγουν τα άκρα και πρέπει να επαναλάβεις την διαδικασία.

    Επίσης, όταν το κεφάλι αρχίσει να κινείται έντονα πρέπει να το χτυπήσεις γιατί θα κάνει μια κίνηση που σου αφαιρεί πολλά HP. Γενικά στο Final Fantasy X τα bosses είναι αρκετά δυνατά και προκαλούν μεγάλη ζημιά αλλά αν προσέχεις τι κάνεις μπορείς να αποφύγεις τις δυνατές επιθέσεις ή έστω να δεχτείς λιγότερη ζημιά. Σχεδόν πάντα όμως το παιχνίδι θα σου δώσει στοιχεία για το τι πρέπει να κάνεις όμως.

    Grinding γενικά δεν χρειάζεται το παιχνίδι, τουλάχιστον μέχρι να το ολοκληρώσεις. Μπορείς να κάνεις grinding αν θέλεις εφόσον επιθυμείς αλλά γενικά δεν χρειάζεται. Γίνεται απαραίτητο είναι μόνο στο postgame, αφού ολοκληρώσεις δηλαδή την ιστορία. Τότε γίνονται διαθέσιμες πάρα πολλές μάχες με τέρατα με πολύ υψηλά στατιστικά, εκεί χρειάζεται και grinding και γενικά πολύ καλή διαχείριση stats/skills/ gear. Για την ώρα όμως απλά κοίτα να το χαρείς.

    Επίσης, ποια από τα δύο sphere grids έχεις επιλέξει;

    Ελπίζω να βοήθησα, ότι άλλο χρειαστείς γράψε εδώ και θα απαντήσω!


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • Phantom Duck έγραψε:
      Εγώ που είμαι και φαν δεν κατάφερα να ξεκινήσω καν το XIII. Είναι ίσως το μόνο παιχνίδι της σειράς που όχι απλώς δεν έχω τερματίσει αλλά δεν έχω παίξει πάνω από μισή ώρα σύνολο. Το είδα λίγο στην αρχή και δεν του έδωσα καν σημασία, είχα ξενερώσει κιόλας με ό,τι είχαν βγάλει όλη εκείνη την περίοδο του PS2 μιας και είμαι απ' αυτούς που δεν τους άρεσε ούτε το X. Βασικά μου άρεσε πολύ όσο το έπαιζα, το ευχαριστήθηκα για κάνα 10ήμερο που κράτησε, αλλά το ξέχασα αμέσως, και όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο ανούσιο και αδιάφορο μου φαίνεται. Γούστα είναι αυτά, πάντως από τα δύο, εννοείται καλύτερα το X.

      Το 13 έχει σοβαρά θέματα ροής. Βέβαια ανοίγει αργότερα και έχει πολλές καλές μάχες και γενικότερα έχει τις στιγμές του και αρκετά δυνατά σημεία αλλά έχει θέματα σαν game. Μπορώ να γράψω περισσότερα αν θέλεις.

      Όσον αφορά το X, ίσως αν του ξαναδώσεις μια ευκαιρία να σου αρέσει. Είναι πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Πάντως όταν είχε βγει, παρόλο που μου είχε αρέσει πολύ, το παιχνίδι που με είχε συνεπάρει πραγματικά ήταν το Kingdom Hearts.

      Όταν κάνω τέτοιες συζητήσεις ένα πράγμα σκέφτομαι: Το πόσο διαφορετικά παιχνίδια είναι το κάθε Final Fantasy και πως δεν μοιάζουν μεταξύ τους. Η καλύτερη απόδειξη αυτού είναι ότι ο καθένας έχει και διαφορετική άποψη και γνώμη όσον αφορά ποιο είναι το αγαπημένο του ή/και το καλύτερο όλων.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • Προχωρώ το παιχνίδι, το έχω φθάσει πλέον στην μάχη με τον Σειμουρ, που ειναι λίγο ζόρικι. Πριν δυσκολεύτηκα λιγάκι στο τανκ αλλά ευτυχώς όχι πάρα πολύ, ανέβασα με λιγο farming τους χαρακτήρες και τα skills τους και το ξεπέρασα. Στο πρώτο boss που ανέφερα πως δυσκολεύτηκα έφταιγε μάλλον το γεγονος οτι δεν ειχα ανεβάσει σχεδον καθολου skills. Ενα αρνητικο του παιχνιδιού που θέλω να σημειώσω και ξέχασα να το αναφέρω προηγουμένως ειναι πως δεν μπορεις να σταματησεις την προβολή των cut scenes, δηλαδη ας πούμε πριν την μάχη με κάποιο boss παιζει ένα cut scene και εάν χάσεις, την επόμενη φορά που θα ξαναπολεμήσεις το boss βλέπεις απο την αρχή ολο το cut scene, τουλάχιστον μπορει να κάνεις τις ομιλιές να παιζουν γρηγορότερα. Αλλά το καλο με την HD εκδοση ειναι πως μπορεις να επιλέξεις να μην σου την πέφτουν καθολου εχθροι καθώς διασχίζεις μια περιοχή, έχει την χρησιμότητα του και δεν ξέρω εάν αυτο το χαρακτηριστικό υπήρχε και στην αρχική ps2 έκδοση. Πάντως απορώ γιατι δεν έπαιζα FF από τότε, ισως ήμουν αρνητικά προκατειλημμένος.
        Last edited by BigBOSS; 09-04-2021, 04:49 PM.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Το έχεις προχωρήσεις αρκετά.

          Έχεις δίκιο σε αυτό που λες σχετικά με τα cutscenes που δεν μπορείς να προσπεράσεις. Βέβαια το παιχνίδι κυκλοφόρησε πριν 18 χρόνια και ήταν ένα από τα πρώτα που είχαν διαλόγους και cutscenes με σκηνοθεσία και δεν έβλεπες απλά συννεφάκια διαλόγων οπότε είναι λογικό το ότι μπορεί να μην το είχαν σκεφτεί τότε. Θα μου πεις βεβαίως πως θα μπορούσαν να το προσθέσουν στο remaster ως qol και θα έχεις δίκιο.

          Στο πρωτότυπο δεν υπήρχε η δυνατότητα απενεργοποίησης των random encounters, προστέθηκε στο remaster. Είναι καλή προσθήκη φυσικά αλλά καλό είναι να την χρησιμοποιείς με φειδώ γιατί είναι σημαντικό να δυναμώνουν και οι χαρακτήρες σου όπως έχεις ήδη καταλάβει.

          Με Blitzball ασχολείσαι καθόλου;

          Χαίρομαι που σου αρέσει το παιχνίδι και έχει αρχίσει να σου αρέσει η σειρά γενικότερα. Αργότερα αν θελήσεις να ασχοληθείς και με κάποιο άλλο στο μέλλον το συζητάμε. Είναι σειρά που έχει μερικά από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών που έχουν αφήσει εποχή.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment

          Working...
          X