Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Καλά το main story του 14 δεν είναι κάτι ιδιαίτερο τελικά. Άλλωστε το πολύ ζουμί θα αρχίσει με τα expansions.
    Η εικόνα που βάλατε δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ιδιαίτερο έχει...
    Είμαι ο μόνος που κατάλαβε ότι ο ισχυρότερος συνδυασμός στο παιχνίδι (πέρα από πιο εξειδικευμένα με counter) είναι w-summon KOTR και Mime με τη μία σχεδόν; Ακόμα και τα Limits μπορούν να γίνουν Mime αν θυμάμαι καλά (προφανώς μόνο από τον χαρακτήρα που μπορεί να τα κάνει).
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #47
      Η εικόνα που βάλατε δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ιδιαίτερο έχει...
      Ειναι ατακα του Delita νομιζω απο το WotL... True epicness.

      Comment


      • #48
        Είμαι ο μόνος που κατάλαβε ότι ο ισχυρότερος συνδυασμός στο παιχνίδι (πέρα από πιο εξειδικευμένα με counter) είναι w-summon KOTR και Mime με τη μία σχεδόν
        Afto eipa poio panw, ton syndiasmo ton katalava prin parw kan to KOTR, den to eixa vrei kan sto game kai to dokimaza me bahamut zero.


        Η εικόνα που βάλατε δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ιδιαίτερο έχει...


        Argotera sto war of the lions gia PSP to alaksane se:

        "Tis your birth and faith that wronged you, not I".
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #49
          Έχω παίξει μόνο το WotL.
          Πέραν αυτού βέβαια, όλο το παιχνίδι είναι γεμάτο από διάφορα puns από διάφορες πηγές, ειδικά στα quest names.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • #50
            To blame yourself or god εχει χαραχτει και στη δικια μου μνημη παντως... αυτη η ατακα σκαει στα πρωτα λεπτα της original εκδοσης του FFT στο PS1. Οταν το χα πρωτοδει μου χε φανει πολυ "cool" η ατακα και ημουν σε φαση πωπω τι ειπε τωρα το ατομο .
            Μετα ειδα το ιδιο το παιχνιδι βεβαια και ειπα wtf, τι μαλακια ειναι αυτη.. Θα παιξα λιγες ωρες και θα το βγαλα (κοπια κατεβασμενη με isdn, ωραιες εποχες).

            Μετα βεβαια ηρθε και η εκδοση του PSP σε πιο σωστο timing για εμενα και τα υπολοιπα ειναι ιστορια..

            Comment


            • #51
              ^ Htan ontws poly cool, thymamai oti to eixa ypografh se animeplanet kai Gamepro forum kai to eixa kanei kai quote sto profile mou sto FF11.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #52
                Τελος το πρωτο Final Fantasy μετα απο 16 περιπου ωρες, level 51 στους warriors of light, citadel of trials checked και excalibur-masamune checked. Με τα optional dungeons δεν ασχοληθηκα.

                Καταρχην θα πω οτι το παιχνιδι μου αρεσε πολυ συνολικα και το επαιξα σχετικα ανετα και ευχαριστα χωρις να μου δημιουργειται προβληματισμος λογω της ηλικιας του. Σε αυτο πιστευω οτι επαιξε παρα πολυ ρολο το γεγονος οτι ασχοληθηκα με την psp εκδοση μιας και το οπτικο update ειναι τελειο και η αισθητικη του κοσμου κορυφαια. Παραλληλα εχουν γινει επιλογες που ναι μεν μειωνουν τη δυσκολια του original αλλα κανουν συνολικα το παιχνιδι πολυ πιο προσβασιμο για τα σημερινα δεδομενα.

