Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • πού είναι αυτός ο οδηγός για το vi είπαμε; τον βάλατε πριν και μου διέφυγε;

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment



    • Ορίστε Phantom, εγώ φταίω είχα βάλει το link με τέτοιο τρόπο που δεν διακρινόταν εύκολα.

      Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα των FF. Αυτή την περίόδο, μετά το τέλος του 15 είπα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στο 13. Λοιπόν είμαι 9ο κεφάλαιο και το διασκεδάζω απίστευτα πολύ. Το game μέχρι στιγμής δεν με έχει κουράσει καθόλου, έχει πολύ καλό pacing, δεν με ενοχλεί καθόλου η γραμμικότητα ενώ και το battle system είναι διασκεδαστικότατο. Τελικά επιβεβαιώνεται ακόμη μια φορά πως για ορισμένους τίτλους χρειάζεται και το κατάλληλο timing και mood.

      Η αλήθεια είναι πως δεν έχω φτάσει ακόμη στο σημείο που ήμουν όταν το παράτησα την προηγούμενη φορά αλλά ούτως ή άλλως θυμάμαι πως πιεζόμουν αρκετά για να μου αρέσει. Το μόνο αρνητικό που διακρίνω είναι πως ορισμένες φορές το παρακάνανε με τους χαρακτήρες( αυτό το Moms are tough...) Το main cast πάντως το συμπαθώ πάρα πολύ και η Fang είναι προσωπική αδυναμία.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Ζήλεψα και ετοιμάζομαι κι εγώ σιγά σιγά για καλό λιώσιμο

        Comment


        • Πρεπει να πλησιαζω σιγα σιγα στο τελος, ειμαι στις 40 ωρες και

           
          εχω βρει ολους τους χαρακτηρες εκτος απο τον Locke μεχρι στιγμης, εχω κανει αρκετο optional υλικο και εχω σκοτωσει 3 απο τους 8 δρακους, τωρα παω για τον 4ο! Το παιχνιδι στο 2ο μισο εχει τελειως αλλη λογικη ειναι καθαρο open world και πρεπει να το πας καπως ψαχνοντας χωρις να σε καθοδηγει καποιος σεναριακα απο ενα σημειο και μετα. Αυτο που βλεπω ειναι οτι σεναριο ειναι πλεον σαφως πιο free και μεσω του exploration μαθαινεις τι συνεβει στον κοσμο και απο τα sidequests τα personalized stories των χαρακτηρων
          καπου εδω εχω αρχισει και χρησιμοποιω τον guide του Sinclair και θα προσπαθησω να κανω οτι υπαρχει απο story related υλικο καθως και τα πιο major side quests που απομενουν. Δεν νομιζω να παω για ολα τα rages αλλα ισως προσπαθησω για τα lores (τα dances ευτυχως τα εμαθα ολα). Επισης δεν ξερω αν θα ασχοληθω με το Κολοσαιο (btw ψιλο ακυρο μου φαινεται γενικα, γιατι να μην μπορεις να ελεγξεις τον χαρακτηρα σου?). Γενικα το παιχνδι ειναι τεραστιο και κοιτωντας τον guide βλεπω οτι υπαρχει απειρο υλικο που ειναι παρα πολυ δυσκολο να το βρεις μονο σου. Υποθετω θα ασχοληθω κανενα 10ωρο ακομα με πραγματα που σιγουρα θελω να δω και μετα θα παω για το τελος μιας και θελω πολυ να σω τι θα γινει. Επομενες εντυπωσεις, μαλλον τελικες, θα γραψω σε λιγες ημερες!

