Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • IGN FFXIV Community





    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • Diavaste thn synentefksh tou fox news me ton Naoki Yoshida.
      Nai einai gia to FFXIV alla leei merika endiaferonta pragmata mesa:

      Ahead of the release of the highly-anticipated “Final Fantasy XIV: A Realm Reborn” for PlayStation 4, FoxNews.com talked to director and producer Naoki Yoshida about how he worked to revive the series following the dismal reception of “Final Fantasy XIV,” and whether the new game can compete in the difficult market of massively multiplayer online role-playing games (MMORPG). This interview has been edited and condensed.


      1. Why do you think “Final Fantasy XIV” fell flat when it was released, and how did this influence your approach to creating “Final Fantasy XIV: A Realm Reborn”?

      Square Enix achieved great success during the PlayStation 2 console gaming era. However, because that success was so great, we would cling, not intentionally but naturally, to the game creation methods and the desire for the high graphics quality of that era. This resulted in hurting the game experience, which should be the most important element in a video game, which is very apparent in the original version of “Final Fantasy XIV.” In turn, that affected the Japanese game market, which resulted in large-scale MMORPG development becoming sparser, which inevitably lead to Japanese game developers lacking experience in playing and creating an MMORPG. And finally, I believe we cannot deny that we became biased in our thinking due to overconfidence in our own brand.

      With (the new game), we decided on a certain level of graphic quality and dedicated game design efforts that placed the highest priority on game experience and honest communication with the fans. I felt that by accepting the failure of the original “Final Fantasy XIV,” we would be able to sincerely create the new game.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Κάθε φορά που διαβάζω συνεντεύξεις αυτού του τύπου δεν μπορώ παρά να σκέφτομαι πόσο καλό θα ήταν ένα single player FF που θα αναλάμβανε ο ίδιος.

        Σε άλλα νέα, έχω αγγίξει τις 68 ώρες σε FF X HD και η πρόοδος έχει ως εξής:

        - Just before beating Sin
        - Chocobo racer 0.0.0
        - Σχεδόν τελείωσα με Blitzball
        - All Celestial Weapons maxed out, εκτός του Wakka και της Lulu (μαντέψτε γιατί)
        - Thunder plains: 149 thunders dodged
        - All monsters captured (εκτός της τελευταίας περιοχής)
        - All Aeons acquired

        Όταν τελειώσω blitz και thunder plains και σκοτώσω το Omega, πάω για τερματισμό και μετά end-game περιεχόμενο (καλά κρασιά δηλαδή ).

        Εν τω μεταξύ, η Plasma μου έχει ένα input lag που αγγίζει σχεδόν τα 60ms, οπότε όταν παίζω για τους κεραυνούς, συνδέω το PS3 στο monitor (2ms response time). Με τίποτα πάντως δε θεωρώ το thunder plains mini game χειρότερο του Chocobo racer 0.0.0 xD .

        Comment


        • To xeirotero mini game gia mena einai oi petaloudes (oi defteres petaloudes).
          Amesws meta to chocobo racing game to opoio einai pantelws tyxaio, 0 skill required.
          Trito erxetai to thunder plains game, ekei toulaxiston vasizetai teleiws ston paixth.

          Kako to lag :/


          EDIT:
          Ena videaki pou deixnei ton Naoki Yoshida, merikous allous developers tou FFXIV kai ton kosmo pou mazefthke sto Niconico Chokaigi event ths Iapwnias na vazoun photos se green screen

          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Originally posted by Evans View Post
            Κάθε φορά που διαβάζω συνεντεύξεις αυτού του τύπου δεν μπορώ παρά να σκέφτομαι πόσο καλό θα ήταν ένα single player FF που θα αναλάμβανε ο ίδιος.

            Σε άλλα νέα, έχω αγγίξει τις 68 ώρες σε FF X HD και η πρόοδος έχει ως εξής:

            - Just before beating Sin
            - Chocobo racer 0.0.0
            - Σχεδόν τελείωσα με Blitzball
            - All Celestial Weapons maxed out, εκτός του Wakka και της Lulu (μαντέψτε γιατί)
            - Thunder plains: 149 thunders dodged
            - All monsters captured (εκτός της τελευταίας περιοχής)
            - All Aeons acquired

            Όταν τελειώσω blitz και thunder plains και σκοτώσω το Omega, πάω για τερματισμό και μετά end-game περιεχόμενο (καλά κρασιά δηλαδή ).

            Εν τω μεταξύ, η Plasma μου έχει ένα input lag που αγγίζει σχεδόν τα 60ms, οπότε όταν παίζω για τους κεραυνούς, συνδέω το PS3 στο monitor (2ms response time). Με τίποτα πάντως δε θεωρώ το thunder plains mini game χειρότερο του Chocobo racer 0.0.0 xD .
            130 ώρες μου πήρε και έβγαλα τα πάντα. Μία ώρα ολόκληρη μου πήρε ο Penace.
            Για τους κεραυνούς υπάρχει ένα σημείο που με το που πας πάντα πέφτει ένας. Αν κάθεσαι να μετράς έναν έναν πόσους αποφεύγεις θα σε φάει το άγχος , βάλε κάπου αντίστροφη μέτρηση 25 λεπτά και μόλις τελειώσουν θα είσαι κομπλέ.

            Comment


            • Μωρέ έχω βρει pattern και δε μετράω, απλά δεν τα κατάφερα .

