Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ευρηματικό που έφτιαξαν το Art direction του Advent Children !

    Comment


    • Originally posted by Ramparter View Post
      Αν εβγαινε στο Switch θα ταν παιχνιδαρα. Αυτη τη στιγμη ειναι ενα αδιαφορο remake ενος πολυ παλιου παιχνιδιου, για ενα 10ρικακι δε θα ναι κακο, παραπανω δεν αξιζει να δωσεις.
      Εύγε, κερδίζεις το βραβείο του καλύτερου trolling των τελευταίων ετών στο πολύ άνετο.

      Επίσης, πάρτε και ένα δεκάλεπτο απόσπασμα από gameplay.

      Last edited by Deus; 12-09-2019, 10:50 PM.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • Αυτά τα βιντεάκια δεν τα βλέπω επειδή αν το κάνω, δεν νομίζω να κρατηθώ και θα το αγοράσω επεισόδιο - επεισόδιο.

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • Ok psemata eipa, the hype is back.
          To battle system gamaei, otan ta ekane to FF12 afta, oloi skouzane, twra einai best thing ever (otan eisai aiwnes mprosta apo thn epoxh sou) tsk tsk tsk.
          Anyways, mono me Tifa tha paizw giati gamaei manares, ta grafika epishs deixnoun apeirws kalytera apo to prwto prwto trailer.
          Kavalhsa to traino gia ta kala, tha fygei gia agora me to pou tha vgei gia PC.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Σωστότατος ο Ground Zero.

            Για πρ΄τη φορά εδώ και χρόνια είμαι τόσο hyped για επερχόμενο Final Fantasy χωρίς να έχω να πω κάτι. Για τα 13 και FFXV όλοι, παρόλο που διασκεδάσαμε και αγαπήσαμε αυτά τα παιχνίδια, έχουμε και τα παράπονά μας. Όμως με αυτό εδώ, για πρώτη φορά εδώ και χρόνια, τολμώ να πω πως η squarenix το κάνει πραγματικά σωστά.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment




            • To Final Fantasy VII Remake θα έχει προαιρετικά quests τα οποία δεν υπήρχαν στον πρωτότυπο. Επίσης, σύμφωνα με τον Nomura, θα είναι πολύ υψηλής ποιότητας, εφάμιλλης με των story quests. Ο Νomura μάλιστα τονίζει πως αρχικά είχαν σκοπό να βάλουν πολύ περισσότερα αλλά αποφάσισαν τελικά το τελικό προιόν να έχει λιγότερες αποστολές για να επικεντρωθούν στην ποιότητα και όχι στην ποσότητα.

              ΜΑΚΑΡΙ! Αυτό είναι κάτι που περίμενα χρόνια να δω στη σειρά. Το Final Fantasy XV, παρόλο που το αγάπησα σαν παιχνίδι, είχε απαράδεκτα sidequests. Από ότι φαίνεται η Squarenix έχει προσπαθήσει σοβαρά να μας παραδώσει ένα πραγματικά καλό jrpg και Final Fantasy το οποίο, από ότι φαίνεται, θα είναι και πιο μοντέρνο σε σχέση με το παρελθόν και με πιο σύγχρομους μηχανισμούς. Αναμένουμε για να δούμε τι ακριβώς έκαναν.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Αν θυμαμαι καλα τελευταια φορα που ειχα γραψει κατι για παιχνιδια ηταν απολογισμος KH3 και Nier Automata και δεν προλαβα να πω και 2 λογια για το FF XV που εκλεισε τη δικη μου τριπλετα της Square παιζοντας τα 3 παιχνιδια το ενα μετα το αλλο. Ολα αυτα ηταν ακριβως 1 χρονο πριν και απο τοτε μεχρι τωρα δεν ξανανοιξα κυριολεκτικα το PS4 καθολου. Με το FF7 ευτυχως θα αλλαξει αυτο και μιας και ειχα την τυχη να το βρω στα μαγαζια το σκ, ειμαι ετοιμος να χαρω κατι που πραγματικα περιμενα για πολυ καιρο και προφανως δεν ειμαι ο μονος εδω, αλλα αυτα θα τα πουμε στο αντιστοιχο θεμα (ναι το FF7R ειναι καλη αφορμη να πουμε 2 λογια μετα απο καιρο).

                Νομιζω στους περισσοτερους εδω αρεσε το FF XV, εγω εν ταχει θα πω πως ηταν τεραστια απογοητευση γιατι ειχε βασεις, αλλα ειχε ακομα περισσοτερο wasted potential. Δεν το βρηκα ανυποφορο σαν το FF XIII το οποιο ειχε χαρακτηρες και διαλογους πολυ μακρια απο τα FF που ηξερα και αγαπησα, αλλα απλα ηταν αδιαφορο.