          Comment


          • Επισης δεν ξερω αν θα ασχοληθω με το Κολοσαιο (btw ψιλο ακυρο μου φαινεται γενικα, γιατι να μην μπορεις να ελεγξεις τον χαρακτηρα σου?)
            Αν πάρεις ένα συγκεκριμένο χαρακτήρα μπορείς ουσιαστικά να ελέγξεις τι κίνηση θα κάνει (κατά προτίμηση απλή επίθεση με Offering και Genji Glove). Πάει πολύς καιρός που το είχα παίξει αλλά νομίζω πως τελικά είναι πιο εύκολο από ό,τι νομίζεις να κάνεις τις σημαντικές ανταλλαγές (με save πάντα από πριν).
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • straier μπράβο σου που το θυμάσαι, εγώ το τελείωσα πριν από ένα δύο μήνες και δεν θυμάμαι τπτ.

              nooto το Colosseum στην αρχή φαίνεται τελείως τυχαίο και αυτό γιατί δεν σε βοηθάει καθόλου το ότι δεν ελέγχεις τον χαρακτήρα σου. Βασικά όσο πιο βασικός είναι ο χαρακτήρας τόσο το καλύτερο. Εγώ έπαιζα κατά βάση με τον Mog και άλλαζα setup ανάλογα με την μάχη και εννοείται υπήρχε αρκετό reset/ reload όταν τα αποτελέσματα δεν ήταν επιθυμητά. Επίσης αυτό που θυμάμαι είναι πως χρησιμοποιούσα αρκετά Dragoon Boots για να αποφεύγω όσο το δυνατόν περισσότερες επιθέσεις σε συνδυασμό με το accessroy( δεν θυμαμαι το όνομά του) που σου επιτρέπει να κάνεις πολλές επιθέσεις με ένα jump.

              Btw όπωσδήποτε πριν το endgame να επισκεφτείς το Dino Forest, για level up και Economizers( βοηθάνε πάρα μα πάρα πολύ τόσο στο Tower of fanatics( βασικά να σου πω την αμαρτία μου εγώ από ένα σημείο και μετά έβαλα το moogle charm, ειδικά όταν κατέβαινα)όσο και σε κάποιιες από τις τελευταίες μάχες. Έχεις ακόμη πάντως 10-15 ωρίτσες εκτός κ αν το πας σφαίρα.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • Straier δεν ξερω αν εννοεις τον Umaro ή τον Mog που λεει ο Sinclair, τον πρωτο παντως τον εχω παρει μετα το Mog recruit quest. H αληθεια ειναι οτι στο Colosseum 2 φορες εχω μπει (+ μια ακομα ξερετε για ποιον λογο) με τον Edgar και εκεινος εκανε οτι ηθελε, επισης την μια απο αυτες ο αντιπαλος στην πρωτη επιθεση εκανε sneeze και εχασα χωρις να προλαβω να καταλαβω τι γινεται, γι'αυτο ειπα οτι μαλλον δεν θα ασχοληθω. Αυτο που λεει ο Sinclair με Dragoon boots και jump δεν το ειχα σκεφτει και φαινεται καλη ιδεα ωστε να πας safe. Anyway θα κοιταξω και τον guide να δω για ποια rewards αξιζει να παιξω.

                Να πω και το αλλο, εγω γενικα χανω παρα πολλες φορες (υποθετω οτι ο συνολικος χρονος που εχω παιξει ειναι παραπανω απο αυτον που γραφω) και μου εκανε εντυπωση που γιατι απο προηγουμενα σχολια δεν ειχα αυτη την εικονα για την δυσκολια του παιχνιδιου. Υπαρχουν καποιες μαχες οπως αυτη με τους δρακους, η αλλη με το owzer quest ή ξερω γω αυτη με τα tonberies στο Umaro recruit που ok δεν ειναι δυσκολες αλλα αν δεν ξερεις τι θα πολεμησεις μου φαινεται αδυνατο να τις βγαλεις με την πρωτη. Κανουν exploit το battle system και πιστευω οτι θελουν καλο και specific setup για να τις βγαλεις (πχ μπηκα στην opera, πεφτω πανω στον δρακο, χωρις να ξερεις οτι ειναι ο earth dragon θεωρω οτι δεν μπορεις να τον βγαλεις χυμα, εκτος αν ειμαι under leveled και μου αλλαξε τα φωτα σε 2 turns ). Χρησιμοποιω πολυ vanish και phantom summon παντως πλεον προκειμενου να ειμαι καπως πιο safe και να εχω χρονο να καταλαβω τι παιζει στις major battles (δεν δουλευει παντα προφανως αλλα κερδιζω καποιο χρονο).