                Το ff που βγήκε στο psp δεν μου άρεσε τόσο γιατί το αλλάξανε σε τέτοιο βαθμό που έγινε άλλο παιχνίδι σε σχέση με το πρωτότυπο.Καταρχάς ρίξανε πολύ την δυσκολία και εισάγανε mp σύστημα.Αυτές οι αλλαγές δεν μου άρεσαν και για αυτό προτιμώ το final fantasy origins που κυκλοφόρησε στο psx,αυτό θεωρώ ότι είναι υπόδειγμα remake ενώ ταυτόχρονα μένει πιστό και στο πνεύμα του πρωτότυπου.Το 2 από την άλλη δεν μου άρεσε και εμένα και μάλλον είναι το ff που μου αρέσει λιγότερο.
                Διαβαζοντας πως ηταν το original να σου πω την αληθεια προσωπικα χαιρομαι που εγιναν αλλαγες διοτι το αρχικο game δεν ξερω κατα ποσο θα ειχα το κουραγιο να το τελιωσω. Οι κυριοι ανασταλτικοι παραγοντες για μενα ηταν το τρελο encounter rate, το γεγονος οτι σε σημεια ο τιτλος δεν σου βαζει νεο στοχο και πρεπει να ψαχνεις για αρκετη ωρα στο χαρτη το που θα πας (που μαζι με το πρωτο ειναι killer combination) και το οτι ο σχεδιασμος των dungeons ειναι τετοιος που αναρωτιεσαι αν το παιχνιδι σε τρολαρει (εκατσαν φασεις που εψαχνα ενα ολοκληρο dungeon, πολεμησα χιλιαδες εχθρους και τελικα ολα τα δωματια ηταν αδεια -χωρις θυσαυρους-). Οι αλλαγες που εγιναν βοηθουν παρα πολυ το pacing και σε γλυτωνουν απο την τρελα με downside ωστοσο τη δυσκολια. Πιο συγκεκριμενα, πραγματα που θεωρω θετικα:
                1) Mp system
                2) Mπορεις να σωσεις οπου θελεις (ειτε στο χαρτη ειτε σε dungeons)
                3) Μπορεις να κανεις revive τους χαρακτηρες σου οποτε θες καθως υπαρχουν phoenix down οποτε δεν χρειαζεται να τρεχεις καθε φορα στις εκκλησιες

                Τα παραπανω χαλαρωνουν πολυ το game και του δινουν προσβασιμοτητα και pick n play λογικη. Οποτε γενικα οποιος θελει να το δει (και για ιστορικους λογους ακομη) και ψαχνει κατι χαλαρο, απλο και ευχαριστο imo η συγκεκριμενη εκδοση ειναι οτι πρεπει.

                Στα υπολοιπα, εγω περασα πολυ ωραια καθως η προοπτικη του game ειχε το κατι διαφορετικο απο τα υπολοιπα παιχνιδια της σειρας που εχω ασχοληθει (μοιαζει με zelda θα ελεγα η συνολικη αποδοση) και η απλοτητα βασιλευει με ευχαριστο τροπο. 4 unnamed heroes των οποιων η προσωπικοτητα δεν αναπτυσσεται και το ταξιδι τους σε στερεοτυπα (αλλα μαγικα δοσμενα) fantasy μερη (βασιλειο των ξωτικων, μαγων, ανθρωπων, νανων, γοργονων, vampires κλπ) μεχρι αυτοι να σωσουν τον κοσμο απο το σκοταδι. Το συστημα μαχης επισης ειναι basic αλλα παραλληλα και αρκετα διασκεδαστικο. Γενικα ο τιτλος ειναι οτι πρεπει για οποιον ψαχνει κατι πολυ χαλαρο και παραμυθενιο.

                Σειρα θα παρει το ΙΙ, αν και δεν νομιζω να γινει αμεσα κατι τετοιο, ετσι ωστε να κλεισω με τα ''μικρα'' παιχνιδια της σειρας. Μετα βλεπουμε.

                Xeno το ΙΙΙ ναι δυστυχως εχει 15 ευρω στο psn, anyway θα δω στο μελλον τι θα κανω. Βασικα με χαλαει επισης ρε γαμωτο το 3D update, προτιμω το πως εχουν αποδοθει Ι, ΙΙ, ΙV γιατι ειναι πολυ πιο κοντα στην αισθητικη και το presentation των αυθεντικων.

                Comment


                • #53
                  Προσωπικά μιλώντας,τα 3 +4 αποφάσισα να τα παίξω πριν από τα υπόλοιπα για αυτό το λόγο και μόνο,ότι δηλαδή τα μετέφεραν σε 3D.Αν και δε νομίζω πως αλλάζει κάτι ουσιαστικό.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #54
                    H ατάκα του delita μου έχει μείνει και εμένα, καιρός να αλλάξω την υπογραφή μου και με την ευκαιρία μπαίνω και εγώ στο matsuno we trust κίνημα του φορουμ.

                    Nooto οι γνώμες μας διαφέρουν γιατί θέλουμε διαφορετικά πράγματα από τον τίτλο. Εσύ δέχεσαι τις αλλαγές γιατί θέλεις να δεις τον τίτλο προσαρμοσμένο στα σημερινά πρότυπα ενώ εγώ θεωρώ πως αλλοιώνουν το gameplay του πρωτότυπου. Γούστα είναι αυτά. Πάντως συμφωνώ και εγώ πως καλά έκαναν και πρόσθεσαν phoenix downs αλλά βρίσκω πως η υλοποίηση του mp system είναι προβληματική γιατί ενώ στο πρωτότυπο τα spells ήταν πανίσχυρα και περιορισμένα και τα χρησιμοποιούσες στρατηγικά στο psp remake τα ξοδεύεις αβερτα χωρίς να σε νοιάζει.