                Πολυ ωραια γραφικα, πολυ καλο OST απο τη Shimomura με καποια πραγματικα εξαιρετικα κομματια που τα βαζουν κατω ολα τα καλα κομματια των FF που εχω παιξει μετα τη γενια του PS1 εστω. Απο εκει και περα το battle system αν και εντυπωσιακο εκ πρωτης, δεν το βρηκα ουτε λειτουργικο (lol @ camera), ουτε ιδιαιτερα ενδιαφερον/βαθυ εν τελει.

                Το προβλημα βεβαια ηταν καθαρα ο κοσμος του παιχνιδιου, το παιχνιδι ξεκιναει με καποια ελευθερια και με πολλα (ανουσια) sidequests, για να γινει καπου στα 2/3 ενα αλλο παιχνιδι που ειναι τερμα γραμμικο και δε σου δινει καμια ελευθερια και ειναι σε φαση αντε να ξεμπερδευουμε. Η πλοκη δεν εχει καθολου καλο pacing, στο περισσοτερο μερος του παιχνιδιου σε συμβαινει τιποτα και αραια και που βλεπεις πραγματα να γινονται που αφορουν το main cast αλλα δε μπορεις να νιωσεις κατι γιατι δεν εχει υπαρξει καποιο build-up για να μαθεις 5 πραγματα για τον κοσμο ή για τους χαρακτηρες σου. Ο,τι και να εγινε στην πορεια δε μου ειπε τιποτα, γιατι το world-building δεν ηταν καλο και δε μου θυμιζε σε τιποτα τα FF που ηξερα ή το FF που θα ηθελα.

                Προφανως και το παιχνιδι περασε απο 1000 κυματα και παλι καλα που βγηκε θα πει καποιος, αλλα οπως και να χει για μενα δεν παυει να ναι ενα προβληματικο παιχνιδι που τοσο καιρο μετα δε μου αφησε κατι. Για αλλη μια φορα κραταω το soundtrack σαν τη μονη ευχαριστη αναμνηση.

                Για το FF7 ευτυχως ειμαι πιο αισιοδοξος, αλλα αυτα ας τα πουμε στο αντιστοιχο θεμα.

                Comment


                • Xeno έχεις δίκιο σε όλα όσα καταλογίζεις στο FFXV. Αυτά του τα προβλήματα τα παραδέχονται όλοι. Από εκεί και πέρα είναι στο άτομο αν θα του αρέσει η ιστορία και οι χαρακτήρες σε τέτοιο βαθμό ούτως ώστε να προσπεράσει κάποια από τα θέματα που έχει το παιχνίδι ή έστω δεν θα τους δώσει τόσο μεγάλη σημασία.

                  Συμφωνώ επίσης πως είχε όλα τα φόντα να είναι ένα εξαιρετικό παιχνίδι αλλά τελικά τα θαλάσσωσαν. Παρόλα αυτά όμως σε εμένα το παιχνίδι άρεσε. Η ιστορία του και το lore του μου άρεσαν πάρα πολύ και είχε μερικές συγκλονιστικές σκηνές.

                  Έχω γράψει ένα τιτάνιο ποστ με αναλυτικές εντυπώσεις, αν θέλεις ρίξε μια ματιά.


                  (τελευταίο ποστ)

                  Το FFVII το έχω προπαραγγείλει και εγώ και σίγουρα θα το ξεκινήσω day one. Ακούω εξαιρετικά σχόλια από άτομα που το έχουν και το παίζουν πάντως, απλά ανυπομονώ! 4 μέρες και σήμερα!


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • https://www.resetera.com/threads/fin...d-more.213141/

                    Το βαζω εδω, topic του era που δειχνει τι εχουν καταφερει με το Moguri Mod v8.0 στο FF IX. Εχει εκτενες υλικο με screenshots για το πως δειχνει το παιχνιδι. Μπειτε μεσα και απολαυστε... Τι να πω μακαρι να τους προσλαβει αυτους τους ανθρωπους η S-E. Ενδεικτικα:






                    Comment


                    • Όταν τελειώσω το playthrough του FF VII στο PS4 με τα θολωμένα backgrounds, είχα σκοπό να τερμάτιζα το FF IX με Moguri mod. Και τώρα μαθαίνω πως βελτίωσαν ακόμα περισσότερο την ήδη φοβερή δουλειά τους. Και υποστηρίζει και αναλογική κίνηση με μοχλό αντί για σταυρό, κάτι που υπήρχε μόνο στο PS1 game απ' όσο γνωρίζω. Μια ζωή next gen αυτό το παιχνίδι.