                Btw όπωσδήποτε πριν το endgame να επισκεφτείς το Dino Forest, για level up και Economizers( βοηθάνε πάρα μα πάρα πολύ τόσο στο Tower of fanatics( βασικά να σου πω την αμαρτία μου εγώ από ένα σημείο και μετά έβαλα το moogle charm, ειδικά όταν κατέβαινα)όσο και σε κάποιιες από τις τελευταίες μάχες. Έχεις ακόμη πάντως 10-15 ωρίτσες εκτός κ αν το πας σφαίρα.
                Απο tower of fanatics εχω περασει αλλα δεν ανεβηκα τερμα γιατι με θεριζαν. Μωρε σιγουρα εχω καπου τοσο, εχει τοσο πολυ υλικο και σιγουρα χωρις τον guide αυτο θα ανεβαινε τουλαχιστον στο διπλασιο. Ειναι ωραιο παντως που midgame το παιχνιδι περα απο ολα τα αλλα αλλαζει και δομη με τετοιο τροπο. Η εικονα που εχω παντως, δεν ξερω αν κανω λαθος, ειναι οτι θεωρητικα με το που μπεις WoR μπορεις να πας και να τελειωσεις το game. Ειναι τετοια η αλλαγη δομης σε open φιλοσοφια που μου δινει την εικονα πως οτι κανω τωρα ειναι optional στην πραγματικοτητα (δεν ξερω αν ειναι δυνατο αυτο που λεω αλλα μιλαω για την εικονα που μου δημιουργει).
                Last edited by nooto; 05-03-2017, 02:50 PM.

                Comment


                • Tην πρώτη φορά στο τελευταίο dungeon του πρώτου μισού και στην συνέχεια στο WoR, έφαγα τα μούτρα μου. Αυτή τη φορά ήμουν αρκετά πιο υποψιασμένος οπότε δεν έχασα τόσες πολλές φορές. Πάντως όταν το τερμάτισα ήμουν με όλους τους χαρακτήρες μεταξύ 60 και 70 level. Ναι το vanish το χρησιμοποιούσα κι εγώ στο WoR όπως και το self/ auto reflect( θα σε σώσει μαζί με το economist στο Tower of Fantatics) Τα tonberries ήταν επί της ουσίας instant game over, καθώς άνοιξα το chest τελείως ανυποψίαστος και δεν πρόλαβα να κάνω σχεδόν τπτ( με διέλυσαν με το Traveller attack)
                  Θα σε συμβούλευα πάντως όταν φτάσεις στο σημείο να επιλέξεις ανάμεσα σε ένα Summon και το σπαθί να πάρεις το summon( όχι ότι αλλάζει κάτι φοβερό απλώς το σπαθί έχει σαν αποτέλεσμα να είναι μονόδρομος το πώς θα μάθεις το ultima με την cursed shield... Εγώ τελικά βέβαια κράτησα το σπαθί αλλά ηταν 2ο playthrough και έκανα όσα περισσότερα μπορούσα)
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Straier δεν ξερω αν εννοεις τον Umaro ή τον Mog που λεει ο Sinclair, τον πρωτο παντως τον εχω παρει μετα το Mog recruit quest. H αληθεια ειναι οτι στο Colosseum 2 φορες εχω μπει (+ μια ακομα ξερετε για ποιον λογο) με τον Edgar και εκεινος εκανε οτι ηθελε, επισης την μια απο αυτες ο αντιπαλος στην πρωτη επιθεση εκανε sneeze και εχασα χωρις να προλαβω να καταλαβω τι γινεται, γι'αυτο ειπα οτι μαλλον δεν θα ασχοληθω. Αυτο που λεει ο Sinclair με Dragoon boots και jump δεν το ειχα σκεφτει και φαινεται καλη ιδεα ωστε να πας safe. Anyway θα κοιταξω και τον guide να δω για ποια rewards αξιζει να παιξω.
                    Εννοώ τον
                     