                    Αγαπημένο dungeon του παιχνιδιού ήταν το flying castle. Αλήθεια το warmech το συνάντησες;

                    Πάρτε και το αγαπημένο μου κομμάτι,έτσι για να ξαναθυμηθούμε και το ost που είναι τέλειο.



                    Ground το 4Χ bahamut zero me mime είναι combo που έκανα και εγώ, ότα έμαθα πόσα HP έχει μου κόπηκαν οι μαγκιές.

                    Αλταηρ τα remakes των 1-4 έχουν ουσιαστικές αλλαγές.Αν θέλεις να σου πω.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #55
                      Πες μία,κουβέντα να γίνεται.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #56
                        Το 3D δε μου αρέσει κυρίως λόγω artwork. Επιπλέον οι μάχες ήταν απίστευτα πιο αργές σε σχέση με το πρωτότυπο. Γιατί εντάξει να περιμένεις όταν βλέπεις τα τρελά summon του 7, αλλά στο 3 ήταν κατά βάση ανούσιο αφού η κάμερα ήταν κολλημένη στο ίδιο σημείο.
                        Για να είμαι ειλικρινής και γω προτιμώ το ευκολότερο remake του FFI (το είχα παίξει στο GBA) γιατί έχω δοκιμάσει το αυθεντικό και μπορεί να γίνει φοβερά άδικο, ενώ το συνεχές grinding είναι υποχρεωτικό. Αυτό που έπρεπε να κάνουν στο remake ήταν να μειώσουν το encounter rate γιατί έτσι όπως ήταν ανέβαινες ακόμα πιο γρήγορα επίπεδο κάνοντας το παιχνίδι ακόμα ευκολότερο. Σα gameplay το FF3 DS είναι πιο πιστό στο πρωτότυπο.

                        Τσέκαρε στο 5.20 Deus.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • #57
                          Apo ta prwta FF protimw kai egw ta remakes tou PSP apo afta tou 3DS.
                          Den tha symfwnhsw me ton Deus pantws oti ta original einai kai kalytera logw ths dyskolias.
                          Apopsh mou einai oti ena remake prepei na koitazei alliws ta pragmata, einai san na zhtame remake tou FF7 kai na to theloume me tous aparxaiomenous mhxanismous tou 1997.

                          To FF1 (kai genika ta FF an den to eixate parei xampari) vasizetai pra poly se dungeons and dragons mhxanismous kai setting, apo terata kai classes, mexri kai to "MP" systhma me periorismeno arithmo spells.

                          Tha symfwnisw mazi sas gia ta encounter rates, extes ksekinhsa ksana to FF5 (paizw gia na pernaei h wra otan to PSP fortizei to TOLUCT pou akomh sas perimenw na ksekinhsete ) kai pistevw oti mexri KAI to FF5 ta encounter rates einai adikaiologhta :/

                          Epishs na anaferw allh mia fora poso anwtero einai to FF5 apo to FF4...
                          Dhladh pragmatika teleiwsa to remake tou FF4 sto PSP prin apo 2 mhnes kai vriskw pws to original FF5 einai milia mprosta, mporei oxi toso se xarakthres, alla sigoura se mhxanismous kai gameplay (o aderfos mou leei pws to FF5 htan to FF12 ths epoxhs tou ).