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment




                      • Χωρις πολλα λογια, εχει προστεθει πλεον widescreen (που ειναι πληρως λειτουργικη) και σαν εκδοση νομιζω ειναι 100% complete και η απολυτη version του παιχνιδιου, απολαυστε το video.
                        Last edited by nooto; 19-08-2020, 02:19 PM.

                        Comment


                        • Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαίρομαι με αυτήν την είδηση. 16:9 και υποστήριξη αναλογικών, μαζί με όλα τα υπόλοιπα. Μιλάμε για την απόλυτη έκδοση, κάτι που έπρεπε να έχει κάνει ήδη η Square-Enix, όμως αγρόν αγόραζε τόσα χρόνια. Μακάρι τα παιδιά να βρουν κάπου κάπως επαγγελματική υποστήριξη, είναι τεράστιο το έργο τους.

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • TEΛΕΙΟ TO MOD!!!

                            Ήθελα να παίξω το FFIX για μια ακόμα φορά, για να το ξαναθυμηθώ και αναρωτιόμουν που να το κάνω και τώρτα απαντήθηκε η απορία μου. Έχω μια ερώτηση μόνο, το ΑΘΛΙΟ interface μέσα στις μάχες (το οποίο είναι αντιγραφή της έκδοσης για Android, Ios) το αφαίρεσαν;


                            Tidy!

                            Do not blame me.Blame yourself or God.
                            In Matsuno we trust.

                            Comment


                            • Δεν ειμαι σιγουρος αν εχει γινει σε αυτη την εκδοση αλλα σιγουρα ειχαν αναφερει οτι θα περασουν μεσα το PSX UI και θα αφαιρεσουν το Android.

                              Στα δικα μου ειπα να παιξω το original VII μεχρι το τελος της Midgar και τελικα μολις τελειωσα τον πρωτο δισκο. Τι ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ ρε γαμωτο, απορω πως καποιοι λενε οτι δεν μπορουν να το παιξουν επειδη εχει γερασει. Προσωπικα μου φαινεται απο τα πιο well paced παιχνιδια που εχω δει στη ζωη μου,ενω και μηχανικα μου φαινεται ΠΑΡΑ πολυ καλο ακομη και σημερα. Φοβεροι διαλογοι, εξαιρετικο art και απιστευτο OST, οτι και να πω ειναι λιγο. Επισης μου κανει εντυπωση πως εχει μεσα μερικες παρα πολυ σκληρες στιγμες που δεν τις θυμομουν.
                               
                              Εκει που ο Cloud χανει τον ελεγχο μετα το temple of ancients και αρχιζει και χτυπαει την Aerith, να δουμε αν θα υπαρχει κατι αντιστοιχο και στο remake.

                              Θα γραψω ισως περισσοτερα οταν το τελειωσω.

                              Παντως μιας και μιλαμε για τα mods, και δεδομενου οτι μετα το Remake το original VII γινεται περισσοτερο επικαιρο απο ποτε (για πολλους λογους), θεωρω οτι η S-E πρεπει να βγαλει μια πραγματικα remaster εκδοση επιπεδου Moguri. Μακαρι να προσλαβει τους ανθρωπους που δουλεψαν και δουλευουν σε αυτα τα projects (σε περιπτωση που και οι ιδιοι ενδιαφερονται), γιατι εχουν δειξει οτι πραγματικα αγαπουν αυτα τα παιχνιδια και εχουν απιστευτο μερακι και φυσικα ταλεντο.
                              Last edited by nooto; 20-08-2020, 09:18 PM.

                              Comment


                              • Πρέπει κι εγώ να συνεχίσω το FF VII. Το έχω σταματήσει πριν το τέλος του 1ου CD επειδή θέλω αυτή τη φορά να πάρω τελικά Limit Breaks για Aeris κλπ κλπ. Μου αρέσει πολύ, το μόνο που με χαλάει με τα σημερινά δεδομένα, είναι πως θα ήθελα να έχω έναν κέρσορα που να σου λέει προς τα πού είναι το κύριο quest. Κατά τ' άλλα το απολαμβάνω. Και ναι, πρέπει να βγει ένα «επίσημο Moguri» για το VII, το χρειάζεται επειγόντως.

                                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                                Comment

                                Working...
                                X