                    Gogo όπου του κάνεις equip μόνο το απλό attack, αν και σίγουρα μπορείς και με άλλους.
                    Όταν κάνεις bet απλά αντικείμενα έχεις ως αντίπαλο τον Typhon που πολύ συχνά κάνει Sneeze (αν καταφέρεις και νικήσεις παίρνεις Elixir πάντως). Καλύτερα να δεις οδηγό να αποφασίσεις τι αξίζει να κάνεις bet. Οι υπόλοιπες μάχες είναι πιο φυσιολογικές.
                    Παρεμπιπτόντως ποια έκδοση παίζεις; Στην Advance έκδοση μπορείς να κλέψεις το σπαθί από το τελικό boss άπειρες φορές.
                    Να πω και το αλλο, εγω γενικα χανω παρα πολλες φορες (υποθετω οτι ο συνολικος χρονος που εχω παιξει ειναι παραπανω απο αυτον που γραφω) και μου εκανε εντυπωση που γιατι απο προηγουμενα σχολια δεν ειχα αυτη την εικονα για την δυσκολια του παιχνιδιου. Υπαρχουν καποιες μαχες οπως αυτη με τους δρακους, η αλλη με το owzer quest ή ξερω γω αυτη με τα tonberies στο Umaro recruit που ok δεν ειναι δυσκολες αλλα αν δεν ξερεις τι θα πολεμησεις μου φαινεται αδυνατο να τις βγαλεις με την πρωτη. Κανουν exploit το battle system και πιστευω οτι θελουν καλο και specific setup για να τις βγαλεις (πχ μπηκα στην opera, πεφτω πανω στον δρακο, χωρις να ξερεις οτι ειναι ο earth dragon θεωρω οτι δεν μπορεις να τον βγαλεις χυμα, εκτος αν ειμαι under leveled και μου αλλαξε τα φωτα σε 2 turns ). Χρησιμοποιω πολυ vanish και phantom summon παντως πλεον προκειμενου να ειμαι καπως πιο safe και να εχω χρονο να καταλαβω τι παιζει στις major battles (δεν δουλευει παντα προφανως αλλα κερδιζω καποιο χρονο).
                    Εγώ δε θυμάμαι να πέθαινα τόσο εύκολα πάντως. Οι μόνες φορές που θυμάμαι αν πεθαίνω ήταν στο Dino Forest που ήμουν εντελώς απροετοίμαστος. Επίσης ξέρεις πως οι χαρακτήρες έχουν limits/Desperation Attacks;
                    Απο tower of fanatics εχω περασει αλλα δεν ανεβηκα τερμα γιατι με θεριζαν. Μωρε σιγουρα εχω καπου τοσο, εχει τοσο πολυ υλικο και σιγουρα χωρις τον guide αυτο θα ανεβαινε τουλαχιστον στο διπλασιο. Ειναι ωραιο παντως που midgame το παιχνιδι περα απο ολα τα αλλα αλλαζει και δομη με τετοιο τροπο. Η εικονα που εχω παντως, δεν ξερω αν κανω λαθος, ειναι οτι θεωρητικα με το που μπεις WoR μπορεις να πας και να τελειωσεις το game. Ειναι τετοια η αλλαγη δομης σε open φιλοσοφια που μου δινει την εικονα πως οτι κανω τωρα ειναι optional στην πραγματικοτητα (δεν ξερω αν ειναι δυνατο αυτο που λεω αλλα μιλαω για την εικονα που μου δημιουργει).
                    Μπορείς να τερματίσεις το παιχνίδι μόνο με τρεις χαρακτήρες. Όλοι οι υπόλοιποι είναι optional (αν και οι Terra θα εμφανιστεί ούτως ή άλλως).
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Comment


                      • @ Straier το συγκεκριμενο χαρακτηρα που λες τον πηρα προσφατα δεν ηξερα καν οτι υπηρχε . Κοιτα στα περι δυσκολιας αναφερομαι κυριως σε monsters in the box και bosses που επειδη κανουν χρηση των περισσοτερων μηχανισμων του παιχνιδιου θες χρονο να καταλαβεις τι γινεται και δεν θεωρω τοσο πολυ οτι εχει να κανει με το level που εισαι, για παραδειγμα

                         
                        Το Boss στο Cyan dream εκανα μια ωρα να καταλαβω πως βγαινει, δεν μου ηταν καθολου προφανες, ναι οκ λεει κατι στην αρχη αλλα δεν θεωρω οτι τετοιες μαχες ειναι no brainer


                        και γενικοτερα θα ελεγα οτι ειναι απο τα παιχνιδια της σειρας που εχουν απο τις πιο καλοστημενες μαχες δεδομενου οτι σε ενα μεγαλο ποσοστο πρεπει να κατσεις να σκεφτεις. Απο κει και περα τωρα εδω που εχω φτασει το spike εχει πεσει αρκετα και παροτι ειμαι level 40 κατα μεσο ορο δεν εχω κανενα προβλημα.