                          Deus den ematha ta HP tou Emerald kai tou Ruby prin tous skotwsw.
                          Prwta efaga ton Ruby, phra ton KOTR, efaga ton Emerald kai ematha ta HP tou ypologizontas to damage pou tou ekana mexri na pethanei.
                          Pantws mou eixe parei meres mexri na vrw enan tropo afto einai sigouro.
                          To kolpo me ta limits to ematha poly argotera kai PARA poly argotera ekana kai thn dikh mou strathgikh me to Meteor na doulepsei.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #58
                            Nooto οι γνώμες μας διαφέρουν γιατί θέλουμε διαφορετικά πράγματα από τον τίτλο. Εσύ δέχεσαι τις αλλαγές γιατί θέλεις να δεις τον τίτλο προσαρμοσμένο στα σημερινά πρότυπα ενώ εγώ θεωρώ πως αλλοιώνουν το gameplay του πρωτότυπου. Γούστα είναι αυτά. Πάντως συμφωνώ και εγώ πως καλά έκαναν και πρόσθεσαν phoenix downs αλλά βρίσκω πως η υλοποίηση του mp system είναι προβληματική γιατί ενώ στο πρωτότυπο τα spells ήταν πανίσχυρα και περιορισμένα και τα χρησιμοποιούσες στρατηγικά στο psp remake τα ξοδεύεις αβερτα χωρίς να σε νοιάζει.
                            Deus συμφωνω σε αυτο που λες, εγω ηθελα περισσοτερο να δω αυτους τους τιτλους σε μια εκδοχη που θα ειναι κοντα στην original αισθητικη οπως επισης και να παρω μια ιδεα του τι προσεφεραν μηχανικα στην εποχη τους. Το κυριοτερο για μενα βεβαια για να το κανω αυτο ειναι τα παιχνιδια να ειναι playable (για τα δικα μου γουστα) και οπως ξεκαθαρισα απο την αρχη, με βαση αυτα που διαβασα, το original δεν ξερω αν θα καταφερνα να το τελειωσω... Να πω επισης οτι παροτι λεω οτι τελειωσα το παιχνιδι σε 16 ωρες, ειμαι σιγουρος οτι οι ανθρωποι που το επαιξαν στην εποχη του θα αφιερωσαν πολλαπλασιο χρονο. Το παιχνιδι ναι ειναι μικρο, αλλα αυξανει το μεγεθος του λογω σχεδιασμου με στοιχεια οπως αυτα που ανεφερα (απιστευτος αριθμος απο random battles σε συνδιασμο με μη σαφη στοχο του τι κανω στη συνεχεια που συνεπαγονται αεναο adventuring που σταματα καθε 3 δεπτερολεπτα για να πολεμησεις εχθρους). Εν τελει και εγω θεωρω οτι το remake ισως να παρουσιαζει αλλοιωμενο το gameplay αλλα για καποιον που θελει να δει περι τινος προκειται με χαλαρο, pick n play και ευχαριστο τροπο, η gba-psp εκδοση ειναι οτι πρεπει. Α εχει και Cid που δεν υπηρχε στην original αν δεν κανω λαθος (νομιζω αυτο ειχα διαβασει). Το καλυτερο για μενα θα ηταν να παραμεινουν καποια mechanics ως εχουν αλλα οπως ειπε ο Ground να μειωθουν τα encounters...

                            To warmech οχι δεν το συναντησα


                            Ασχετο αλλα αυτο που λετε περι διαρκειας στις μαχες, υπαρχει τροπος στο VIII να μην βλεπεις τα animations των GF γιατι δεν θυμαμαι. Το ειχα ξεκινησει λιγο πριν μπω στρατο περσυ για replay (δεν το προχωρησα βεβαια ιδιαιτερα) και αν εβαζα 3 επιθεσεις GF μια απλη μαχη κρατουσε 500 ωρες και δεν παλευοταν.


                            Comment


                            • #59
                              Oxi den yparxei tropos na kopseis to animation twn GF giati yparxei ekei allos enas fail mhxanismos tou game, to na megalwneis thn dynamh tous spammarontas X...

                              Alla mporeis na mhn ta xrhsimopoihseis katholou, axrista san dmg apla exeis tous xarakthres sou me kitrina HP kai ta spas ola me Limit breaks.

                              To Warmech mou peire 4 wres na to vrw sthn PSP ekdosh alla den to exw vrei pote sthn original.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • #60
                                Ναι θυμαμαι οτι τα GF εχουν μια ικανοτητα που ξεκλειδωνεις (boost νομιζω λεγεται) και πατωνας συνεχεια ενα κουμπι μεγαλωνει το damage. Βασικα οταν το ειχα παιξει σε μικρη ηλικα θυμαμαι οτι χρησιμοποιουσα παρα πολυ τα GF οποτε μου ειχε μεινει σαν τακτικη και προσφατα που το ξαναπιασα, απλα αυτη τη φορα η διαρκεια της μαχης με αυτο τον τροπο μου φαινοταν πραγματικα τεραστια (οταν ημουν μικρος δεν με ενοχλουσε, ισα ισα ) και αρχισα να σκεπτομαι οτι αποκλειεται να μην μπορεις να σταματησεις το animation (απλα δεν ειχα ασχοληθει τοτε). Anyway μαλλον εκανα λαθος .

                                Εμενα η αισθητικη των ΙΙΙ, ΙV μου αρεσει στα remakes του DS απλα μου φαινεται τελειως διαφορετικη απο τα original. Απο την αλλη οι εκδοσεις στο psp θεωρω πως ειναι ο πιο ομορφος τροπος που θα μπορουσες να αποδωσεις το κλασσικο feeling και αυτο ειναι ο λογος που, ας πουμε, μου φαινονται πιο ελκυστικες (καμια σχεση με V, VI στα κινητα που το art ειναι οτι να ναι).

                                Btw παρτε και αυτο για οποιον ενδιαφερεται μιας και ξεκινησαν τα early reviews

                                ΙGN FFX/X-2 HD review

                                Comment

                                Working...
                                X