              Δεν το βιάζομαι ιδιαίτερα το παιχνίδι, το παίζω και με την κοπέλα μου, οπότε μοιραζόμαστε τις αγγαρείες. Βασικά έχω κάνει όλα τα σπαστικά, οπότε της ανέθεσα να πιάσει όλα τα τέρατα .

              Οι πεταλούδες δε με ενόχλησαν Ground, τις συνδύασα με πιάσιμο τεράτων, οπότε πέρασε παραγωγικά ο χρόνος. Το chocobo racer είναι απλά απαράδεκτο, άθλιος χειρισμός, τελείως τυχαία τοποθέτηση των μπαλονιών και τα πουλιά εμφανίζονται και σου επιτίθενται όπως να 'ναι. Κάποια στιγμή τα πήρα τόσο άσχημα που πέταξα το χειριστήριο στο πάτωμα, ένα γκελ, πέρασε πάνω από την τηλεόραση, χτύπησε το pixel ρολόι τοίχου μου και το έριξε πίσω από την τηλεόραση .

              Comment


              • Oi defteres petaloudes etsi?
                Giati poloi tis mperdevoun
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • Ναι οι δεύτερες . Δε με δυσκόλεψαν τόσο, πολλές φορές φυσικά ακούμπησα κόκκινες αντί για μπλε, αλλά λόγω των τεράτων δε με ενόχλησε τόσο.

                  Comment


                  • - Thunder plains: 149 thunders dodged
                    Να φανταστώ ο τοίχος στο σπίτι σου έχει μια κηλίδα αίματος στο ύψος του κεφαλιού σου.

                    Δεν το βιάζομαι ιδιαίτερα το παιχνίδι, το παίζω και με την κοπέλα μου, οπότε μοιραζόμαστε τις αγγαρείες. Βασικά έχω κάνει όλα τα σπαστικά, οπότε της ανέθεσα να πιάσει όλα τα τέρατα .
                    Και γω θέλω να προσλάβω κάποιον να κάνει όλα τα minigames και το grinding και γω να κάνω μόνο τα bosses και την ιστορία αλλά μετά σκέφτομαι οτι μπορώ απλά να μην το παίξω.
                    Τις πεταλούδες δεν τις θυμάμαι. Σίγουρα το Chocobo minigame δεν το είχα καταφέρει απλά θυμάμαι πως ήταν πολύ δύσκολο.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Ειλικρινά, ως τωρα δεν εχω κουραστεί. Κατι το οτι το παιζω με την κοπελα μου, κατι το οτι το συζηταμε με laharl, κατι που το πανε σχετικα χαλαρα... Ως τωρα το διασκεδάζω πολυ και οιστευω ετσι θα συνεχίσει, απλα θα πρεπει να βρω τον ιδανικό ρυθμό ωστε να μην πετάξω τη ζωη μου :Ρ .

                      Comment


                      • Είχα μια συζήτηση για το Final Fantasy X, η γνώμη μου ήταν ότι κάποιοι main χαρακτήρες έχων αδιάφορο backstory και πολλές φορές δεν μου ταίριαζε κιόλας. Ποιο συγκεκριμένα η γνώμη μου ήταν ότι αν δεν υπήρχε η Lulu δεν άλλαζαν πολλά πράγματα όσο κάποιοι άλλοι χαρακτήρες και ο άλλος προσπαθούσε να με βγάλει φάουλ με το επιχείρημα ότι η Yuna δεν θα είχε υποστήριξη δεν θα υπήρχε black mage, ο wakka θα έχανε τον πρώτο αγώνα blitzball και πάνω στην βάρκα δεν θα μπορούσε κανείς να ρίξει το fire στον αέρα για να τους δουν.

                        Τι πιστεύετε εσείς;

                        Comment


                        • Η Λούλου είναι ο πιο σημαντικός χαρακτήρας στο παιχνίδι.-


                          Πέρα από την πλάκα, δεν χρειάζεται όλοι οι χαρακτήρες να έχουν τραγικό και πολύπλοκο backstory (που εδώ που τα λέμε έχει και από αυτά, ο αρραβωνιαστικός της έχει πεθάνει όπως και η πρώτη της Summoner). Στο 10 η Λούλου ήταν κάτι σα μητρική φιγούρα (ή αν θες μεγάλη αδερφή) για τη Γιούνα. Εξαιρουμένης της Γιούνα, θεωρητικά όλοι οι υπόλοιποι χαρακτήρες είναι αντικαταστήσιμοι.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Πραγματικά δεν ξέρω πως φτάσαμε στο σημείο να μιλάμε αποκλειστικά για την Λούλου, στο αρχικό μου κείμενο είχα απλά αναφέρει ότι οι χαρακτήρες είχαν ψιλό αδιάφορο story, κάτι που έκανα συγκρίνοντας με άλλους τίτλους τις σειράς και έφτασα στο συμπέρασμα ότι και το τρισκατάρατο ΧΙΙΙ ήταν καλύτερο σε αυτόν τον τομέα (για να μην αναφέρω τους 2D τίτλους).

                            Comment


                            • Se poly liga FF exoun kalo development oloi oi xarakthres kai eidika meta po to FF7 se kanena.
                              Afto to exoume parei apofash edw kai poly kairo.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • Συμφωνώ με Ground zero. Επίσης θεωρώ ότι τα FF είναι μία σειρά που το σενάριό της δεν πολυσηκώνει πολλή συζήτηση (προφανώς με ορισμένες εξαιρέσεις).

                                Comment

                                Working...
                                X