                        Λοιπον εχω πλεον ολους τους χαρακτηρες και εχω κανει ολα τα sidequests, εχω μερικους απο τους απολυτους εξοπλισμους, μου μενουν 3 δρακοι ακομα, πηρα το ragnarok summon οπως προτεινε ο Sinclair και το μονο dungeon που μενει πριν μπω στην τελικη περιοχη ειναι το Fanatics Tower. λεω να κανω λιγο farming προκειμενου να μαθω καποια super μαγικα απο τα summons που απεκτησα τελευταια και να μπω. Απο πλευρας υλικου νομιζω οτι ειμαι οκ και εχω δει ολα τα major events που αφορουν το team. Colosseum και Rages μπορει τελικα να μην ασχοληθω καθολου (για το πρωτο μερικα αντικειμενα που ηθελα τα παιρνεις και με αλλους τροπους, για το δευτερο ισως παω προς το τελος να μαθω καποια πραγματα ακομα που αξιζουν αλλα θα δουμε, με χαλαει οτι δεν παιρνεις ταυτοχρονα και exp ωστε να εχεο λιγο παραπνω νοημα η διαδικασια).

                        Εβγαλα και τον Death Gaze lol πολυ ωραια φαση αλλα τρελαθηκα να τον ψαχνω.

                        Για limit breaks τι ακριβως εννοεις? Κλασσικα ειμαι στο τελος και μαλλον δεν εχω παρει χαμπαρι καποιο mechanic
                        Last edited by nooto; 13-03-2017, 02:21 AM.

                        Comment


                        • Αν είναι σε critical (1/8 max HP) έχουν 1/16 πιθανότητα να το κάνουν αντί για απλό attack (αρκεί να μην έχεις Blink/Vanish ή Zombie και Confuse).
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Εβγαλα και τον Death Gaze lol πολυ ωραια φαση αλλα τρελαθηκα να τον ψαχνω.
                            Βάλε κάποια στιγμή FF XV, πέταξε με το Regalia κι άκου το airplane theme του VI... Περίμενα να μου σκάσει μύτη ο Deathgaze όταν το πρωτο-έκανα.

                            Διαβάζω τις εντυπώσεις σου και γουστάρω πολύ, απλώς δε συμμετέχω αφενός γιατί με καλύπτουν οι άλλοι, αφετέρου γιατί το Zelda με έχει κάνω να ξεχάσω την ύπαρξη οποιουδήποτε άλλου παιχνιδιού.

                            Comment


                            • Χαχαχα θυμαμαι που το ελεγες και στο topic του XV, θα ειχε οντως πολυ φαση!

                              Straier ναι νομιζω καταλαβα τι λες, τις εχω δει που και που αυτες τις κινησεις αλλα δεν ηξερα πως γινονται trigger, btw την psx εκδοση παιζω στο vita (δεν μπορω να συνηθισω με τιποτα τα ονοματα απο καποια τερατα, μαγικα ή τα χρηματα ).

                              Στα δικα μου εφυγε και το fanatics tower, μου εβγαλε λιγο την ψυχη με τα rundom battles αλλα γενικα ολα καλα. Θα κανω μια τελευταια γυρα στον κοσμο και μια μικρη σταση στο veldt (πιθανον να ανεβασω και 2-3 χαρακτηρες που μου μενουν πανω απο το 40) και ειμαι οδευω προς τον πυργο για την τελικη αναμετρηση.

                              Comment


                              • Τιτλοι τελους για το Final Fantasy VI μετα απο 51 περιπου ωρες. Καποια σχολια για τα τυπικα, το level μου ηταν 40-47 για ολους τους χαρακτηρες εκτος απο τους 2 special τους οποιους δεν τους ανεπτυξα καθολου (ουτε τους πηρα μαζι μου, ημουν πολυ δεμενος με τους υπολοιπους για να το κανω ). Γενικα θα ελεγα οτι οτιδηποτε απο 35 και μετα ειναι proper, εγω ας πουμε σε αυτα τα levels ημουν σχετικα op (βασικα με ultima σε 3 χαρακτηρες που ειχα και x magic relic στον strago η τελευταια μαχη κρατησε λιγο σχετικα). Απο υλικο οπως ειπα εκανα τα παντα απο story related των χαρακτηρων, ολους τους χαρακτηρες, απο espers πρεπει να εχασα 2 (δεν ξερω πως ), εβγαλα ολους τους δρακους και γενικα νομιζω ειδα οσα περισσοτερα πραγματα μπορουσα (μαζι με ολες τις κινησεις των Sabin, Mog, Cyan) εκτος απο ful lists σε lores, rages και τελος οντως δεν πηγα καθολου στο Colosseum. Το μονο που μου εμεινε σαν απορια απο story και δεν καταλαβα πως προχωραει ειναι το Baram and Clyde event που μου εσκασε λιγο πριν μπω στην τελικη περιοχη. Να σημειωσω τελος οτι το game ειναι τεραστιο, μπορει να λεω για 51 ωρες αλλα απο το δευτερο μισο, ο open wolrd χαρακτηρας χωρις καποιον guide θα πολλαπλασιαζε πραγματικα αυτες τις ωρες (αν δεν ξερεις που να πας και πως να ψαξεις).

                                Σχετικα με τις εντυπωσεις που μου αφησε το παιχνιδι: Κατ'αρχην να πω οτι οντως προκειται για κατι πραγματικα εξαιρετικο και πολυ μα πολυ μπροστα απο την εποχη του. Ωστοσο θεωρω οτι καποιος που το παιζει σημερα, προκειμενου να καταλαβει για ποιον λογο υπαρχει ολο αυτο το hype, πρεπει σε ενα βαθμο να εχει στο μυαλο του και την εποχη που κυκλοφορησε. Τι θελω να πω, ενα μερος της αξιας του αφορα στην εποχη που κυκλοφορησε και ενα αλλο κομματι πραγματα που ακομα και σημερα τιτλοι ειναι διστακτικοι να κανουν (οποτε μπορει να προσδωσει κανεις επαναστατικοτητα και διαχρονικοτητα). Σε οτι αφορα την πρωτη κατηγορια, ειναι το πρωτο FF (με μια επιφυλαξη καθως δεν εχω παιξει το V) που ειναι full fledged με την ενοια της σειρας οπως την εχουμε σημερα, ειναι πολυ ενδιαφερον μηχανικα, λογω των τεχνικων περιορισμων της κονσολας αλλα και του επιπεδου ωριμοτητας που ειχε τοτε η βιομηχανια, προσπαθει να κανει κατι που ειναι παρα πολυ δυσκολο (και το καταφερνει σε παρα πολλους τομεις). Σε οτι αφορα το τελευταιο, θα ελεγα οτι το παιχνιδι ειναι σαν να διαβαζεις ενα πολυ καλο βιβλιο. Οι τεχνικοι περιορισμοι δουλευουν ως ενα σημειο υπερ του δεδομενου οτι ο κοσμος αλλα και σεναριακα κομματια που παρουσιαζει ειναι τοσο πολυπλοκα που ο παικτης θελοντας και μη συμπληρωνει τα parts με τη φαντασια του... Λογω αυτου θεωρω πραγματικα αδυνατο να γινει ενα αξιοπρεπες remake αυτου του τιτλου αν δεν δωθει απιστευτη προσοχη και ειλικρινα αν γινει ποτε κατι τετοιο δεν θα συμβιβαζομουν με τιποτα λιγοτερο απο μια αισθητικη αντιστοιχη των Cut scenes της psx εκδοσης (που πραγματικα πιανουν imo ακριβως το κλιμα του κοσμου και του ρευματος πανω στο οποιο το παιχνδι βρισκεται). Για να το κλεισω λοιπον εγω ετσι το εχω στο μυαλο μου, ως ενα βιβλιο ή μια πολυ καλη ασπρομαυρη ταινια βωβου κινηματογραφου οπου ο ληπτης εχει ενεργο μερος στο να αναπλασει καποια απο τα συγκλονιστικα πραγματα που γινονται εντος. Οποτε, ναι για μενα στεκεται επαξια διπλα σε τιτλους της σειρας που ειχαν πολυ περισσοτερα μεσα αλλα η εποχη που κυκλοφορησε και οι περιορισμοι ειναι επισης ενργα κομματια του.

                                Απο κει και περα, οπως ανεφερα σαν τιτλος κανει και πραγματα που σημερινοι τιτλοι δεν μπορουν να τα κανουν. Η θεματικη της δυικοτητας που διεπει ολο το cast αλλα και τον τελικο κακο καθως και η θεματολογια του νοηματος της ζωης (προβληματισμος πανω στον οποιο βασιζονται ολες οι ιστοριες των χαρακτηρων) για μενα αποδοθηκε τελεια και με παρα πολυ λεπτο τροπο. Επισης υπαρχει μια μεγαλη πρωτοτυπια στην αισθητικη που εχει ο κακος του παιχνιδιου, στο πως αυτος χτιζεται σταδιακα απο την αρχη μεχρι το τελος
                                 
                                με ειδικη αναφορα στο world of ruin οπου παλευεις για το reunion και εν τελει καταληγεις στο τελικο dungeon οπου πραγματικα αισθανεσαι το βαρος καθως προχωρας

                                καθως και το major twist με το οποιο σχετιζεται. Εδω να πω οτι προσυπογραφω 100% τις τελικες εντυπωσεις του evans για το XV, που πραγματικα προσπαθει να κανει κατι αντιστοιχο και ειναι οντως αμεσα επηρεασμενο απο το VI. Τελειονοντας το παιχνιδι, δεν ξερω αν θα ελεγα οτι ο Kefka ειναι σαν χαρακτηρας μεσα στους top της σειρας (οπως πιστευω πχ για τον Sephiroth ή τον villain του XV) δεδομενου οτι δεν υπαρχει backstory, ομως ειναι σιγουρα ο top χαρακτηρας σε ολη τη σειρα σε οτι αφορα το στιγμα που αφηνει στον παικτη και στα συναισθηματα που του δημιουργει δεδομενω των πραξεων του (κανοντας την τελικη αναμετρηση μια αναμετρηση που οντως θες να ολοκληρωσεις).

                                Μπορω να συνεχισω να λεω ενα σωρο πραγματα ακομα, αλλα θεωρω να καλυτερο να κλεισω κανοντας ανφορα στον κοσμο του, που δεν ξερω ακριβως αν μιλαμε για steam punk, προκειται περισσοτερο για medievil setting με τεχνολογια και αυτη την αισθηση της σκουριας και της φθορας που υπαρχει δεδομενου οτι ναι μεν ο κοσμος προχωραει τεχνολογικα και αναπτυσσεται αλλα απο την αλλη η βασικες δομες του (καστρα, πολεις κλπ) παραμενουν προσκλημενες στο παρελθον (πραγματικα μοναδικο), αλλα και στην μουσικη που τον περιβαλλει (ισως η καλυτερη δουλεια του Uematsu imo).

                                Αυτα πανω κατω, θεωρω οτι εκανα πολυ καλα που το επιασα εστω και τοσο αργα και σιγουρα ειναι ενα παιχνιδι που ειναι πραγματικα μοναδικο, διαφορετικο και πολυ δυνατο σαν εμπειρια που πρεπει να δει ο καθενας, fan της σειρας ή μη.

                                Εdit:

                                 
                                Btw η τελευταια σκηνη πριν τη μαχη που αναδυονται τα κομματια του tower, ο kefka βγαζει το λογο και μετα καταστρεφει κομματια του κοσμου ενω απο πισω παιζει

                                ηταν για μενα απο τα πιο epic σκηνικα και απο τα πιο εξυπνα φτιαγμενα δεδομενης της αντιθεσης αναμεσα στη μουσικη και του τι γινοταν στην οθονη...
                                Last edited by nooto; 16-03-2017, 04:31 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X